Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Piatra-Neamt

Reply
 
Thread Tools
Old 20-03-10, 15:50   #3826
zale_206

Stage 1
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 13
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Bine ca suntem mandri de stra-strabunicii nostri ca au reusit sa faca o masina aerodinamica-fas!Si la ce bun-daca dupa ~80 de ani -a iesit Loganul-si ala dupa ce s-au scremut francezii sa-l proiecteze!Vai de steaua noastra!Ma rog.....sunt nou p aici si(stiu ca a cam intrat la apa dezbaterea asta si nu vreau sa o readuc la viata) dar rog membrii din Piatra sa dea un semn cand vor fi primele intalniri cu radarele noi din judet,iar pentru cine mai stie-si din iasi .Multumesc anticipat!
zale_206 is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 05:58   #3827
ThunderRa

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 343
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Ca sa nu cumva sa uitam ca sportul national la romani este "datul in cap" si nu oina, vine userul de mai sus sa strice momentul... Oricum, ne place sau nu sa recunoastem, pana si dulapul de Logan e un succes international, chiar daca in Romania ramane o masina controversata. Eu am avut un Logan luat la lansare pe care l-am vandut dupa 4 ani si 70000 km, masina in care nu am bagat decat consumabile si nimic altceva. In prezent mai am un Sandero (il conduce sotia) si un MCV (pentru transporturi si mers pe drumuri neasfaltate), masini care functioneaza perfect. Stiu ca "nimeni nu e profet in tara lui" dar parca inversunarea cu care se arunca cu rahat in Dacia cu fiecare ocazie nu tine de imposibilitatea recunoasterii unor merite ci pur si simplu de prostie.
__________________
Renaut Megane Sedan Lux Privilege 2.2 2008
1.6l 16v 110 CP
Pioneer AVH-P3100DVD, Pioneer speakers, Focal Subwoofer, Renault Sport sparks, Borbet LV4 Alloy Wheels, LLumar window film
ThunderRa is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 12:34   #3828
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

eu unu n`am nimic cu loganu... ce nu`mi place la el in primul rand.. ca e inalt...nu`mi place interioru si faptu ca nu au mai multe motorizari.dar e ok ca si masina...
__________________
ex car : OPEL Astra 1.4i
now : ff2 1.6 tdci 2007 :X
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 13:14   #3829
zale_206

Stage 1
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 13
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Nu e vorba de calitatea Loganului despre care se cunosc destul de multe iar subiectul a fost dezbatut de o mie de oriret mic,garda mare la sol(lucru bun tinand cont de calitatea drumurilor de la noi) dar tinuta de drum proasta,coeficient de aerodinamicitate mare si o pozitie la condus care iti da senzatia ca in cazul unui impact frontal puternic-iesi din masina cu capul inainte fara prea mari sanse de a atinge volanul.(plus ce a mentionat si buddy_alex)
Eu ma refeream la nationalismul asta ramas de pe vremuri de mult apuse,nationalism care ne face sa ne bucuram de ceea ce au realizat romanii acum aproape o suta de ani.Fara sa ma abat de la subiect si ramanand in linie cu scopul in sine al forumului,in momentul de fata pot spune ca nu ne putem lauda cu absolut nimic ce tine de automobilism la noi in tara.
zale_206 is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 14:31   #3830
Scarto
Old School Cars

Stage 5
 
Scarto's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,028
Member of:
[2 Roti]
[Old School Cars]
[VW]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Daca ar fi pus scaune de A8, cotiera de Mercedes si bord cu lemn din mahon si mai stiu eu ce minunatii, nu ar mai fi fost asa ieftin. E cum e si arata cum arata si de aia are pretul care-l are

Ah si daca e asa urat si prost ... de ce il cumpara nemtii si francezii ? Cand nemtii au BMW, Mercedes, Audi, etc .. francezii au renault, citroen, peugeot ? Eu unul sunt multumit de ce a ajuns Dacia si de masinile facute de ei (tinand cont de raport calitate/pret).

Stati sa vedeti Duster ce vanzari va face!
__________________
Burn rubber, not your soul
Scarto is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 15:03   #3831
zale_206

Stage 1
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 13
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Pai normal ca e ieftina atat timp cat directia asistata hidraulic si airbagul pt pasager sunt optionale!Iar daca vorbim de modelul 'full' ajungem la un pret cu 300-500 EUR mai mic decat o Skoda Octavia tour sau Opel Astra clsic 3-iar despre diferentele dintre ele nu se poate discuta prea mult pentru ca sunt clare.
zale_206 is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 17:21   #3833
razvy_2002
VW Driver

Stage 5
 
razvy_2002's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 629
Member of:
[VW]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

unde se pot polisha niste jante in piatra neamt?
razvy_2002 is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 17:36   #3834
Scarto
Old School Cars

Stage 5
 
Scarto's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,028
Member of:
[2 Roti]
[Old School Cars]
[VW]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Quote:
Originally Posted by zale_206 View Post
Pai normal ca e ieftina atat timp cat directia asistata hidraulic si airbagul pt pasager sunt optionale!Iar daca vorbim de modelul 'full' ajungem la un pret cu 300-500 EUR mai mic decat o Skoda Octavia tour sau Opel Astra clsic 3-iar despre diferentele dintre ele nu se poate discuta prea mult pentru ca sunt clare.
Si octavia tour sau astra clasic 3 ... de care spui tu, ce optiuni are? Tine cont ca la logan e varianta full la banii astia pe cand la skoda sau opel e varianta 'economica'
Scarto is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 20:47   #3835
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

vechi da faine!
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 21:14   #3836
imbaplayer

Stage 4
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 227
Member of:
[FORD]
[Fiat]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

da`.. ideea era ca au bass mai puternic, suna frumos grozav
imbaplayer is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 21:16   #3837
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Quote:
Originally Posted by imbaplayer View Post
da`.. ideea era ca au bass mai puternic, suna frumos grozav
piesele normale suna frumos... astea`s doar cu bass boost ceea ce`i cam nasol...
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 21:17   #3838
imbaplayer

Stage 4
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 227
Member of:
[FORD]
[Fiat]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

omori subwooferele.. da` se aude frumos tare afara :d
imbaplayer is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 23:06   #3839
zale_206

Stage 1
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 13
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Imi pare rau pentru tine daca poti compara ideea de 'model de baza' si 'full option' intre Logan si masinile nemtesti.Cu aceeasi banii cat costa Loganul full iti poti cumpara in momentul de fata,cu aceleasi dotari(mai putin buton pt deschidere portbagaj):Mitshubishi Lancer clasic,,Hyunday I30,sau Ford Focus.Pe langa asta,daca tot am pomenit de masinile nemtesti,pt inca 1700 de euro -Astra Clasic 3 sau Skoda Octavia-model 2009(si stim cu totii ca tot ce produce Audi de ceva ani incoace-are caroserie complet galvanizata)
zale_206 is offline   Reply With Quote
Old 23-03-10, 02:17   #3840
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Quote:
Originally Posted by zale_206 View Post
Pai normal ca e ieftina atat timp cat directia asistata hidraulic si airbagul pt pasager sunt optionale!Iar daca vorbim de modelul 'full' ajungem la un pret cu 300-500 EUR mai mic decat o Skoda Octavia tour sau Opel Astra clsic 3-iar despre diferentele dintre ele nu se poate discuta prea mult pentru ca sunt clare.
Quote:
Originally Posted by zale_206 View Post
Imi pare rau pentru tine daca poti compara ideea de 'model de baza' si 'full option' intre Logan si masinile nemtesti.Cu aceeasi banii cat costa Loganul full iti poti cumpara in momentul de fata,cu aceleasi dotari(mai putin buton pt deschidere portbagaj):Mitshubishi Lancer clasic,,Hyunday I30,sau Ford Focus.Pe langa asta,daca tot am pomenit de masinile nemtesti,pt inca 1700 de euro -Astra Clasic 3 sau Skoda Octavia-model 2009(si stim cu totii ca tot ce produce Audi de ceva ani incoace-are caroserie complet galvanizata)
300-500 de Euro, sau 1700 de Euro ?!?
Hotaraste-te !!!
___________________________________
Cu un Logan, poti sa cari saci de ciment si sa mergi pe strazile din romania mai bine de 5 ani, o Skoda Octavia sau cu Astra Clasic 3 nu poti face asta nici 2 ani !!!
scturoag is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -