Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 15-04-11, 09:12   #3346
VN23TDR

Stage 5
 
VN23TDR's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,048
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by FireBlad3 View Post
am inteles..farul stanga vreau in primul rand sa-l desfac sa usuc condensul pt ca se vede urat si pe termen lung probabil va afecta becurile, iar in viitorul f apropiat vin si inelele angel eyes care am vazut ca difera in functie de modelul farurilor (cu lupa sau fara)..
Poti sa le usuci si fara sa le desfaci.. dai capacele jos din spate si bafa caldura cu un feon acolo. Cat despre condens, daca zici ca au fost desfacute, probabil nu s-au etansat la loc. si eu le-am desfacut de mai multe ori pe ale mele.. si cand imi facea condens bateam cu palma in sticla .. sa se aseze mai bine si sa preseze chederul ala. Pe viitor , poti sa dai 2 - 3 gauri mici in spatele farului, undeva in plastic , sa se aeriseasca..

Cat despre inelele de angel eyes.. daca vrei sa pui CCFL nu difera deloc ca dimensiuni. Iti incap la fel de bine indiferent daca ai sau nu lupa.
__________________

Last edited by VN23TDR; 15-04-11 at 09:15.
VN23TDR is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 09:17   #3347
VN23TDR

Stage 5
 
VN23TDR's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,048
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by trafy-vr6 View Post
este cu tamburi. multumesc
Loveste roata cu ceva.. daca ai aliaj , dai cu piciorul in roata pana-si da drumu.. daca-s de tabla poti sa bati si cu ciocanul.. Am mai intalnit cazuri de roti blocate .. in general iarna chiar daca nu aveau frana de mana trasa si prin metoda asta s-au deblocat. Noroc
VN23TDR is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 09:18   #3348
FireBlad3

Stage 3
 
FireBlad3's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 146
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by trafy-vr6 View Post
este cu tamburi. multumesc
cu placere

Quote:
Originally Posted by VN23TDR View Post
Poti sa le usuci si fara sa le desfaci.. dai capacele jos din spate si bafa caldura cu un feon acolo. Cat despre condens, daca zici ca au fost desfacute, probabil nu s-au etansat la loc. si eu le-am desfacut de mai multe ori pe ale mele.. si cand imi facea condens bateam cu palma in sticla .. sa se aseze mai bine si sa preseze chederul ala. Pe viitor , poti sa dai 2 - 3 gauri mici in spatele farului, undeva in plastic , sa se aeriseasca..
nu am avut pana acum condens in far (e vb despre farul stanga)...de vreo 1,5 luni au aparut picaturile, posibil de la aparatul de curatat cu presiune pt ca am insistat de cateva ori in zona farului....dar repet, pana acum nu am avut probleme si nu am desfacut sticlele...
__________________
,,Make it count !"
FireBlad3 is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 09:20   #3349
FireBlad3

Stage 3
 
FireBlad3's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 146
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by VN23TDR View Post
Cat despre inelele de angel eyes.. daca vrei sa pui CCFL nu difera deloc ca dimensiuni. Iti incap la fel de bine indiferent daca ai sau nu lupa.
da, angel eyes CCFL vreau...multumesc pt info
FireBlad3 is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 09:42   #3350
VN23TDR

Stage 5
 
VN23TDR's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,048
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by FireBlad3 View Post
cu placere



nu am avut pana acum condens in far (e vb despre farul stanga)...de vreo 1,5 luni au aparut picaturile, posibil de la aparatul de curatat cu presiune pt ca am insistat de cateva ori in zona farului....dar repet, pana acum nu am avut probleme si nu am desfacut sticlele...
"cred ca au mai fost desfacute farurile pentru ca au fost scoase sticlele rotunde din interior"

Pai ai zis intr-un post mai sus ca au fost scoase sticlele din faruri.. deci automat au fost desfacute..si probabil ai undeva un loc mic prin care iti intra apa cand o speli.. majoritatea am patit asa cu triplele , cu farurile.. etc. Baga un jet de aer caldut in far sau dai 2 - 3 gaurele mici in spate.
VN23TDR is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 10:17   #3351
FireBlad3

Stage 3
 
FireBlad3's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 146
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by VN23TDR View Post
"cred ca au mai fost desfacute farurile pentru ca au fost scoase sticlele rotunde din interior"

Pai ai zis intr-un post mai sus ca au fost scoase sticlele din faruri.. deci automat au fost desfacute..si probabil ai undeva un loc mic prin care iti intra apa cand o speli.. majoritatea am patit asa cu triplele , cu farurile.. etc. Baga un jet de aer caldut in far sau dai 2 - 3 gaurele mici in spate.
da, au fost scoase sticlele din interior, dar de catre neamt, nu de mine...cu siguranta e p undeva vreun loc mic prin care au intrat vaporii de apa...
am schimbat si stopurile pe spate pt ca unul era ciobit si unul din stopurile nou puse(din dezmembrari) la fel are apa in el...pe spate chiar nu am vazut vreo modalitate de a scoate apa...dar nu se observa
FireBlad3 is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 10:23   #3352
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

am vazut ca e36 in general are probleme cu stopurile...nu prea fac contact becurile alea. Eu din 3 perechi care le-am avut, nici unul nu a fost bun..la fiecare nu mergeau anumite becuri. Acuma am unele care la fel fac..le-am curatat cu WD40, peria de sarma, degeaba...am schimbat si soclurile alea...
__________________
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 10:27   #3353
FireBlad3

Stage 3
 
FireBlad3's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 146
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by trafy-vr6 View Post
am vazut ca e36 in general are probleme cu stopurile...nu prea fac contact becurile alea. Eu din 3 perechi care le-am avut, nici unul nu a fost bun..la fiecare nu mergeau anumite becuri. Acuma am unele care la fel fac..le-am curatat cu WD40, peria de sarma, degeaba...am schimbat si soclurile alea...
la mine functioneaza perfect cele pe care le am acum, dar ai dreptate, unul din cele schimbate mai facea figuri contactul la stopul pe frana...in rest nu au fost probleme
FireBlad3 is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 10:29   #3354
VN23TDR

Stage 5
 
VN23TDR's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,048
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Stopurile fac de obicei condens pentru ca apa de ploaie sau spalat care curge de pe luneta / portbagaj se scurge exact peste stopuri.. si daca nu sunt izolate bine toata apa intra in ele. Eu am pus un pic de silicon acolo si am scapat de problema... + ca daca innegresti stopurile nu se mai vede )
VN23TDR is offline   Reply With Quote
Old 16-04-11, 00:25   #3355
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

stie cineva ceva despre Camber plates ? as vrea sa modific camberul pe spate ...adica sa fac sa imi stea rotile asa /...\
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 16-04-11, 02:08   #3356
dice36

Stage 4
 
dice36's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 293
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Pentru spate ai nevoie de "Adjustable Rear Lower Control Arms" si arata ca in poza.
Pentru fata sunt flanse reglabile "camber plates" sau mai exista varianta cu saibele jos la amortizor daca nu vrei o setare prea agresiva
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	72110.jpg
Views:	42
Size:	3.3 KB
ID:	1967375  
__________________
Drop, and give me stance!!
dice36 is offline   Reply With Quote
Old 16-04-11, 13:24   #3357
VN23TDR

Stage 5
 
VN23TDR's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,048
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by dice36 View Post
Pentru spate ai nevoie de "Adjustable Rear Lower Control Arms" si arata ca in poza.
Pentru fata sunt flanse reglabile "camber plates" sau mai exista varianta cu saibele jos la amortizor daca nu vrei o setare prea agresiva
Unde gasesc si eu bratele alea ?
VN23TDR is offline   Reply With Quote
Old 16-04-11, 17:04   #3358
eduard_1

Stage 4
 
eduard_1's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 203
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

imi puteti spune si mie niste date despre cutia asta ZF1053 401 098, si ma intereseaza daca am cuplu mai mare pe masina mea decat cutia ei originala...318 IS, motor M42! (sunt pe cale de a o vinde si nu stiu ce sa fac) va multumesc!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	55
Size:	24.2 KB
ID:	1968057  
__________________
Respect!Vand Xenon - www.km7.ro
eduard_1 is offline   Reply With Quote
Old 16-04-11, 17:29   #3359
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by VN23TDR View Post
Unde gasesc si eu bratele alea ?
+1

unde gasesc la noi in ro asa ceva si la ce bani ? ...vreau asa ....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ddd.jpg
Views:	164
Size:	240.2 KB
ID:	1968079  
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 16-04-11, 18:49   #3360
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post
+1

unde gasesc la noi in ro asa ceva si la ce bani ? ...vreau asa ....
Jante iti vand eu.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -