Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Piatra-Neamt

Reply
 
Thread Tools
Old 02-04-10, 15:02   #3916
Shax

Stage 5
 
Shax's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 380
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

azi dimineata, ora 10:30 in fata la muzeu, intru in sens venind dinspre hotel ceahlau, vreau sa fac stanga spre spital, 2 cu dacia imi taie calea, nu prea stiu reguli de circulatie. Soferii "old school" din PN sunt prea plini de ei.
__________________
NT89SAX
Shax is offline   Reply With Quote
Old 02-04-10, 15:19   #3917
zale_206

Stage 1
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 13
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Semaforul acela de la spital e o problema mai ales pt cei care ies din giratoriu spre BCR-oricum-sa nu-mi spuna mie nimeni ca cei ce vin dinspre Darmanesti si fac stanga spre Maratei se vor opri inainte de sensul giratoriu (pt ca vad ca e rosu semaforul cu pricina) pt a nu bloca intersectia-nimeni nu va face lucrul asta;iar daca unul va incerca totusi asta va fi claxonat si injurat de toti cei din spatele lui.
In Piatra se sofeaza jalnic comparativ cu alte orase (Bucuresti,Brasov,Iasi) iar zecile de semafoare amestecate cu sensurile giratorii fac traficul si mai greu de suportat.
Inca un exemplu demn de luat in calcul-fostul giratoriu de pe varianta-iesire tribunal-care s-a desfiintat de o saptamana cred-dar in care si acum se circula cu reguli de sens giratoriu-ce e asta -inertie?.....
zale_206 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-10, 15:43   #3918
stefan_88
Peugeot Driver

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,634
Member of:
[PEUGEOT]
Thumbs down Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Quote:
Originally Posted by RapJustin View Post
Iti spun eu pt ce e semaforul ala. Acel semafor este pus strict pt trecerea de pietoni care era la vechiulsemafor(acu sens giratoriu) si a fost montat pt a fluidiza traficul astfel incar lumea pe acolo trecea haotic si avea repercursiuni asupra traficului din sensul giratoriu.

PS: Eu sunt de parere a acel semafor este bine venit acolo. Atat din pct de vedere ca pieton cat si ca sofer.
Eu tot raman de parere ca acel semafor nu isi avea rostul de a fi pus acolo ( si poate ca nici trecere de pietoni ) . De ce
1. Sunt doua treceri de pietoni semaforizate pe o portiune de 100 de metri ( nici in Bucuresti nu am vazut asa ceva ) .
2.Semaforul este prea aproape si de sensul giratoriu ...dar imediat dupa el se afla si o statie de troleu , incearca sa-ti imaginezi ce haos este cand ai in statie oprit un troleu / microbuz , inainte de semafor vreo 2-3 masini oprite pentru a intra la spital ... .
Quote:
Originally Posted by Scarto View Post
Nu pricep.. daca se face rosu la semafor, de ce sa se blocheze giratoriu? Ce-i care au trecut deja de semafor, isi continua drumul, fac giratoriu si se duc mai departe.
Ai raspunsul putin mai sus .
Quote:
Originally Posted by Scarto View Post
Si eu sunt de parere ca e bine venit acolo avand in vedere traficul care e pe acolo (si masini si pietoni). Ah si la fel ca si data trecuta, cand s-au pus giratoriile si toti va plangeati de ele, mai tarziu ati realizat ca totusi e mai bine decat pe vremea cand erau semafoarele. La fel se va intampla si cu respectivul semafor ... mai tarziu o sa ziceti ca e OK
Eu tot nemultumit sunt de sensul giratoriu de la spital si cel de la muzeul de istorie pentru ca : in P.Neamt multi nu prea stiu sa acorde prioritate in sensul giratoriu ( ieri era sa fiu facut pachet de un "italian" ) si sunt prea inghesuite ( de ex. sensul giratoriu de la spital si casa de cultura ) .
Legat de semaforul de la spital ... nu stiu cata lume il v-a privi cu ochi buni .Azi am " reusit" sa parcurg distanta de la troita ( din semafor ) pana la muzeul de istorie in aproximativ 8 min ( destul de bine la haosul din sensul giratoriu ).
stefan_88 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-10, 20:56   #3919
RapJustin
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
RapJustin's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 972
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FOTO]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Fiecare cu parerile lui, si fiecare si-a spus parerea.
RapJustin is offline   Reply With Quote
Old 02-04-10, 20:59   #3920
AnDrEiCa
2 Roti

Stage 5
 
AnDrEiCa's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,270
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[2 Roti]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Ce bine ca nu mai stau in oras,nu mai am treaba cu aglomeratiile
AnDrEiCa is offline   Reply With Quote
Old 02-04-10, 22:22   #3921
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Da ce discutii aprinse pt un rahat de semafor care se afla intr-un oras de rahat.
Trebuia sa ramana totul cum era inainte..fara sensuri idioate si alte chestii inutile!
__________________
ex car : OPEL Astra 1.4i
now : ff2 1.6 tdci 2007 :X
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
Old 02-04-10, 23:14   #3922
stefan_88
Peugeot Driver

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,634
Member of:
[PEUGEOT]
Talking Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Quote:
Originally Posted by buddy_lexx View Post
Da ce discutii aprinse pt un rahat de semafor care se afla intr-un oras de rahat.
Trebuia sa ramana totul cum era inainte..fara sensuri idioate si alte chestii inutile!
Man dar nu sunt deloc aprinse discutiile .
stefan_88 is offline   Reply With Quote
Old 03-04-10, 00:03   #3923
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,256
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	PF by KTN.jpg
Views:	57
Size:	299.9 KB
ID:	1400871  
VaLeX is offline   Reply With Quote
Old 03-04-10, 07:42   #3924
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Genial
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 03-04-10, 10:04   #3925
Teo MTM

Stage 5
 
Teo MTM's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 417
Member of:
[Opel]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Quote:
Originally Posted by zale_206 View Post
Semaforul acela de la spital e o problema mai ales pt cei care ies din giratoriu spre BCR-oricum-sa nu-mi spuna mie nimeni ca cei ce vin dinspre Darmanesti si fac stanga spre Maratei se vor opri inainte de sensul giratoriu (pt ca vad ca e rosu semaforul cu pricina) pt a nu bloca intersectia-nimeni nu va face lucrul asta;iar daca unul va incerca totusi asta va fi claxonat si injurat de toti cei din spatele lui.
In Piatra se sofeaza jalnic comparativ cu alte orase (Bucuresti,Brasov,Iasi) iar zecile de semafoare amestecate cu sensurile giratorii fac traficul si mai greu de suportat.
Inca un exemplu demn de luat in calcul-fostul giratoriu de pe varianta-iesire tribunal-care s-a desfiintat de o saptamana cred-dar in care si acum se circula cu reguli de sens giratoriu-ce e asta -inertie?.....
Iti dau dreptate ! Am condus vreo 3 ani in Bucuresti cu numere de NT si nu am primit nici un claxon ! Cei de acolo stiu cum sa se grabeasca si mai repede primesti prioritate de la un mos bucurestean decat de la un ghij din Piatra, nu ca in Piatra ca atunci cand vrei sa iesi dintr-o parcare si stai sa treaca toata coloana de masini de la semafor sa poti iesi si tu pt ca nici unu` nu te va lasa ... si cu semaforul e aiurea rau ... da` degeaba facem noi scandal ca deodata ce s-a sapat s-a montat si toate astea ramane acolo ! Mai bine facem scandal pt cei de la Publiserv care plombeaza gaurile cu bitum la sac ! ( Gropile din sensul girator din spate de la Ceahlau cred ca au fost plombate de 3 ori cu bitum la sac in o luna si deja s-au spart iar ) !
Teo MTM is offline   Reply With Quote
Old 03-04-10, 11:30   #3926
Dooku

Stage 4
 
Dooku's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 209
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Ieri de la pod la caprioara pana dupa piata mare am facut 15-20 min! Era jale Si de trecerea semaforizata de la spital, sunt curios cat va rezista semaforul ala micut acolo pe mijlocul drumului pana nu-l ia unu inainte
__________________
Dooku is offline   Reply With Quote
Old 03-04-10, 14:06   #3927
Scarto
Old School Cars

Stage 5
 
Scarto's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,028
Member of:
[2 Roti]
[Old School Cars]
[VW]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Quote:
Originally Posted by stefan_88 View Post

Eu tot nemultumit sunt de sensul giratoriu de la spital si cel de la muzeul de istorie pentru ca : in P.Neamt multi nu prea stiu sa acorde prioritate in sensul giratoriu ( ieri era sa fiu facut pachet de un "italian" ) si sunt prea inghesuite ( de ex. sensul giratoriu de la spital si casa de cultura ) .
Ok ... am inteles ideea. Nu mai facem giratorii ca nu stie lumea regulile de circulatie
Scarto is offline   Reply With Quote
Old 03-04-10, 14:31   #3928
bogdan_FVJ
Daewoo Driver

Stage 5
 
bogdan_FVJ's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,839
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

dupa parerea mea nu e vorba ca nu sunt bune sensurile giratorii, sau sa nu mai facem ca nu stie lumea regulile....ideea e ca la noi sunt prost facute....va invit sa vadeti in Brasov cum s-au facut sensurile giratorii....de poti sa intorci tirul in ele...totul ca la carte..toate cu 3 benzi si facute cu borduri cu asfalt calumea...sunt imense si cu marcaje excelente...nu ca la noi facute 3 marcaje aiurea..un semn si niste plastice pe mijlocul drumului si gata sensul giratoriu....suntem inapoiati rau rau de tot
__________________

Ford Mondeo MK3 2.0 TDDi....
Daewoo Cielo GLE 1.5....

EX: Dacia 1310
EX: Opel Kadett GSi
EX: Daewoo Espero 1.5 16v

Dezmembrez Daewoo Cielo
Vand cateva piese Espero

Last edited by bogdan_FVJ; 03-04-10 at 14:34.
bogdan_FVJ is offline   Reply With Quote
Old 03-04-10, 14:46   #3929
Scarto
Old School Cars

Stage 5
 
Scarto's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,028
Member of:
[2 Roti]
[Old School Cars]
[VW]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

La noi sunt provizorii, de aia s-au pus balize. Dupa ce se vor hotara sa le lase, fii sigur ca va face ceva acolo, vreo fantana ceva... Si sa va dau tema de gandire ... iesirea de la tribunal spre varianta ... voi ce ati pune acolo ? In locul giratoriului (care momentan e dezafectat din cauza lucrarilor)

Sa lase asa? iti dai seama ca stai o ora pana sa-ti dea careva prioritate sa iesi
Semafor? Gandeste-te ce cozi s-ar face si pe varianta, dar si pe straduta aia cand o sa fie rosu

Eu zic ca giratoriu acolo e chiar foarte OK... daca l-ar mari putin distrugand parcarea aia de pe stanga, ar fi foarte ok

Per asamblu eu sunt multumit de giratoriile din oras si circul zilnic prin oras si cu masina mica, dar si cu dubita.

Si cam atat am eu de zis, ca nu vreau sa se deschida iar o discutie lunga si neterminabila pe tema giratoriilor
__________________
Burn rubber, not your soul
Scarto is offline   Reply With Quote
Old 03-04-10, 21:41   #3930
Tryfy

Stage 3
 
Tryfy's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 145
Member of:
[DACIA]
Cool Intalnire Pasionati Dacia

Postez la cafenea ca sa nu mai deschid alt topic.
Cine vrea sa mearga la Brasov la intalnirea baietilor cu Dacia?

pentru mai multe detalii accesati link-ul de mai jos:

https://forum.4tuning.ro/307-discutii...oc-2010-a.html

De asemenea astept PM de la cei interesati sa ne pregatim din timp
Sau vineri seara la stadion dupa ora 19:00 stabilim detaliile plecarii.

Daca tot am postat astazi tin sa va urez un Paste Fericit tuturor!
__________________
Honda Civic EG4 Albastru
Tryfy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -