Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Iasi

View Poll Results: ....
...... 0 0%
---- 0 0%
Voters: 0. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 14-02-10, 02:12   #3781
bakal

Stage 5
 
bakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,682
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by slip View Post
astra f ?
cred ca lui potos...

inca nu stiu exact daca o sa merg pe platforma, pt ca inca nu am terminat rodajul, si ar fi in plan, cand se mai incalzeste afara, sa trag o fuga pana la suceava....sa termin rodajul, si in cazul asta, la bucuresti merg pe platforma, dar daca nu reusesc sa termin rodajul pana in martie, o sa merg pe roti, sa rezolv pana ajungem....si acolo o sa fac schimbul de ulei.. cred, si dupa aia drift....deci daca tine vremea, si ajung la sv, merg pe platforma, daca nu....e a ta...

momentan nu am decat evacuarea de fabrica a masinii....pe care cred ca o sa golesc finala, pt ceva zgomot....

bine, la masina in alta ordine de idei, mai am de montat scaunul, de adaptat o pompa de benzina mai mare, de pus haionul, softul, facut suport la baterie in portbagaj, de facut directia, si cam atat....niste fleacuri
__________________
got smoke, will travel

Last edited by bakal; 14-02-10 at 02:16.
bakal is offline   Reply With Quote
Old 14-02-10, 07:08   #3782
svz-19

Stage 3
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 161
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

salutare! un coleg din iasi care ma poate ajuta cu o problema legata de alimentare la un golf 2 1.8 gti 8V...pls...(am vazut pe aici ca s-ar pricepe zyz-ul, dar nu mia raspuns)
Va multumesc....
svz-19 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-10, 10:08   #3783
slip
BMW Driver

Stage 5
 
slip's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,170
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

raz-u.. spor la treaba si speram sa fie vreme buna sa mergem cu masinile gata pregatite..

@svz-19 - zyz-u e plecat din tara cu munca pana luna viitoare. dar daca ai nevoie te putem ajuta.. ca suntem mai multi care am lucrat cu motoare din astea de 8v si 16v. Ce problema ai? sau mai bine.. am sa-ti las un PM. salut
__________________
Old School MotorSport IASI !!
Pasiunea nu cunoaste limite !!
slip is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 12:43   #3784
alex_maf2007

Stage 4
 
alex_maf2007's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 190
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

salutare am un coleg care tot ma intreaba daca nu cunosc pe cineva care sa-i monteze un turometru pe un opel corsa b(mentionez ca nu are turometru pe bord).
daca se pricepe cineva va rog sa-mi dati un pm ceva..plateste omu.
ps: turometrul este acela din poza si are 4 fire(2 verzi, 2 rosii)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00039.JPG
Views:	710
Size:	240.6 KB
ID:	1316419  
alex_maf2007 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 13:13   #3785
Victor_Is

Stage 5
 
Victor_Is's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 477
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by alex_maf2007 View Post
salutare am un coleg care tot ma intreaba daca nu cunosc pe cineva care sa-i monteze un turometru pe un opel corsa b(mentionez ca nu are turometru pe bord).
daca se pricepe cineva va rog sa-mi dati un pm ceva..plateste omu.
ps: turometrul este acela din poza si are 4 fire(2 verzi, 2 rosii)
4 cabluri: bobina +, bobina -, + de la luminarea de la bord, - constant.
P.S. cred ca toate turometre se leaga la fel
p.s.s. sa-mi trimita sucul prin mail )
__________________

Nu alerga mai tare decat poate ingerul tau zbura.
Glumeste in iubire dar nu iubi in gluma.
- Cumpar Trabant 1.1 (sau doar actele) pm , mail sau topic [click]

Jucarie pentru oameni mari - prezentare
Victor_Is is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 21:54   #3786
Omulmare

Stage 2
 
Omulmare's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 27
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Vreau si eu sa-mi cumpar un set de stopuri de logan mcv cu facelift (nu stiu daca e vre-o diferentza la stopuri intre asta nou si asta vechi dar am mentzionat si asta ca sa fiu sigur) daca poate sa-mi spuna cineva unde gasesc sigur si cam cat costa
Omulmare is offline   Reply With Quote
Old 17-02-10, 06:06   #3787
svz-19

Stage 3
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 161
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

un coleg care se pricepe la injectie k-jetronic si are putin timp liber sa ma ajute si pe mine la reglarea unui g2 1.8 8v gti...nu e pe degeaba(074365779
svz-19 is offline   Reply With Quote
Old 17-02-10, 14:16   #3788
criminales

Stage 5
 
criminales's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 739
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

cineva interesat sa participe la un miting impotriva sistemului
impotriva taxelor prea mari
impotriva incompetentilor care ne conduc
impotriva
criminales is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 08:33   #3789
skimpy

Stage 5
 
skimpy's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 733
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

vreau sa vopsesc un plastic din interior si un element de caroserie cam de 10cm patrati.

din pacate, cand vine vorba de vopsit, imi creste si a 3a mana stanga.
asadar, ma poate ajuta cineva?
nu vreau factura. eventual daca se poate face pe sub mana ar fi perfect
cu cat mai ieftin cu atat mai bine. daca asa ... o sa postez ce trebuie sa vopsesc
skimpy is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 09:05   #3790
criminales

Stage 5
 
criminales's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 739
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

cum facem sa vad ce ai de vopsit ?
iti pot da nr meu de tel si ne auzim la un tel .?
0742854317
criminales is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 17:16   #3791
Victor_Is

Stage 5
 
Victor_Is's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 477
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

http://fuelsaver.cabanova.ro/?from=h...f?b=1266143331
cata vrajeala...
nu gasesc acuma pe youtube filmuletul in care cei de la mythbusters demonstreaza ca e doar "apa de ploaie"
Victor_Is is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 10:16   #3792
Bogdan.IS
Audi Driver

Stage 5
 
Bogdan.IS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 990
Member of:
[AUDI]
[PEUGEOT]
Default Re: Viteza Maxima Atinsa De Voi La Volan

off-topic : azi pe copou si independentei , pe oriunde mergeai vedeai extraterestrii verzi si pe spatele lor scria politia rutiera
Bogdan.IS is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 12:42   #3793
Victor_Is

Stage 5
 
Victor_Is's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 477
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

iar trece o vedeta prin oras )
Victor_Is is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 13:44   #3794
maxx4you

Stage 5
 
maxx4you's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 524
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

accept cu mare placere cauciucuri de ars pe 15..ofera cineva??
maxx4you is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 17:49   #3795
Victor_Is

Stage 5
 
Victor_Is's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 477
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Ministerul de Interne va achizitiona cu fonduri europene un lot de 2.000 de autovehicule dotare cu aparate radar ce se pretind a face parte din ultimele generaţii utilizate de politiile din Europa.
Toate vor fi Dacii Logan MCV, cu motoare 1,5 dci de 86 CP, dotate cu:

* geamuri electrice
* ABS
* aer conditionat
* blocurile optice pe capota
* sirena, girofar si proiectoare, precum si difuzoare de 100 W
* etilotest
* statie de emisie-recepţie fixa şi mobila
* set de cauciucuri de vara
* set de cauciucuri de iarna


Aparatele radar sunt fabricate in Marea Britanie, au camere video mai performante, iar pe langa antena radar, poseda şi un dispozitiv GPS care menţioneaza cu exactitate locul unde actiona aparatul. Noile aparate radar au posibilitatea de a monitoriza separat fiecare sens de circulatie.
Camerele video au o optică mai performantă (26x) si sunt dotate cu sistem de filmare in infrarosu oferind posibilitatea actionarii si in zone neiluminate.
De asemenea aparatele radar stocheaza informatiile pe hard-disk si pot functiona in regim "stand-by" perioada in care aparatul nu emite unde si il face aproape imposibil de dectat de catre detectoarele radar.
(sursa: http://www.politisti.ro/topic/3-poli...findpost__p__3)

Quote:
Vitezomanilor din judet, si nu numai lor, Politia Rutieră le pregăteste o surpriză de proportii. Este vorba de nouă autoturisme Logan noi, dotate cu aparatură radar ultra performantă. Noile radare se vor alătura celor sase care există īn acest moment īn dotarea Politiei Rutiere Neamt. Informatia a fost confirmată de inspectorul principal Cătălina Bădeanu, purtătorul de cuvīnt al Politiei Neamt, care a precizat că aparatele radar vor ajunge la Neamt īn două săptămīni. „Si Politia Neamt va primi aparate radar noi. Comanda este dată si, probabil, īn două săptămīni autospecialele vor ajunge īn Neamt. Este vorba de nouă masini noi, marca Logan break“, a declarat inspectorul principal Cătălina Bădeanu. La rīndul său, comisarul Neculai Catană, seful Politiei Rutiere Neamt, a confirmat faptul că serviciul pe care īl conduce va primi radare noi. „Stim sigur că vom primi aparate radar, īnsă nu stim cīte. Termenul limită de livrare este 31 martie, īnsă este posibil să le primim mai repede. La noi a venit doar o procedură de lucru spre consultare. Trebuie să trimitem consideratiile noastre privind noua aparatură, la Bucuresti īntr-un termen stabilit. Noile radare se vor adăuga celor sase care există deja īn dotare“, a declarat comisarul Neculai Catană.
Noile aparate de măsurare a vitezei vor fi instalate doar pe masini Logan inscriptionate obligatoriu „Politia Rutieră“. Īn ceea ce priveste
diferentele majore īntre noile aparate radar si cele folosite īn acest moment, se poate spune că cele noi sīnt de ultimă generatie. Cei care au avut acces la datele tehnice ale aparatelor Darad spun că acestea īnregistrează si salvează datele, dar si imaginea, pe un hard disc intern, iar informatiile vor putea fi accesate doar cu parolă la care agentii de politie nu au acces. Cu alte cuvinte, datele īnregistrate nu pot fi sterse decīt de persoana care detine parola.

Vitezomani luati de la 1,2 km

Noua aparatură dispune din fabricatie de un sistem prin care undele radio transmise de aparatul radar sīnt īntrerupte temporar de către agentii de politie aflati īn masinile Politiei Rutiere, pentru ca aparatele să nu poată fi detectate de detectoarele radar. După activarea undelor radio, aparatul radar īsi setează automat si aproape instantaneu toate functiile, putīnd să surprindă viteza reală cu care se deplasează autovehiculele. Se mai spune că noua aparatură īi poate detecta pe vitezomani si la o distantă de 1.200 de metri, inclusiv noaptea. Daciile pe care vor fi amplasate noul aparat sīnt Logan break, cu motoare 1,5 dci de 85 CP. Masinile sīnt dotate cu geamuri electrice, ABS si aer conditionat. Blocurile optice de pe capotă echipate cu sirenă, girofar si proiectoare, includ si difuzoare de 100 W, astfel īncīt soferii din trafic să nu mai poată sustine că n-au auzit cīnd au fost somati să tragă pe dreapta. Nu va exista masină care să nu aibă īn dotare etilotest, statie de emisie-receptie fixă si mobilă, dar si un set de cauciucuri de vară si altul de iarnă.
Politistii nemteni cu care am discutat au confirmat faptul că noile aparate radar sīnt mult mai performante decīt cele actuale. „Vor fi mai multe autoturisme dotate cu radar pe drumuri, iar asta este īmbucurător, pentru că doar asa vitezomanii vor fi mai atenti cu ce viteză circulă. Noile aparate vor face ca aproape toate drumurile importante din judet să fie monitorizate cu mare atentie“, ne-a declarat un politist. Ar mai fi de spus că cele sase autoturisme dotate cu aparatură radar, nu acoperă decīt īn mică parte traficul din Neamt. De regulă, un autoturism este folosit pe DN 15, pe ruta Bicaz-Poiana Teiului-Grinties, un altul pe traseul Costisa-Piatra Neamt, cel de-al treilea pe traseul Piatra Neamt-Tīrgu Neamt sau Tīrgu Neamt Pipirig, iar celelalte trei pe traseele Piatra Neamt-Roman, pe E-85, atīt la intrare dinspre Bacău, cīt si la iesire spre Iasi.
sursa : http://www.monitorulneamt.ro/stiri/?...&articol=24523

Deci, daca e chiar asa cum se trambiteaza, (desi ma indoiesc) atunci am cam pus-o...

Later edit:
si revin cu poze cu noile "dotari"

Free Image Hosting by ImageBam.com

Last edited by Victor_Is; 19-02-10 at 18:06.
Victor_Is is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -