Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Piatra-Neamt

Reply
 
Thread Tools
Old 08-12-08, 23:58   #2176
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,256
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: Cafeneaua nemtenilor de pe 4Tuning

nu mai aveau cu Duffy Duck a? )
VaLeX is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 08:14   #2177
Ali_ump

Stage 5
 
Ali_ump's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,814
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: Cafeneaua nemtenilor de pe 4Tuning

Quote:
Originally Posted by buddy_lexx View Post
ma nu s`a discutat pana acu de masini pe forumu asta cat se discuta despre panarama asta d mall ) sa mor d nu.... hai sa vbim si noi de niste chestii mai interesante



care`mi explica si mie amanuntit..procedeu de cumparare a unei masini... ma intereseaza actele p care tre sa le fac eu ca cumparator! ms
Nu cred ca vrei sa iti mai cumperi acum cu taxa asta!!!
Ali_ump is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 08:53   #2178
johnson

Stage 5
 
johnson's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 954
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Cafeneaua nemtenilor de pe 4Tuning

Eu ma gandesc sa-mi iau o panarama de masina de 500 euro maxim sa am cu ce merge la iarna, ca Porscheul se pare ca nu are noroc sa fie bagat in seama... Asa ca daca e cineva care are vreun prieten prin Italia, Germania etc si vrea sa vina acasa de sarbatori cu pachete pt cei dragi si nu are loc la autobuz, eu sunt interesat. Am da gand sa prelungesc numerele cat se poate de mult, dupa care sa scap de ea intr-un fel sau altul. Chiar sunt curios cum se poate face asta, daca e cineva care a trecut prin asta
johnson is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 12:18   #2179
Ali_ump

Stage 5
 
Ali_ump's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,814
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: Cafeneaua nemtenilor de pe 4Tuning

Protest impotriva noii taxe auto!!!
https://forum.4tuning.ro/attachment.p...6&d=1228811269
Ali_ump is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 15:47   #2180
Ali_ump

Stage 5
 
Ali_ump's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,814
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: Cafeneaua nemtenilor de pe 4Tuning

Informatii utile

Informatii anvelopa
Marcaje pe flancul anvelopei


... - cotatia maxima (a presiunii) de umflare la rece si a limitei de sarcina
P - turism
215 - latimea anvelopei in mm
65 - raportul inaltimii fata de latime (raportul de inaltime)
R - radial
15 - diametrul rotii in inci
96V - indicele de sarcina si simbolul de viteza
M+S - noroi si zapada
* - conditii aspre de ninsoare



Treadware 220 Traction A Temperature A - gradele de uzura a benzii de rulare, de tractiune si de temperatura.



Iata alte cateva marcaje pe care le puteti gasi pe flancul anvelopei:



M+S (prezente si ca M&S sau M-S) indica faptul ca pneul are proprietati pentru toate anotimpurile. Veti gasi aceasta mentiune pe aproape toate pneurile pentru toate anotimpurile si pentru iarna. Anvelopele de vara nu vor avea aceasta mentiune.

(semnul *) indica o categorie conditii aspre de ninsoare Severe Snow Conditions. Pneurile care poarta acest simbol vor oferi performante superioare pe zapada fata de anvelopele care poarta simbolul M+S. Acestea sunt cele mai sigure pneuri pentru orice fel de rulare in conditii de iarna. Unele statiuni de schi nici macar nu va vor lasa sa urcati pe muntii din ele daca nu aveti acest simbol pe anvelope.

DOT inseamna Departamentul (Ministerul) Transporturilor. Codul digit code 10, 11 sau 12 care apare dupa mentiunea DOT ofera informatii cum ar fi saptamana si anul in care a fost produs pneul, precum si producatorul, fabrica, linia de fabricatie si dimensiunea. Primele doua litere desemneaza producatorul pneului si codul fabricii. A treia, a patra si a cincea litera reprezinta codul dimensiunii pneului. Ultimele trei sau patru cifre (4 cifre pentru anii de dupa 2000) inseamna anul fabricatiei anvelopei. Primele doua cifre ale codului datei reprezinta saptamana, iar ultimele 1 sau doua cifre, anul.

Presiunea maxima de umflare este presiunea cea mai mare presiune de umflare pe care o poate suporta pneul. Cu toate acestea, aceasta nu este presiunea de umflare recomandata. Presiunile de umflare ar trebui sa nu fie niciodata mai mici decat presiunea recomandata sau peste presiunea maxima marcata pe flanc.

Am observat ca multa lume inca nu stie ce si cum inseamna marcajele astea ...si am zis sa fie pus aici
Ali_ump is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 16:56   #2181
mariusD

Stage 5
 
mariusD's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 477
Member of:
[AUDI]
[Opel]
Default Re: Cafeneaua nemtenilor de pe 4Tuning

Alo Piatra? nu vrea nimeni sa facem un protest in piatra anti-taxa auto?
mariusD is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 17:01   #2182
dangti16v
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
dangti16v's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 506
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: Cafeneaua nemtenilor de pe 4Tuning

Quote:
Originally Posted by johnson View Post
Eu ma gandesc sa-mi iau o panarama de masina de 500 euro maxim sa am cu ce merge la iarna, ca Porscheul se pare ca nu are noroc sa fie bagat in seama... Asa ca daca e cineva care are vreun prieten prin Italia, Germania etc si vrea sa vina acasa de sarbatori cu pachete pt cei dragi si nu are loc la autobuz, eu sunt interesat. Am da gand sa prelungesc numerele cat se poate de mult, dupa care sa scap de ea intr-un fel sau altul. Chiar sunt curios cum se poate face asta, daca e cineva care a trecut prin asta
e o masina inmatriculata cu 500 de euro langa kaufland
ford parca..
dangti16v is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 17:23   #2183
Ali_ump

Stage 5
 
Ali_ump's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,814
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: Cafeneaua nemtenilor de pe 4Tuning

Ford Taunus 3.0 v6 din 87 cu 500 inmatriculat!
Ali_ump is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 17:25   #2184
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,256
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: Cafeneaua nemtenilor de pe 4Tuning

Quote:
Originally Posted by mariusD View Post
Alo Piatra? nu vrea nimeni sa facem un protest in piatra anti-taxa auto?
daca as fi fost la Piatra sambata , as fi mers cu cea mai mare placere ...vezi ca mai sunt persoane care o sa ti se alature , Claus , Buddy , POD ..poate macar acum o sa fie unita comunitatea , chiar daca pe unele persoane nu le influenteaza taxa ...
VaLeX is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 17:27   #2185
Ali_ump

Stage 5
 
Ali_ump's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,814
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: Cafeneaua nemtenilor de pe 4Tuning

Sustin ideea de protes ...stabilim ora ...sau Marius da tu niste detalii ...cum ai vrea sa se faca si fara probleme ...ne strangem o mana de oameni!!!
Ali_ump is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 19:22   #2186
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: Cafeneaua nemtenilor de pe 4Tuning

prieteni...la urma urmei...v`ati facut`o cu mana voastra? care ati votat alianta... pnl pd ... asa k imi pare rau pt voi!

daps...ziceti ziua si ora..si vin si eu la protest...mai adun si eu cva lume... !
__________________
ex car : OPEL Astra 1.4i
now : ff2 1.6 tdci 2007 :X
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 19:24   #2187
NT33EXE

Stage 5
 
NT33EXE's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 960
Default Re: Cafeneaua nemtenilor de pe 4Tuning

mai protestatarilor, vedeti ca trebuie sa fie autorizata actiunea, asta doar asa, daca aveti bani pentru amenzi...

achiesez si eu la idee. chestiunea triplarii taxei este o noua bataie de joc la adresa romanilor. daca erau toti instariti isi luau masini noi "nepoluante", vezi doamne! dar asa, avand in vedere ca majoritatea romanasilor traiesc modest, SH e cam singura optiune pentru ei.
NT33EXE is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 19:35   #2188
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: Cafeneaua nemtenilor de pe 4Tuning

Quote:
Originally Posted by NT33EXE View Post
mai protestatarilor, vedeti ca trebuie sa fie autorizata actiunea, asta doar asa, daca aveti bani pentru amenzi...

achiesez si eu la idee. chestiunea triplarii taxei este o noua bataie de joc la adresa romanilor. daca erau toti instariti isi luau masini noi "nepoluante", vezi doamne! dar asa, avand in vedere ca majoritatea romanasilor traiesc modest, SH e cam singura optiune pentru ei.
ai perf dreptate... aici is interesele lor..alora care au actiuni p la firmele astea producatoare d masini..sau care importa masini ..si normal k nu le conv situatia... dar bun...vrei sa inoiesti parcul auto... dar fa in asa fel incat orice calic sa`si permita sa`si cumpere o masina noua..chiar daca o plateste 10 ani... si fa si preturi mai bune...nu sa dai 10 mii d euro p un logan... cat de nou o fi el..masina aia nu`si face banii... cu 10 mii iti trantesti un audi ...de 20 ori mai bun k un logan...dar ce sa le faci...asta e .. tara lu voda papura
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 20:34   #2189
NT33EXE

Stage 5
 
NT33EXE's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 960
Default Re: Cafeneaua nemtenilor de pe 4Tuning

buddy, asta e o polemica pe marginea careia se pot discuta pagini intregi de forum...din pacate pentru noi, astia alegatorii, nu s-a facut prea mult...dar, speram ca va fi mai bine...

JOS CU TAXA!!!

p.s. pe cine intereseaza si merge mult cu masina prin tara >>> lista camere radar fixe
Attached Files
File Type: pdf Camere RADAR Fixe Active.pdf (80.8 KB, 22 views)

Last edited by NT33EXE; 09-12-08 at 20:40.
NT33EXE is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 08:38   #2190
mariusD

Stage 5
 
mariusD's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 477
Member of:
[AUDI]
[Opel]
Default Re: Cafeneaua nemtenilor de pe 4Tuning

care are ceva cunostinte cum se poate obtine acceptul pentru organizarea unui astfel de protest?
mariusD is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -