Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Constanta

Reply
 
Thread Tools
Old 22-05-09, 10:59   #1381
B-72-RZD

Stage 5
 
B-72-RZD's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 672
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Multumesc!
Si Alsacian, asta, unde are sediul?
B-72-RZD is offline   Reply With Quote
Old 22-05-09, 14:09   #1382
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

@RZD:

In primul rand, ca sa aplici folie pe orice fel de suprafata, este foarte important ca acea suprafata sa nu aiba "burta" prea mare si nici imbinari.

Stopurile de Matiz au si "burta" (adica sunt destul de bombate) si imbinari (adica la marginea stopului folia va trebui sa se suprapuna sau sa fie taiata, rezultand o imbinare).

Problema cu "burta" se poate rezolva usor cu un pistol cu aer cald, insa la imbinari problema e ca nu rezista in timp, la prima sau a doua spalare a masinii vei observa ca folia se va dezlipi.

Recomand sa folosesti un spray cu rosu, indiferent daca vrei sa vopsesti stopul integral sau sa lasi transparenta lumina pt. marsarier.

1. Ca sa vopsesti stopul integral, ai nevoie de hartie abraziva de 800 sau granulatie mai mica (cifra mai mare, ex.: 800-1000-2000 - gasesti la orice magazin de vopsea auto) sa slefuiesti stopul in intregime pe suprafata pe care vei aplica vopseaua. Nu trebuie sa freci prea mult, doar cat sa matuiesti toata suprafata stopului pentru ca vopseaua sa adere bine pe plastic. Slefuieste stopul cu apa, intr-un lavoar sau sub un furtun. Apoi spala stopul bine, lasa-l sa se usuce complet si degreseaza-l cu benzina, dar nu-l lasa umed de benzina ca sa nu afecteze prea mult stopul, care e din plastic. Indeparteaza apoi, cu o carpa uscata si curata, orice impuritate, scama ramasa dupa degresare, iar daca exista zgarieturi adanci in stop, insista cu slefuitul cat se poate si repeta degresarea. Apoi aplica un strat de vopsea si lasa-l sa se usuce pana nu se mai lipeste10-15 minute, mai aplica un strat si lasa-l sa se usuce 2-3 ore. Ca sa fie treaba si mai buna, aplica si un strat de lac la spray, dar in acest caz nu trebuie sa lasi vopseaua sa se usuce de tot, sunt suficiente 10-15 minute dupa al doilea strat (altfel lacul va "strange" vopseaua si se va exfolia cu totul, iar intreaga suprafata va fi patata cu alb).

2. Daca vrei sa lasi alba lumina de marsarier, eventual si semnalizarile galbene, inainte de vopsire (dupa ce ai slefuit si degresat) trebuie sa aplici o folie cat mai bine conturata pe suprafata pe care nu vrei sa o vopsesti. Recomand sa lucrezi cu izolier-band, care e la indemana oricui si e usor de manevrat.
E de preferat sa faci un sablon din carton mai rigid, exact pe marimea suprafetei pe care vrei sa o lasi nevopsita. Decupeaza "la prima vedere" o forma apropiata (dar mai mare) fata de acea suprafata, apoi o potrivesti usor-usor cu un foarfece. Poti folosi o folie transparenta (sau scotch transparent) lipit pe stop, trasezi conturul pe forma luminii de marsarier, dezlipesti folia/scotch-ul de pe stop si il lipesti pe un carton, apoi decupezi cartonul dupa conturul trasat cu un cutter sau foarfece. Apoi lipesti pe o suprafata curata cateva linii de izolier-band, paralele si suprapuse pe 2-3 mm, astfel incat suprafata lor sa fie mai mare decat bucata de carton, apici cartonul peste ele si trasezi conturul cartonului peste izolier-band cat mai aproape de marginea cartonului (ca sa nu rezulte mari diferente de suprafata). Tai izolier-band-ul dupa contur, apoi il dezlipesti si il lipesti pe stop, exact pe suprafata care ramane nevopsita. Apoi vopsesti, lasi vopseaua 5-10 minute si indepartezi izolier-band-ul de pe stop folosind un ac, ca sa nu strici vopseaua. Nu o lasa sa se usuce si apoi sa scoti banda, pentru ca s-ar putea sa se ia cu tot cu vopseaua de pe langa si poate rezulta o delimitare imprecisa. Dupa ce ai scos izolier-band-ul de pe stop, aplici imediat si stratul de lac, inclusiv peste suprafata care ramane nevopsita.
Astfel, vei avea o suprafata de protectie (lacul) ca sa nu se ia vopseaua la limita dintre marsarier si restul stopului, la spalare.

E destul de mult de citit, important e sa citesti cu atentie si sa respecti ordinea celor pe care ti le-am scris, eventual printeaza textul ca sa nu omiti ceva sau sa nu schimbi ordinea. Asta in cazul in care nu te-am "razgandit" in legatura cu autocolantul...

Toate cele bune si succes, indiferent de optiune!
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 23-05-09, 12:25   #1383
B-72-RZD

Stage 5
 
B-72-RZD's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 672
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Multumesc mult!
Daca voi alega varianta- vopsire, cu siguranta voi face intocmai cum spui tu, si cu siguranta voi da PRINT la text

Nu am inteles totusi ceva.
Eu vreau sa fac o combinatie de rosu+alb, adica voi lasa lumina de la marsalier alba. Deci dupa ce lipesc forma peste cercul ce nu trebuie vopsit, sa inteleg ca nu mai vopsesc in 2 straturi ca in cazul1, ci dau direct lacul. Iar vopseaua, sa fie vopsea speciala pentru stopuri, nu? Iar ca lac, ce imi recomanzi?


Iti raman dator, cel mai bine te pot ajuta in domeniul Virtual Tuning, lucrez cu Photoshop!
Bafta!

Last edited by B-72-RZD; 23-05-09 at 12:36.
B-72-RZD is offline   Reply With Quote
Old 23-05-09, 16:42   #1384
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Quote:
Originally Posted by B-72-RZD View Post
Multumesc mult!
Daca voi alega varianta- vopsire, cu siguranta voi face intocmai cum spui tu, si cu siguranta voi da PRINT la text

Nu am inteles totusi ceva.
Eu vreau sa fac o combinatie de rosu+alb, adica voi lasa lumina de la marsalier alba. Deci dupa ce lipesc forma peste cercul ce nu trebuie vopsit, sa inteleg ca nu mai vopsesc in 2 straturi ca in cazul1, ci dau direct lacul. Iar vopseaua, sa fie vopsea speciala pentru stopuri, nu? Iar ca lac, ce imi recomanzi?


Iti raman dator, cel mai bine te pot ajuta in domeniul Virtual Tuning, lucrez cu Photoshop!
Bafta!

La combinatia de rosu-alb poti sa procedezi altfel: lasi primul strat doar 2-3 minute cat sa poti sa-l dai pe al doilea fara sa se scurga, apoi imediat dupa ce ai dat al doilea strat indepartezi cercul. Important e sa nu se usuce vopseaua cu cercul aplicat.
Vopseaua e bine sa fie speciala pentru stopuri, pentru ca este facuta in asa fel incat e mai permisiva cu luminile.
Lacul iti recomand Dupli-Color, este la tub mai mare (50% mai mult decat celelalte) si e de preferat sa-l cumperi lucios si nu mat. Cel mat aduna mizerie mai usor si se curata mai greu, iar cu timpul va deveni tot lucios, de la sters cu carpa etc.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 23-05-09, 16:50   #1385
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

rzd`ule , merge ce vrei tu , am avut eu la tico stopurile facute asa.
aveam folie din aia dar nu am mai gasit...era rosu transparent..
uite si poza.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Picture(222).jpg
Views:	74
Size:	88.9 KB
ID:	932456  
topser is offline   Reply With Quote
Old 23-05-09, 17:00   #1386
B-72-RZD

Stage 5
 
B-72-RZD's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 672
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Mersi baieti!
Sa vedem pana la urma ce aleg.
Daca gasesc folie rosie, poate o duc pe Tepes Voda sa o puna, ca am vazut ca o pun bine, desi sigur se va dezlipi, nu neaparat imediat, dar se va dezlipi..
Iar daca aleg sa le vopsesc, hmm.. acum stiu cum, dar totusi un copil de 13 ani n'o sa faca treaba de vopsitor deci nici in cazul asta n'o sa fie un rezultat perfect, dar in cazul asta operatia nu mai este reversibila ca in cazul foliei...
Va tin la curent!
B-72-RZD is offline   Reply With Quote
Old 23-05-09, 19:48   #1387
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Quote:
Originally Posted by B-72-RZD View Post
Mersi baieti!
Sa vedem pana la urma ce aleg.
Daca gasesc folie rosie, poate o duc pe Tepes Voda sa o puna, ca am vazut ca o pun bine, desi sigur se va dezlipi, nu neaparat imediat, dar se va dezlipi..
Iar daca aleg sa le vopsesc, hmm.. acum stiu cum, dar totusi un copil de 13 ani n'o sa faca treaba de vopsitor deci nici in cazul asta n'o sa fie un rezultat perfect, dar in cazul asta operatia nu mai este reversibila ca in cazul foliei...
Va tin la curent!
Multa bafta in ceea ce vrei sa faci!
Adevarul e ca treaba cu vopseaua nu prea e reversibila...
Cat despre "treaba de vopsitor", stai linistit ca eu nu sunt vopsitor, dar am constatat si eu unele lucruri de-a lungul timpului, am incercat, nu a fost bine, am incercat din nou pana cand a iesit bine. Nu e treaba de "oameni mari" sau de vopsitor, e treaba pe care o poate face oricine.... important e rezultatul (care depinde de felul cum o faci).
Am vrut si eu sa-mi pun folie pe stopuri de Tico la o firma de folii auto, insa mi-au explicat ei mai bine cum sta treaba si m-am convins ca nu merita.
Toate cele bune si inca o data iti urez bafta!
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 22:02   #1388
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

stricand inveti .. stai calm .. cat despre teraba cu folia se va dezlipi in timp se va crapa de la frig .. etc .. asa ca nu e mare investitie
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 22:48   #1389
B-72-RZD

Stage 5
 
B-72-RZD's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 672
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Mai bine schimb folia la un an, deca o pereche de stopuri la un an )
B-72-RZD is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 20:46   #1390
sonykel
Dacia Driver

Stage 5
 
sonykel's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 738
Member of:
[DACIA]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

fara suparare ai 13 ani , pana apuci tu sa conduci masina , o sa schimbi masina , dar apoi lacu de pe stopuri , sincer nu inteleg faza asta cu bagatu baniilor in masina cand nu ai permis...
adica da inteleg pasiunea de mic copil e ok. dar cand nu ai bani ptr ce bagi banii in ea , s-o conduca taicatu si sa te lauzi la colegi la generala cu ce masina misto tunata are taicatu? si posibil taicatu nici nu o sa aiba grija de modificarile care le faci...gen bari praguri etc...
plus ca oricat ati zice voi orice tuning la stopuri ii scade din vizibiltate , mai putin sau mai mult... coleguu nostru pigoo de mai sus el nu-si da seama dar daca franeaza in fata mea la 30 de metri eu numi dau seama si voi calca frana dabia cand sunt la 20metri de el...
__________________
LUPTA si nu vei SUPRAVIETUI !!!
FUGI si nu vei avea SCAPARE!!!

Cine-i harnic si munceste are tot ce vrea.....cine-i smecher si chiuleste are tot asa...
sonykel is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 21:44   #1391
zbuf

Stage 4
 
zbuf's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 258
Member of:
[DACIA]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

si totusi lumea isi innegreste stopurile pentru ca arat cool.vorbesc in cunostinta de cauza ca asa le-am facut si eu dar cu bun simt sa vada si ALA din spatele meu cand pun frana.dar daca el se uita dupa p.z.e nu va vedea masina mea decat dupa ce intra in mine...chiar si cu stopurile originale.este alegerea fiecaruia ce face...cand face si cum face masina lui.
__________________
Inger,ingerashu meu da-mi si mie-un BMW-u, si-ti promit ca-n continuare nu fac multe prostioare decat niste laterale,si in spate o toba mare
zbuf is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 21:50   #1392
CT-00-DNS

Stage 5
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 326
Member of:
[Opel]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

S-ar putea ca ala care intra in fundul unuia cu stopurile innegrite, chiar daca e de vina, sa zica in declaratie "nu am vazut la timp stopurile deoarece erau obturate de o improvizatie artizanala". Si o sa ramana foooarte mirat soferul "cool" cand politistul il va scoate vinovat
CT-00-DNS is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 21:57   #1393
B-72-RZD

Stage 5
 
B-72-RZD's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 672
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Stai linistit ca nu ma supar, fiecare CU PITICII LUI PE CREIER!
Dar, unde vezi tu bani bagati?
Pana la urma, sunt banii mei, defapt ai mamei, oricat de multi sau de putini as avea, poate am castigat la loto si in loc sa'mi iau o masina calumea, o sa bag mii de euro in acest Matiz.
Pentru tine, tuning'ul inseamna spoilere si praguri?
Si de unde ai tras tu concluzia ca ma laud la colegii din generala? Parintii altora au masini de peste 10k si isi trimit copii la scoala in taxi, iar eu vin cu RATC'ul, ce motiv as avea sa par mai smecher? In posturile mele, prin modul meu de exprimare, par acel copil cu bani si rasfatat care ar face orice sa'i eclipseze pe altii cu supermasina ma'sii?
Uite, puteam sa'mi completez profilul si sa "exist" pe acest forum, sub forma unui conducator auto de vreo 25 de ani, sa zicem... se prindea cineva? eu zic ca nu...
Si asa, eram ca oricare user, cu masina si carnet...
Despre vizibilitate, nu te contrazic, poate ai dreptate.
B-72-RZD is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 22:20   #1394
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

) parca e un mic alex(quick_5hifter) copilu asta )
aikman is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 22:24   #1395
B-72-RZD

Stage 5
 
B-72-RZD's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 672
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Quote:
Originally Posted by aikman View Post
) parca e un mic alex(quick_5hifter) copilu asta )
Da ce, ce'am zis ?
B-72-RZD is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -