Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Constanta

Reply
 
Thread Tools
Old 05-05-09, 01:36   #1351
Nec_PMR

Stage 1
 
Nec_PMR's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 23
Member of:
[DACIA]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Quote:
Originally Posted by pigoo View Post
unde as putea gasi in constanta autocolant negru mat cu latimea de 120mm ?
aia de pe tepes voda nu vor sa imi vanda... ei doar presteaza servicii, nu vand autocolant.
merci
Incearca la AQUARIA pe strada poporului nr 150
Nec_PMR is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 09:06   #1352
semjke

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 637
Member of:
[CHEVROLET]
[FOTO]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Quote:
Originally Posted by ct11lyv View Post
asta e fals ce vrei sa faci .. si nu iti trebuie nici un act..te duci unde se pun folii cu masina si acolo iti dau aia un certificat. conform rar..si gata nu mai ai treaba cu nimeni ..in pricipiu..dar mai sunt uni bagori care fac pe nebuni..mie mi sa intamplat.
Precizez ca nu vreau un certificat pentru mine, mi s-a dat unu de la centrul unde am pus folia si nu sunt foarte sigur ca este ok. facusem o intrebare..atata tot..
__________________
Fotografiile mele fotoday.ro
semjke is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 09:42   #1353
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Salut Semjke!
Atasez o poza (cam neclara, din pacate, ca e facuta cu telefonul) in care apare un certificat de omologare MONTAJ folii care este perfect legal.

Elementele esentiale sunt:
1)scris cu pixul in original, cu semnatura si stampila in original (nu copie xerox)
2)numarul sasiului autovehiculului pe care s-a montat
3)numarul de omologare RAR care se acorda individual, potrivit seriei sasiu (deci, daca mi se cere acest document si verifica baietii dupa numarul de omologare RAR, apare seria sasiului meu si atunci totul e ok).

Mai exista vreo 2 tipuri de "certificat" care este fie insuficient, fie fals:

A)certificatul de omologare a foliei, care nu contine numarul sasiului masinii si nici numarul unic RAR; acest certificat atesta autenticitatea foliei in sine, insa nu omologheaza MONTAJUL, este mai mult ca o garantie pentru folie... iar pentru politisti nu este valabil, din cate am observat. Din pacate, nici pentru judecatori (in cazul unei plangeri contraventionale) - chiar ma confrunt acum cu o astfel de problema.

Si totusi, potrivit OG 195/2002 ar fi trebuit sa fie valabil, pentru ca acolo nu se spune nimic despre omologarea montajului, ci doar despre autenticitatea produsului

B)"certificatul" tras la xerox, luat de la "baieti", mai ieftin. Aceasta hartie, de cele mai multe ori, este obtinuta prin modificarea certificatului unei alte masini, schimbarea seriei sasiu (sau, mai rau, schimbarea numarului auto) prin aplicare de pasta alba corectoare si rescrierea acelei rubrici.

Daca te-au oprit baietii de la RAR si esti verificat, se lasa cu dosar penal pentru fals material in inscrisuri oficiale, precum si uz de fals. Bine, tu poti sa "arunci pisica" pe cel care ti-a dat acel certificat, daca nu se demonstreaza ca tu stiai ca este fals... dar vei avea batai de cap, in orice caz.

Toate cele bune!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Image0054.jpg
Views:	90
Size:	232.5 KB
ID:	902962  
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 10:33   #1354
ct11lyv
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 682
Member of:
[DACIA]
[VW]
[X-Team Racing Club]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Salut Semjke!
Atasez o poza (cam neclara, din pacate, ca e facuta cu telefonul) in care apare un certificat de omologare MONTAJ folii care este perfect legal.

Elementele esentiale sunt:
1)scris cu pixul in original, cu semnatura si stampila in original (nu copie xerox)
2)numarul sasiului autovehiculului pe care s-a montat
3)numarul de omologare RAR care se acorda individual, potrivit seriei sasiu (deci, daca mi se cere acest document si verifica baietii dupa numarul de omologare RAR, apare seria sasiului meu si atunci totul e ok).

Mai exista vreo 2 tipuri de "certificat" care este fie insuficient, fie fals:

A)certificatul de omologare a foliei, care nu contine numarul sasiului masinii si nici numarul unic RAR; acest certificat atesta autenticitatea foliei in sine, insa nu omologheaza MONTAJUL, este mai mult ca o garantie pentru folie... iar pentru politisti nu este valabil, din cate am observat. Din pacate, nici pentru judecatori (in cazul unei plangeri contraventionale) - chiar ma confrunt acum cu o astfel de problema.

Si totusi, potrivit OG 195/2002 ar fi trebuit sa fie valabil, pentru ca acolo nu se spune nimic despre omologarea montajului, ci doar despre autenticitatea produsului

B)"certificatul" tras la xerox, luat de la "baieti", mai ieftin. Aceasta hartie, de cele mai multe ori, este obtinuta prin modificarea certificatului unei alte masini, schimbarea seriei sasiu (sau, mai rau, schimbarea numarului auto) prin aplicare de pasta alba corectoare si rescrierea acelei rubrici.

Daca te-au oprit baietii de la RAR si esti verificat, se lasa cu dosar penal pentru fals material in inscrisuri oficiale, precum si uz de fals. Bine, tu poti sa "arunci pisica" pe cel care ti-a dat acel certificat, daca nu se demonstreaza ca tu stiai ca este fals... dar vei avea batai de cap, in orice caz.

Toate cele bune!

asa si al meu deci nu fac falsuri
ct11lyv is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 11:06   #1355
semjke

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 637
Member of:
[CHEVROLET]
[FOTO]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Bun m-am dus astazi si m-am intors cu urmatoarele acte: factura + chitanta pt folie si montaj si urmatorul certificat (atasat in imagine). La mine nu scrie ca in certificatul de mai sus este aplicata o holograma.
Are vreo valoare ? sau risc sa dau de probleme ? O sa intreb totusi si la politie sa vedem parerea lor. quick_5hifter multumesc mult pentru indrumare, te rog sa-mi spui parerea ta despre certificatul care l-am primit eu, am citit cu cateva posturi in urma explicai tu ce si cum se intampla despre folii.. crede-ma ca-mi venea azi noapte sa ma duc s-o dau jos sa renunt la ea, multumesc mult pentru ajutor. Cine vrea sa stie centrul unde se monteaza foliile buclucase, sa-mi dea un pm, nu le fac reclama aici.

Last edited by semjke; 08-05-09 at 20:43.
semjke is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 11:08   #1356
ct11lyv
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 682
Member of:
[DACIA]
[VW]
[X-Team Racing Club]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Quote:
Originally Posted by semjke View Post
Bun m-am dus astazi si m-am intors cu urmatoarele acte: factura + chitanta pt folie si montaj si urmatorul certificat (atasat in imagine). La mine nu scrie ca in certificatul de mai sus este aplicata o holograma.
Are vreo valoare ? sau risc sa dau de probleme ? O sa intreb totusi si la politie sa vedem parerea lor. quick_5hifter multumesc mult pentru indrumare, te rog sa-mi spui parerea ta despre certificatul care l-am primit eu, am citit cu cateva posturi in urma explicai tu ce si cum se intampla despre folii.. crede-ma ca-mi venea azi noapte sa ma duc s-o dau jos sa renunt la ea, multumesc mult pentru ajutor. Cine vrea sa stie centrul unde se monteaza foliile buclucase, sa-mi dea un pm.
nu ai nici o problema..asa sunt toate certificatele..tinel la tine.
ct11lyv is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 11:09   #1357
semjke

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 637
Member of:
[CHEVROLET]
[FOTO]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Quote:
Originally Posted by ct11lyv View Post
nu ai nici o problema..asa sunt toate certificatele..tinel la tine.
Multumesc, fac cinste!
semjke is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 11:48   #1358
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

@Semjke: sincer nu inteleg de ce au aplicat holograma pe certificat, la mine este aplicata pe folie - in interior, pe unul dintre geamurile cu folie...

Probleme nu ar avea de ce sa fie, e ca si cum ti-ai lipi rovinieta pe spatele permisului de conducere... nu este nimic fals.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 12:03   #1359
YZF-PWR

Stage 5
 
YZF-PWR's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,580
Member of:
[Moderators]
[X-Team Racing Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
[Mitsubishi]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Ce bine si frumos umblu eu de 5 ani cu folii fara nici o omologare si odata nu m-au oprit pt ele , d-apai sa-mi iau amenda.
YZF-PWR is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 14:05   #1360
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

si eu tot asa .. folie pusa de mine ....nu am avut nici o treaba ....am umblat cu masina ..vreo 2 ani ....m-au oprit pt altceva , nu m-au intrebat veci de folii
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ficatu.JPG
Views:	66
Size:	72.0 KB
ID:	903602   Click image for larger version

Name:	ficatuu.JPG
Views:	86
Size:	32.5 KB
ID:	903603  
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html

RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 15:05   #1361
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Norocosilor!
Eu am ramas o data fara talon pentru folie neomologata, iar a doua oara (foarte recent) era sa raman fara talon pentru folie fata super dark. Dupa asta m-am hotarat sa o dau jos si de-acum incolo nu voi mai folosi folie neomologata, eventual nu voi mai folosi deloc.

Mare grija amatorilor! Va asteapta:
-puncte amenda cls. IV (de la 9 la 20 puncte = ~800 RON - ~2000 RON)
-talon ridicat si suspendat pana la inlaturarea "problemei", inlaturare ce implica si o constatare RAR, dupa care stat la coada la Politie etc.
Asta in cazul in care nu aveti pe "nimeni"
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 11-05-09, 02:56   #1362
CT-05-UST

Stage 4
 
CT-05-UST's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 218
Member of:
[X-Team Racing Club]
[DACIA]
Default

cu certificatu stai linistit toate arata la fel: aceeasi stampila semnatura serie etc ))) ) )90 just a smmall joke...... a quick oricum tu esti obisnuit fara taloane fara permise )

ce viata pe voi puteti a dormiti va odihniti numai eu nu pot si imi vine sa imi tai venele de draci ca nu pot sa dorm asa ca stati linistiti pazesc eu forumu
__________________
[SIGPIC][/SIGPIC]
OCHII CARE NU SE VAD SE UITA DA SE SIMT....
K_gula19@yahoo.com
Vodafone 0730247800
Orange 0745085458

Last edited by ERY; 13-05-09 at 16:32.
CT-05-UST is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 03:03   #1363
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

zici tu .. ???

eu sunt schimbul 3
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 16:26   #1364
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

face cineva de pe aici asigurare obligatorie ? imi expira mie la tico
aikman is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 17:04   #1365
wu_vladutz
Fanatik MotorSport Member


Stage 5
 
wu_vladutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 663
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[VW]
[4Tuning International]
[Competitor CNCA]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Quote:
Originally Posted by aikman View Post
face cineva de pe aici asigurare obligatorie ? imi expira mie la tico
Ai PM
wu_vladutz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -