Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

View Poll Results: Esti de acord cu inmatricularea masinilor pe Bulgaria?
DA 631 78.39%
NU 174 21.61%
Voters: 805. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 19-09-11, 14:55   #286
nicholas

Stage 4
 
nicholas's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 291
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by maverick1508 View Post
Pai chiar n-am. In ce tari ?
Eu stiam doar daca nu e inscrisa in tara respectiva, nu ca e din '80 toamna si jeneaza pe cineva prezenta ei pe drumurile publice(atata timp cat are verificarea tehnica la zi), caci la asta te-ai referit.
Nu se pune problema daca e inscrisa sau nu in tara respectiva. Multe masini pun in pericol siguranta celor de la volanul lor dar si a celorlalti participanti la trafic. De aceea majoritatea masinilor vechi trebuie scoase din circulatie.
nicholas is offline   Reply With Quote
Old 19-09-11, 15:33   #287
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Bun, nu zic ca nu e asa, dar pentru asta e verificarea tehnica (mai aspra sau mai dura nah, in functie de tara, ex: RO vs DE).

Revin cu intrebarea, in ce tari zici ca se confisca rablele care circula pe strazi ?
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 19-09-11, 15:46   #288
nicholas

Stage 4
 
nicholas's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 291
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by maverick1508 View Post
Bun, nu zic ca nu e asa, dar pentru asta e verificarea tehnica (mai aspra sau mai dura nah, in functie de tara, ex: RO vs DE).

Revin cu intrebarea, in ce tari zici ca se confisca rablele care circula pe strazi ?
Ia cauta tu pe net daca esti asa curios. Eu am aflat asta de la persoane din afara.
nicholas is offline   Reply With Quote
Old 19-09-11, 16:36   #289
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by nicholas View Post
Ia cauta tu pe net daca esti asa curios. Eu am aflat asta de la persoane din afara.
)) Suparatule. Atunci nu mai vorbi aiurea daca nici tu nu stii!
PS. Nu raspunde ca nu mai citesc topicul.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 19-09-11, 18:42   #290
nicholas

Stage 4
 
nicholas's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 291
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by maverick1508 View Post
)) Suparatule. Atunci nu mai vorbi aiurea daca nici tu nu stii!
PS. Nu raspunde ca nu mai citesc topicul.
Daca dau vreun exemplu incep altii cu figuri. Cauta tu si o sa vezi ca am dreptate. Nu ma apucam sa vorbesc aiurea de alte tari. Nu prea ma intereseaza ce se intampla pe acolo in general, dar cand vine vorba de masini da.
nicholas is offline   Reply With Quote
Old 19-09-11, 18:58   #291
3TURBOnos
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 187
Question Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

de obicei cand spui un lucru trebuie sa ai cu ce sa-l probezi!

sunt undele care trebuiesc casate, dar nu toate. poate unii doar o masina X=rabla isi permit, dar castiga banutu cu tigaia aia, ce facem, il concediem?
3TURBOnos is offline   Reply With Quote
Old 19-09-11, 20:02   #292
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Eu am fost ultima data in Germania sa mi aduc o masina acum 3 ani, deci in 2008, am cunoscut un german care stia romana pe un forum de BMW si tipul m-a luat de la aeroport si am fost impreuna la autohaus etc. Conducea un Passat din 98, foarte bine intretinut(masina de weekend era un e30 cabrio), am fost intr-o zona rurala, majoritatea aveau masini vechi, generatia lui e36 g3 passat b4 w202 samd. L-am intrebat: de ce nu iti schimbi masina cu una mai noua? Si mi-a raspuns: de ce? Intr-adevar, nu am avut ce sa ii zic, masina mergea perfect, era in stare perfecta, ca si masina din 93 pe care mi-am cumparat-o eu. De ce sa iei una mai noua? A, si mi-a si zis, ca alea mai noi, chiar si ale lor, nu mai sunt la fel de fiabile(omul avea un service auto al lui, din asta traia), nu e vorba de motoare dar dau dureri de cap tot ce inseamna senzori/parte electrica, la ce drumuri au si cat de constiinciosi sunt nu exista masini cu probleme la motor/suspensii la ei. Asa ca lasati propaganda de rahat cu "pericol pe drumuri publice", asta e valabil la noi, tarile de lumea a 3a, cu drumuri sparte si mecanici/proprietari de 2 bani care nu isi ingrijesc masinile. Eu stiu TZ masini cu 10 ani mai noi decat a mea care sunt intr-o stare tehnica deplorabila, nu conteaza in ce an e fabricata masina, e vorba de cum e intretinuta.

LE: am uitat sa mentionez ca masina mea din 93 (2.5i s6) avea dreptul sa circule oriunde, avea catalizator si abtibild din ala verde pe parbriz(D4), deci cu poluatul iar o dai in bara.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.

Last edited by a3ds; 19-09-11 at 20:05.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 20-09-11, 19:10   #293
SPooKye

Stage 3
 
SPooKye's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 147
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

pro...eu zic ca e o idee buna...dar sa vedem cat o sa tina
SPooKye is offline   Reply With Quote
Old 25-09-11, 13:35   #294
FXA-

Stage 5
 
FXA-'s Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 301
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Nici eu nu sunt de acord cu Biserica,cu D-zeu,cu Obama,cu Basescu,cu UE,de fapt nu sunt de acord cu nimic din ceea ce exista insa...fara argumente solide normal ca nimeni nu ma ia in serios.Asa ca hai sa fim seriosi si sa ne argumentam pozitia vis-a-vis de diverse situatii.
Ma refer la faptul ca prefer sa am o masina pe numele meu. Nu trebuie sa-mi dea nimeni acordul sa-mi exprim o parere. Poate nici Biserica, nici Dumnezeu, nici Obama si nici Basescu nu sunt de acord cu asta si eu totusi am spus-o.
FXA- is offline   Reply With Quote
Old 27-09-11, 19:22   #295
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

http://economie.hotnews.ro/stiri-aut...in-romania.htm
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 27-09-11, 20:22   #296
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Urmatorul pas o sa fie probabil rezidenta pe bulgaria, daca nu este deja facut. Si daca ai rezidenta in bulgaria, poti linistit sa ai masina inscrisa acolo. Poate ne lamuresc baietii care se ocupa cu asa ceva.

Oricum, pentru romanii tipici care se bucura de raul altora, ar trebui sa realizeze ca lumea nu isi inscrie masina in bulgaria de placere, sau de prea mult bine. Dar asa-s romanii, capra vecinului si restu'.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 27-09-11, 21:22   #297
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Urmatorul pas o sa fie probabil rezidenta pe bulgaria, daca nu este deja facut. Si daca ai rezidenta in bulgaria, poti linistit sa ai masina inscrisa acolo. Poate ne lamuresc baietii care se ocupa cu asa ceva.

Oricum, pentru romanii tipici care se bucura de raul altora, ar trebui sa realizeze ca lumea nu isi inscrie masina in bulgaria de placere, sau de prea mult bine. Dar asa-s romanii, capra vecinului si restu'.
Vad ca si bulgarii incep s-o dea in bara
Se practica demult rezidenta in Bulgaria, si masina inmatriculata pe numele tau. Pur si simplu te faci PFA si faci contract de prestari servicii cu o firma bulgareasca si gata.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 27-09-11, 23:03   #298
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Deci e apa de ploaie ce vor sa faca balgarsky? Nu e broblem?
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 28-09-11, 14:00   #299
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Oricum, pentru romanii tipici care se bucura de raul altora, ar trebui sa realizeze ca lumea nu isi inscrie masina in bulgaria de placere, sau de prea mult bine. Dar asa-s romanii, capra vecinului si restu'.
Sunt maşini de la 500 de euro în România, gata înmatriculate.
Dacă nu-ţi permiţi mai mult, nu te întinde cât nu ţi-e plapuma, dar e greu când eşti român fudul.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 28-09-11, 16:02   #300
moise

Stage 5
 
moise's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 586
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Deci e apa de ploaie ce vor sa faca balgarsky? Nu e broblem?
Nu e apa de ploaie, ei au alte motive pentru care vor sa limiteze inmatricularea masinilor in BG de catre romani, e vorba de societatile de asigurari care au pierderi foarte mari din cauza fraudelor in care sunt implicate masini cu RCA in BG.
Eu mi-am inmatriculat masina in BG din cauza faptului ca cei de la RAR nu au vrut sa recunoasca faptul ca masina mea este Euro 4, chiar daca in Brief scria Euro 4, am rezidenta in BG, masina este pe numele meu, asigurare RCA VALABILA PE NUMELE MEU, ITP obtinut pe bune.
Problemele cu masinile inmatriculate in BG vin din partea celor care "TE AJUTA CU INMATRICULAREA", prin simplu' fapt ca-ti radiaza masina dupa 3 zile, ca recupereaza banii de pe polita RCA cu dovada radierii masinii, plus ca la ei exista posibilitatea platii in rate a asigurarii RCA, iar ei iti platesc doar prima rata si dupa 3 luni te trezesti ca nu mai ai asigurare valabila, ca sa nu mai spun de faputul ca niciunul nu plateste impozitul pe masina.
Mare grija cand cumparati masini deja inmatriculate in BG, n-o sa puteti face contract de vanzare cumparare cu cel de la care cumparati decat daca el face dovada achitarii impozitului pe masina, masina care nu este pe numele lui ci pe numele nu stiu carui bulgar, de care nu mai poa' sa dea.
__________________
moise is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -