Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 19-07-13, 08:22   #5356
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

La M50 nu exista separator de ulei...
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 19-07-13, 08:36   #5357
Roby_m

Stage 5
 
Roby_m's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 927
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

La m52 exista separator de ulei.
http://bmwfans.info/parts/catalog/E3...oil_separator/
Roby_m is offline   Reply With Quote
Old 19-07-13, 09:37   #5358
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Da dar M50 nu e M52...
Nu stiu pe 320i daca e m50 sau m52... probabil ca e M52 daca e vanos
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 19-07-13, 15:39   #5359
gyovannniy

Stage 3
 
gyovannniy's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 121
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Da dar M50 nu e M52...
Nu stiu pe 320i daca e m50 sau m52... probabil ca e M52 daca e vanos

eu nu am asa ceva pe masina. furtunul ala care vine din capacul culbultorilor duce direct in cotul de admisie. am sa incerc sa infund spre admisie iar de la capac sa duc un furtun in jos sub masina ca sa dea acolo gazele si uleiul daca ziceti ca asta ar fi cauza. ce/i drept am gasit si nu o data un fel de spuma sa ulei in cotul de cauciuc de la admisie.
gyovannniy is offline   Reply With Quote
Old 20-07-13, 11:13   #5360
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Eu mi-am facut decantor de ulei dar nu s-a uitat nimeni nici cu pwla la topicul ala...

Si eu aveam admisia umeda si pe cotul de la debitmetru dar am rezolvat problema intr-un mod mai elegant decat sa dau gazele sub masina.

Vezi ca ai doua trasee de eliminare a gazelor. Unul din carter in cotul de la debitmetru care e traseul principal iar celalalt din carter pana in admisie. Traseul subtire il desfiintezi de tot. Bagi un surubel in admisie iar altul in carter.

https://forum.4tuning.ro/290-zona-teh...ntor-ulei.html



Fii baiat destept si anuleaza-ti si incalzirea din clapeta de acceleratie. Numai rau face cacatul ala de incalzire.

Last edited by the_rifle; 20-07-13 at 11:38.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 20-07-13, 11:21   #5361
daman

Stage 5
 
daman's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,372
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Eu mi-am facut decantor de ulei dar nu s-a uitat nimeni nici cu pwla la topicul ala...

https://forum.4tuning.ro/290-zona-teh...ntor-ulei.html

Fii baiat destept si anuleaza-ti si incalzirea din clapeta de acceleratie. Numai rau face cacatul ala de incalzire.
buna ideea.m-am uitat eu acum
daman is offline   Reply With Quote
Old 20-07-13, 11:33   #5362
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

In poza in zona incercuita ( da click pe poza ) se vede surubul din zona evacuarii gazelor din chiulasa pe care l-am insurubat pt a anula traseul.
Nu uita sa bagi un surub si in admisie in zona in care s-ar fi infipt furtunul subtire daca nu anulai traseul...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	carter.jpg
Views:	85
Size:	1.75 MB
ID:	2820666  

Last edited by the_rifle; 20-07-13 at 11:41.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 20-07-13, 11:53   #5363
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by daman View Post
buna ideea.m-am uitat eu acum
Mi-am facut acum altul... Daca vrei sa-ti faci treci pe la mine sa ti-l dau pe cel vechi daca ai drum...
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 20-07-13, 13:33   #5364
VN23TDR

Stage 5
 
VN23TDR's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,048
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
In poza in zona incercuita ( da click pe poza ) se vede surubul din zona evacuarii gazelor din chiulasa pe care l-am insurubat pt a anula traseul.
Nu uita sa bagi un surub si in admisie in zona in care s-ar fi infipt furtunul subtire daca nu anulai traseul...
Ala mic nu intra in cotul care duce din admisie la icv ?
VN23TDR is offline   Reply With Quote
Old 21-07-13, 00:07   #5365
gyovannniy

Stage 3
 
gyovannniy's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 121
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Eu mi-am facut decantor de ulei dar nu s-a uitat nimeni nici cu pwla la topicul ala...

Si eu aveam admisia umeda si pe cotul de la debitmetru dar am rezolvat problema intr-un mod mai elegant decat sa dau gazele sub masina.

Vezi ca ai doua trasee de eliminare a gazelor. Unul din carter in cotul de la debitmetru care e traseul principal iar celalalt din carter pana in admisie. Traseul subtire il desfiintezi de tot. Bagi un surubel in admisie iar altul in carter.

https://forum.4tuning.ro/290-zona-teh...ntor-ulei.html



Fii baiat destept si anuleaza-ti si incalzirea din clapeta de acceleratie. Numai rau face cacatul ala de incalzire.
problema e ca nu stiu care o fi incalzitorul ala. ca l/as anula. si la mn nu exista al doilea traseu. cel subtire. din capacul culbutorilor nu iese decat un stut de plastic. in poze mai vad unul subtire.
gyovannniy is offline   Reply With Quote
Old 21-07-13, 12:05   #5366
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by gyovannniy View Post
problema e ca nu stiu care o fi incalzitorul ala. ca l/as anula. si la mn nu exista al doilea traseu. cel subtire. din capacul culbutorilor nu iese decat un stut de plastic. in poze mai vad unul subtire.
atunci inseamna ca n-ai traseu secundar. In cazul asta iti faci doar decantorul pe care il pui pe traseul pe care il ai acum...

Cat despre incalzirea clapetei de acceleratie e foarte simplu.
Sub clapeta de acceleratie ai doua tevi care intra in interiorul clapetei de acceleratie. Una in stanga iar cealalta in dreapta.
Prin tevile alea doua iti circula apa din radiator in asa fel incat iarna sa nu-ti inghete clapeta de acceleratie.
Scoti pur si simplu furtunurile care intra in cele doua tevi si unesti furtunurile printr-o tevushca pe care ti-o confectionezi singur si asiguri toata ingineria cu doua coliere. Iarna daca ai chef pui la loc furtunurile in clapeta de acceleratie.
Vara ai dezavantajul ca atunci cand se incinge apa in radiator iti incalzeste si clapeta de acceleratie iar drept rezultat iti trage mai greu pt ca se incalzeste aerul care trece prin clapeta de acceleratie...

Inainte sa-mi anulez saracia aia , rece tragea bine si cum se incalzea motorul tragea mai prost... Acum trage la fel de bine si la rece si la cald...

Last edited by the_rifle; 21-07-13 at 12:15.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 21-07-13, 12:12   #5367
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by VN23TDR View Post
Ala mic nu intra in cotul care duce din admisie la icv ?
Ba da dar am zis ca intra in admisie ca sa inteleaga mai usor... Pana la urma ar fi urmarit traseul secundar si isi dadea singur seama unde intra...
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 22-07-13, 07:35   #5368
gyovannniy

Stage 3
 
gyovannniy's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 121
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

fratilor am facut/o. am reusit. am urmat pasii si sfaturile voastre si acum nu o mai recunosc. inainte nu exagerez dar ma facea si o dacie la demaraj. trebuia sa ma rog de ea pana prindea viteza. aseara pana la 11 am facut/o si am dat o tura. merge ceas. am scos futunile alea de apa de la clapeta si le/am unit,am marit putin relantinul am reglat putin cablul de acceleratie si totul e perfect. mai am sa fac azi decantorul. va multumesc mult.
gyovannniy is offline   Reply With Quote
Old 22-07-13, 08:54   #5369
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Smile Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Am un 316 compact de curand si am cateva mici probleme:

- Pedala de ambreiaj scartaie cand o ridic, am pulverizat eu cat am putut cu un spray dar tot scartaie dar mai incet. ce pot sa-i fac ?

- Am un mic joc la volan (aprox 15 grade) care ma cam deranjeaza, am inteles ca trebuie strans un surub de pe caseta (??) cu o tubulara de 17.. ? si e ok ?

- Frana tine cam jos la prima pedala si imi cam da emotii, cam cat imi ia la un service sa imi aeriseasca ? banuiesc ca asta trebuie facut

- La 1500 rpm masina merge putin intrerupt, fie ca merg constant fie ca accelerez fie ca e in frana de motor.. in rest la orice alte turatii mai mici sau mai mari de 1500 merge ok, ce poate fi ?

- Am vreo sansa sa montez proiectoarele (le am) daca sunt rupti acei suporti din locul pt proiectoare de la spoiler ? ma gandeam sa improvizez ceva.

- Cu motorul cald relantiul sta pe la 1000-1050 rpm, ceea ce mi se pare cam mare, pot cumva sa-l fac mai mic ?
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 22-07-13, 19:06   #5370
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Post Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
.........
Cat despre incalzirea clapetei de acceleratie e foarte simplu.
Sub clapeta de acceleratie ai doua tevi care intra in interiorul clapetei de acceleratie. Una in stanga iar cealalta in dreapta.
Prin tevile alea doua iti circula apa din radiator in asa fel incat iarna sa nu-ti inghete clapeta de acceleratie.
Scoti pur si simplu furtunurile care intra in cele doua tevi si unesti furtunurile printr-o tevushca pe care ti-o confectionezi singur si asiguri toata ingineria cu doua coliere. Iarna daca ai chef pui la loc furtunurile in clapeta de acceleratie.
Vara ai dezavantajul ca atunci cand se incinge apa in radiator iti incalzeste si clapeta de acceleratie iar drept rezultat iti trage mai greu pt ca se incalzeste aerul care trece prin clapeta de acceleratie...

Inainte sa-mi anulez saracia aia , rece tragea bine si cum se incalzea motorul tragea mai prost... Acum trage la fel de bine si la rece si la cald...

Operatiunea asta o am facuta la m52-ul din dotare.
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -