Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Alte discutii Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 21-04-09, 11:51   #301
pityku96

Stage 4
 
pityku96's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 248
Default Re: CLUB Fiat SEICENTO

hahahahahahhahahahhaahhaha cam tarziu bogdane PASTE FERICIT tuturor sa ne traiasca bondariiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii zzzzzzzzzzzzz eu cred k o sa ma duc cu ea in service azi sa ii schimb placutele de frana hal de zi mai si ploua afara
pityku96 is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 19:38   #302
pityku96

Stage 4
 
pityku96's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 248
Default Re: CLUB Fiat SEICENTO

si-a schimbat cineva pina acum nuca de la schimbator ca am gasit una misto iluminata si vreau sa stiu ce sistem de prindere imi trebuie ca sa mearga , nu am chef sa o dau jos si sa o stric degeaba
pityku96 is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 20:45   #303
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: CLUB Fiat SEICENTO

Deci cu nuca e in felul urmator: ori se taie de sub nuca si se pune alta...ori iei frumos si razi cumva nuca actuala pana ramai cu levierul. Dc asa? pentru ca nuca este turnata pe levier Deci...ori A ori B SUCCES!!! Eu personal iti recomand varianta a 2a desi faci mai multisoara mizerie...dupa sa nu iti para rau cand te apleci sa schimbi viteza

Lateredit:

Nuca care ai gasito este cu shift reverse? (adica daca are baza mai groasa asa sa iti intre acolo dracia care cupleaza marshalierul)...daca nu e din aia CLAR iti recomand varianta cu raschetatul...succes maixm
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 20:47   #304
pityku96

Stage 4
 
pityku96's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 248
Default Re: CLUB Fiat SEICENTO

aaa deci nici o sansa sa imi iau o nuca care se infileteaza tu ti-ai schimbat-o pe a ta? daca da ce sistem de prindere are?
pityku96 is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 21:03   #305
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: CLUB Fiat SEICENTO

Nu am schimbato pentru ca nu am gasit timpul si determinarea sa ma apuc sa racai la nuca aia pana dau de teava dar ii vine si ei timpul la vara
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 28-04-09, 23:16   #306
strik3ru

Stage 5
 
strik3ru's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 594
Default Re: CLUB Fiat SEICENTO

Quote:
Originally Posted by AB-04-ASS View Post
@strik3ru: Ce presupune mai exact curatarea injectorului la SPI? (eu am 1108 dar single point).....
Pai Le demonteaza si le curata cu un spary sau ceva de genu si apoi le alimenteaza si o sa vezi daca pisa uniform.

Sincer recomand o curatare la cei care nu au monoinjector, deci si eu am fost pana la Cluj si am scos consum in jur de 5 si prea incet nu am mers.

Din ce mia zis Razvan la matizul lui a iesit negreala calumea si cica trage altfel masinuta acuma.

O curatare costa in jur de 100 Ron dar face totii banii. parerea mea

Cat despre nuca de la schimbator, daca ai nuca ca a mea, model 2001 dai consola jos si manerul iese singur. Incerci chestia aia daca poti sa o prinzi si apoi tai manerul cat iti trebuie.

Salutari
strik3ru is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 10:08   #307
AB-04-ASS
Opel Driver

Stage 5
 
AB-04-ASS's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 664
Member of:
[Fiat]
[Opel]
Default Re: CLUB Fiat SEICENTO

O intrebare la detinatorii de Seicento: ati avut probleme cu cablul de la robinetul de incalzire? (cablul face legatura intre butonul din bord de unde se regleaza incalzirea si robinetul caloriferului de incalzire). Eu trebuie sa il schim la al meu si nu gasesc niciunde... vreo idee? Am gasit un Seicento la dezmembrari dar nu e sigur inca ca il mai are... asa ca pana una alta orice sfat e binevenit!
AB-04-ASS is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 18:12   #308
pontilius_ran

Stage 3
 
pontilius_ran's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 116
Default Re: CLUB Fiat SEICENTO

mai bine incearca la dezmembrari poate gasesti ceva bun.
pontilius_ran is offline   Reply With Quote
Old 06-05-09, 09:49   #309
AB-04-ASS
Opel Driver

Stage 5
 
AB-04-ASS's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 664
Member of:
[Fiat]
[Opel]
Default Re: CLUB Fiat SEICENTO

Am incercat pana acum in 3 locuri unde aveau Seicento..... nici o speranta. Au zis ca au dat bordurile cu totul... cu tot cu cabluri. Sau au dat sistemul de incalzire/ventilatie cu totul. Ma mira chestia asta ca la cat is de rare masinile astea la noi nu stiu cine schimba bordul sau sistemul de incalzire.... mai degraba o vinde. Am dat ieri vreo 20 de mailuri pe la toti dealerii FIAT ce mi-au iesit in cale pe net de pe la noi si astept raspunsuri. Se pare ca si chestia cu cablul e o fundatura la fel ca si cea cu pompa spalatorului de parbriz.
AB-04-ASS is offline   Reply With Quote
Old 06-05-09, 10:58   #310
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: CLUB Fiat SEICENTO

Poti intotdeauna incerca la reprezentanta...cat poti sa dai pe cablul ala? La fel si cu pompa...nimic nu este o fundatura
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 06-05-09, 11:09   #311
AB-04-ASS
Opel Driver

Stage 5
 
AB-04-ASS's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 664
Member of:
[Fiat]
[Opel]
Default Re: CLUB Fiat SEICENTO

Daca ar fi asa de simplu si cu reprezentantele...dar aici Fiat is praf. Am vorbit la dealerii din Bucuresti sa aia m-au trimis foarte respectuos sa o caut pe cea din CJ. Pe site la Fiat e data Autovenetia care, se pare ca nu mai exista. Sau cel putin nu raspund la telefonul afisat acolo, nu raspund la mailuri si site-ul lor te redirectioneaza pe pagina oficiala Fiat. Deci...cam fundatura dupa cum vorbeam. Si ce nu inteleg e ca daca eu il rog pe un dealer in Buc sa imi comande o piesa la Fiat - PE BANI, NU PE GRATIS - de ce nu mi-o comanda si mi-o pune pe curier? De ce ma trimite sa caut la dealurul fantoma de pe Cluj???
AB-04-ASS is offline   Reply With Quote
Old 07-05-09, 13:06   #312
AB-04-ASS
Opel Driver

Stage 5
 
AB-04-ASS's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 664
Member of:
[Fiat]
[Opel]
Default Re: CLUB Fiat SEICENTO

In sfarsit am luat legatura cu AutoVenetia (astia din CJ... se pare ca totusi exista ). Cablul ajunge in 3 saptamani si costa ~120 RON iar pompitele nu se livreaza individual... doar tot setul de 2 pompe + borcanul pt lichidul de spalare si costa 530 RON. Deci cablul o sa mi-l iau.... dar pompa o sa incerc sa gasesc una similara la dezmembrari....

In rest ce mai fac membrii clubului? Cam liniste p-aici?!
AB-04-ASS is offline   Reply With Quote
Old 07-05-09, 13:45   #313
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: CLUB Fiat SEICENTO

Ai vazut ca se poate ...e pretu cam mare~120 ron...auchi...dar ai gasit, asta conteaza. Iar pompitze gasesti fara probleme, cred...in rest membri clubului...si ei cu viata lor cred k si subsemnatu de aici...
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 07-05-09, 14:00   #314
AB-04-ASS
Opel Driver

Stage 5
 
AB-04-ASS's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 664
Member of:
[Fiat]
[Opel]
Default Re: CLUB Fiat SEICENTO

Da... am gasit. Da uneori is invidios pe cei cu masini germane (WV, Audi, BMW) ca gasesc piese pe toate drumurile (magazinul din colt sau prima dezmembrare). Iar noi...astia cu buget redus si masini mai rare ne chinuim pt cate o piesa amarata (un cablu, o pompa, o anvelopa ) luni de zile. Asta e... Urmatoarea masina WV Lupo GTI .
AB-04-ASS is offline   Reply With Quote
Old 07-05-09, 14:34   #315
Slevin
Fiat Driver

Stage 2
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 70
Member of:
[Fiat]
Default Re: CLUB Fiat SEICENTO

Quote:
Originally Posted by AB-04-ASS View Post
Da uneori is invidios pe cei cu masini germane (WV, Audi, BMW) ca gasesc piese pe toate drumurile (magazinul din colt sau prima dezmembrare).
...da adevarat...dar macar noi nu suntem in turma(adica daca o oaie sare in rapa...mai sar inca cateva...pana vine un caine'''Fiat'' si le convinge sa nu mai sara) asta MAAAARRREEEEE de golfisti...pe toate drumurile numa golfuri si bmw puscate vai si-amar de mama lor....deci..mai bine una de-asta cu toate ca se gasesc mai greu........
__________________
"You'll only get one finger
while I'm shifting gears"

Slevin is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -