Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 23-07-13, 03:28   #5371
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Bryan View Post
Am un 316 compact de curand si am cateva mici probleme:

- Pedala de ambreiaj scartaie cand o ridic, am pulverizat eu cat am putut cu un spray dar tot scartaie dar mai incet. ce pot sa-i fac ?

- Am un mic joc la volan (aprox 15 grade) care ma cam deranjeaza, am inteles ca trebuie strans un surub de pe caseta (??) cu o tubulara de 17.. ? si e ok ?

- Frana tine cam jos la prima pedala si imi cam da emotii, cam cat imi ia la un service sa imi aeriseasca ? banuiesc ca asta trebuie facut

- La 1500 rpm masina merge putin intrerupt, fie ca merg constant fie ca accelerez fie ca e in frana de motor.. in rest la orice alte turatii mai mici sau mai mari de 1500 merge ok, ce poate fi ?

- Am vreo sansa sa montez proiectoarele (le am) daca sunt rupti acei suporti din locul pt proiectoare de la spoiler ? ma gandeam sa improvizez ceva.

- Cu motorul cald relantiul sta pe la 1000-1050 rpm, ceea ce mi se pare cam mare, pot cumva sa-l fac mai mic ?
- Jocul in volan cel mai probabil e din capete de bara sau mai grav din caseta. Nu exista niciun surub pe care sa-l strangi...
- Cand iti tine pedala prea jos nu cred ca e din aerisire , cel mai probabil ai discuri si placute uzate. Aerisirea n-ar trebui sa te coste mai mult de 50 de ron.
- Ai sanse sa prinzi proiectoarele dar doar cu improvizatii.
- La motorul meu M50 exista un surub cu care reglezi distanta la care sa stea clapeta de acceleratie cand sta la relanti. de la acel surub reglezi la cat iti sta relantiul.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 23-07-13, 03:31   #5372
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by gyovannniy View Post
fratilor am facut/o. am reusit. am urmat pasii si sfaturile voastre si acum nu o mai recunosc. inainte nu exagerez dar ma facea si o dacie la demaraj. trebuia sa ma rog de ea pana prindea viteza. aseara pana la 11 am facut/o si am dat o tura. merge ceas. am scos futunile alea de apa de la clapeta si le/am unit,am marit putin relantinul am reglat putin cablul de acceleratie si totul e perfect. mai am sa fac azi decantorul. va multumesc mult.
Ma bucur. Curata si clapeta de acceleratie.
Desfaci cotul debitmetrului si pulverizezi inauntru clapetei spray de curatat carburatoare sau dai cu carpa cu decarbusolv sau decarburol. Se gaseste sub cele doua denumiri ( sau mai multe denumiri in functie de producator ) . Costa 10 lei 900 de ml...

Freci clapeta aia pana iese oglinda inclusiv peretii clapetei de acceleratie. Fortezi arcul ala care tine clapeta de acceleratie incat sa bagi degetul si sa cureti si pe partea de dupa clapeta de acceleratie.

Asa arata o clapeta jegoasa. Trebuie sa fie oglinda. Relantiul instabil poate sa iti vina si din clapeta murdara.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	clapeta.jpg
Views:	57
Size:	971.3 KB
ID:	2822388  

Last edited by the_rifle; 23-07-13 at 03:36.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 23-07-13, 18:44   #5373
gyovannniy

Stage 3
 
gyovannniy's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 121
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Ma bucur. Curata si clapeta de acceleratie.
Desfaci cotul debitmetrului si pulverizezi inauntru clapetei spray de curatat carburatoare sau dai cu carpa cu decarbusolv sau decarburol. Se gaseste sub cele doua denumiri ( sau mai multe denumiri in functie de producator ) . Costa 10 lei 900 de ml...

Freci clapeta aia pana iese oglinda inclusiv peretii clapetei de acceleratie. Fortezi arcul ala care tine clapeta de acceleratie incat sa bagi degetul si sa cureti si pe partea de dupa clapeta de acceleratie.

Asa arata o clapeta jegoasa. Trebuie sa fie oglinda. Relantiul instabil poate sa iti vina si din clapeta murdara.
multumesc mult. clapeta am curatat/o acum vreo 2 luni si a ramas la fel de curata. nu am mai curatat/o pt ca nu era nev. in rest vad ca se comporta bine acum.
gyovannniy is offline   Reply With Quote
Old 27-07-13, 13:57   #5374
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Aviz celor care aveti probleme cu relantiul dintr-o data, mie nu imi mai statea deloc la relanti, sub 3000 de ture nu se accelera (mergeam cu a 4-a in blana cu 80 kmh, plecam f greu de pe loc), am descoperit ca sarise furtunul asta din poza, nu complet dar tragea aer fals pe la el. Va spun si voua in caz ca patiti la fel..eu ma pregateam deja sa cumpar alta sonda lambda..


Apropo, ce face furtunul asta ?
e motor 1.6 m43..cred..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_1069.JPG
Views:	115
Size:	959.1 KB
ID:	2824684  
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 27-07-13, 19:11   #5375
dutzurel

Stage 4
 
dutzurel's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 261
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Bryan View Post
Apropo, ce face furtunul asta ?
e motor 1.6 m43..cred..
Comunica cu regulatorul de relanti. De acolo si balbaiala
dutzurel is offline   Reply With Quote
Old 31-07-13, 12:20   #5376
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Smile Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Fetele de usi de la coupe se potrivesc la compact ? dar de la sedan ?
Aceeasi intrebare legata de suportii pentru proiectoare. Difera ?
Ms.
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 03-08-13, 22:08   #5377
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Se potriveste tempomatu de la 6 cilindri la 4 cilindri ?
Daca nu...ce trebuie schimbat/adaugat ?
zpzpzpo is offline   Reply With Quote
Old 05-08-13, 13:53   #5378
oldtudorhand

Stage 5
 
oldtudorhand's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 471
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Ce semnfica s1/s2/s5, etc la motoarele m50/m52?
oldtudorhand is offline   Reply With Quote
Old 05-08-13, 14:45   #5379
oldtudorhand

Stage 5
 
oldtudorhand's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 471
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Later edit:
De asemenea, stie cineva care frane se potrivesc pentru o conversie plug & play pe e36? Sa nu fiu nevoit sa schimb fuzeta, doar discurile cu etriere. Ma gandeam la cele de Z3, sau de e34/e39, sau e32/e38....
__________________
"Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac?"(George Carlin)
oldtudorhand is offline   Reply With Quote
Old 06-08-13, 16:41   #5380
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Ce dimenisune ai boxele de pe fetele de usi ?
La astea ma refer : https://www.pieseauto.ro/poze/fete-us...500-1-95-1.jpg
zpzpzpo is offline   Reply With Quote
Old 07-08-13, 16:42   #5381
by_alex_zeu

Stage 3
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 115
Angry Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Am si eu un 36 318i m40b18 si ma omoara cu problemele ma disperat nu mai umblu cu ea de o luna merg pe jos....masina imi face in felul urmator cand e rece parca ar merge in 3 si miroase a benzina iar cand ajunge apa la jumate sa dus tot incepe si imi da rateuri pe toba imi afuma bujiile mi se opreste chiar daca o accelerez...am fost cu ea la un service si mi.au zis ca sar putea sa fie capacul de la delcou de merge in 3 cand e rece...dar cand se incalzeste ce treaba mai are capacul chiar nu stiu ce sa mai fac si la ce sa mai umblu si ce sa mai schimb....am schimbat in felul urmator pana acumompa benzina,debitmetru,furtunul dintre debitmetru si admisie,inca o groaza de furtune ca sa nu traga aer fals,bujii,filtru aer...si inca o groaza care nu imi mai vin in cap acum....si masina asta tot ma omoara va rog ajutatima ca nu mai am nici o solutie!!!!
by_alex_zeu is offline   Reply With Quote
Old 07-08-13, 21:08   #5382
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Vezi sa nu fie sparta membrana de la regulatorul de presiune benzina, trage furtunul subtire de vacuum din el si vezi, daca e benzina acolo e dus => benzina ajunge in galerie prin furtunel si ineaca motorul!
john17 is offline   Reply With Quote
Old 07-08-13, 22:58   #5383
Ms-02-TPI

Stage 5
 
Ms-02-TPI's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 846
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by oldtudorhand View Post
Ce semnfica s1/s2/s5, etc la motoarele m50/m52?
din cate stiu ...
S1 - nonvanos(M50)
S2 - Vanos simplu (M50)
S3 - Vanos simplu (M52)

Mai departe nu stiu ,,,, sper sa nu gresesc
Ms-02-TPI is offline   Reply With Quote
Old 08-08-13, 08:20   #5384
oldtudorhand

Stage 5
 
oldtudorhand's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 471
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Ms-02-TPI View Post
din cate stiu ...
S1 - nonvanos(M50)
S2 - Vanos simplu (M50)
S3 - Vanos simplu (M52)

Mai departe nu stiu ,,,, sper sa nu gresesc
Aha, mersi frumos de info!
oldtudorhand is offline   Reply With Quote
Old 08-08-13, 13:00   #5385
by_alex_zeu

Stage 3
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 115
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Vezi sa nu fie sparta membrana de la regulatorul de presiune benzina, trage furtunul subtire de vacuum din el si vezi, daca e benzina acolo e dus => benzina ajunge in galerie prin furtunel si ineaca motorul!
Pai ce treaba are regulatorul de presiune cand se incalzeste motorul???nu cred ca asta ar fi problema....ai mai auzit de asa ceva pana acum???
by_alex_zeu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -