Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Alte discutii Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 15-04-18, 18:31   #7516
Zakk

Stage 5
 
Zakk's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 664
Default Re: Club Ford Capri

Salut,in sfarsit suntem 2 la C-ta,poate asa imi fac curaj sa continui lucrarile,ma poti suna la 0724136390
Zakk is offline   Reply With Quote
Old 10-03-19, 05:37   #7517
panaitescud

Stage 5
 
panaitescud's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,158
Member of:
[FORD]
Default Re: Club Ford Capri

multi am fost ...puini au ramas
panaitescud is offline   Reply With Quote
Old 12-03-19, 10:07   #7518
valentin16

Stage 5
 
valentin16's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 328
Member of:
[FORD]
Default Re: Club Ford Capri

Da, asa este.
Cei care se mai gandesc la aceste modele de Ford,sunt din ce in ce mai putini.
De posesori,nu mai vorbesc. Pot fi numarati pe degete.
valentin16 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-19, 22:09   #7519
adria1977

Stage 2
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 28
Default Re: Club Ford Capri

Eu tot caut un MK1....dar să aibă un preț real. Am trimis câteva mesaje și la câțiva colegi de aici, dar nici un semn. Dacă aveți o informație, aștept PM. Berea nu se lasă așteptată
adria1977 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-19, 21:10   #7520
moroxp

Stock
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 2
Default Re: Club Ford Capri

Ati gasit pe cineva in Constanta care se ocupa de tinichigerie/vopsitorie si are timp de rable?
Caut de cateva luni si nimeni nu are timp.
moroxp is offline   Reply With Quote
Old 28-04-19, 16:45   #7521
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by adria1977 View Post
Eu tot caut un MK1....dar să aibă un preț real. Am trimis câteva mesaje și la câțiva colegi de aici, dar nici un semn. Dacă aveți o informație, aștept PM. Berea nu se lasă așteptată
Pai daca in Romania nu sunt sanse sa gasest un mk1 la un pret real incearca in Germania. E slabuta oferta si la ei dar din cele vreo 20 de mk 1 poate iti convine cat de real este pretul la vreuna din capre si o duci la tine in oras

Vezi c'olea:
https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/s...d=C&sfmr=false
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 28-04-19, 17:01   #7522
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by valentin16 View Post
............
De posesori,nu mai vorbesc. Pot fi numarati pe degete.
Posesori ca posesori, dar utilizatori de Capri sunt si mai putini

Din cati erau pe forumul asta acum vreo 10 ani, putini au ajuns sa foloseasca masinile pe care le aveau. Marea majoritate a trebuit sa renunte
la tentativa de reabilitare/reconstructie/restaurare din diverse motive:
- fie financiare, costurile cu piesele si manopera erau prea mari pt bugetul lor de visatori romantici...
- fie din lipsa de meseriasi capabili sa duca la finalizare un asemenea proiect...
-fie pe motiv ca au luat drumul strainatatii...
-fie din motive mai ''casnice'', casatorie, copii, deci lipsa de timp...
-etc.
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 30-04-19, 19:52   #7523
valentin16

Stage 5
 
valentin16's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 328
Member of:
[FORD]
Default Re: Club Ford Capri

Paste fericit tuturor!

Referitor la cele afirmate mai sus, da....asa este.
Acum +10 ani , inca mai vedeai cateva masini oldtimer pe ici-colo....azi poti sa cauti mult si bine si doar cu noroc poti vedea una-doua....
Tot acum ani in urma, mai se misca ceva si pe acest forum....azi este mort.
Sa nu uitam ca din pacate traim intr-un stat ticalosit la maximum....care descurajeaza prin toate mijloacele posibile, ca cetateanul sa detina un autoturism mai vechi.
Ca sa mai poti intretine in conditii ok o masina din aceasta categorie, trebuie sa ai timp/bani/cunostinte de mec./spatiu/intelegere din partea familiei.....si ar mai fi de spus dar prefer sa nu o fac.
Piesele de buna calitate se gasesc din ce in ce mai greu.
Meseriasii de altadata au disparut. La propriu.Asta este realitatea.
In urma lor....pustiu.
Ca sa mai poti rectifica un bloc motor // vilbrochen trebuie sa ai rabdare si nervi de otel,in ziua de azi....
In 2007 am vrut sa repar un V6( de 2000cmc) si am dus arborele la un atelier in Buc.
Am intrebat daca au mai rectificat de la 6in V de la Ford si au zis ca da.
Si cand unul dintre cei de la rectificari mi-a zis ca tot din 0,25 in 0,25 se rectifica nu am stiut pe unde sa ies mai repede....
Cam aici sa ajuns in Bucuresti....la acest ''nivel''....
valentin16 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-19, 08:36   #7524
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by valentin16 View Post
Paste fericit tuturor!

.................
Sa nu uitam ca din pacate traim intr-un stat ticalosit la maximum....care descurajeaza prin toate mijloacele posibile, ca cetateanul sa detina un autoturism mai vechi.
Ca sa mai poti intretine in conditii ok o masina din aceasta categorie, trebuie sa ai timp/bani/cunostinte de mec./spatiu/intelegere din partea familiei.....si ar mai fi de spus dar prefer sa nu o fac.
Piesele de buna calitate se gasesc din ce in ce mai greu.
Meseriasii de altadata au disparut. La propriu.Asta este realitatea.
In urma lor....pustiu.
'....
Nu numai la noi este descurajata folosirea unor masini vechi. Sunt state sau orase mai 'ticalosite' unde nu este permisa utilizarea masinilor vechi sau mai putin vechi din cauza poluarii, in special cele cu motoare diesel.

Ca sa reconditionezi o masina veche sau foarte veche e greu si foarte scump chiar si in occident unde veniturile sunt mai mari decat la noi. Nici acolo nu gasesti peste tot ateliere sau meseriasi care sa se ocupe de masini clasice, cei care se ocupa cu asa ceva sunt foarte putini si au preturi de groaza, nu se merita sa reconditionezi orice model de masina veche pt ca risti sa nu-ti recuperezi cheltuielile decat in cazul unor masini cu adevarat faimoase (gen Camaro, Mustang, Plymouth Barracuda, Chevrolet Nova-Chevelle, etc sau modele foarte rare si faimoase europene).
Cei de la Wheeler Dealers au un episod recent in care cumpara un Capri (Mercury Capri cum era cunoscut in SUA), sunt foarte incantati de masina, investesc bani si munca pt a o aduce in stare mai buna si o vand cu '0' (zero) profit.

Ca sa poti intretine si folosi o masina veche e nevoie de ceva pricepere in domeniu mecanicii auto, altfel va trebui sa cheltuiesti o gramada de bani pe la meseriasi si service-uri unde ajungi cu o problema si pleci cu mai multe probleme...

Saptamana trecuta eu am facut din nou asigurarea pt 6 luni la Capri, luna viitoate trebuie sa ajung si la ITP. Am Capri din 2005 si circul cu el neintrerupt din 2006. Aproape 10 ani l-am folosit incontinuu dar de vreo 3-4 ani il folosesec numai in perioada de vara. Cu el merg zilnic la lucru si peste tot pe unde am de umblat. Masina starneste interes si admiratie atat in trafic cat si in locurile de parcare. Ma gandesc s-o las anul viitor sa se odihneasca si sa ii fac din nou o reparatie generala la tablarie, vopsea, mecanica pt ca din 2006 pana in prezent timpul a afectat-o ca pe orice masina, indiferent ca e vorba de una noua sau una veche...
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 05-06-19, 11:51   #7525
Tefrus
Ford Driver

Stage 4
 
Tefrus's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 172
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
Default Re: Club Ford Capri

Set de 5 13" 100 e
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Untitled.png
Views:	13
Size:	765.2 KB
ID:	3212083  
Tefrus is offline   Reply With Quote
Old 01-09-19, 17:12   #7526
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default Re: Club Ford Capri

Sunt inca aici.
M-am jucat putin cu caroseria masinii cumparate, care fusese refacuta integral (hahaha... integral).
Si, pana la urma, a iesit. Cu tot cu mecanica mea+servo de Opel Corsa C.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20180207_105735.jpg
Views:	39
Size:	389.7 KB
ID:	3213551   Click image for larger version

Name:	20180405_175150.jpg
Views:	36
Size:	806.4 KB
ID:	3213552   Click image for larger version

Name:	20190710_135305.jpg
Views:	45
Size:	689.0 KB
ID:	3213553  

Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 05-09-19, 08:45   #7527
daman

Stage 5
 
daman's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,372
Default Re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by Silencer Power View Post
Sunt inca aici.
M-am jucat putin cu caroseria masinii cumparate, care fusese refacuta integral (hahaha... integral).
Si, pana la urma, a iesit. Cu tot cu mecanica mea+servo de Opel Corsa C.
Mai ai ceva de lucru la ea. Spor si sa pui poze
daman is offline   Reply With Quote
Old 07-10-19, 10:40   #7528
adria1977

Stage 2
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 28
Default Re: Club Ford Capri

Am nevoie de ajutor în legătură cu Fordul Capri MK1 (fosta mașină a lui Năstase), culoare albă din Câmpulung, AG 15 XDX, care a fost la vânzare acum ceva timp, mai precis dacă cineva a salvat numărul de telefon care a fost pus pe anunț și mi-l poate da. Știu că mașina era în stare avansată de degradare și nu avea făcut transferul de proprietate și prețul era mare (5000 Euro), însă aș dori să i-au legătura cu respectiva persoană.
Mulțumesc de ajutor.
adria1977 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-20, 09:55   #7529
adria1977

Stage 2
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 28
Default Re: Club Ford Capri

Un MK3 la vanzare - fiscal la zi, fără verificare / asigurare, Bucuresti, Sectorul 4 tel. 0766 829 016
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	mk3.jpg
Views:	39
Size:	44.0 KB
ID:	3215683  
adria1977 is offline   Reply With Quote
Old 15-03-20, 15:57   #7530
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Club Ford Capri

Un top cu cele mai tari 10 musclecar-uri europene care include Aston Martin, Mercedes AMG si SLS, De Tomaso Pantera, etc.

Surprinzator ca printre masinile alea cu adevarat puternice apare pe locul 8 Ford Capri

Iaca filmuletu' :

https://www.youtube.com/watch?v=poLUDuxGLQE

Last edited by capricosti; 15-03-20 at 16:00.
capricosti is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -