Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

View Poll Results: Esti de acord cu inmatricularea masinilor pe Bulgaria?
DA 631 78.39%
NU 174 21.61%
Voters: 805. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 28-09-11, 16:16   #301
pacaliciosu

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 37
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Sunt maşini de la 500 de euro în România, gata înmatriculate.
Dacă nu-ţi permiţi mai mult, nu te întinde cât nu ţi-e plapuma, dar e greu când eşti român fudul.
Ma intreb cum de ai reusit sa postezi ceva .....pentru ca nu gandesti deloc....
Nu are sens sa intram intr-o polemica dar retine un singur lucru : muncim pt copii nostri nu pt niste politicieni lacomi si nesatui care nu mai stiu cum sa mai stoarca niste bani de la noi. Daca asa salvez niste bani....o sa inmatriculez masina in CONGO. si o sa dorm si mai linistit ca nu am mai contribuit la q7-le vreunui jmecher , sau la schimbarea pt a nu stiu a cata oara a bordurilor...etc
I-ti doresc sa ajungi sa conduci o masina de 500 euro....sa-ti duci copii cu ea la gradinita... ca sa simti ......
pacaliciosu is offline   Reply With Quote
Old 28-09-11, 17:01   #302
Sakin

Stage 5
 
Sakin's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 846
Member of:
[DACIA]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

sa fim seriosi ...nu toti isi permit sa-si inmatriculeze masina in romania! nici nu se merita ! de ce nu se merita ? pentru ca platim taxa de inmatriculare degeaba, nu se face nimic cu banii dupa acea taxa, cum si dupa restul taxelor si impozitelor nimic. chiar daca ai masina inmatriculata pe bulgaria sau romania, ii platesti rovigneta de romania, cu care iarasi, iti rupi masina-n 14 pentru ca drumurile sunt pe de parte a fi reparate, nu zic refacute ! si iarasi, traind in romania, cu media salariului de 400euro , fata de 2000 - 3000 - 4000 euro din alte tari, nu vad cum si-ar putea cumpara romanul de rand masini din 2011... decat sa faca o rata, nu ? care, la acea rata, plateste triplu si te jupoaie banca de nu mai poti .. sa fim realisti... PRO Bulgaria.... cainii latra, ursul merge ...
Sakin is offline   Reply With Quote
Old 28-09-11, 22:49   #303
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by pacaliciosu View Post
Ma intreb cum de ai reusit sa postezi ceva .....pentru ca nu gandesti deloc....
Nu are sens sa intram intr-o polemica dar retine un singur lucru : muncim pt copii nostri nu pt niste politicieni lacomi si nesatui care nu mai stiu cum sa mai stoarca niste bani de la noi. Daca asa salvez niste bani....o sa inmatriculez masina in CONGO. si o sa dorm si mai linistit ca nu am mai contribuit la q7-le vreunui jmecher , sau la schimbarea pt a nu stiu a cata oara a bordurilor...etc
I-ti doresc sa ajungi sa conduci o masina de 500 euro....sa-ti duci copii cu ea la gradinita... ca sa simti ......
Sunt convins că tu ai fost dus cu q7 la grădiniţă, şi de aia te-ai format ca om aşa cum eşti, altfel ai fi rămas la statutul de primată. E evident că nu, doar că pe baza motivaţiei că "nu dau bani la stat că nu ştiu ce se întâmplă cu ei", motiv de bunsimţ dealtfel, ajungi să te uiţi în jur şi să vezi o mare de maşini de BG pe care proprietarii nu şi le-ar permite în realitate.
Sigur că există şi excepţii, cum ar fi maşini mari de teren care cară platforme, de exemplu, şi care e ilogic să le înmatriculezi în RO la cât te costă taxele, dar sunt foarte mulţi maimuţoi care visează un Beemveu deşi ei nu şi-au plătit întreţinerea de 6 luni. Suntem o ţară plină de oameni falşi, ca păunii. Să moară duşmanii ce maşină îmi permit eu.
Faptul că gândesc altfel decât tine nu înseamnă că nu o fac, ci doar că nu trebuie toţi să aibă ideile tale. Nuanţele contează, chiar dacă tu nu le înţelegi. Think outside the box.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 29-09-11, 00:00   #304
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Dupa mine exista trei situatii vis-a-vis de problema asta.

1.Exista masini care nu se merita inscrise in BG...ex.Masini cu motoare pana la 1.8L.

2.Exista persoane care cumpara masini pe care in RO nu le pot sustine financiar din cauza taxelor.

3.Exista masini care oricati bani ai avea trebuie sa fii tembel sa platesti in RO taxe de sute de ori mai mari fata de BG.

Este normal ca lumea sa gandeasca economic pe termen scurt cand majoritatea traieste de la o luna la alta.Concluzia mea este ca sunt situatii care favorizeaza ambele alegeri la fel cum exista si snobismul caracteristic popoarelor sarace insa cu vise la un trai mai bun.

Cel mai bun lucru pe care-l putem face este sa ne argumentam parerile fara sa ne atacam reciproc.
__________________
GTA is offline   Reply With Quote
Old 29-09-11, 00:06   #305
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Că bine zici, bună încadrare.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 29-09-11, 11:35   #306
pacaliciosu

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 37
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Sunt convins că tu ai fost dus cu q7 la grădiniţă, şi de aia te-ai format ca om aşa cum eşti, altfel ai fi rămas la statutul de primată. E evident că nu, doar că pe baza motivaţiei că "nu dau bani la stat că nu ştiu ce se întâmplă cu ei", motiv de bunsimţ dealtfel, ajungi să te uiţi în jur şi să vezi o mare de maşini de BG pe care proprietarii nu şi le-ar permite în realitate.
Sigur că există şi excepţii, cum ar fi maşini mari de teren care cară platforme, de exemplu, şi care e ilogic să le înmatriculezi în RO la cât te costă taxele, dar sunt foarte mulţi maimuţoi care visează un Beemveu deşi ei nu şi-au plătit întreţinerea de 6 luni. Suntem o ţară plină de oameni falşi, ca păunii. Să moară duşmanii ce maşină îmi permit eu.
Faptul că gândesc altfel decât tine nu înseamnă că nu o fac, ci doar că nu trebuie toţi să aibă ideile tale. Nuanţele contează, chiar dacă tu nu le înţelegi. Think outside the box.
1. esti putin cam inconsecvent
2.''vorbesti mult'' si fara nici un argument
3.In conceptia ta, exista doar oameni ca tine si restul gioarse.
Ei bine afla ca am dreptul sa aleg. Atata timp cat nu incalc legea, si pot sa-mi iau un BEMVEEEEUUU pe care sa-l inmatriculez la bulgari , o sa o fac.
In afara de impozit, platesc si eu ca si tine.Rovigneta si accize la benzina.
Deci...cu ce esti tu mai brav??????ce faci tu in plus?????NIMIC doar dai din gura.
Nu mai generaliza si nu mai amesteca toate categoriile de oameni.
Pana acum...GTA a punctat cel mai bine.Simplu si la obiect.
Conform legislatiei in vigoare, politia are dreptul sa-ti retina numere de inmatriculare si talonul daca descopera probleme la masina. Ce ii retine sa o faca?...Daca ai fost prins si ai ramas fara numere, a doua oara te gandesti de 10 ori daca sa mai iesi pe strada cu gioarsa de bulgaria.
Vis-a-vis de ati permita o masina in realitate.....in care realitate ....sau despre care realitate vorbesti????
Daca mergi pe autobahn, banda 1 si 2 este plina de masini din 95-2000.....crezi ca neamtul nu-si permite?....este dreptul lui de a alege cu ce merge....la noi nu prea mai exista dreptul asta de a alege....pentru ca trebuie sa cumperi neaparat de la tariceanu & comp.
Ca o concluzie:
IN SISTEMUL ACTUAL, sunt pro bulgaria din toate punctele de vedere.Si repet....in afara de impozit, tu ( ROMANULE platitor de taxe si impozite )
nu platesti absolut nimic in plus fata de mine ca sa mergi pe strazile patriei.
pacaliciosu is offline   Reply With Quote
Old 29-09-11, 12:29   #307
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by pacaliciosu View Post
1. esti putin cam inconsecvent
2.''vorbesti mult'' si fara nici un argument
3.In conceptia ta, exista doar oameni ca tine si restul gioarse.
Ei bine afla ca am dreptul sa aleg. Atata timp cat nu incalc legea, si pot sa-mi iau un BEMVEEEEUUU pe care sa-l inmatriculez la bulgari , o sa o fac.
In afara de impozit, platesc si eu ca si tine.Rovigneta si accize la benzina.
Deci...cu ce esti tu mai brav??????ce faci tu in plus?????NIMIC doar dai din gura.
Nu mai generaliza si nu mai amesteca toate categoriile de oameni.
Nu îţi da cu părerea despre mine sau despre concepţiile mele, pentru că nu le cunoşti şi cu atât mai puţin le deduci din 2 posturi pe care nu le-ai înţeles.
Uite, ca să fiu mai concis şi să poţi ajunge să prinzi esenţa, poftim rezumat: nu taxele enorme de înmatriculare sunt problema. Ele există, sunt idioate, aberante şi nejustificate. Problema sunt oamenii, care nu înţeleg că vremurile nu mai permit aroganţele de acum 2-4-6 ani. Doar foarte foarte puţini din cei care-şi cumpără maşini de afară şi le permit într-adevăr, restul ajung să le înmatriculeze pe Bulgaria şi să li se scurgă tablele de pe ele în majoritatea cazurilor. Sunt poate câteva procente care chiar îşi permit maşinile alea cu numere de BG, şi le îngrijesc, le plătesc impozitele şi asigurările, dar restul conduc ruinele pe care le vezi (, dacă nu aplici politica struţului )în jurul tău zilnic cum se descompun.
Oamenii ăia îşi permit doar o Dacia, sau nici aia, dar conduc nemţeşti de 30 de ani doar ca să moară duşmanii la semafor. Nu toată lumea trebuie să aibe maşină, nu toţi suntem egali, nu mai trăim în comunism, deschideţi ochii şi daţi-vă seama cum se schimbă lumea în jurul nostru.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 29-09-11, 12:53   #308
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Doar foarte foarte puţini din cei care-şi cumpără maşini de afară şi le permit într-adevăr, restul ajung să le înmatriculeze pe Bulgaria şi să li se scurgă tablele de pe ele în majoritatea cazurilor. Sunt poate câteva procente care chiar îşi permit maşinile alea cu numere de BG, şi le îngrijesc, le plătesc impozitele şi asigurările, dar restul conduc ruinele pe care le vezi (, dacă nu aplici politica struţului )în jurul tău zilnic cum se descompun.
Oamenii ăia îşi permit doar o Dacia, sau nici aia, dar conduc nemţeşti de 30 de ani doar ca să moară duşmanii la semafor. Nu toată lumea trebuie să aibe maşină, nu toţi suntem egali, nu mai trăim în comunism, deschideţi ochii şi daţi-vă seama cum se schimbă lumea în jurul nostru.
Si cum ne-am obisnuit deja,statul in loc sa aplice legile deja existente incearca sa rezolve problema cu o alta lege idioata,ilegala si foarte complicat de aplicat.O solutie ar fi implicarea ARR-ului si verificarea la sange a acestor masini,astfel toate cazaturile vor disparea sau vor fi conforme cu legislatia deja existenta.
GTA is offline   Reply With Quote
Old 29-09-11, 13:10   #309
pacaliciosu

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 37
Smile Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Nu îţi da cu părerea despre mine sau despre concepţiile mele, pentru că nu le cunoşti şi cu atât mai puţin le deduci din 2 posturi pe care nu le-ai înţeles.
Uite, ca să fiu mai concis şi să poţi ajunge să prinzi esenţa, poftim rezumat: nu taxele enorme de înmatriculare sunt problema. Ele există, sunt idioate, aberante şi nejustificate. Problema sunt oamenii, care nu înţeleg că vremurile nu mai permit aroganţele de acum 2-4-6 ani. Doar foarte foarte puţini din cei care-şi cumpără maşini de afară şi le permit într-adevăr, restul ajung să le înmatriculeze pe Bulgaria şi să li se scurgă tablele de pe ele în majoritatea cazurilor. Sunt poate câteva procente care chiar îşi permit maşinile alea cu numere de BG, şi le îngrijesc, le plătesc impozitele şi asigurările, dar restul conduc ruinele pe care le vezi (, dacă nu aplici politica struţului )în jurul tău zilnic cum se descompun.
Oamenii ăia îşi permit doar o Dacia, sau nici aia, dar conduc nemţeşti de 30 de ani doar ca să moară duşmanii la semafor. Nu toată lumea trebuie să aibe maşină, nu toţi suntem egali, nu mai trăim în comunism, deschideţi ochii şi daţi-vă seama cum se schimbă lumea în jurul nostru.
Esti chiar haios....
Este suficient sa-ti citesc doar 1 post ca sa-mi dau seama cam ce gandesti....
Tocmai ca nu mai traim in comunism trebuie sa avem libertatea de a alege.
Vis-a-vis de cazaturi ( indiferent daca au numere de ro su bg), daca recitesti ultimul meu post gasesti si rezolvarea. Daca nu intelegi, atunci uite....ti-a tradus foarte simplu GTA
Te cred ca ai o aversiune fata de cocalari dar nu este bine sa generalizezi.
Masina in general nu mai reprezinta un statut ci o necesitate.
Ai cumva senzatia ca tu reprezinti un model de trai sau de civilizatie ?
Deja exageram si deviem de la topic.

Sa auzim numai de bine
pacaliciosu is offline   Reply With Quote
Old 29-09-11, 14:06   #310
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Si cum ne-am obisnuit deja,statul in loc sa aplice legile deja existente incearca sa rezolve problema cu o alta lege idioata,ilegala si foarte complicat de aplicat.O solutie ar fi implicarea ARR-ului si verificarea la sange a acestor masini,astfel toate cazaturile vor disparea sau vor fi conforme cu legislatia deja existenta.
Foarte corect, dar nu la noi... Ştii bine că nu în România, autorităţile sunt definiţia incompetenţei, neputinţei şi ipotenţei în general. Tot ce ştiu aleşii sau numiţii în funcţii de decizie sunt măsuri pe termen scurt.
Efectiv nu reuşesc să vadă imaginea de ansamblu, ştiu să fie simpli hateri, roboţei limitaţi în pătrăţica ce li s-a dat, asemeni unora din colegii noştri de forum.
Nu reuşesc să însăileze o acţiune (sau o serie de acţiuni) care să nu aibă efecte azi, sau de mâine, ci să ducă la efecte pe termen lung, începând de mai târziu, de la anul, să zicem.
Pe principiul fiscalităţii excesive: o reduc la o treime din cât o am acum şi în timp mai scurt pot aduce la suprafaţă de 5 ori mai mult capital negru sau gri decât o fac acum cu toate amenzile, controalele şi taxele aberante pe care le inventez.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 29-09-11, 20:51   #311
dks_

Stage 1
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 12
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Pai daca se tot invoca paralele as avea si eu o intrebare : de ce nemtii sunt principalii importatori de LOGAN??sau si ei sunt cretini ?
In Olanda , la un consortiu financiar important de ce DOAR romanu' si bulgaru' detin masini la care platesc taxe lunare sute de euro?
De ce mama dracu' vedem la toate familiile decente "de afara" in fata casei parcate 2-3 masini "obisnuite" ?Oare toate popoarele astea sunt pline de cretini si "jmecheria" s-a inventat aici spatiul Carpato-Danubiano-Pontic?!Oare in Romania "necesitatile" sunt mai mari ? nu de alta dar suntem pe ultimul loc la consumul de sapun si pasta de dinti dar pe primul la Ferrari ?

Sau la mijloc e celebra MELTENEALA ?!? pai cum sa merg cu autohtona frate ? 'se rade da mine' samantaresilii din fata blocului cand plec , la dracu' e o necesitate sa merg cu motor de minim 3L in bucuresti , sa am o piele tocita sub basau etc.In fond pentru multi gradul de utilizabilitate este reflectat de barfele generate pe scara blocului si nu de km parcursi , ca mai bine am un XXXXX-puterea cazanului- (sa nu se simta nimeni lezat) parcat decat un clio in miscare.

Si voi de ce credeti ca tarile civilizate sunt CIVILIZATE ? Ca asa le-a lasat Dumnezeu ? ca au boase mai mari ? ca a plouat mai mult la ei ? SAU sunt EDUCATI ? Ca nemtii , suedezii , finlandezii , danezii , francezii nu au infrastructura si nivel de trai din bani obtinuti la ruleta.Ei muncesc si isi platesc taxele la stat (care prin comparatie sunt de zeci , sute si unele de mii de ori mai mari ca in Romania).Si pentru a preintampina imbecilitati : ei primesc pentru ca stiu sa si ceara , pentru ca ei nu se prostitueaza pe o galeata la vot si pentru ca in mare parte nu sunt niste cretini incapabili sa scrie si sa transmita un mesaj.
Era si o vorba prin batrani "domnia si prostia se plateste".Vrem clasa LUX cu bani putini ... nu merge si cu ... si cu sufletu-n rai.

Dar "ASTIA E OAMENII , CU ASTIA DEFILAM"
Sanatate si virtute!

Last edited by dks_; 29-09-11 at 20:55.
dks_ is offline   Reply With Quote
Old 29-09-11, 22:27   #312
R1s3

Stage 5
 
R1s3's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 747
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Dks ai si tu dreptate in unele chestii, dar totusi nemtii isi iau Logan pentru ca si-l permit, in schimb la noi nu isi permite oricine sa dea 6000 de euro pe un Logan care e si fara dotari pe deasupra la banii astia.

Din cauza taxelor idioate pe care ni le impune statul roman, oamenii sunt nevoiti sa mearga cu wc-uri de masini. Dupa parerea mea o masina cu un motor de 1.2 , 1.4 , 1.6 e un wc chiar daca e noua.
Multi ar prefera sa-si ia masini cu motoare mari dar din pacate asigurarea si mai ales impozitul au niste valori astronomice care te fac sa renunti.
Deia vezi pe la semafoare numai "putori" de masini de ~80 de cai, rar mai intorci capu dupa ceva..
De exemplu, am un tovaras care are un Mercedes S500 din 2010 si l-a trecut de pe Romania pe Bulgaria numai din cauza impozitului.

Si pana la urma trebuie sa intelegem cu totii ca nimeni nu-si inmatriculeaza masina pe Bulgaria de placere.. Toti o fac de nevoie, pentru ca nu merita si nu ii lasa inima sa dea atatia bani pe o taxa creata din interes...

Numai bine.
__________________
Ex: Opel Astra GSi
Ex: BMW 325i M Pack
Ex: Alfa Romeo 156 Sportwagon
Ex: Bmw 323iA :X
Bmw 320i - Under construction

R1s3 is offline   Reply With Quote
Old 29-09-11, 23:38   #313
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by dks_ View Post
Pai daca se tot invoca paralele as avea si eu o intrebare : de ce nemtii sunt principalii importatori de LOGAN??sau si ei sunt cretini ?
In Olanda , la un consortiu financiar important de ce DOAR romanu' si bulgaru' detin masini la care platesc taxe lunare sute de euro?
De ce mama dracu' vedem la toate familiile decente "de afara" in fata casei parcate 2-3 masini "obisnuite" ?Oare toate popoarele astea sunt pline de cretini si "jmecheria" s-a inventat aici spatiul Carpato-Danubiano-Pontic?!Oare in Romania "necesitatile" sunt mai mari ? nu de alta dar suntem pe ultimul loc la consumul de sapun si pasta de dinti dar pe primul la Ferrari ?

Sau la mijloc e celebra MELTENEALA ?!? pai cum sa merg cu autohtona frate ? 'se rade da mine' samantaresilii din fata blocului cand plec , la dracu' e o necesitate sa merg cu motor de minim 3L in bucuresti , sa am o piele tocita sub basau etc.In fond pentru multi gradul de utilizabilitate este reflectat de barfele generate pe scara blocului si nu de km parcursi , ca mai bine am un XXXXX-puterea cazanului- (sa nu se simta nimeni lezat) parcat decat un clio in miscare.

Si voi de ce credeti ca tarile civilizate sunt CIVILIZATE ? Ca asa le-a lasat Dumnezeu ? ca au boase mai mari ? ca a plouat mai mult la ei ? SAU sunt EDUCATI ? Ca nemtii , suedezii , finlandezii , danezii , francezii nu au infrastructura si nivel de trai din bani obtinuti la ruleta.Ei muncesc si isi platesc taxele la stat (care prin comparatie sunt de zeci , sute si unele de mii de ori mai mari ca in Romania).Si pentru a preintampina imbecilitati : ei primesc pentru ca stiu sa si ceara , pentru ca ei nu se prostitueaza pe o galeata la vot si pentru ca in mare parte nu sunt niste cretini incapabili sa scrie si sa transmita un mesaj.
Era si o vorba prin batrani "domnia si prostia se plateste".Vrem clasa LUX cu bani putini ... nu merge si cu ... si cu sufletu-n rai.

Dar "ASTIA E OAMENII , CU ASTIA DEFILAM"
Sanatate si virtute!

Cam multe frustrari pentru 9 posturi intr-un an de zile.Sincer,vorbesti din ziare si povesti discutate la coltul blocului.

Nemtii cumpara Logan de 6000E ca la al lor "rabla" primesc 4000E pe epava.Iar consortiul ala e doar in capul tau,eu unul lucrez intr-o firma care este parte al unei renumite firme din Europa si ca scurt exemplu pot sa-ti spun ca angajatii de baza din Elvetia,Germania,Ungaria si Romania merg cu S500 si CL500 furnizat de firma mama.

Nu neaga nimeni existenta snobismului in Romania,insa prea se trezeste cate un frustrat posesor de Logan sa generalizeze acest fenomen la nivel de eticheta nationala.

Ex.Eu am primit cadou o masina din "94 cu motor de 6L,iar valoarea ei noua in "94 era de 200.000 marci germane.S-o inscriu in Ro ma costa 12.000E taxa de poluare plus 7-8000ron impozit anual...in BG platesc 400E/an toate taxele.

Intrebare pentru astia care propovaduiti meltenismul national: Ce ar trebui sa fac?Sa vand masina pe 5000E cand pretul ei real este 20-30.000E,sau sa o inmatriculez la BG si sa ma bucur de cadoul primit?

Si asta este doar exemplul meu,mai sunt destule exemple care sustin clar ca unele masini pur si simplu nu pot fi inmatriculate in Romania.
GTA is offline   Reply With Quote
Old 30-09-11, 00:41   #314
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Si asta este doar exemplul meu,mai sunt destule exemple care sustin clar ca unele masini pur si simplu nu pot fi inmatriculate in Romania.
Ba pot, daca esti prea prost sau destul de bogat
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 30-09-11, 00:47   #315
dks_

Stage 1
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 12
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Am sa incerc sa-ti raspund ... desi probabil "numarul meu de posturi si data inregistrarii acestui cont nu ma fac demn de acest lucru".E foarte clar intr-un colocviu public si virtual trebuie sa ai "spate" in mii de posturi pentru a avea dreptul la opinie si sa prezinti o parere concreta.In fine ...
Ai inteles FIX NIMIC.
Nu preaslavesc vreo marca auto si nici nu ma paste vreun nationalism exacerbat incat sa ma apuc sa ridic in slavi Dacia.Era doar un exemplu de masina ieftina , cumparata de cetateni ce beneficiaza de un nivel de trai superior, cetateni ce sunt adusi mereu in prim-plan pentru comparatii.Mai explicit de atat in aceasta privinta nu am cum sa fiu.
Exista de asemenea si o mare diferenta intre A DETINE o masina si A CONDUCE O MASINA A UNEI COMPANII.A detine , inseamna printre altele ca proprietarul sa-si plateasca taxele nominal.Ca 'toti e zmei' cand compania deconteaza totul ...
Normal ca toti frustratii (printre care ma numar si eu probabil , desi trebuie sa recunosc faptul ca nu sunt posesor de logan , din interpretarea postului tau) eticheteaza aiurea snobismul la nivel national.Adica lumea are casele pline de plasme si iphone'uri luate in rate ce nu mai pot fi platite , dar asta nu e snobism , e investitie in tehnologie probabil.E de asemenea normal sa fie plin de "masini straine" in fata blocurilor de la periferie , e normal ca oameni care castiga 200eur lunar sa aiba in posesie masini cu motoare de 2.5+ ... toate sunt lucruri absolut logice si rationale.
Nu am afirmat nici macar o data ca legea e 'buna'.Absolut adevarat ca este aberant si inept ca o taxa sa depaseasca valoarea unui bun.Dar aici traim , in tara unde lumea protesteaza pentru drepturi fundamentale doar daca se dau sarmale gratis si in fond ... ne meritam soarta.
In final , cadou sau nu , momentan detii o masina pe care admiti ca nu o poti intretine ... concluziile le tragi singur.
O seara buna!
dks_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -