Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Constanta

Reply
 
Thread Tools
Old 06-11-07, 14:27   #451
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

@kirin: daca ai mufele si schema instalatiei, orice ageamiu ti-o poate reface....daca nu ai una din astea doua, e munca de sclav.

@aikman: ti-am mai zis unde...iti spun sigur ca are pe stoc si poate aduce si la comanda butuc de alto. Dupa semafor, sunt 2 sau 3 magazine lipite, ambele/toate 3 cu "turcisme" (no offence!). La unul dintre alea 2 este un barbat mai inalt, pe stanga cum intri are volane multe....el are butuc, sau iti poate aduce din depozit in maxim 3 zile. Daca nimeresti in alta parte, intreaba care e cel care se pricepe la butuci si te vor indruma, da-i naiba ca sunt frati toti de-acolo!!
Sau hai sa te duc joi pe la 3-4, da-mi un telefon si daca nu gasim, ti-l vand pe-al meu!

@LYV: da-mi un PM sa vorbim, stiu pe cineva care are un set de arcuri Logan noi-noute. Pretul e OK.
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 14-11-07, 09:36   #452
pfv

Stage 1
 
pfv's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 13
Post Avocat asap

Mi s-a suspendat permisul de conducere, asta vara pentru viteza (poza la 151 km/h in afara localitatii zicea militianul), am facut contestatie si judecatoria mi-a respins plangerea la procesul verbal pentru ca nici eu nu am fost la nici un termen avand in vedere ca sunt din Iasi.
Am nevoie de un numar de tel. de la un avocat bun din Constanta care sa ma reprezinte si care ar putea sa ma ajute in aceasta problema . Daca stie cineva va rog sa imi trimiteti PM.

Multumesc .

Last edited by pfv; 14-11-07 at 09:38.
pfv is offline   Reply With Quote
Old 14-11-07, 14:07   #453
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

Iti pot da eu numarul unui avocat bun din Constanta, axat numai pe asa ceva, este vorba despre o fosta procuroare, in varsta de aprox. 60 de ani si care ii face praf pe toti .

In general, din pacate nu poti sa faci mare lucru, decat sa obtii eventual o casare cu retinere sau cu trimitere spre rejudecare la Judecatorie, pronuntata de Tribunalul Constanta. Fondul problemei s-a dezbatut deja, iar daca nu ai fost de fata ca sa te aperi in vreun fel, ai cam pierdut dreptul de a mai propune probe.

Ai grija, din momentul in care ai primit acasa hotararea, ai timp la dispozitie, pentru a declara recurs, 15 zile (sau chiar 10, depinde) de la COMUNICARE, nu de la pronuntare, asta fara a se socoti ziua in care ai primit sentinta si nici cea imediat urmatoare dupa cele 15 zile (deci data postei, pe plicul in care ai recursul, trebuie sa fie maxim a 16-a zi dupa primirea sentintei).

Daca pe citatiile primite de tine in cursul judecatii NU AI SEMNAT sau nu locuiai la adresa unde ai fost citat, vei obtine foarte usor o casare cu trimitere spre rejudecare, intrucat procedura de citare a fost incorecta.

Daca obtii, intr-un fel sau altul, o casare cu retinere/trimitere spre rejudecare, fii sigur ca proba video NU MAI EXISTA (au obiceiul sa le stearga in ~15 zile de la savarsirea faptei sau la scurt timp dupa ramanerea definitiva a sentintei) decat daca s-a administrat aceasta proba in instanta, ceea ce e cam greu de crezut ca s-a intamplat in lipsa ta (se administreaza doar la cerere si daca exista conditii materiale).

Daca totusi ai semnat citatiile din cursul judecatii fondului (confirmand primirea lor), incearca sa faci dovada imposibilitatii de prezentare (lipsa de bani, lipsa posibilitatii de a imprumuta bani pt. deplasare, vreun membru de familie apropiat care a fost bolnav - cu acte doveditoare care se pot obtine foarte usor , imposibilitatea ta de a pleca de la locul de munca - ex.: nu avea cine sa te inlocuiasca, iar lipsa ta ar fi produs pagube iremediabile firmei angajatoare, un caz de boala sau imposibilitate de deplasare pentru tine, obligatia ta de a ingriji un copil minor - daca e cazul, o situatie in care nu puteai fi contactat de nici un membru al familiei - voiaj etc.).

Pentru mai multe lamuriri, spune toate datele problemei, spune cand ai primit sentinta si spune care este natura cauzei, mai exact - aici sau pe privat, ca poate mai sunt si altii interesati de solutii. Daca natura cauzei este strict contraventionala (doar suspendarea dreptului de a conduce + amenda, urmata de plangerea ta contraventionala, fara alte implicatii - accident, bautura etc.), probabil termenul de atac este 10 zile (vezi sentinta), calculat dupa aceeasi regula de mai sus.

Daca esti spre finalul termenului pentru calea de atac, fa repede o hartie prin care declari RECURS impotriva sentintei, fara motivare (motivarea o poti face si ulterior), trimite-o la JUDECATORIE, nu la Tribunal, apoi pana cand vei fi citat ai timp destul sa-ti angajezi un aparator...cred ca in jur de o luna de zile. Daca esti sigur ca nu te poti prezenta la judecarea recursului, ori daca esti dispus sa nu te prezinti, in cererea de recurs trebuie sa faci si mentiunea "in baza art. 242 C.pr.civ. solicit judecata cauzei chiar si in lipsa" - daca e vorba de contraventie (fara implicatii penale). Pentru continutul acestei cereri de recurs, daca nu te descurci, contacteaza-ma pe privat.

Anunta-ma cand vrei sa-ti trimit nr. de telefon al doamnei de care vorbeam, daca mai e cazul in conditiile de mai sus.

Toate cele bune si succes!
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 14-11-07, 14:21   #454
mark_uss
Xtreme Club Emotion Member

Stage 5
 
mark_uss's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 468
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[PORSCHE]
Talking Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

aa..waw..) man usor..stai ca l-ai pierdut la jumate..
mark_uss is offline   Reply With Quote
Old 14-11-07, 15:35   #455
pfv

Stage 1
 
pfv's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 13
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

Ok . Mersi pentru informatii . Acuma sa povestesc ....

Pe 18 iulie ma intorceam de la Mangalia spre Iasi , la vreo 3 km de Nicolae Balcescu vad un logan rosu care era in fatza mea la vreo 300-400 m ca trage pe dreapta deodata si opreste ,am banuit ca e radar asa ca am franat dar nu f. brusc cred ca aveam vreo 170km/h ,si in plus nici detectorul Beltronics, nu stiu exact modelul dar nu m-a lasat niciodata la nevoie, nu a zis nimic .Cand am ajuns cam la 5 metri de Logan a inceput si detectorul meu sa urle si am vazut si pe militist cum umbla la camera aia care e pusa pe parbriz, atunci am franat mai tare dar nustiu de la ce viteza la ce viteza . Am trecut de ei, m-am uitat in onglinda si in prima faza mi s-a parut ca nu vine dupa mine si am vrut sa ii dau bice, dar m-am uitat din nou si veneau si deacuma intrasem si in loc. N.Balcescu si am lasat-o in 60 km/h .M-au ajuns si m-au tras pe dreapta si mi-au cerut actele .Am intrebat pentru ce , mi-a zis ca nu e o problema grava , si m-au aburit pana la urma de am scapat permisul in mana lu domnu' care a venit la geam. Acesta vazand permisul meu la el ..s-a grabit repede sa imi zica acuma ca am fost prins cu 158 dar imaginea cea mai clara e la 151 si se retina permisul 90 de zile si 9 puncte de amenda. Am incercat rezolv cumva problema sa fie toata lumea multumita.....dar nu am reusit. Am scris la obiectii ca stateau la panda cu radarul si l-au deschis cand ma aflam la mai putin de 100 de m de ei ...ca nu s-a legitimat cel care e venit la masina sa ii dau actele si ca nu mi-a zis exact pentru ce sa ii dau actele.
Mi-au dat dovada de 15 zile si cam asta a fost patania.

Cand am ajuns la Iasi am vb cu avocatul si a facut el plangere impotriva procesului verbal dar nu stiu ce a scris pentru ca eu nu eram in tara cand a facut el treaba asta si nici el nu mai tine minte exact. A fost primult termen pe data de 24.09.07 care s-a amanat pe motiv ca trebuie sa faca judecatoria comunicare catre IPJ Ct si la al doilea care a fost pe 29.10.07 direct "Respinge plangerea", acum astept hotararea sa vad pe ce motiv a fost respinsa actiunea si sa vad in ce mod pot face recurs.

Dovada mi-a expirat pe 2 august si ca sa imi prelungesc dovada nu prea am avut eu timp sa merg pana la Ct atunci si am mers pe 2 octombrie si mi-am scos certificat de grefa de la judecatorie Ct cu care am venit la Iasi si mi-am luat permisul provizoriu pana la solutionarea dosarului. Din ce am scris rezulta faptul ca am stat 60 de zile fara permis si fara dovada prelungita , deci intr-un fel eu nu am avut dreptul sa conduc pe drumurile publice si nu inteleg de ce astea 60 de zile nu se scad din alea 90. Si cica nici nu mai pot sa sustin testul ala de 15 intrebari pentru reducere de la 90 la 30 de zile daca am facut contestatie asta mi se pare o alta prostie.....

quick_5hifter

Citatiile eu le-am gasit in cutia de posta nu am semnat nimic la postas.
Si...da as vrea si numarul de tel. al avocatei.

Cam asta ar fi tot ..
pfv is offline   Reply With Quote
Old 14-11-07, 17:07   #456
-dRx-
VW Driver

Stage 2
 
-dRx-'s Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 38
Member of:
[VW]
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

politia romana fratioare ... oricum daca tot vrei sa rezolvi ceva mai bine cauti pe cineva pe la politie mai smeker decat sa o arzi prin tribunale .. parerea mea . Succes
-dRx- is offline   Reply With Quote
Old 17-11-07, 13:14   #457
CT-07-APV

Stage 5
 
CT-07-APV's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,028
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

Fara ceva cunostinte puternice nu faci mare lucru
CT-07-APV is offline   Reply With Quote
Old 17-11-07, 23:58   #458
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

Quote:
Originally Posted by -dRx- View Post
politia romana fratioare ... oricum daca tot vrei sa rezolvi ceva mai bine cauti pe cineva pe la politie mai smeker decat sa o arzi prin tribunale .. parerea mea . Succes
Sa mai rezolve CE la politie??? Politia nu mai are nici o treaba de-aici incolo...nu-ti mai da cu parerea inainte sa citesti situatia de mai sus.

@APV: chiar crezi asta? Poti sa ii cunosti pe toti de la A la Z, in public te vor scuipa in ochi, tine minte ce-ti spun! Nu-si pune nimeni pielea la saramura, mai ales pentru asa ceva, indiferent cat s-ar plati....
Si ca s-o luam altfel, cat ai fi in stare sa platesti pentru asa ceva, in loc sa stai cuminte sa-ti "termini pedeapsa"?
Eu unul am fost vara asta intr-o situatie oarecum similara, ba chiar mai rau (dosar penal pt. numere expirate, prins de radar in Bucuresti si verificat la sange), si dupa fix 2 luni eram cu cazierul curat, cu permisul inapoi, mai sarac cu 1000 RON (amenda administrativa) si fara nici o interventie! Partea proasta au fost numeroasele drumuri la Politia Rutiera Bucuresti, la Parchetul [...] Bucuresti etc.
Totusi nu-mi pare rau acum, mai ales ca mi-am luat si bicicleta!
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 18-11-07, 22:29   #459
sonykel
Dacia Driver

Stage 5
 
sonykel's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 738
Member of:
[DACIA]
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

baieti unde vopsesc si eu o aripa de dacie??? nu ma intereseaza calitatea e culoarea alb deci e usor vopsea lac taca paca... dar sa fie ieftin si sa fie in constanta... plssssssss sun disperat ca pana miercuri tre sa-mi iau talonu , si mai am nevoie de o galerie de dacie de 1400 dau bani sau la schimb de 1600 , sau unde gasesc una SH
__________________
LUPTA si nu vei SUPRAVIETUI !!!
FUGI si nu vei avea SCAPARE!!!

Cine-i harnic si munceste are tot ce vrea.....cine-i smecher si chiuleste are tot asa...
sonykel is offline   Reply With Quote
Old 21-11-07, 09:39   #460
ct11lyv
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 682
Member of:
[DACIA]
[VW]
[X-Team Racing Club]
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

Quote:
Originally Posted by sonykel View Post
baieti unde vopsesc si eu o aripa de dacie??? nu ma intereseaza calitatea e culoarea alb deci e usor vopsea lac taca paca... dar sa fie ieftin si sa fie in constanta... plssssssss sun disperat ca pana miercuri tre sa-mi iau talonu , si mai am nevoie de o galerie de dacie de 1400 dau bani sau la schimb de 1600 , sau unde gasesc una SH
undeva in cumpana am auzit ca e unu care lucreaza ieftin .. vreo 100 lei cam asa
ct11lyv is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 02:45   #461
sonykel
Dacia Driver

Stage 5
 
sonykel's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 738
Member of:
[DACIA]
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

am vopsito eu cu spray cu adelu =)) si a iesit destul de bine am vopsito noaptea si am uscat-o cu feonu lu maicamea
sonykel is offline   Reply With Quote
Old 24-11-07, 12:46   #462
metal_militia
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
metal_militia's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 882
Member of:
[X-Team Racing Club]
[Design Team]
[SKODA]
[RENAULT]
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

care e limita de opacitate legala pt geamurile fata? si unde pot sa pun folie ieftin si bun in constanta??
metal_militia is offline   Reply With Quote
Old 24-11-07, 12:55   #463
ERY

Stage 5
 
ERY's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,826
Member of:
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[AUDI]
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

NU exista folie legala pt geamurile fata.
ERY is offline   Reply With Quote
Old 24-11-07, 16:03   #464
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

Quote:
Originally Posted by ERY View Post
NU exista folie legala pt geamurile fata.
Pai eu era cat pe-aci sa-mi pun la Margraf IC Bratianu...cu 100 lei fata, cu omologare RAR si adeverinta (dovada, nr. omologare), cu opacitate maxim 30% (adica un fel de n-ar mai fi... nu era mare diferenta fata de geamurile simple). Pana la urma am optat pentru un 50% neomologabil, ca sa stiu ca nu dau banii degeaba.
Nu mai stiu ce sa cred, e voie sau nu? Astia de la centrele unde se poate monta chiar n-au patit-o niciodata sa puna la cineva, sa-i ia talonul respectivului si sa vina "pagubitul" peste ei? Eu ma indoiesc...dar nu bag mana in foc nu cred ca le-ar merge la infinit cu vrajeli, eu cred ca Politia nu zice nimic daca foliile sunt intr-adevar cu 30% opacitate, cu acte in regula si cu sigla RAR lipita la interior...
Codul rutier ce zice? E vreo prevedere care interzice expres orice fel de folie pe geamurile laterale fata? Ca daca nu e prevazut expres...ceea ce nu e interzis, e permis
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 26-11-07, 15:01   #465
X-man

Stage 2
 
X-man's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 24
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Pai eu era cat pe-aci sa-mi pun la Margraf IC Bratianu...cu 100 lei fata, cu omologare RAR si adeverinta (dovada, nr. omologare), cu opacitate maxim 30% (adica un fel de n-ar mai fi... nu era mare diferenta fata de geamurile simple). Pana la urma am optat pentru un 50% neomologabil, ca sa stiu ca nu dau banii degeaba.
Salut si eu mi-am pus folii la Margraf si la fel mi-au zis ca e legal daca e 30% pe fatza,colegul meu asa si-a pus ca ii era frica de politai,eu mi-am pus 50% si m-au oprit pt control de rutina, pt viteza au observat ca nu e omologata mi-au spus asta dar au zis ca macar nu sunt nesimtit sa imi pun folie opaca...si deci m-au amendat pt viteza dar pt folii nu...asa ca daca iti pui 30% ar fi ok
X-man is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -