Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Constanta

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 03-06-08, 06:02   #691
ct77pia

Stage 5
 
ct77pia's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,881
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Constanta - Accidente

renault














mai baiete tie iti place sa speli renaultul?
ct77pia is offline  
Old 03-06-08, 11:45   #692
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default Re: Divergente de tot felul !

5 turbo, super 5 turbo, clio v6........... astea doar cateva unde toyota si restul masinilor enumearate de tine zic pas instant
D_M_X is offline  
Old 03-06-08, 13:55   #693
ERY

Stage 5
 
ERY's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,826
Member of:
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[AUDI]
Default Re: Divergente de tot felul !

E ***....fabulezi... Celica Gt4 iti zice ceva ? Supra iti zice ceva....numai inalta atata Renaultu ca nu este chiar asa.
ERY is offline  
Old 03-06-08, 15:37   #694
Urban_Racing
Honda Driver

Stage 5
 
Urban_Racing's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,492
Member of:
[Honda]
Default Re: Divergente de tot felul !

Comparatia japoneze frantuzesti nu prea isi are rostul! Si apropos de ce se discuta pe pagina anterioara ....daca si renaultul e masina cu personalitate ..... inseamna ca sau terminat masinile pe lumea asta
__________________

WHEN TURBO SPINS THE BULLSHIT ENDS!!!
Urban_Racing is offline  
Old 03-06-08, 18:01   #695
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default Re: Divergente de tot felul !

eu i-am dat exemple de masini care se pot bate cu japonezele enumerate de el....u vi cu supra.....pai plm renaultu viseaza probabil l-a asta.....
Oricum masini de kk... eu unul nu as cumpara asa ceva...decat clio v6
D_M_X is offline  
Old 04-06-08, 16:29   #696
CT-87-BGN

Stage 4
 
CT-87-BGN's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 200
Default Re: Divergente de tot felul !

Inca odata va spun...uitatzi-va la acest filmuletz https://www.youtube.com/watch?v=12MqNE2ni7o in care Jeremy Clarkson, acel foarte titrat om care realizeaza Top Gear prezinta Clio V6 ) Fitzi foarte atenti la detalii, in special intre minutele 4:30 - 4:59 "Cred k problema este k este FRANCEZA...Daca ii arati o curba dificila, sta in propriul fum si isi ridica mainile" .... GENIAL !!!!!!!!!!!
__________________

2004 BMW 320d, 6gang Getriebe (150 PS)

EX : 2002 Opel Astra G Coupe 2.0 DTI (101 PS)
CT-87-BGN is offline  
Old 04-06-08, 18:14   #697
iz0t0p3

Stock
 
Join Date: May 2008
Posts: 5
Default Re: Divergente de tot felul !

Salut! Dupa indelungi ore pierdute sa citesc acest post, am constat ca sunt unii oameni simpatizanti de firme precum Renault! ... Care numa cand ii pronunt numele as putea spune cum zice un prieten `ai zis renault si tragi apa` . Mi se pare total absurd si de neinteles pentru mine de ce exista persoane pe lumea asta care cumpara masini precum Renault (nu vorbesc de Dacia care este in aceasi situatie dar are preturi mai mici sa zicem ca se scuza). In primul si`n primul rand gama Renault stim cu toti de la ce preturi incepe si pana la ce preturi ajunge. In al 2lea rand stim cu toti calitatea lucrarilor si a materialelor folosite de constructorul Renault. Iar in al3lea rand probabil toti posesorii au aflat serviciile oferite de service-urile Renault si mai ales de PRETURILE pe care acestia le cer.
Haideti sa le luam pe rand, daca tot am inceput sa si termin. Cum ar putea cineva sa-si cumpere un Renault Clio in care nu ai spatiu nici in fata nici in spate?O persoana de peste 1.80m s-ar simtii putin stramtorata in masina aia , parca ar sta direct intr-un cosciug inainte sa faca vrun accident! Calitatea materialelor fiind una deplorabila probabil toata lumea si-a dat seama de asta , deplorabile si finisajele , ca sa numai zic de constructie. De tehnologie (daca exista asa ceva) pot sa zic din experientele prietenilor mei ca nu sta bine deloc, mai ales daca vorbim de fiabilitate ... unde probabil singura comparatie pe care pot sa o fac este cu dacia 1310.
Bun , am zis toate astea dar probabil sunt cativa care intreaba , da , dar pretul? este unul bun nu? , ei bine nu! .. nu este un pret bun pentru neajunsurile pe care le ofera. De ce? , pentru ca exista alternative precum:
Chevrolet Aveo(la fel de proasta dar macar mai spatioasa oferind consumuri pe benzina mai mici, motoare optimizate cu putere mai mare); Hyundai Accent(Subliniez ca masina este intr-o clasa diferita de clio si la preturi apropiate , spatiul pe care il ofera este unul de invidiat chiar si in clasa sa,de fiabilitate sa fim seriosi este un Accent probabil in opinia tuturora nu este mashina si asa e , insa la capitolul fiabilitate .. coreeni au multe lectii de dat francezilor dar multe de tot); nu as vrea sa continui sa compar acest gunoi de Clio cu masini din VAG precum Polo,Izbiza,Fabia care la un momentdat au acelasi preturi, exemplele pot continua practic orice masina este mai buna decat un Clio care are toate atuurile necesare sa o cataloghezi cap de serie daca te uiti de jos in sus(E frantuzeasca, Calitatea materialelor deplorabila, Motoare nu foarte performante ,noroc cu dci-urile care mai ridica uneori nivelu masinii; Nu e loc ,greu sa-ti cumperi o masina si sa stai cu capu stramb in ea sa nu dai cu capu in tavan sau cei din spate sa nu aiba unde sa stea decat sa vina cu picioarele peste cei din fata.etc etc etc etc)

Boooon acum ca am terminat cu Clio fabuloasa masina , ajungem la Megane.O alta masina cu care multi probabil cred k au dat lovitura cumparand-o , insa .. clumea nu-i asa.Si-au luat tzeapa cumparand-o! de ce ? simplu:
1. Este Renault(e frantuzeasca, Renault este cel mai prost constructor frantuzesc, deci ganditi-va daca fracezii ca si constructori de masini ar fii p ultimul loc , atunci unde-i Renault?)
2. Este spatioasa da , este ceva diferit fata de clio .. asa este e bine de tot la capitolu asta.
3. Contracaram ideea de mai sus:
*Kia Ceed este la fel de spatioasa desi nu pare , avand chiar toate atuurile in maneca incepand de la fiabilitate, pret, spatiu, calitatea materialelor si asamblarea lor nu are rost sa le compar , convingeti-va singuri cu ele una langa alta si o sa vedeti daca mint sau nu
*Skoda Octavia 1 o masina legendara in segmentul ei as putea spune. O masina iconica la fel ca si Vw Golf , Skoda Octavia a ieshit pe locul 2 la fiabilitate la cel mai mare sondaj din lume(al posesorilor de masini) realizat de Top Gear in 2005.Chiar nu are rost sa argumentez cine compara Megane-u cu Octavia ori e prost ori asa e el
sa continui? ...
*Ford Focus
*Opel Astra
Toate aceste autoturisme aflandu-se in aceasi limita de `scor` cu Renault Megane. Si vin cu intrebarea , de ce? de ce sa cumperi Megane?

Urcam in clasa(ma rog vorba vine ma refer la marime,clasa n-as putea spune ca are Renault la nici un capitol) Renault Laguna , vechiul model , chiar si Renault a recunoscut intr-un paragraf in presa ca modelul Laguna 2 este unul esuat dpdv al: Vanzarilor; Calitatii materialelor si finisajelor , si totusi avea un pret destul de mare pentru cat de jeg era . Mai are rost sa vorbim despre vechea Laguna daca si insusi producatoru a recunoscut ca a fost un ESEC? ... cred ca nu.
Booon atunci ce facem evoluam nu? , scoatem esecu din gunoi il imbracam cu alte haine si iata ca iese Laguna 3 din tipare .. Un model la care multi au spus in presa ca are tenta de Citroen .. da , are .. daca nu esti instare sa faci singur ceva k-lumea , atunci copiaza de la altcineva , pe premiza asta au mers si cei de la Renault.
La prima impresie cand vezi masina ai zice ca arata ok , ok pentru un Renault evident,in sensu ca iti scad pretentiile brusc.
Ok urcam la bord si ce descoperim , daca lasi farurile aprinse constati ca masina scoate un sunet nu cu mult deosebit fata de luminitele unui pom de craciun.Constati ca nu ai frana de mana normala ci un buton , printre primii inventori ai lumii care au constat ca e mai bine asa .. adica ce naiba .. daca masina sport nu e sa fie macar masina de lux ce-ti trebuie intoarceri cu frana de mana.
Din perspectiva la care ai au judecat ca fiind o masina de lux ,sau ma rog una confortabila makar , veti constata cu stupoare k atunci cand vrei sa calci pedala ambreajului dai cu picioru in tavanul bordului(deci trebuie sa purtati sub 44 la picior imi pare rau , insa stati nu plecati este o masina confortabila da...) .Confortul se poate continua ... pentru pasagerii spate .. NU au spatiu sa-si tina picioarele (talpile) sub scaunul celui din fata , iar spatiul per-total alocat pasagerului spate ne duce la concluzia ca masina defapt a fost gandita sa nu fie una de confort .. si totusi in clasa ei .. cum asa ne amintim de clio chiar si in segmentul acesta? .. grav.
Ramanem la acelasi capitol si anume confort .. cine se urca in spate va constata cu stupoare , ca scaunul din fata este capabil a glisa chiar pana in bancheta spate stranguland ,enervand, omorand pasagerul deja plictisit de aceasta masina.
As putea continua insa cred ca scriu ca toate posturile d`aci .. mi se pare absurd sa scoti o masina pe piata inlocuind un esec cu un alt esec la pret mai mare.
Alternative ar fii: Superb(fara comentarii) ; Mondeo(iar fara comentarii) ; Passat etc.. vei spune ca: vai dar nu am dotarile pe care mi le ofera Laguna!Probabil nu le ai insa cu siguranta vei avea loc sa stai lejer atat in fata cat si in spate, vei stii ca masina nu cedeaza atat de repede in conditii de `stress` precum un Renault, etc etc etc.

Si atunci nu inteleg .. de ce sunt inca oamenii care cumpara asemenea masini .. dupa cate se vede mai sus nu le-am comparat nici cu BMW nici cu AUDI nici cu Mercedes .
Au fost comparate cu mashini normale care se incadreaza in aceasi limita de pret.Si este cert un singur lucru mai bine renunt din dotari decat sa cad din masina pe strada sau sa nu am loc in ea.
Cu alte cuvinte , mai bine imi iau Masina decat sa-mi iau GUNOI in aceasi bani.

Sper sa numai fie sters si de data asta !
iz0t0p3 is offline  
Old 04-06-08, 18:26   #698
metal-militia

Stage 5
 
metal-militia's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 372
Member of:
[Virtual Tuning]
[X-Team Racing Club]
[Mitsubishi]
Default Re: Divergente de tot felul !

Quote:
Originally Posted by iz0t0p3 View Post

Sper sa numai fie sters si de data asta !
daa...ca ai si spus ceva interesant care merita pastrat...e parerea ta, tine-o pt tine
metal-militia is offline  
Old 04-06-08, 18:41   #699
iz0t0p3

Stock
 
Join Date: May 2008
Posts: 5
Default Re: Divergente de tot felul !

pai normal ca in opinia unora nu am spus nimik interesant ca multi stiu ca asa e ,nu e nimik nou toata lumea stie potenta francezilor ... si gandeste-te .. Aveo 1.2 85 d cai , si e doar un Aveo .. , coreeni fac de ani intregi de cand exista masini la care francezii nu au reushit sa se ridice si nici coreeni aia nu sunt zei ,insa am un prieten care lucreaza la DMHI si iti pot zice , comparativ cu ce e la fabrica de la dacia ... la DMHI este comunism totul se face ca la carte ori primesti mustrari . Colegi nostrii apropiati francezi merg ca si romani inca pe premiza `Lasa ma k merge si`asa`
iz0t0p3 is offline  
Old 14-07-08, 22:29   #700
unEL

Stage 4
 
unEL's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 260
Member of:
[DACIA]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Divergente de tot felul !

ha ha ha
Dar vorbesti de parca ai avea Opel.
Fiecare cu ce are si face ce poate si ce stie.
Multe case si multe obiceiuri.
Fiecare apreciaza ce are si ce isi doresc.
Discutii contradictorii referitoare la masini ... au fost, sint si vor mai fi.
Spor la "nebunii"

Last edited by unEL; 14-07-08 at 22:33.
unEL is offline  
Old 16-07-08, 02:04   #701
vizal
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
vizal's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 514
Member of:
[X-Team Racing Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default Re: Divergente de tot felul !

cineva are ceva cu renou...

e masina proasta fata de bmw audi mertz...dar dc cumpara toata lumea si vad la clio si megan ...pfff...toata lumea e nebuna se pare...alea 5 stele nu conteaza...nasol cu bordu dar asta e, norok cu laguna3 care arata mult mai bine la interior...

daca unii n-au bani de seria 3 NOU ce poti sa faci ?


fiecare cu ce are
__________________

Last edited by vizal; 16-07-08 at 02:07.
vizal is offline  
Old 16-07-08, 03:29   #702
Urban_Racing
Honda Driver

Stage 5
 
Urban_Racing's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,492
Member of:
[Honda]
Default Re: Divergente de tot felul !

Ironia asta! ...... poate nu toti viseaza la seria 3
Urban_Racing is offline  
Old 16-07-08, 14:58   #703
vizal
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
vizal's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 514
Member of:
[X-Team Racing Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default Re: Divergente de tot felul !

am zis o masina destul de buna si in categoria cu a mea...ca doar nu vrei un C clase de 40.000 euro...defapt si un bmw nou tot pe acolo ajunge...
vizal is offline  
Old 16-07-08, 18:36   #704
TheBig_X

Presedinte Xtreme Club Emotion

Stage 5
 
TheBig_X's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 305
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[Xtreme Club Emotion]
[RENAULT]
[MERCEDES]
Default Re: Divergente de tot felul !

Quote:
Originally Posted by iz0t0p3 View Post
pai normal ca in opinia unora nu am spus nimik interesant ca multi stiu ca asa e ,nu e nimik nou toata lumea stie potenta francezilor ... si gandeste-te .. Aveo 1.2 85 d cai , si e doar un Aveo .. , coreeni fac de ani intregi de cand exista masini la care francezii nu au reushit sa se ridice si nici coreeni aia nu sunt zei ,insa am un prieten care lucreaza la DMHI si iti pot zice , comparativ cu ce e la fabrica de la dacia ... la DMHI este comunism totul se face ca la carte ori primesti mustrari . Colegi nostrii apropiati francezi merg ca si romani inca pe premiza `Lasa ma k merge si`asa`
nu vreau sa fiu rautacios dar se zice ca F1 este topul competitziilor intre constructori si din cate stiu eu japonezii stau cam prost la capitolul asta unde constructorul fracez a avut de zis multe multzi ani la rand.
__________________
TheBig_X is offline  
Old 16-07-08, 19:22   #705
Urban_Racing
Honda Driver

Stage 5
 
Urban_Racing's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,492
Member of:
[Honda]
Default Re: Divergente de tot felul !

F1 e cu totul altceva! raportandune la masinile de strada yo cred ca japonezii sunt mult peste francezi!
Urban_Racing is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -