Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Alte discutii Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 07-01-12, 10:12   #6616
shrink

Stage 4
 
shrink's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 184
Default Re: Club Ford Capri

Salut baieti,
ok Zakk,ma uit,
Costi, nu stai departe de adevar, Talbot l-a facut pana cand a fost cumparat de Renault sa inceapa fabricarea de Espace-uri, Rancho era primul Suv,da acolo au inceput Suv-urile, erau si in Tg Mures vreo 2, dar acum nu mai sunt, nici macara ebay,mobile s.a.
Cu interiorul meu tare pare ca o sa-l pun pe cel vechi care nu e foarte rau si plafonul ori il fac la comanda ori il comand nou, la comanda mi-e frica ca il face urat si o sa ma enerveze in fiecare zi....
Chestia nasoala e ca nu il po t face eu ca acolo chiar nu ma pricep....
__________________
WaterTransferPRINTing import&know-how : wtprint.ro
shrink is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 11:43   #6617
johnny111

Stage 5
 
johnny111's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 405
Default Re: Club Ford Capri

Cu interioare puteti sa-l cautati pe Koffa ( are threduri si pe 4tuning). E in Baia Mare si face interioare beton. Mie mi-a facut si montat tapiteria pe pavilion pe MK III si arata grozav. Ideal ar fi sa-i trimiti un model, oricat e de distrus.
__________________
Vand Ford Capri MKIII 2.4i omologat
johnny111 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 12:36   #6618
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default Re: Club Ford Capri

poti sa pui niste poze cu interiorul tau insotite de cateva detalii (cost, materiale folosite, timp executie etc)?
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 14:25   #6619
bogdancapri

Stage 4
 
bogdancapri's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 192
Default Re: Club Ford Capri

Stie cineva unde pot sa gasesc materialul acela cu perforati pentru plafon o nuanta deschisa.
bogdancapri is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 15:32   #6620
johnny111

Stage 5
 
johnny111's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 405
Default Re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by Silencer Power View Post
poti sa pui niste poze cu interiorul tau insotite de cateva detalii (cost, materiale folosite, timp executie etc)?
Cu bancheta nu am poze.
Materiale: piele speciala pt. auto
Timp executie: cca. 6 luni, cand a avut timp. Nu a fost urgenta.
Pret: parte din servicii reciproce de prietenie.
Altele: el mi-a imbracat si bordul si fetele de usi in musama ( pielea s-a strans si nu a rezistat adezivul)

Ca informare de pret pt. straini: un interior complet in piele de Touareg, intre 1200-1500 Euro ( in functie de material si modele suplimentare). Cu cca 1000 Euro mai ieftin decat optiunea de dotare de fabrica.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF0141.jpg
Views:	41
Size:	2.16 MB
ID:	2285422  
johnny111 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 15:33   #6621
johnny111

Stage 5
 
johnny111's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 405
Default Re: Club Ford Capri

pentru mai multe detalii vedeti thread-ul de mai jos:
https://forum.4tuning.ro/102-bursa-se...uto-piele.html
johnny111 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 16:11   #6622
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Club Ford Capri

@ Johnny 111,
tu ai terminat capra ? Ai scos-o la plimbare ?


Quote:
Originally Posted by shrink View Post
...............................................
Costi, nu stai departe de adevar, Talbot l-a facut pana cand a fost cumparat de Renault sa inceapa fabricarea de Espace-uri, Rancho era primul Suv,da acolo au inceput Suv-urile, erau si in Tg Mures vreo 2, dar acum nu mai sunt, nici macara ebay,mobile s.a.
....
Simca a apartinut la vremea aia de Chrysler Group (SUA), iar mai tarziu Talbot a fost cumparata de Peugeot-Citroen.
Rancho avea foarte mari probleme cu rugina, de-aia sunt foarte putine in prezent. Am vazut una de vanzare in Anglia in stare ok la vreo 1300 lire (cam 1500-1600 euro)
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 18:17   #6623
shrink

Stage 4
 
shrink's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 184
Default Re: Club Ford Capri

material de culoare deschisa pt plafon am vazut in Mures, la un atelier, circa 250 RON sa il si faca din el, e destul de fainut, buretat dar banuiesc ca la toti care se ocupa de tapiterie este
shrink is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 08:05   #6624
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by bogdancapri View Post
pe spate am 195_65 pe 15 si fata 155_65 pe 15 cred...
Nu e de mirare ca iti freaca in aripi
Dimensiunea corecta (diametru echivalent) este 195/55/15 (merge si 195/50/15) dar cu talon de 65/15 sunt prea mari. Rotile pe fata putin probabil sa aibe latime numai de 155

Faptul ca merge greu volanul se poate datora faptului ca ai vreun arc rupt pe fata.

Atentie

Neaparat va trebui sa schimbi arcurile pe fata chiar daca nu sunt rupte. Motorul DOHC de Sierra e la fel de greu ca cele V6. La Capri cu motoare V6 arcurile pe fata au fost diferite de arcurile folosite pt motorizarile V4 si L4 din cauza greutatii mai mari la V6. In cazul meu n-a fost nevoie sa schimb arcurile pt ca initial am avut V6, dar in cazul tau va trebui sa ai in vedere ca pe viitor sa le schimbi...
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 10:37   #6625
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default Re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by johnny111 View Post
Cu bancheta nu am poze.
Materiale: piele speciala pt. auto
Timp executie: cca. 6 luni, cand a avut timp. Nu a fost urgenta.
Pret: parte din servicii reciproce de prietenie.
Altele: el mi-a imbracat si bordul si fetele de usi in musama ( pielea s-a strans si nu a rezistat adezivul)

Ca informare de pret pt. straini: un interior complet in piele de Touareg, intre 1200-1500 Euro ( in functie de material si modele suplimentare). Cu cca 1000 Euro mai ieftin decat optiunea de dotare de fabrica.
Scaunele, desi sunt un model simplu, nu au fost realizate foarte bine, iar daca ce a facut pentru plansa de bord si fetele usilor a cedat, nu e prea ok.

Last edited by Silencer Power; 08-01-12 at 10:40.
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 17:06   #6626
shrink

Stage 4
 
shrink's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 184
Default Re: Club Ford Capri

Salut baieti,
Is la lucru si azi din pacate am timp de navigat, ma uitam la anunturile cu capri, si aici in masini sh, nu am vazut o masina valabila in afara a lui audioclass ,din vuriozitate l-o dat pana la urma?
shrink is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 15:11   #6627
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by shrink View Post
.................. ma uitam la anunturile cu capri, si aici in masini sh, nu am vazut o masina valabila.......................
Da, nu sunt prea valabile, sunt unele de-a dreptul socante si preturile sunt nesimtite
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 23:09   #6628
Zakk

Stage 5
 
Zakk's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 664
Default Re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
Da, nu sunt prea valabile, sunt unele de-a dreptul socante si preturile sunt nesimtite
Cel mai 'tunat' e ala rosu din Galati,Capri Mondeo si pretul e pe masura,ce sa mai,no comment...iar despre cel verde de la mine din oras,interesant e ca pretul tot creste.
Zakk is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 08:50   #6629
shrink

Stage 4
 
shrink's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 184
Default Re: Club Ford Capri

Da )
acum imi dau seama ca am vorbit noi,Zakk, despr un capri verde, dar eu credeam ca e mk1. navigand, careva zi am gasit un mk2 cu motor de 2300 pe fiatforum dar omul l-a vandut, ieri l-am sunat, adevarat ca anuntul era cam vechi.
Despre cel galben din Craiova si verde de langa Brasov mai stiti ceva?acela galben mi se pare ca tot undeva in Brasov a ajuns.
Azi se pare ca ajung in fine la atelier si atunci ma uit la piesele ce le am in plus.Cu tapiteria tot pe punct mort sunt...

Bafta baieti,
shrink is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 21:13   #6630
bogdancapri

Stage 4
 
bogdancapri's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 192
Default Re: Club Ford Capri

capra a primit capri
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	10012012.jpg
Views:	38
Size:	230.2 KB
ID:	2289562  
bogdancapri is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -