Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 03-06-09, 14:47   #526
Memesito

Stock
 
Memesito's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 9
Default Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marcellr View Post
Sal,
Bine ai venit in randul nostru !
..eu tocmai am sa imi "crap" cutia sa vedem ce avem de schimbat....
Din punct de vedere al pieselor eu am sapat (nu foarte mult) si cel mai rentabil este - comanda Anglia-ebay+ tranport= cel mai ieftin

ex...cilindru slave Rover original+kit OEM placa disc si rulment ~ 10 mil + transport
un cilindru master este mai scumput 4 mil + tranport dar este Rover original...
OEM este mai ieftin....
Tu nu ai ROVER ?!?
....asa ar fi normal....)

..te asteptam si cu alte "sfaturi"......aici chiar sunt necesare.....sunt putin cei care stiu......

Stima,
M
Ba da eu am tot rover 75 1.8 benzina si in trecut am avut probleme cu ambreiajul si nici in ruptu capului nu vroiam sa dau banii astia pe niste....plasticuri. Asa ca am gasit solutia asta pe un forum rusesc si am pus-o in aplicare.De atunci nu am mai schimbat nimik in afara de consumabile:ulei,filtre,placute frana,becuri arse,bucsi. Am 220 000 km parcursi in anglia si cam 40 000 in romania. Acum fiecare isi repara masina dupa buzunar. Eu spuneam de solutia ieftina care pe mine m-a ajutat.
Memesito is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 14:55   #527
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

OK. eu am CDTi...ma apuc sa sap daca se potriveste si alceva ....la benzina sunt alte piese .....poate se pupa ceva de land rover pentru motorina... si ies si ieftin si bine....acum astept sa o desfac sa vad ce trebuie...
Oricum primul lucru pe care il fac o sa postez aici.....

Daca ai Rover poate (sigur) ne cunoastem la intalnirea nationala......unde te asteptam.

M.
__________________
ROVER MG Club Romania
Club Rover MG Romania - DIAGNOZA ELECTRONICA PENTRU POSESORII DE ROVER MG - CU TESTER ORIGINAL REPREZENTANTA T4 Testbook, si tot ce mai tine de rover/mg... rovermgclubro@gmail.com
Intalnirea Nationala Rover MG Club Romania 2018 - 08, 09, 10 iunie 2018 !!! - data limita inscriere 15 mai 2018 ! – locuri limitate
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 16:43   #528
valy_leo

Stage 3
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 80
Default Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Memesito View Post
Scurta introducere...
Salut...Urmaresc forumul asta cam de 8 luni de cand am venit din Anglia.La inceput erau cateva posturi dar acum vad ca a crescut mare si frumos.Eu am oarecum experienta pe forumul britanicilor pe care il urmaresc inca din 2003 de cand fratele meu a cumparat roverul.NOU! 0 km pe bord.Acum dupa aproape 6 ani are 260 000 km si merge perfect. Nu l-as schimba pentru nici o masina.
Am si o gramada de sfaturi utile: o sa incep cu principala problema a cutiei manuale: Cilindrul master si slave!
Cumparate noi costa o caruta de bani: Solutia: Pompa de la pedala se poate inlocui cu o pompa de Bmw E39 sau E46 cost total aprox 250 ron iar cilindrul de la cutie are acceleasi caracteristici cu cel de pe Land Rover Freelander care e si mai bun calitativ.Pret: aprox 300 ron Deci pentru cei care aveti problema asta ma puteti contacta:memesito88@yahoo.com
Sper sa fie utila informatia mea si pentru alti posesorii de rover.
Si mult mult respect pentru workaholic
Sa ne traiasca 1000 de ani!
Uff!! Unde ai fost acum 4 luni cand mi-a picat mie cilindrul de la pedala?? Am dat aproape 1200 ron pe el si daca tot am umblat am schimbat tot ambreiajul.Cost final 3500 ron.!Era util sa fi avut informatia aceasta atunci.Dar nu e rau nici acum ptr ceilalti posesori de rover. Toate cele bune
valy_leo is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 19:04   #529
Memesito

Stock
 
Memesito's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 9
Default Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by valy_leo View Post
Uff!! Unde ai fost acum 4 luni cand mi-a picat mie cilindrul de la pedala?? Am dat aproape 1200 ron pe el si daca tot am umblat am schimbat tot ambreiajul.Cost final 3500 ron.!Era util sa fi avut informatia aceasta atunci.Dar nu e rau nici acum ptr ceilalti posesori de rover. Toate cele bune
Imi pare rau sa aud asta....Macar data viitoare o sa stii
Memesito is offline   Reply With Quote
Old 04-06-09, 15:37   #530
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Arrow Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marcellr View Post
OK. eu am CDTi...ma apuc sa sap daca se potriveste si alceva ....la benzina sunt alte piese .....poate se pupa ceva de land rover pentru motorina... si ies si ieftin si bine....acum astept sa o desfac sa vad ce trebuie...
Oricum primul lucru pe care il fac o sa postez aici.....

Daca ai Rover poate (sigur) ne cunoastem la intalnirea nationala......unde te asteptam.

M.


am crapat cutia....1 disc dus...2.placa buna ...dar decalita....3..rulment bun..dar se schimba...4.pistonasul zice mecanicul ca este bun ...dar este primul de Rover pe care il vede...va fii schimbat.....plastic topit peste disc la greu...

1. lucru bun volanta a scapat...
2. lucru asa si asa.....pistonasul slave este folosit numai si numai pe Rover 75 / MG ZT....nu se potriveste nimic
Am sapat bine.
Ferice de cei pe benzina

Dupa ce iau hotararea cum comand piesele va spun cum am iesit....si ce a iesit

M.

daca aveti sugestii ..va rog....

....chiar daca au o baza de date pusa la punct si sunt seriosi nu ma intereseaza magazinele cu adaosuri de minim 100 %....nu dau nume...nu se justifica pretul sub nici o forma...
....incerc sa obtin un raport calitate pret bun.....
sa vedem daca si reusesc..


Memesito ---tradare----- dece ai o poza la volanul unui BMW......?

Last edited by marcellr; 04-06-09 at 15:40.
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 05-06-09, 02:21   #531
Memesito

Stock
 
Memesito's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 9
Default Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marcellr View Post




Memesito ---tradare----- dece ai o poza la volanul unui BMW......?
O sa o schimb...aia era singura prin pc

Sa ne ti la curent cu detalii...ce ai facut, unde, cum si CAT?
Memesito is offline   Reply With Quote
Old 05-06-09, 02:45   #532
Memesito

Stock
 
Memesito's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 9
Default Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marcellr View Post



2. lucru asa si asa.....pistonasul slave este folosit numai si numai pe Rover 75 / MG ZT....nu se potriveste nimic
Am sapat bine.
Ferice de cei pe benzina

.?
Acum 2 saptamani am fost intr-un atelier sa-i zicem ''x'' . Baietii de acolo se ocupau de Rover 75 inainte sa lucreze cu BMW. "x" ul nu e cine stie ce mare centru-service auto dar oamenii de acolo...geniali. Din vorba in vorba le povestesc patania mea, metodele folosite, etc. Ei incep sa zambeasca si imi spun ca...STIAU! Bine...bine...dar daca stiati, cand vine omu cu masina rupta, de ce nu ii spuneti si lui. Un baiat mai amabil imi raspunde: Noi trebuie sa avem si noi vanzare Dupa care mai aflu o chestie: Cilindru Slave de pe benzinar e la fel ca cel de pe diesel numai ca e mai ieftin Intradevar...ma uit la ele...nu vedeam diferenta Si acum sa rezolvam matematic: daca cilindru slave benzinar e la fel ca cel "diezelar" atunci de ce nu s-ar potrivi de la Land Rover?
Atasez o poza si un cod poate cineva are posibilitatea sa analizeze unul de la diesel si pe cel de Land.

Si asta e codul lui european: UUB000070 Costa intre 200 si 300 de Ron depinde de zona magazinului din care il cumperi
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	UUB000070.jpg
Views:	124
Size:	12.8 KB
ID:	950186  
Memesito is offline   Reply With Quote
Old 05-06-09, 06:56   #533
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Lightbulb Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Memesito View Post
Acum 2 saptamani am fost intr-un atelier sa-i zicem ''x'' . Baietii de acolo se ocupau de Rover 75 inainte sa lucreze cu BMW. "x" ul ........Dupa care mai aflu o chestie: Cilindru Slave de pe benzinar e la fel ca cel de pe diesel numai ca e mai ieftin Intradevar...ma uit la ele...nu vedeam diferenta Si acum sa rezolvam matematic: daca cilindru slave benzinar e la fel ca cel "diezelar" atunci de ce nu s-ar potrivi de la Land Rover?
..
Si asta e codul lui european: UUB000070 Costa intre 200 si 300 de Ron depinde de zona magazinului din care il cumperi
Multumesc pentru info....(poate din discutia noastra iese ceva bun.....)
Conform sapaturilor mele, (pe documentatia originala Rover/MG, de la caiet service pana la programe cu piese comercializate de rov, si informatii forumuri din toata lumea, oferte fabricanti de piese de la Valeo...la LUK...nu mai stiu vro 10), filtrand "folclorul" care circula...si atoate-stiutorii.....care nu au vazut un Rover decat in poza ....am ajuns deocamdata la urmatoarea concluzie...


Codul cilindrului Rover UUB 105300, UUB 105301 - Rover 75 / MG ZT....si
limuzina si comby
codul nu se mai regaseste nicaieri ...la alte masini
Posibil ca si constructie si dimensiuni sa fie aceleasi...dar ca si parametri nu stiu si nici nu am gasit ....stiu ca cel de Land Rover are carcasa de metal...
Am gasit pe mai multe siteuri explicit ca cei doi cilindri nu sunt la fel cel pe benzina cu diesel...oricum forta de apasare si frictiune este mai mare la diesel..la care are volanta dubla....
Concret nu am gasit pe cineva care sa zica am montat cilindru de Land Rover si merge ok de x luni/ani....
Informatiile sunt la limita.....(_MEME_ - "prietenii stiu..." )...am sapat...(cilindrul master original pentru benzina este cam 70 lire in anglia...merita )
Am sa incerc sa sun la cineva de pe forum care a postat ca ar fi rezolvat problema asta....
..stie cineva daca la Land Rover TD4 discul si placa de presiune sunt aceleasi ca si la Rover 75......eu o sa sap dar sunt in criza de timp sa comand piesele....sa pun masina in miscare....

Va tin la curent ...

..a sa nu uit ca "ameteala" sa fie si mai mare sunt oferte pentru kituri ---

....CONCENTRIC CYLINDER

stie cineva ceva..o noua inventie ?? pentru rover sau o exprimare pentru publicitate....

http://cgi.ebay.co.uk/ROVER-75-2-0TD...QQcmdZViewItem


stima,
M

am atasat o poza cu ce am eu nevoie...codurile originale...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	cod cil.JPG
Views:	169
Size:	199.4 KB
ID:	950200  
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 05-06-09, 12:21   #534
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

DMF nu e caracteristica pentru diesel. Au toate modelele.
Daca e sa ma iau dupa forumurile englezilor e bun cilindrul slave de pe TD4. Nu are carcasa din metal, e tot plastic, doar conductele sunt metalice.
Despre restul nu stiu, dar ce-ar fi sa-l intrebi pe tipul asta, a trecut un an si o fi rezolvat problema:
http://www.the75andztclub.co.uk/foru...62&postcount=1
"Concentric cylinder" sunt toate, nu cred ca-i vreo intentie de marketing, e pur si simplu concentric cu axul motor.
__________________
Mecanicul nu poate sfida logica si legile fizicii decat daca asa vrea el.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 05-06-09, 13:07   #535
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Lightbulb Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

Multumesc pentru info...
1. cilindrul dat jos de pe masina mea are conductele metalice
2. "Concentric cylinder" sunt toate - chestie de exprimare (obs. cele care au cuvintele "Concentric cylinder" sunt mai scumpe un pic....acelasi model...)
3. la link...
The information I've got so far ...
- TD4 and CDT are same engine..POSIBIL
- They use same gear box..POSIBIL
- The LUK flywheel part number is the same for the two ...NU STIU DAR NU CRED SA FIE ACELASI NR
- The LUK clutch kit part number is the same for the two ...NU ESTE ACELASI NR SIGUR - pe programul fabricantului si Rov si Luk sunt doua PN diferite...am intrebat si la cei care aduc LUK....
- The slave cylinder looks the same. I'm going to fit it next week and will be able to confirm. PS. since all the rests are same, what would this part be?

Seamana dar ....oricum am sa incerc sa vorbesc cu el

Oricum deocamdata sunt in tratative pentru setul complet ......aviz amatorilor...

Am sa pastrez pistonasul care este in stare buna...si am sa incerc sa fac rost de unul de land rover sa le compar....o sa incerc pe la service-uri....

M.
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 07-06-09, 22:08   #536
sergo

Stage 3
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 128
Default Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

Salutare !!! Domnilor,in special cei care au bijuterii de genul,Rover 75...Poate capat putin ajutor sub forma unei informatii..Daca stie cineva ,toba finala de la vreun model de BMW se potriveste la minunea care raspunde la numele de Rover 75 ???Tare recunoscator v-as fi de raspuns....Va multumesc si va doresc un weekend cit mai placut...

Apropos !!! Cred ca daca am sa am timp am sa vin si eu la intilnirea de la sf lui August....Ramane sa vb pina atunci....Inca o data o seara si un weekend cit mai agreabile...
sergo is offline   Reply With Quote
Old 08-06-09, 16:47   #537
tudor31

Stage 1
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 11
Default Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

Buna tuturor
Poate sa ma ajute cineva si pe mine?
Nu imi merge Cruise controlul.Se aprinde becul cand apas de pe consola,are un semn cu autostrada.Cand apas pe volan pe set+ nu se intampla nimic.Am verificat contactul de pe pedala de frana,este ok.Am un rover 75 din 2000 pe motorina.
tudor31 is offline   Reply With Quote
Old 09-06-09, 15:17   #538
sergo

Stage 3
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 128
Default Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by sergo View Post
Salutare !!! Domnilor,in special cei care au bijuterii de genul,Rover 75...Poate capat putin ajutor sub forma unei informatii..Daca stie cineva ,toba finala de la vreun model de BMW se potriveste la minunea care raspunde la numele de Rover 75 ???Tare recunoscator v-as fi de raspuns....Va multumesc si va doresc un weekend cit mai placut...

Apropos !!! Cred ca daca am sa am timp am sa vin si eu la intilnirea de la sf lui August....Ramane sa vb pina atunci....Inca o data o seara si un weekend cit mai agreabile...
Chiar nu stie nimeni ??? Ma poate lamuri cineva ??
sergo is offline   Reply With Quote
Old 10-06-09, 22:10   #539
SweetmC

Stage 1
 
Join Date: May 2007
Posts: 13
Default Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

Salutare tuturor

Am studiat roverul pe o gramada de forumuri si am ajuns la concluzia ca e o masina super,intrebarea mea este modelul cu face lift din 2004 cum se comporta fata de celalalt,ce sfaturi imi dati sa imi cumpar modelul pre 2004 sau dupa...

Va multumesc mult de tot
SweetmC is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 00:23   #540
alex MG ZR 160

Stage 5
 
alex MG ZR 160's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,218
Default Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by SweetmC View Post
Salutare tuturor

Am studiat roverul pe o gramada de forumuri si am ajuns la concluzia ca e o masina super,intrebarea mea este modelul cu face lift din 2004 cum se comporta fata de celalalt,ce sfaturi imi dati sa imi cumpar modelul pre 2004 sau dupa...

Va multumesc mult de tot

se pare ca este doar un simplu face-lift (doar faruri , bara etc... sau alte elemente). tehnic sunt 99.99% identice.
alex MG ZR 160 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -