Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Alte discutii Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 26-01-07, 10:05   #121
edy77_driver

Stage 4
 
edy77_driver's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 258
Member of:
[DACIA]
Default Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi

grija o sa am fii linistit problema este ca trebuie sa gasesc o tripode de planetara de oltcit de franta ca sa o pot pune la planetara de rm.pentru cine nu stie am plantare 50% fr si 50% ro adica club11r fr si club 11 rm
edy77_driver is offline   Reply With Quote
Old 29-01-07, 06:41   #122
edy77_driver

Stage 4
 
edy77_driver's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 258
Member of:
[DACIA]
Default Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi

un sfat pentru cei care vor sa faca ca mine....nu va bateti joc de banii vostri cum am facut eu in ce priveste transformarea din rm in r si sa puneti inventii d eplanetare la masini.mit busted!!!it is a big s..t
edy77_driver is offline   Reply With Quote
Old 29-01-07, 07:46   #123
edy77_driver

Stage 4
 
edy77_driver's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 258
Member of:
[DACIA]
Default Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi

a..era sa uit...vreau si eu o reductie pentru ceasurile de presiune si temperatura daca face cineva sa imi spuna pretul si apoi stabilim alte detalii...o vreau urgent.
edy77_driver is offline   Reply With Quote
Old 29-01-07, 22:27   #124
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi

dar daca vrei doar sa pui jante de dacie pe un oltcit ? (din alea de aliaj)
adik flanse si ce mai trebuie de rm ....
aia se merita ?
Spark is offline   Reply With Quote
Old 30-01-07, 08:42   #125
edy77_driver

Stage 4
 
edy77_driver's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 258
Member of:
[DACIA]
Default Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi

da merita dar doar daca vrei sa pui jante de aliaj si nu din cele de dacie originale de tabla.
edy77_driver is offline   Reply With Quote
Old 05-02-07, 18:45   #126
edy77_driver

Stage 4
 
edy77_driver's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 258
Member of:
[DACIA]
Default Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi

fratilor in primul rand salutari la toata lumea......
acum am o intrebare pentru cei care se pricep cu adevarat la masinile astea si la motoarele lor am o intrebare mare si tare.
de ceva vreme ma tot zgandara o idee si nu stiu cit e de buna sau de proasta...despre ce e vb.....stie cineva sa imi spuna daca pe motoarele de oltcit merge pus tot sistemul de injectie de pe daciile papuc alea de 1,6 la noi pe oltcit sau nu merge?adica ma refer la injectie si pe linga si aprinderea...practic toata instalatia de alimentare si calculatorul si tot ce tine de alimentare si aprindere.astept un raspuns si eventual explicatii de ce nu merge sau cum merge.va multumesc.
edy77_driver is offline   Reply With Quote
Old 05-02-07, 20:08   #127
bogdanlascu

Stage 5
 
bogdanlascu's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,066
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[Oltcit]
Default Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi

merge doar daca reusesti sa montezi senzorul pe care dacia il are pe carcasa ambreajului si citeste de pe volanta care are niste dinti ........
bogdanlascu is offline   Reply With Quote
Old 06-02-07, 07:13   #128
**COSMIN**
Oltcit Driver

Stage 5
 
**COSMIN**'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 774
Member of:
[4Rally]
[Oltcit]
Default Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi

bogdane aceeasi intrebare ma macina si pe mn.....nu se poate adapta si carcasa ambreajului in nici un fel??...sa te chinui sa faci doar adaptarea senzorului....cred ca ar fi mai simplu sa aptezi carcasa ampreiazului...imi cerc scuze daca v-a deranjat intrebarea mea..
**COSMIN** is offline   Reply With Quote
Old 06-02-07, 12:19   #129
bogdanlascu

Stage 5
 
bogdanlascu's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,066
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[Oltcit]
Default Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi

pai nu casrcasa ambreajului este problema,volanta este problema,volanta are niste dinti si senzorul citeste de pe volanta
bogdanlascu is offline   Reply With Quote
Old 06-02-07, 17:37   #130
edy77_driver

Stage 4
 
edy77_driver's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 258
Member of:
[DACIA]
Default Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi

mda....inca nu stiu cum arata acel senzor si nici volanta cu acei dinti nu o styiu cum arata insa ma roade atit dse tare incit o sa caut sa gasesc sa vad toate astea si ma gandesc acum acei dinti ce rol au?practic senzorul ai (citeste) si care e treaba senzorului dupa ce face asta?stie cineva sa spuna?deci ce rol; are acel senzor bogdane?

pt. cosmin: nu ma supar daca discutam, probleme care ne macina si atita timp cit nu se deviaza d ela subiect.orice vorba e binevenita atita timp cit e la subiect si cred ca asta pe multi ar interesa.

bogdane mersi pentru raspuns si astept s ama lamuresti ce rol are acel senzor dupa ce citeste acei dinti de pe volanta.
edy77_driver is offline   Reply With Quote
Old 06-02-07, 20:29   #131
**COSMIN**
Oltcit Driver

Stage 5
 
**COSMIN**'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 774
Member of:
[4Rally]
[Oltcit]
Default Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi

bogdane nu se poate " decupa " intr-un fel partea aceea cu tot cu senzor si sa se sudeze pe alt locas facut in carcasa ambreiajului de la oltcit??
**COSMIN** is offline   Reply With Quote
Old 06-02-07, 20:49   #132
bogdanlascu

Stage 5
 
bogdanlascu's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,066
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[Oltcit]
Default Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi

deci senzorul trebiue pus intr-o anumita pozitie de ex cum este locasul unde bagi stiftul si blochezi volanta ,volanta de dacie are acei dinti si la un moment dat are 1 lipsa pe care senzorul il vede si stie ce anume sa faca adica sa dea scinteia
__________________

oltcit 1.4 T
bogdanlascu is offline   Reply With Quote
Old 06-02-07, 22:47   #133
Ja_Rule

Stage 5
 
Ja_Rule's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,622
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
[Oltcit]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[Dacia Rally Team]
[VW]
Default Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi

mie mi se pare ca vreti sa mergeti cam departe ... sincer
Ja_Rule is offline   Reply With Quote
Old 07-02-07, 14:12   #134
edy77_driver

Stage 4
 
edy77_driver's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 258
Member of:
[DACIA]
Default Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi

bun bogdane...am inteles...dar injectia fara aprinderea aia merge pusa la noi pe motoare?sau numai impreuna cu aprindereaei?
edy77_driver is offline   Reply With Quote
Old 07-02-07, 17:21   #135
**COSMIN**
Oltcit Driver

Stage 5
 
**COSMIN**'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 774
Member of:
[4Rally]
[Oltcit]
Default Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi

sau cu gasesti un ambreaj care sa se potriveasca pe oltict si sa se potriveasca pe el senzorul ala..cred ca ar fi cea mai usoara solutzie...
**COSMIN** is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -