Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 25-09-10, 19:56   #2251
toby75

Stage 3
 
toby75's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 162
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by FREE73CONST2010 View Post
dar am inteles ca are si doua pompe de combustibil in rezervor?este adevarat?una in stinga,cea pe care am desfacut-o eu si una in dreapta?asta asa ce am auzit de pe la altii nu pr forum!
Eu cred ca are una in rezervor si una sub capota pe care o auzi cind pui contactul pe pozitia 2 se aude cum tiriie!
toby75 is offline   Reply With Quote
Old 25-09-10, 20:01   #2252
toby75

Stage 3
 
toby75's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 162
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by FREE73CONST2010 View Post
o intrebare pentru cei meseriasi si priceputi:daca nu ai radiocd-ul original al masinii si lai inlocuit cu altul cumparat mai sunt sanse sa poti colega radiocd-ul si la comenzile de pe volan?
Daca radio cd este prevazut cu iesire ptr comanda la volan cumperi un cablu ptr rover si radio cd de pe site-ul pioner, sony sau ce cd ai tu asta e metoda simpla ,sau poti improviza firele care duc la comanda volan; ptr mai multe detalii dami marca radio cd-ului!
toby75 is offline   Reply With Quote
Old 25-09-10, 20:52   #2253
xchris

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 123
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by toby75 View Post
Daca radio cd este prevazut cu iesire ptr comanda la volan cumperi un cablu ptr rover si radio cd de pe site-ul pioner, sony sau ce cd ai tu asta e metoda simpla ,sau poti improviza firele care duc la comanda volan; ptr mai multe detalii dami marca radio cd-ului!
Sunt adaptoare speciale pe www.metrafo.ro. Este si de rover 75 dar doar pt firmele consacrate gen JVS,Sony,Pioneer,etc.Acolo se gaseste si adaptorul de la mufa originala de Rover si mufa standard ISO.
Legat de comenzile la volan la rover...nu exista varianta de improvizare pt ca roverul are conexiune seriala clasica(RX,TX...2 pini),iar majoritatea sculelor au serial complex pe un singur pin.Cel putin nu cred ca exista varianta de improvizare...

Numai masca mea 2DIN nu o gasesc pe niciunde...

BR

Last edited by xchris; 25-09-10 at 20:54.
xchris is offline   Reply With Quote
Old 27-09-10, 12:18   #2254
valyhunter

Stage 4
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 215
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by xchris View Post
Trebuie desfacuta roata doar,si prin gaurile de la prezoane(la ora 1 aproximativ sa vina gaura,comparativ cu ceasul)ai sa vezi rotita de reglaj(cu o lanterna mica ceva),vezi prima poza a lui @player1 ca sa-ti faci idee cum e pozitionata.Iti trebuie o surubelnita dreapta sa bagi prin gaura si un amic cu mana pe frana de mana .
O sa-ti dai seama care este sensul pt ca merge mai greu atunci cand vei departa sabotii.
Ideea este sa invarti rotita pana nu mai poti misca discul de frana,rogi amicul sa traga de 2-3 ori de frana de mana,o lasi libera,apoi mai slabesti putin pana se invarte discul lejer,chiar daca il auzi ca freaca usor...dar trebuie sa poti invarti discul.
Reiei operatia si la cealalta roata si cam asta e tot.de la blocarea discului la lejer sa ti minte cat ai slabit ca sa faci la fel si la roata cealalta.Asta ca sa ai blocarea cat de cat egala pe ambele roti.Eu am numarat dintii,dar cunosc ce si cum si mi-a fost usor...La amatori e mai greu,dar nu foarte greu.

BR
iar pentru cei care nu au saboti si au discuri cum se procedeaza?
valyhunter is offline   Reply With Quote
Old 27-09-10, 14:08   #2255
scooby89

Stage 3
 
scooby89's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 147
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by valyhunter View Post
iar pentru cei care nu au saboti si au discuri cum se procedeaza?
pai toate rover-ele 75 au discuri de frana pe spate..
frana de picior este pe discuri
iar cea de mana are saboti in interiorul discurilor...
scooby89 is offline   Reply With Quote
Old 27-09-10, 20:29   #2256
xchris

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 123
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by valyhunter View Post
iar pentru cei care nu au saboti si au discuri cum se procedeaza?
Toate au saboti pt frana de mana,exact cum a spus @scooby...

BR
xchris is offline   Reply With Quote
Old 27-09-10, 23:44   #2257
xchris

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 123
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Cu parere de rau va anunt ca www.metrafo.ro desfinteaza sectiunea de electronice.
Lichidare de stoc ,asa ca puteti cumpara orice la preturi excelente de la ei.
Nu e reclama ,ca nu am nici o treaba cu firma lor ,dar am vazut ca sunteti multi care aveti nevoie de fel de fel,de la boxe la adaptoare,cabluri,etc.

Bafta.
xchris is offline   Reply With Quote
Old 28-09-10, 15:15   #2258
FREE73CONST2010

Stage 3
 
FREE73CONST2010's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 159
Angry Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

salut toby75 !am radiocd marca JVC(KD-G333)acum nu stiu ca eu am fire care nu sunt legate cu nimic?de asta am intrebat.
FREE73CONST2010 is offline   Reply With Quote
Old 28-09-10, 19:05   #2259
xchris

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 123
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by FREE73CONST2010 View Post
salut toby75 !am radiocd marca JVC(KD-G333)acum nu stiu ca eu am fire care nu sunt legate cu nimic?de asta am intrebat.
Cum adica ai fire?Nu ai conectori?Ai firele taiate???

Contacteaza-ma in privat pt adaptor rover-iso.
Adaptoare pt comenzi volan vad ca nu mai sunt la metrafo,iti mai caut...

BR

Last edited by xchris; 28-09-10 at 19:14.
xchris is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 17:10   #2260
FREE73CONST2010

Stage 3
 
FREE73CONST2010's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 159
Thumbs up Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

salut xchris!mie imi functioneaza totul ok.numai ca nu am comenzile pe volan!si sunt fire in plus sau ?nu stiu ce o fi cu ele?de aceea am intrebat .acum ptr o perioada nu am net .dar cum imi vine vb in privat ok?
FREE73CONST2010 is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 18:00   #2261
i like mg

Stage 3
 
i like mg's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 106
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

buna seara la toata lumea,am o problema si am nevoie de niste sfaturi,de ceva timp cand virez stanga dreapta,pe loc sau in mers se aude un sunet ciudat,care sa amplificat odata cu trecerea timpului.am fost la niste mecanici si mi sa zis ca ar fi pompa de servo,am schimbat-o si face ca inainte,ce altceva ar fi daca nu pompa,si inca ceva,vireaza greu. precizez ca masina e un zt 2.5. multumesc anticipat
i like mg is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 19:40   #2262
xchris

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 123
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by i like mg View Post
buna seara la toata lumea,am o problema si am nevoie de niste sfaturi,de ceva timp cand virez stanga dreapta,pe loc sau in mers se aude un sunet ciudat,care sa amplificat odata cu trecerea timpului.am fost la niste mecanici si mi sa zis ca ar fi pompa de servo,am schimbat-o si face ca inainte,ce altceva ar fi daca nu pompa,si inca ceva,vireaza greu. precizez ca masina e un zt 2.5. multumesc anticipat
Daca nu e pompa e caseta...altceva nu are ce.
Ai scurgeri de lichid pe undeva?

BR
xchris is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 19:53   #2263
xchris

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 123
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by FREE73CONST2010 View Post
salut xchris!mie imi functioneaza totul ok.numai ca nu am comenzile pe volan!si sunt fire in plus sau ?nu stiu ce o fi cu ele?de aceea am intrebat .acum ptr o perioada nu am net .dar cum imi vine vb in privat ok?
Adaptorul pt comenzile de volan se monteaza intre mufa masinii si mufa CD-ului.
Nu stiu ce legaturi ai tu,ar trebui desfacut si facuta o poza la legaturi.Pinii ce corespund comenzilor ii stiu ,dar trebuie vazut ce artificii s-au facut la montarea CD-ului...si bine-nteles gasit adaptorul,care se pare ca numai afara il mai putem gasi.

BR
xchris is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 20:19   #2264
i like mg

Stage 3
 
i like mg's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 106
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

multumesc pt raspunsul promt. nu are nici-o scurgere,mi sa m-ai spus ca ar avea legatura cu caseta. ar fi ceva ce s-ar putea repara sau trebuie alta? si din ce cauza s-ar strica caseta?
i like mg is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 21:04   #2265
toby75

Stage 3
 
toby75's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 162
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by FREE73CONST2010 View Post
salut xchris!mie imi functioneaza totul ok.numai ca nu am comenzile pe volan!si sunt fire in plus sau ?nu stiu ce o fi cu ele?de aceea am intrebat .acum ptr o perioada nu am net .dar cum imi vine vb in privat ok?
Nu ai cum sa ai fire in plus probabil e vorba de firul maro si firul albastru cu alb care sunt ptr telefon si cel albastru cu alb ptr antena electrica !
toby75 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -