Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de teren 4X4

Masini de teren 4X4 Sectiune dedicata pasionatilor de Off-Road & 4X4

Reply
 
Thread Tools
Old 04-05-08, 16:54   #76
Oroles

Stock
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 9
Default Re: De ce un 4x4?

Salut la toata lumea! Ma bag si eu in vorba: Mitubishi L200 model nou merge foarte bine prin oras,sosea,off... consum maxim in inghesuiala 11,2 l%km nu-mi pare mult pentru 2500cm,pe sosea cu 110 mediu 7,2 l%km, oricum in dec am trecut Prislopul pe viscol cu 70-80 la ora, mie imi ajunge, nu sunt asa nervos ca altii, vreau doar sa ajung unde am treaba, la piloni GSM .
Oroles is offline   Reply With Quote
Old 05-05-08, 22:50   #77
plsx

Stage 5
 
plsx's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 426
Default Re: De ce un 4x4?

Quote:
Originally Posted by manumeciu View Post
Acu nush` ce sa zic...am vazut un reportaj in care se spunea ca aprox. 97% din SUV`uri nu ajung la munte ( asta in US ). Cert e ca un SUV va avea mereu un minus in ceea ce priveste stabilitatea ( avand centrul de greutate mai ridicat ), consumul, intretinerea.
In urma unui studiu efectuat de un psiholog francez ( nu mai stiu cum il chema ) la cererea lui GM (daca retin bine ) s-a ajuns la concluzia ca cei care isi iau SUV`uri sunt de cele mai multe ori soferi prosti, care se simt inferiori ( singurul loc in care isi pot arata contrarul fiind strada ) si carora nu le pasa de nimeni si de nimic ( asta era ceva cu poluarea ).
ORICUM AR FI ...IO MI-AS LUA UNU`
A ...si ps: X3 nu e SUV
si eu am vazut un reportaj asemanator...totusi din cate imi amintec acestia au zis ca majoritatea SUV-urilor sunt cumparate de catre persoane care se simt inferioare si vor sa priveasca lumea de sus(majoritatea femei)

mie unu mi se pare absolut inutile

parerea mea
__________________
plsx is offline   Reply With Quote
Old 05-05-08, 23:46   #78
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: De ce un 4x4?

Quote:
Originally Posted by Oroles View Post
Salut la toata lumea! Ma bag si eu in vorba: Mitubishi L200 model nou merge foarte bine prin oras,sosea,off... consum maxim in inghesuiala 11,2 l%km nu-mi pare mult pentru 2500cm,pe sosea cu 110 mediu 7,2 l%km, oricum in dec am trecut Prislopul pe viscol cu 70-80 la ora, mie imi ajunge, nu sunt asa nervos ca altii, vreau doar sa ajung unde am treaba, la piloni GSM .
E o mare diferenta intre:

- off-road adevarat si SUV;
- off-road folosit la munca si SUV care ruleaza cu 40 km/h prin oras;
- off-road condus de cineva care stie sa conduca si SUV condus de fricosii care se tem de tamponari

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 00:23   #79
Oroles

Stock
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 9
Default Re: De ce un 4x4?

[QUOTE=Nautilus;1516823]E o mare diferenta intre:

- off-road adevarat si SUV;
- off-road folosit la munca si SUV care ruleaza cu 40 km/h prin oras;
- off-road condus de cineva care stie sa conduca si SUV condus de fricosii care se tem de tamponari

? Nu inteleg unde bati ? Nu mai are voie omul sa munceasca trebuie sa se dea pe off-road doar de dragul sportului ? Iar apropo de fricosi : dupa ce am coborat de la Straja pe gheata cu o prapadenie de papuc de la firma chiar m-am lecuit de senzatii tari auto, prefer parasutismul,parapanta si alpinismul(macar ai ceva control asupra celor ce urmeaza sa se intample...
Oroles is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 13:20   #80
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: De ce un 4x4?

Bat SUVul sa priceapa... calul-putere mai bine zis, ca L200 nu e un SUV, e un off-road pentru carat oamenii si sculele acolo unde trebuie si e nevoie de el, nu cine stie ce RAV4, Santa Fe sau Tucson

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 15:54   #81
Oroles

Stock
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 9
Default Re: De ce un 4x4?

Imi sari-se inima din loc,... credeam ca mi-am luat SUV si nu stiu eu .
Acum, fara gluma, deocamdata si-a facut treaba destul de bine, zic eu.
Oroles is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 17:35   #82
lucianer

Stage 2
 
lucianer's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 53
Default Re: De ce un 4x4?

Marele avantaj al Teriosului in oras este , lungimea masinii si postul de conducere.Un mic SUV , dar si nervos in off-road.Inca ceva :am zis pass autoturismelor europene.Poate inca am norocul sa mai fie chitibusari in tot ce fac japanezii .Totul este made in Japan pe masina.
lucianer is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 15:50   #83
sNap7
Honda Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,566
Member of:
[Honda]
Default Re: De ce un 4x4?

Cand apuc sa fac niste poze le postez si aici sa vedeti niste tancuri la munca pe offroad printre care si un un L200. L200-le a iesit sifonat rau de tot, cu o planetara rupta, cu bena si pragurile indoite, tablaria infundata in cateva locuri si scutul atarnand dupa masina. Tin sa precizez ca partenerii de offroad erau 2 wrangleruri, unul din ele cu motor hemi iar celalalt cred ca era stock si un mercedes unimog cu caroserie de wrangler si motor V12 de BMW.
__________________
Dura lex, sed lex!
sNap7 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 23:22   #84
Oroles

Stock
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 9
Default Re: De ce un 4x4?

Intrebare pt sNap7 munca sau off-road de distractie? In Wrangler nu prea incape mare lucru desi imi place enorm si mie, eu trebuie sa pun in bena un aparat de sudura, un compresor, un generator de curent 400-500 m de coarda, o scara de 6m, 2-3 bigi de aluminiu tot de 6m, chei inelare 10->46,flex,bormasina,lopeti,plus bagajele noastre, 5 oameni... Deci...
Oroles is offline   Reply With Quote
Old 08-05-08, 01:08   #85
sNap7
Honda Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,566
Member of:
[Honda]
Default Re: De ce un 4x4?

Nu nu, nu faceam o comparatie din punctul asta de vedere si nici nu vroiam sa para ca incerc sa "detronez" L200-le. Clar, ca spatiu de depozitare e net superior dar eu nu o consider o masina de offroad (a se intelege offroad sanatos si nu ceva simplu). E prea scumpa, prea frumoasa, prea mare (ca lungime), la fel piesele sunt prea scumpe si greu de achizitionat si as mai putea insira inca multe motive de ce unui L200 nu ii sta bine in hard offroad. La putin catzarat merge si la trecut dealuri, ceva noroaie mai mici .. dar cand se complica treaba e de rau.

Cat despre munca sau offroad de distractie, clar munca e munca iar pentru orice fel de meserie cred ca e destul ceea ce stie sa faca L200-le.

P.S : am atasat o poza facuta de mine unui prieten
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_3532.jpg
Views:	214
Size:	9.08 MB
ID:	529404  

Last edited by sNap7; 08-05-08 at 01:11.
sNap7 is offline   Reply With Quote
Old 08-05-08, 01:28   #86
Oroles

Stock
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 9
Default Re: De ce un 4x4?

Eu am vrut un fel de "papuc" ceva mai mare, asa a iesit, pe cant. Oricum nu mai am griji pe la Ponoare sau Scarisoara unde a trebuit sa urc cu un Ford taunus din 1900 toamna... Doar pentru namoale, paduri, eheee... eu unul cred ca imi voi dori un Jimnny modificat, deh bugetul bata-l vina, poate o Toyota in doua usi mai antica, mai vedem.
Oroles is offline   Reply With Quote
Old 08-05-08, 01:50   #87
sNap7
Honda Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,566
Member of:
[Honda]
Default Re: De ce un 4x4?

Sau ai putea sa incerci unul ca in pozele de mai jos.
Am intrat cu el, fara sa stim ce drum e, am aflat a 2-a zi, pe un traseu extrem de la Transilvania Trophy Adventure si am ajuns pana la aprox. 50 de metri inainte de final (asta dupa ce am taiat vreo 6-7 copaci si am sapat vreo 5 roabe de pamant de sub masina) unde am ramas impotmoliti, mai exact suspendati si n-am mai putut face nimic pentru ca se intunecase si nu mai vedeam deloc; toate astea fara cauciucuri de offroad, troliu sau alte ghidusii.

Morala: traiasca Suzuki Samurai
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	230320081254.jpg
Views:	203
Size:	1.28 MB
ID:	529429   Click image for larger version

Name:	230320081255.jpg
Views:	192
Size:	1.01 MB
ID:	529430   Click image for larger version

Name:	230320081256.jpg
Views:	196
Size:	2.88 MB
ID:	529431  

sNap7 is offline   Reply With Quote
Old 08-05-08, 14:55   #88
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: De ce un 4x4?

Nu Jimny-ul modern, ia-l pe ce original, mai cunoscut ca Samurai! Mica dihanie e o adevarata matza salbatica

Apropo de un 4x4 pentru munca, in Viena folosesc Samurai modificati pentru deszapezire - in locul soft-top-ului se monteaza o bena si un acoperis de fibra pentru cabina, in fata au o mica lama de buldozer actionata de un troliu electric, cauciucurile sunt "baloane" supradimensionate. Se parcheaza in locuri strategice, in apropierea unor containere de nisip cu sare, puse de primarie, si in timpul noptii curata fiecare sectorul sau

~Nautilus

Last edited by Nautilus; 08-05-08 at 14:58.
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 09-05-08, 00:20   #89
lucianer

Stage 2
 
lucianer's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 53
Default Re: De ce un 4x4?

Frumoase masini . Felicitari!!!
lucianer is offline   Reply With Quote
Old 09-05-08, 01:43   #90
Oroles

Stock
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 9
Default Re: De ce un 4x4?

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Nu Jimny-ul modern, ia-l pe ce original, mai cunoscut ca Samurai! Mica dihanie e o adevarata matza salbatica
~Nautilus
Cred ca e, eu am avut un Aro 10, i-am pus motor de WV 1.6 diesel, si puteam sa ies la arat cu el. Problema in Romania este cu idiotii de la omologari,taxe,ITP etc.
Am dat-o la dezmembrari cu un milion ca ma amendau pe strada.... mai voiau si impozitele pe ea desi nu prea mai iesi-se pe sosele
Oroles is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -