Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

View Poll Results: Esti de acord cu inmatricularea masinilor pe Bulgaria?
DA 631 78.39%
NU 174 21.61%
Voters: 805. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 21-09-10, 16:27   #1
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Exclamation Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Care e diferenta? Una de bani. Destul de... uriasa. In Bulgaria inmatriculezi orice masina, indiferent de norma de poluare si capacitate cilindrica, cu aproximativ 500 de Euro. Asta daca apelezi la intermediari care-ti fac munca mult mai usoara. Daca nu, iesi si mai ieftin.

In loc de 5000 de lei/an pentru o masina cu motor de 3.000 cmc, mai bine platesti 800 de lei/an la bulgari.

Singurul dezavantaj este ca masina nu e proprietatea ta, este pe numele unei firme sau persoane fizice cu cetatenie bulgara. Corect, ti se dau toate actele necesare imputernicirii, dar statul vede ca proprietar acea persoana.

Exista riscul sa ramai fara masina cu numere pe BG. Este unul mic in prezent, dar exista. Oricine spune ca este IMPOSIBIL sa ramai fara masina, se insala.

Dupa ce tragi linie, parca sunt ceva mai multe avantaje PRO inmatricularii in Bulgaria. Tu ce parere ai?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_2184.jpg
Views:	1360
Size:	132.0 KB
ID:	1664979   Click image for larger version

Name:	IMG_2194.jpg
Views:	1353
Size:	204.9 KB
ID:	1664980  
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 16:37   #2
vipersrt

Stock
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 4
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Se poate ramane fara masina ? Cum ?
vipersrt is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 16:40   #3
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by vipersrt View Post
Se poate ramane fara masina ? Cum ?
https://www.4tuning.ro/legislatie-aut...itie-7061.html

Evident, toti cei care fac astfel de tranzactii si servicii, vor spune ca nu-ti ia nimeni masina, ceea ce este foarte probabil, dar exista sansa asta.

E ca si cum vinzi un apartament cu ipoteca, fara ca cumparatorul sa afle ca e ipotecat. Banca oricum il ia daca e nevoie, nu conteaza proprietarul nou, nu conteaza ca nu stia.

Daca are cineva care se ocupa de asa ceva niste argumente mai clare si mai puternice pentru care nu ti se poate lua masina sub nicio forma, il ascultam cu drag.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 16:52   #4
ASAP

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 350
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

in primul rand, noul proprietar ar trebui sa vada masina, eu nu cred ca exista cineva care isi cumpara o masina fara sa o vada
deci clar se reduce acest risc cu cca 90%

singura varianta in care poti ramane fara masina, este ca proprietarul bulgar sa gireze cu ea la o banca si sa nu mai plateasca ratele, dar si aici sunt sanse fff mici, ca si banca trebuie sa vada masina si sa o evalueze + ca trebuie sa fie o masina destul de scumpa

eu sunt 1000000% PENTRU BG

statul nostru nu merita sa platim nimic, daca toti am evita sa platim aceste taxe absurde ei nu ar mai avea cum sa ia 27 de mil de eur pe 1km de autostrada
ASAP is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 16:55   #5
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Oricum banca sau creditorul i-ti va trimite o instiintare in prealabil ca vor veni sa ia masina.
Si mie i-mi este creu de crezut ca vor veni din Bulgaria in Romania ca sa o ridice.
Se mai poate pierde la fel in cazul in care bulgarul moare si mostenitorii nu mai vor sa prelungeasca contractul cu vor masina.
Si in plus de orice eventualitate,ai procura care-ti permite sa o vinzi deci daca e asa ceva te duci repede in targ si o vinzi si gata taraboiul.
cangri is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 16:57   #6
RadooM

Stage 4
 
RadooM's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 293
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Se merita atata timp cat la noi " se lupta" impotriva poluari si taxele in majoritatea cazurilor depasesc valoarea masini, e mult mai profitabil in Bulgaria.Asta e mentalitatea pe care vor sa ne-o faca, vrei masina trebuie sa iti iei noua..si nu ai banii suficienti pentru una noua, in niciun caz nu mai trebuie sa ne uitam la SH ca doar sunt niste vechituri.Mai bine mai astepti, strangi o perioada,mai platesti un leasing.. decat sa mergi in vreo masina de 8-10 ani ca doar suntem o tara "civilizata" .Ideea e cum in toate tarile UE se inmatriculeaza normal iar la noi trebuie platit atat..
RadooM is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 16:58   #7
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by ASAP View Post
in primul rand, noul proprietar ar trebui sa vada masina, eu nu cred ca exista cineva care isi cumpara o masina fara sa o vada
deci clar se reduce acest risc cu cca 90%

singura varianta in care poti ramane fara masina, este ca proprietarul bulgar sa gireze cu ea la o banca si sa nu mai plateasca ratele, dar si aici sunt sanse fff mici, ca si banca trebuie sa vada masina si sa o evalueze + ca trebuie sa fie o masina destul de scumpa

eu sunt 1000000% PENTRU BG

statul nostru nu merita sa platim nimic, daca toti am evita sa platim aceste taxe absurde ei nu ar mai avea cum sa ia 27 de mil de eur pe 1km de autostrada

Bre, proprietar e mult spus, ca in acte, e alta persoana sau alta firma. Tu ai doar o procura, corect?

Nu e vorba doar de banca ci si de statul in sine. Ai amenzi multe, iti pune sechestru. Cat despre firme, atunci cand o masina e pe firma, e mai nasol - am o firma speciala de inmatriculat masini, inmatriculez 500 de masini pe ea dupa care o declar falimentara, o dizolv, sa nu platesc impozitul acestor masini. Vine statul si vrea masinile. E doar o ipoteza, dar e posibila!

Si nu vin ei in Bulgaria, le declara politie romane. Sunt deja aproape 400 de astfel de cazuri de masini urmarite pentru ca trebuie recuperate de statul bulgar.

Si eu sunt pro-bulgaria, la ce taxe avem noi, nu merita sa faci nimic in Romania.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 16:58   #8
gyno09

Stage 5
 
gyno09's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 526
Member of:
[4Rally]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

de 2 ani merg numai cu masini inmatriculate in BG, si nu cred ca o sa mai merg curand cu masina inmatriculata in Ro datorita inpozitului foarte mare si asigurarea dubla fata de Bulgaria, chiar nu ma deranjeaza ca nu am numere de Romania !
__________________
BMW 523i E39
gyno09 is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 17:03   #9
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Apropo..
Stiati ca puteti da statul in judecata si sa va inmatriculati masina fara a platii taxa.
In tratatul de aderare la uniunea europeana scrie ca statul(Roman in cazul nostru)nu trebuie sa puna alta taxa pe orice produs de provenienta din alt stat membru al uniunii europene.Iar ca taxele care trebuiesc aplicate sint ca si cum bunul ar fi cumparat din acelasi stat(In cazul nostru Romania)
Daca e cineva interesat P.M me si aflu mai multe detalii
Am un tovars care a castigat un proces si are altul pe rol.
cangri is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 17:07   #10
RadooM

Stage 4
 
RadooM's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 293
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
Apropo..
Stiati ca puteti da statul in judecata si sa va inmatriculati masina fara a platii taxa.
In tratatul de aderare la uniunea europeana scrie ca statul(Roman in cazul nostru)nu trebuie sa puna alta taxa pe orice produs de provenienta din alt stat membru al uniunii europene.Iar ca taxele care trebuiesc aplicate sint ca si cum bunul ar fi cumparat din acelasi stat(In cazul nostru Romania)
Daca e cineva interesat P.M me si aflu mai multe detalii
Am un tovars care a castigat un proces si are altul pe rol.
e foarte posibil, dar ca sa o inmatriculezi cred ca trebuie platita taxa, iar apoi cu posibilitatea recuperari.
dar ca sa cumpar o masina de 4000eu si sa platesc 7000eu taxa cu gandul ca o recuperez e cam riscant.
RadooM is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 17:08   #11
gyno09

Stage 5
 
gyno09's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 526
Member of:
[4Rally]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
Apropo..
Stiati ca puteti da statul in judecata si sa va inmatriculati masina fara a platii taxa.
In tratatul de aderare la uniunea europeana scrie ca statul(Roman in cazul nostru)nu trebuie sa puna alta taxa pe orice produs de provenienta din alt stat membru al uniunii europene.Iar ca taxele care trebuiesc aplicate sint ca si cum bunul ar fi cumparat din acelasi stat(In cazul nostru Romania)
Daca e cineva interesat P.M me si aflu mai multe detalii
Am un tovars care a castigat un proces si are altul pe rol.
in bucuresti mai greu ca de la politie nu vor sa elibereze nici un fel de hartie cum ca nu inamatriculeaza masina fara taxa, si la judecatorie cere acea dovada de la politie ca nu vor sa o inmatriculeze masina fara taxa. ESCROCI NENOROCITI !
gyno09 is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 17:11   #12
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by RadooM View Post
e foarte posibil, dar ca sa o inmatriculezi cred ca trebuie platita taxa, iar apoi cu posibilitatea recuperari.
dar ca sa cumpar o masina de 4000eu si sa platesc 7000eu taxa cu gandul ca o recuperez e cam riscant.
pei ii dai in judecata inainte sa inmatriculezi masinanu dupa
si procesul nu dureaza mai mult de o luna
singurul lucru e ca masina nu trebuie radiata din tara de origine
deci trebuie sa o treci acolo pe numele tau
cangri is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 17:13   #13
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by gyno09 View Post
in bucuresti mai greu ca de la politie nu vor sa elibereze nici un fel de hartie cum ca nu inamatriculeaza masina fara taxa, si la judecatorie cere acea dovada de la politie ca nu vor sa o inmatriculeze masina fara taxa. ESCROCI NENOROCITI !
pei nu se face la politie
u trimiti scrisoare la consiliu judetean ceva de genul in care ceri sa se inmatriculeze fara taxa de puluare
si ei o sa-ti dea raspuns scris ca nu pot sa o inscrie deoarece trebuie sa aplice ordonata x care vb despre taxa de poluare
si aia e dovada ta
cangri is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 17:28   #14
emy4bmw

Stage 4
 
emy4bmw's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 209
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Eu am masina pe bulgaria si sunt sigur 100% ca nimeni nu o sa imi poata lua masina! Am facut procura , pe care scrie ca am toate drepturile masinii, inclusiv cele de vanzare , semnatura mea fiind contrara actiunilor firmei. Deci, daca vine dupa masina , eu semnez ca nu...si gata. sau, mai am toate actele masinii, absolut toate sunt la mine. Un ultim lucru care imi ofera siguranta e ca am contractul de vanzare de catre firma catre mine, ramanad de pus doar o data si masina e a mea....

Succes noilor "romani-bulgari"!
emy4bmw is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 18:10   #15
cryssl

Stage 5
 
cryssl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,671
Member of:
[4Rally]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

o intrebare..daca in procura este o persoana x si imprumuta masina unei persoane y fara ca acea persoana y sa fie trecuta in acte ? este legal ..

am intreb personal un "organ" al politiei rutiere si mi'a raspuns ca nu este legal.. singura persoana care poate conduce masina este cea din procura..
__________________

Last edited by cryssl; 21-09-10 at 18:15.
cryssl is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -