Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 01-07-09, 17:39   #601
cristea

Stage 2
 
cristea's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 58
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Faptul că nu are forţă, nu trage, se poate datora şi faptului că ai mers foarte mult cu ea īn regim subturat. Pe fiecare treaptă (mai puţin 1, 2) trebuie să ai minim 2ooo de turaţii, respectiv să mergi pe cuplu. Īn treapta a 4-a cu 5o le oră este firesc să o calci ca lumea să prindă forţă deoarece motorul este subturat. Cuplul maxim īl ai după 2ooo de ture. Dacă eşti sub turaţia asta şi nu vrei să schimbi treapta, o accelerezi uşor.

Pe de altă parte, faptul că ai mers subturat, se poate să se fi depus funingine īn evacuare, pe paletele turbinei, etc.
Scoate-o la un drum lung şi mergi constant cu 3500 - 4ooo de turaţii cam 5o de km, combinat cu un combustibil bun + aditiv.
Succes!

Last edited by cristea; 01-07-09 at 17:41.
cristea is offline   Reply With Quote
Old 02-07-09, 11:39   #602
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by scooby89 View Post
aaa.. inca ceva baieti... ce am observat.. uneori... mi se pare ca nu mai am pedala la ambreiaj, cand apasam pe ea, parca pana la jumatate nu se simtea nimic, si nu mai intra in viteza, iar daca faceam inca o pedala, intra..... ce ar putea fii..?
Intai incearca sa-l aerisesti, rezolva problema in 1% din cazuri. Daca nu tine, e dus unul din cilintri. Daca ai noroc e "master"-ul, e legat de pedala. Daca ai ghinion e "slave", cutia jos etc.
__________________
Mecanicul nu poate sfida logica si legile fizicii decat daca asa vrea el.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 02-07-09, 11:41   #603
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by cristea View Post
Pe de altă parte, faptul că ai mers subturat, se poate să se fi depus funingine īn evacuare, pe paletele turbinei, etc.
Scoate-o la un drum lung şi mergi constant cu 3500 - 4ooo de turaţii cam 5o de km, combinat cu un combustibil bun + aditiv.
Succes!
E un sfat de bun simt, subscriu. Arderile proaste pot sa duca la asta.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 02-07-09, 18:30   #604
paryzyanu

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 77
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

buna ziua.sunt posesor de audi a6 2.5,trebuie sal dau (nevoie de bani)si mi-as lua o viitoare masina un rover 75.ce motorizare imi recomandati si ce fel de cutie,manuala sau semiautomata(cred ca asa este),in fine tot ce imi doresc este sa nu am probleme cu masina mai ales sa raman in drum.sunt interesat de tipul de motor cu mai putine probleme.bani as avea ptr modelu 2000-2002.salutari !!!!!!!!Nu am primit un raspuns satisfacator in alegerea motorizarii perfecte,cutia indicata ca fiind buna si problemele masinii,mai precis ce e bun si ce e de rau la masina asta.Nu sunt interesat de oferte ptr schimb sau cumparare.ms
Last edited by paryzyanu; 02-07-09 at 19:23.
paryzyanu is offline   Reply With Quote
Old 02-07-09, 20:17   #605
mihaimoka

Stock
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

salutare!! si bine vam gasit !!! sunt nou pe forum si nu stiu daca am nimerit bine. am un rover 75 2000cdti cu facelift am cutie automata (jatco jf506e e modelul cutiei) pe el si ar trebui sa ii faci schimbul de ulei in cutie.acum vine intrebare ... are cineva idee ce ulei imi trebuie k in manualul de reparatii am citit k imi trebuie texaco n402 si am cautat in tot orasul dar nimeni nu a auzit de el stie cineva un echivalent??? p.s. daca are cineva nevoie de manualul de reparatii sa ma anunte
mihaimoka is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 20:03   #606
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by mihaimoka View Post
salutare!! si bine vam gasit !!! sunt nou pe forum si nu stiu daca am nimerit bine. am un rover 75 2000cdti cu facelift am cutie automata (jatco jf506e e modelul cutiei) pe el si ar trebui sa ii faci schimbul de ulei in cutie.acum vine intrebare ... are cineva idee ce ulei imi trebuie k in manualul de reparatii am citit k imi trebuie texaco n402 si am cautat in tot orasul dar nimeni nu a auzit de el stie cineva un echivalent??? p.s. daca are cineva nevoie de manualul de reparatii sa ma anunte
Sigur exista un echivalent, dar n-as incerca. Mai bine adu-l de la capatul pamantului. Cutia automata nu-i motor sa te joci cu dubluveii de la diversi producatori care stim ca-s ok. Sau intreaba-i pe englezi, poate gasesti unul care a facut ceva mile de succes cu alt ulei.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 04-07-09, 01:48   #607
flower67

Stage 1
 
flower67's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 16
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by mihaimoka View Post
salutare!! si bine vam gasit !!! sunt nou pe forum si nu stiu daca am nimerit bine. am un rover 75 2000cdti cu facelift am cutie automata (jatco jf506e e modelul cutiei) pe el si ar trebui sa ii faci schimbul de ulei in cutie.acum vine intrebare ... are cineva idee ce ulei imi trebuie k in manualul de reparatii am citit k imi trebuie texaco n402 si am cautat in tot orasul dar nimeni nu a auzit de el stie cineva un echivalent??? p.s. daca are cineva nevoie de manualul de reparatii sa ma anunte
Azi am schimbat uleiul si filtrul in cutia automata . Cei doi mecanici care au facut treaba asta sunt bazati, i-am vazut dupa cum au dat jos si au desfacut cutia de viteze ; se ocupa numai cu cutii automate de prin '92-'93 . Mi-a placut la nebunie cum se miscau si ce cunostinte in domeniu aveau . Ce am retinut de la ei : uleiul in cutia automata se schimba la 20-22000 km , filtrul din cutie la 80-90000 , cel mai bun ulei pe care-l poti pune (din ce gasesti la noi ) este Mobil sau Castrol , indiferent ce zice cartea . Baietii schimba ulei in cutii automate cam 2-3 pe zi , primesc la reparat cutii din Brasov , Arges etc. Acum poti sa-i crezi sau nu , mie mi s-au parut docenti in domeniu !
Eu am motor benzina 2000 V6 , dar cutia ma gandesc ca e la fel ...
P.S. Nici nu voiau sa auda de Texaco , mi-au dat exemple de masini cu axul cu came gripat din cauza lui (in cazul uleiului de motor din gama asta)...

Last edited by flower67; 04-07-09 at 01:56.
flower67 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-09, 11:14   #608
VisanMarius

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 7
Default

Salut ! Am schimbat uleiul si toate filtrele si nu stiu cum sa dau acei km de la inspectie. sunt la -20000 acum cei de la service au incercat sa-mi reseteze dupa tester si nu au putut. Da-ti-mi un sfat , va rog . ms

am motor de 2000 V6 am uitat sa spun

Last edited by alex MG ZR 160; 06-07-09 at 10:06.
VisanMarius is offline   Reply With Quote
Old 06-07-09, 11:15   #609
scooby89

Stage 3
 
scooby89's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 147
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by mihaimoka View Post
salutare!! si bine vam gasit !!! sunt nou pe forum si nu stiu daca am nimerit bine. am un rover 75 2000cdti cu facelift am cutie automata (jatco jf506e e modelul cutiei) pe el si ar trebui sa ii faci schimbul de ulei in cutie.acum vine intrebare ... are cineva idee ce ulei imi trebuie k in manualul de reparatii am citit k imi trebuie texaco n402 si am cautat in tot orasul dar nimeni nu a auzit de el stie cineva un echivalent??? p.s. daca are cineva nevoie de manualul de reparatii sa ma anunte
salut.. am si eu mare nevoie de acel manual.. imi dai un link sau imi trimiti un cd .. iti multumesc ... astept raspuns aici sau pe mail just_4_valy@yahoo.com. o zi buna.
scooby89 is offline   Reply With Quote
Old 06-07-09, 15:54   #610
scooby89

Stage 3
 
scooby89's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 147
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

SAu daca are cineva manualul ptr rover 75 din 2000.. puneti si voi un link ... pls ..
scooby89 is offline   Reply With Quote
Old 06-07-09, 17:00   #611
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by scooby89 View Post
SAu daca are cineva manualul ptr rover 75 din 2000.. puneti si voi un link ... pls ..
http://www.roverclub.cz/storage/Rover75.pdf
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 06-07-09, 18:03   #612
scooby89

Stage 3
 
scooby89's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 147
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by workaholic_ro View Post
ms .. dar mie imi trebuia acela service and repair.. acela de vreo 1200 pagini... incerc sa downloadez de pe un torrent.. dar imi zice ca mai tre sa mai stau cativa ani cum pot sa fac sa intru si eu in posesia unuia...?
scooby89 is offline   Reply With Quote
Old 06-07-09, 23:08   #613
valyhunter

Stage 4
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 215
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by VisanMarius View Post
Salut ! Am schimbat uleiul si toate filtrele si nu stiu cum sa dau acei km de la inspectie. sunt la -20000 acum cei de la service au incercat sa-mi reseteze dupa tester si nu au putut. Da-ti-mi un sfat , va rog . ms

am motor de 2000 V6 am uitat sa spun
o metoda ar fi sa pui la masa pinul 4 si pinul 8 de la mufa unde se cupleaza laptopul pentru test dar am incercat si eu si nu am reusit si le-am spus mecanicilor sa incerce testul pentru un bmw seria 3 si intradevar am avut dreptate si au putut reseta inspection oil si inspection service din laptop. mai poti avea acces si la alte minuni la care nu ai cu testul pentru rover. bafta
valyhunter is offline   Reply With Quote
Old 09-07-09, 19:52   #614
scooby89

Stage 3
 
scooby89's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 147
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

baieti... am nevoie de un raspuns clar.... se poate schimba ceva garnituri la Master cylinder la un rover 75 cdt? sau trebuie sa scot din buzunar 10 mil? sau daca vreti sa ma ajutati sa gasesc si eu unul second... sunt constient ca acela nu va mai tine mult, dar macar ma va ajuta sa ies din criza asta de bani.....
scooby89 is offline   Reply With Quote
Old 09-07-09, 22:30   #615
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by scooby89 View Post
baieti... am nevoie de un raspuns clar.... se poate schimba ceva garnituri la Master cylinder la un rover 75 cdt? sau trebuie sa scot din buzunar 10 mil? sau daca vreti sa ma ajutati sa gasesc si eu unul second... sunt constient ca acela nu va mai tine mult, dar macar ma va ajuta sa ies din criza asta de bani.....
Englezii tot plimba cateva de la unul la altul, in speranta ca cineva va gasi o solutie. Inca nici un rezultat. Poate ca te-as putea ajuta dar din pacate nu am ce demonta si inspecta. Daca nu esti extrem de grabit si poti sa-mi trimiti unul, chiar si facut pulbere, poate incerc sa gasesc ceva potrivit. Nu promit, dar promit sa incerc. Idea e sa fie dimensiuni standard, presiunea nu e o problema, sunt garnituri adevarate la 400 bar si peste, ceea ce sigur ei n-au folosit.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -