Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Piatra-Neamt

Reply
 
Thread Tools
Old 01-04-10, 22:52   #3901
ThunderRa

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 343
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Faraon... Tipul vrea sa vanda semafoare si-l doare-n basca de trafic. Cat de leguma trebuie sa fi ca sa blochezi un giratoriu cu un semafor? Dadea indicatii pretioase pe acolo la montaj cu baietii lui de la Ramses. Incepusera sa-mi placa giratoriile chiar daca erau putin fortate.
__________________
Renaut Megane Sedan Lux Privilege 2.2 2008
1.6l 16v 110 CP
Pioneer AVH-P3100DVD, Pioneer speakers, Focal Subwoofer, Renault Sport sparks, Borbet LV4 Alloy Wheels, LLumar window film

Last edited by ThunderRa; 01-04-10 at 22:56.
ThunderRa is offline   Reply With Quote
Old 01-04-10, 23:06   #3902
stefan_88
Peugeot Driver

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,634
Member of:
[PEUGEOT]
Thumbs down Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Quote:
Originally Posted by ThunderRa View Post
Faraon... Tipul vrea sa vanda semafoare si-l doare-n basca de trafic. Cat de leguma trebuie sa fi ca sa blochezi un giratoriu cu un semafor? Dadea indicatii pretioase pe acolo la montaj cu baietii lui de la Ramses. Incepusera sa-mi placa giratoriile chiar daca erau putin fortate.
Dar cineva trebuia sa aprobe montarea respectivelor semafoare , ca doar nu le monteaza cei de la Ramses de capul lor . Si acel cineva ce a dat aprobarea respectiva , e un incompetent .
stefan_88 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-10, 00:54   #3903
Teo MTM

Stage 5
 
Teo MTM's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 417
Member of:
[Opel]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Quote:
Originally Posted by stefan_88 View Post
Dar cineva trebuia sa aprobe montarea respectivelor semafoare , ca doar nu le monteaza cei de la Ramses de capul lor . Si acel cineva ce a dat aprobarea respectiva , e un incompetent .
Trăim in România ! Şi tu dacă ai primi o " şpagă " interesantă ai fi de acord cu montarea de semafoare la fiecare colţ ! Vorba aia " aşa-i românu' " .
Teo MTM is offline   Reply With Quote
Old 02-04-10, 05:27   #3904
ThunderRa

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 343
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Persoana de care vorbesc este si membru in comisia pentru fluenta circulatiei de la nivelul primariei P. Nt. E incompatibil dar mere...
ThunderRa is offline   Reply With Quote
Old 02-04-10, 11:25   #3905
RapJustin
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
RapJustin's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 972
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FOTO]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Quote:
Originally Posted by stefan_88 View Post
Eu ma intreb cine e "desteptul " care a avut ideea cu semaforul respectiv.
Chiar nu-mi pot da seama la ce ajuta semaforul ala , tinand cont si de celalalt semafor ( de la troita ce se afla cam la 100 m ) .
Iti spun eu pt ce e semaforul ala. Acel semafor este pus strict pt trecerea de pietoni care era la vechiulsemafor(acu sens giratoriu) si a fost montat pt a fluidiza traficul astfel incar lumea pe acolo trecea haotic si avea repercursiuni asupra traficului din sensul giratoriu.

PS: Eu sunt de parere a acel semafor este bine venit acolo. Atat din pct de vedere ca pieton cat si ca sofer.

PS2: Citisem pe pagina anterioara despre groapa de sub pod de la orion. A fost "plombata".

Last edited by RapJustin; 02-04-10 at 11:29.
RapJustin is offline   Reply With Quote
Old 02-04-10, 11:38   #3906
Teo MTM

Stage 5
 
Teo MTM's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 417
Member of:
[Opel]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Quote:
Originally Posted by RapJustin View Post
Iti spun eu pt ce e semaforul ala. Acel semafor este pus strict pt trecerea de pietoni care era la vechiulsemafor(acu sens giratoriu) si a fost montat pt a fluidiza traficul astfel incar lumea pe acolo trecea haotic si avea repercursiuni asupra traficului din sensul giratoriu.

PS: Eu sunt de parere a acel semafor este bine venit acolo. Atat din pct de vedere ca pieton cat si ca sofer.

PS2: Citisem pe pagina anterioara despre groapa de sub pod de la orion. A fost "plombata".
Semaforul e pus total aiurea ! Acum 10 min girator aproape blocat la muzeu, am venit pe contrasens + banda aia a3-a care si aia e tot un contrasens dinspre muzeu spre spital, girator spital blocat si rosu la semafor ! Fain ! )
Teo MTM is offline   Reply With Quote
Old 02-04-10, 11:43   #3907
RapJustin
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
RapJustin's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 972
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FOTO]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Quote:
Originally Posted by Teo MTM View Post
Semaforul e pus total aiurea ! Acum 10 min girator aproape blocat la muzeu, am venit pe contrasens + banda aia a3-a care si aia e tot un contrasens dinspre muzeu spre spital, girator spital blocat si rosu la semafor ! Fain ! )
Tot orasul e blocat!! Nu numai acolo. Acel semafor este unsemafor bn venit! E ceva gen ala de la Petrodava. Se duce omu` apasa pe buton si stie ca trece strada odata si sigur casteapta toate masinile la rosu! Fara semafor acolo ar fi fost un haos.

PS: Gandeste'te ca la acel semafor toata lumea trece pe verde max 20sec, cand pt masini este app 99 sec culoare verde. Nu mai trece nimeni pe trecere cand i se scoala lui sa treaca!!
PS2: Tot timpul e asa de sarbatori.
RapJustin is offline   Reply With Quote
Old 02-04-10, 13:04   #3908
ThunderRa

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 343
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Semaforul ala este o tampenie! Te-ai gandit vreo clipa ce face o salvare care trebuie sa intre de urgenta la spital si primeste rosu, gasind intreg giratoriu blocat de masini care asteapta la semafor? Azi s-a intamplat de mai multe ori si toti soferii de la salvare s-au plans de asta... RapJustin, nu prea stii despre ce vorbesti si nici cine stie ce experienta nu ai altfel te-ai fi gandit ca in toata lumea asta nu exista semafor la 20 m de iesirea din giratoriu pentru ca in mod evident se va bloca respectivul giratoriu si astfel toate arterele care intra in respectivul giratoriu. Mai gandeste-te... Probabil ca o vei tine pe a ta si atunci nu ramane decat sa posteze aici unul din cei care au stat blocati cu salvarea astazi ca sa astepte deblocarea giratoriului.
ThunderRa is offline   Reply With Quote
Old 02-04-10, 13:08   #3909
RapJustin
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
RapJustin's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 972
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FOTO]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Quote:
Originally Posted by ThunderRa View Post
Semaforul ala este o tampenie! Te-ai gandit vreo clipa ce face o salvare care trebuie sa intre de urgenta la spital si primeste rosu, gasind intreg giratoriu blocat de masini care asteapta la semafor? Azi s-a intamplat de mai multe ori si toti soferii de la salvare s-au plans de asta... RapJustin, nu prea stii despre ce vorbesti si nici cine stie ce experienta nu ai altfel te-ai fi gandit ca in toata lumea asta nu exista semafor la 20 m de iesirea din giratoriu pentru ca in mod evident se va bloca respectivul giratoriu si astfel toate arterele care intra in respectivul giratoriu. Mai gandeste-te... Probabil ca o vei tine pe a ta si atunci nu ramane decat sa posteze aici unul din cei care au stat blocati cu salvarea astazi ca sa astepte deblocarea giratoriului.
Da, poate ca e asa. La chestia cu salvarile nu m-am gandit. Dar sincer sa fiu am circulat si eu astazi prin oras si de la un capat la altul indiferent ca pergeai din Darmaneti in Precista sau invers(si lista poate continuia) era aceeasi situatie in trafi. Adica teroare. Eu as zice sa mai asteptam pana dupa sarbatori putin ca sa vedem ce efect are acel semafor
RapJustin is offline   Reply With Quote
Old 02-04-10, 13:34   #3910
Ali_ump

Stage 5
 
Ali_ump's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,814
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Efectul va fi acelasi! Ieri am patit ...seara (17:00) azi dimineatza la fel cand am venit la munca!
Nu se va schimba situatia ca tot timpul la orele de varf e aglomerat traficul si sensul ala va fi tot timpul blocat!
Ali_ump is offline   Reply With Quote
Old 02-04-10, 13:41   #3911
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Doresc sa va urez la toti un Paste Fericit si fie ca aceasta sarbatoare pe langa pasca, drob, cozonac, vin de casa, miel, oua vopsite si alte "traditionalisme" de astea romanesti sa va aduca si ceva momente frumoase alaturi de familie, de prieteni, ceva odihna...fericire, sanatate.
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 02-04-10, 13:54   #3912
Scarto
Old School Cars

Stage 5
 
Scarto's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,028
Member of:
[2 Roti]
[Old School Cars]
[VW]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Nu pricep.. daca se face rosu la semafor, de ce sa se blocheze giratoriu? Ce-i care au trecut deja de semafor, isi continua drumul, fac giratoriu si se duc mai departe.

Si eu sunt de parere ca e bine venit acolo avand in vedere traficul care e pe acolo (si masini si pietoni). Ah si la fel ca si data trecuta, cand s-au pus giratoriile si toti va plangeati de ele, mai tarziu ati realizat ca totusi e mai bine decat pe vremea cand erau semafoarele. La fel se va intampla si cu respectivul semafor ... mai tarziu o sa ziceti ca e OK
__________________
Burn rubber, not your soul

Last edited by Scarto; 02-04-10 at 13:57.
Scarto is offline   Reply With Quote
Old 02-04-10, 13:59   #3913
Ali_ump

Stage 5
 
Ali_ump's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,814
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Quote:
Originally Posted by Scarto View Post
Nu pricep.. daca se face rosu la semafor, de ce sa se blocheze giratoriu? Ce-i care au trecut deja de semafor, isi continua drumul, fac giratoriu si se duc mai departe.

Si eu sunt de parere ca e bine venit acolo avand in vedere traficul care e pe acolo (si masini si pietoni). Ah si la fel ca si data trecuta, cand s-au pus giratoriile si toti va plangeati de ele, mai tarziu ati realizat ca totusi e mai bine decat pe vremea cand erau semafoarele. La fel se va intampla si cu respectivul semafor ... mai tarziu o sa ziceti ca e OK
Se vede ca gandim doar inainte ...Scarto pai si de la sensu giratoriu spre semafor cand e rosu ce se intampla?
Si cu giratoriile astea au fost mai multe accidente decat cu vechile semafoare...trecerile de pietoni nu sunt luminate si nu ii vezi pe kamikaze noaptea cand trec in fuga sau nu strada (exemplu cel de la PAM GAZ, de la Muzeu si lista continua).

Last edited by Ali_ump; 02-04-10 at 14:01.
Ali_ump is offline   Reply With Quote
Old 02-04-10, 14:43   #3914
RapJustin
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
RapJustin's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 972
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FOTO]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Quote:
Originally Posted by Ali_ump View Post
Se vede ca gandim doar inainte ...Scarto pai si de la sensu giratoriu spre semafor cand e rosu ce se intampla?
Si cu giratoriile astea au fost mai multe accidente decat cu vechile semafoare...trecerile de pietoni nu sunt luminate si nu ii vezi pe kamikaze noaptea cand trec in fuga sau nu strada (exemplu cel de la PAM GAZ, de la Muzeu si lista continua).
Acum nu ar trebui sa o aruncam din curtea noastra in curtea altora.. ca si noi(soferii) daca am fi mai disciplinati nu s-ar intampla atatea accidente, iar in cazul sensurilor giratorii daca unu vede ca e rosu semaforul de dupa sens, el se baga in sens si se opreste chiar in mijlocul lui... si asa se blocheaza traficul. Toti suntem "rai" si cu siguranta, niciunul din noi nu respecta, cel putin o lege de circulatie.
RapJustin is offline   Reply With Quote
Old 02-04-10, 14:52   #3915
Ali_ump

Stage 5
 
Ali_ump's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,814
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Quote:
Originally Posted by RapJustin View Post
Acum nu ar trebui sa o aruncam din curtea noastra in curtea altora.. ca si noi(soferii) daca am fi mai disciplinati nu s-ar intampla atatea accidente, iar in cazul sensurilor giratorii daca unu vede ca e rosu semaforul de dupa sens, el se baga in sens si se opreste chiar in mijlocul lui... si asa se blocheaza traficul. Toti suntem "rai" si cu siguranta, niciunul din noi nu respecta, cel putin o lege de circulatie.
Adevarat , nu ma bag eu sau tu ...da se baga altu si tot blocat ramane nenorocitu ala de giratoriu! Eu si vb numai in numele meu conduc cat se poate de prudent , ma mai apuca pandiliile dar de obicei merg regulamentar! Altii sunt care nu merg cum trebui si nu poti schimba o mentalitate cu un semafor pus la 20-30 m de un sens giratoriu si asa aglomerat!
Nu am aruncat in curtea nimanui , am spus doar ca sunt prost luminate niste treceri de pietoni unde ar trebui sa vezi ce e pe strada ori acolo unde am specificat eu ...orbecaiesti ca sa vezi ceva (acum unii o sa zica ca n-am eu faruri) dar totusi nici macar semnalizata nu cred ca e in afara de zebra
Ali_ump is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -