Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Constanta

Reply
 
Thread Tools
Old 20-06-08, 00:51   #751
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

pentru folia propriu zisa nu intri la facultate...da pentru ''uz de fals si fals material in inscrisuri oficiale'' da ....cel putin asta am inteles io din postul lui quick
leonard is offline   Reply With Quote
Old 20-06-08, 11:47   #752
sonykel
Dacia Driver

Stage 5
 
sonykel's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 738
Member of:
[DACIA]
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

pai da cam asta am inteles si eu...
dar eu de unde sa stiu ca-i fals sau nu...
adica dau vina pe firma care mi-a pus folia
sonykel is offline   Reply With Quote
Old 20-06-08, 11:53   #753
wu_vladutz
Fanatik MotorSport Member


Stage 5
 
wu_vladutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 663
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[VW]
[4Tuning International]
[Competitor CNCA]
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

@HaRdHouse : mi`am pus xenoanele ... m-au ajuns 650 RON cu tot cu manoprea. Mie mi s-a parut cam mult, dar, n-am avut cum s-o mai dau la intors Si de montat, chiar mi s-a parut super simplu. puteam sa le pun singur
__________________
VW Polo 6N 1.6 - 75cp
VW Golf IV 1.9 TDI - 90cp--->131cp
VW Golf IV 1.9 TDI - 101cp--->140cp
VW Golf V 1.9 TDI - 105cp--->???cp


My Photos --- https://forum.4tuning.ro/album.php?u=37215

Instalatii Xenon, LED-uri SMD, folie faruri/stopuri, Polish faruri/stopuri, Alarme auto, Senzori de parcare, Faruri daylight Dectane, Stopuri pe LED Dectane, Angeleyes, LED-marker BMW, Chiptuning, Anulare filtru de particule ! http://bhp-tuning.ro
wu_vladutz is offline   Reply With Quote
Old 20-06-08, 12:10   #754
HaRdHouse
Skoda Driver

Stage 5
 
HaRdHouse's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 809
Member of:
[SKODA]
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

Lasa ma..sa le stapanesti sanatos .. Macar sa fie calitatea buna ca asta conteaza pana la urma . Ce perioada de garantie ai ?
HaRdHouse is offline   Reply With Quote
Old 20-06-08, 12:14   #755
wu_vladutz
Fanatik MotorSport Member


Stage 5
 
wu_vladutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 663
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[VW]
[4Tuning International]
[Competitor CNCA]
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

Garantie 2 ani ... acum sa vedem cat o sa ma tina
wu_vladutz is offline   Reply With Quote
Old 20-06-08, 12:25   #756
HaRdHouse
Skoda Driver

Stage 5
 
HaRdHouse's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 809
Member of:
[SKODA]
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

Trebuie sa te tina . Daca apar probleme te duci la ei si gata se rezolva..
HaRdHouse is offline   Reply With Quote
Old 20-06-08, 15:11   #757
me`TRC

Stage 3
 
me`TRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 153
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

Multumesc quick_5hifter si celorlalti. o sa ma duc personal sa ma interesez.Mc!
me`TRC is offline   Reply With Quote
Old 23-06-08, 13:48   #758
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

Quote:
Originally Posted by sonykel View Post
quick shifter , dar stai asa , scuza-ma ca ma bag...
nu ca m-as pricepe mai mult decat tine...
dar dece zici ca: ``clientii" lui isi risca libertatea`` sau ca ``dar m-am gandit ca mie-mi place mult pe-afara`` ce ptr folie ajungi la ``facultate``? sau ce vrei sa zici?
Salut!

Am explicat si la postul cu nr. 750 de pe acest topic: folia cu adevarat omologata RAR se monteaza pe baza unui numar unic si personalizat (pentru un anumit nr. auto) acordat de RAR special pentru masina pentru care s-a solicitat acest numar unic. Adica eu m-am dus in service cu masina, am platit 400 RON, mi s-a montat folia si intre timp seful unitatii a contactat RAR pentru a-mi elibera numarul unic, numar care apare pe certificatul de omologare a foliei, completat cu pixul si cu stampila unitatii aplicata, certificat care trebuie sa fie prezentat IN ORIGINAL (nu xerocopie) la un eventual control.

Acum, poti sa spui ce vrei, eu sunt convins ca persoana care face o astfel de operatie (montat folie "autorizata RAR") cu 150 RON nu parcurge si etapa cu contactatul RAR-ului pentru numarul unic, ci procedeaza altfel (si poti sa te convingi si singur): face o xerocopie dupa un certificat de omologare al altcuiva, acoperind in prealabil rubrica "nr. auto" cu pasta alba corectoare, apoi pe prima xerocopie scrie cu pixul numarul masinii tale, apoi face o noua copie xerox si iata asa-zisul certificat de omologare!

Si sa-ti mai spun de ce cred eu asta: pentru ca RAR solicita si primeste in jur de 100 RON pentru fiecare numar unic acordat in vederea omologarii, suma pe care daca ar plati-o si persoanele care pun folie cu 150 RON....inseamna ca profitul lor ar fi undeva aproape de ZERO, ceea ce ma cam indoiesc.

A, legat de abtibildurile ce "atesta" certificarea RAR (cele aplicate pe folie si sub folie), iti pot face rost de oricate ai nevoie

Cat despre partea cu "fals material in inscrisuri oficiale", este infractiunea generata de modificarea unui asa-zis certificat de omologare RAR; "uz de fals" se cheama cand prezinti acest certificat FALS drept adevarat, si politistilor nu le-ar fi prea greu sa-ti demonstreze vinovatia atunci cand vei da vina pe prietenul tau care ti-a montat folie cu 150 RON: el va spune ca nu stie nimic si nici nu vei putea demonstra ca EL ti-a facut certificatul fals! In momentul in care nu vei avea pe cine sa dai vina, singurul vinovat vei ramane TU.

Da, posesia si folosirea unui certificat fals de omologare este infractiune (este de fapt....doua infractiuni) si se pedepseste cu inchisoare, nu cu puncte! Este foarte adevarat ca nu prea se ajunge asa departe de fiecare data, insa daca dai de un politist riguros...te-ai scos.

Toate cele bune!

@me'TRC: cu placere!
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 23-06-08, 13:51   #759
HaRdHouse
Skoda Driver

Stage 5
 
HaRdHouse's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 809
Member of:
[SKODA]
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Salut!

Am explicat si la postul cu nr. 750 de pe acest topic: folia cu adevarat omologata RAR se monteaza pe baza unui numar unic si personalizat (pentru un anumit nr. auto) acordat de RAR special pentru masina pentru care s-a solicitat acest numar unic. Adica eu m-am dus in service cu masina, am platit 400 RON, mi s-a montat folia si intre timp seful unitatii a contactat RAR pentru a-mi elibera numarul unic, numar care apare pe certificatul de omologare a foliei, completat cu pixul si cu stampila unitatii aplicata, certificat care trebuie sa fie prezentat IN ORIGINAL (nu xerocopie) la un eventual control.

Acum, poti sa spui ce vrei, eu sunt convins ca persoana care face o astfel de operatie (montat folie "autorizata RAR") cu 150 RON nu parcurge si etapa cu contactatul RAR-ului pentru numarul unic, ci procedeaza altfel (si poti sa te convingi si singur): face o xerocopie dupa un certificat de omologare al altcuiva, acoperind in prealabil rubrica "nr. auto" cu pasta alba corectoare, apoi pe prima xerocopie scrie cu pixul numarul masinii tale, apoi face o noua copie xerox si iata asa-zisul certificat de omologare!

Si sa-ti mai spun de ce cred eu asta: pentru ca RAR solicita si primeste in jur de 100 RON pentru fiecare numar unic acordat in vederea omologarii, suma pe care daca ar plati-o si persoanele care pun folie cu 150 RON....inseamna ca profitul lor ar fi undeva aproape de ZERO, ceea ce ma cam indoiesc.

A, legat de abtibildurile ce "atesta" certificarea RAR (cele aplicate pe folie si sub folie), iti pot face rost de oricate ai nevoie

Cat despre partea cu "fals material in inscrisuri oficiale", este infractiunea generata de modificarea unui asa-zis certificat de omologare RAR; "uz de fals" se cheama cand prezinti acest certificat FALS drept adevarat, si politistilor nu le-ar fi prea greu sa-ti demonstreze vinovatia atunci cand vei da vina pe prietenul tau care ti-a montat folie cu 150 RON: el va spune ca nu stie nimic si nici nu vei putea demonstra ca EL ti-a facut certificatul fals! In momentul in care nu vei avea pe cine sa dai vina, singurul vinovat vei ramane TU.

Da, posesia si folosirea unui certificat fals de omologare este infractiune (este de fapt....doua infractiuni) si se pedepseste cu inchisoare, nu cu puncte! Este foarte adevarat ca nu prea se ajunge asa departe de fiecare data, insa daca dai de un politist riguros...te-ai scos.

Toate cele bune!

@me'TRC: cu placere!


Foarte frumos explicat ! Dar exista vreo firma care suna la RAR si face toata treaba cum ai zis tu ?
HaRdHouse is offline   Reply With Quote
Old 23-06-08, 19:45   #760
sonykel
Dacia Driver

Stage 5
 
sonykel's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 738
Member of:
[DACIA]
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

hmm quick shifter , mi-ai cam deschis ochii
ms man...
sonykel is offline   Reply With Quote
Old 23-06-08, 22:09   #761
CT-89-POT

Stage 3
 
CT-89-POT's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 121
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Asta din cauza ca au avut noroc... procedura e urmatoarea: intri in service-ul autorizat RAR, ti se monteaza folia pe geamuri, apoi seful unitatii sau un angajat contacteaza RAR in vederea comunicarii unui numar unic, se comunica acest numar de catre RAR special pentru automobilul tau, apoi ti se intocmeste acel certificat de omologare pt. folie.

Daca te opreste Politia comunitara, rutiera, crima organizata, antidrog etc., nu ai cum sa ai probleme, insa daca te-a oprit duba de la ARR, automat ti se face verificare si, daca numerele nu au fost acordate pentru masina ta sau daca numerele sunt fictive, risti sa iti faca dosar penal pentru fals material in inscrisuri oficiale si uz de fals....
...asta pentru 150 RON diferenta si pentru ca omul pe care-l cunosti tu sa bea si el o bere, asa, in vreme ce "clientii" lui isi risca libertatea....

Puteam si eu sa-mi pun singur folia, puteam sa xerocopiez un certificat de omologare al unui prieten si sa-i schimb numarul masinii cu un program de editare, astfel economisind aprox. 350 RON, dar m-am gandit ca mie-mi place mult pe-afara si ca n-ar avea rost sa risc.

la ultima chestie faza cu "afara" ....... crezi ca se ajunge pana acolo....... eu nu cred
CT-89-POT is offline   Reply With Quote
Old 24-06-08, 02:06   #762
Urban_Racing
Honda Driver

Stage 5
 
Urban_Racing's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,492
Member of:
[Honda]
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

Mi se pare exagerat sa fi nevoit sa urmezi cursuri universitare pt o folie! Alea cu facultate pt produse Avicola sunt povesti!
Urban_Racing is offline   Reply With Quote
Old 24-06-08, 16:18   #763
wu_vladutz
Fanatik MotorSport Member


Stage 5
 
wu_vladutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 663
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[VW]
[4Tuning International]
[Competitor CNCA]
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

Urban_Racing, daca nu ai observat, "facultate" era pusa in ghilimele . Acum da-ti si tu seama la ce se referau baietii ?
wu_vladutz is offline   Reply With Quote
Old 24-06-08, 18:09   #764
me`TRC

Stage 3
 
me`TRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 153
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

Sincer!Nu vreau sa sustin nici o teorie si pe nimeni, dar acum, nu mai mult de o ora am auzit o discutie pe tema aceasta, total intamplator, dar faza era cu geamuri ionizate si zicea omu ca a patit`o rau de tot, are de platit o amenda destul de mare si pt falsul al foii aceleia, a avut noroc ca a vb cu politistul si a scapat doar cu amenda si cu geamurile date jos.. si zicea ca regreta ca nu le`a inregistrat RAR.. acum trageti ce concluzii vreti, adica nu am dc sa vin in apararea nimenui.Discutiia asta am auzit`o, asta zic!Bafta la BAC. !! bafta tuturor si aveti grija!
me`TRC is offline   Reply With Quote
Old 27-06-08, 03:22   #765
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

@sonykel: cu placere!

@Hardhouse: cei de la Margraf suna la RAR pentru numar unic. La fel si cei de langa Trompi, si cei de la intersectia lui Tomis cu Aurel Vlaicu. Sunt convins ca mai sunt cativa, dar nu-i stiu pe toti...

@CT-89-POT: eu am vazut, tu n-ai decat sa nu crezi... poate iti imaginezi ca am contract de colaborare cu vreo firma de montat folie, incat m-am apucat sa scriu atatea randuri ca sa fac reclama
A, tu parca mergeai cu 190 km/h in Mamaia...tu nici macar in radare nu crezi

Pentru cei ce nu cred, va sfatuiesc sa expuneti problema unui politist de orice fel (dar nu chiar gardian public - no offence) si veti afla ca am dreptate. Puteti intreba si la orice statie ITP sau la service-uri unde monteaza folii autorizate. Sau, cel mai indicat, la RAR
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -