Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 13-01-11, 10:23   #1951
cutzitaru

Stage 2
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 61
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

M-am pregatit pentru maine! Nu uitati sa alimentati cat mai putin! daca se poate sub 1 leu e perfect! Putem daca nu stam suficient la pompa sa ne bagam din nou la rand si sa mai bagam de inca 20-30 bani, sa fie cat mai multe bonuri!
Eu o sa platesc cu cardul de cateva ori! (eu nu pierd nimic, dar pe ei am inteles ca-i costa cam 50 bani/tranzactie!) La un bon de 20-30 bani ei pierd!!!
__________________
BMW E36 320i &
Kadett 3drs. C16NZ
cutzitaru is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 10:52   #1952
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by cutzitaru View Post
M-am pregatit pentru maine! Nu uitati sa alimentati cat mai putin! daca se poate sub 1 leu e perfect! Putem daca nu stam suficient la pompa sa ne bagam din nou la rand si sa mai bagam de inca 20-30 bani, sa fie cat mai multe bonuri!
Eu o sa platesc cu cardul de cateva ori! (eu nu pierd nimic, dar pe ei am inteles ca-i costa cam 50 bani/tranzactie!) La un bon de 20-30 bani ei pierd!!!
Nu pierd nimic daca platesti cu cardul ...
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 11:56   #1953
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Daniel_Toa View Post
Nu pierd nimic daca platesti cu cardul ...
am primit acum pe mail urmatorul mesaj:

Am cautat taxele incluse in benzina de la 1 ianuarie 2011:
- acciza este de 467 EUR / tona
- taxa de drum este de 125 EUR / tona
- taxa de solidaritate (cate un cent / litru - motivul este acoperirea prejudiciului din urma falimentului Bancorex) adica 10 EUR / tona
Producatorul are pretul de aproximativ 370 EUR / tona.
Astfel rezulta urmatorul pret pe tona de benzina:370+467+125+10=972 EUR /Tona (taxe si accize)
Se adauga TVA de 24 % adica 233.28 EUR
Totalul este de 1205.28 EUR/tona
Un litru de benzina este 1.205 EUR (aproximativ 5.15 RON)
Producatorul incaseaza 370 EUR/tona
Statul incaseaza 835.28 EUR/tona


ASA CA OAMENI BUNI REVOLTA ESTE UN CUVANT PREA MIC,,,,DA MAI DEPARTE DACA ESTI ROMAN
__________________

My name is Beu...BomBeu!
bmwm5 is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 12:10   #1954
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by bmwm5 View Post
am primit acum pe mail urmatorul mesaj:

Am cautat taxele incluse in benzina de la 1 ianuarie 2011:
- acciza este de 467 EUR / tona
- taxa de drum este de 125 EUR / tona
- taxa de solidaritate (cate un cent / litru - motivul este acoperirea prejudiciului din urma falimentului Bancorex) adica 10 EUR / tona
Producatorul are pretul de aproximativ 370 EUR / tona.
Astfel rezulta urmatorul pret pe tona de benzina:370+467+125+10=972 EUR /Tona (taxe si accize)
Se adauga TVA de 24 % adica 233.28 EUR
Totalul este de 1205.28 EUR/tona
Un litru de benzina este 1.205 EUR (aproximativ 5.15 RON)
Producatorul incaseaza 370 EUR/tona
Statul incaseaza 835.28 EUR/tona


ASA CA OAMENI BUNI REVOLTA ESTE UN CUVANT PREA MIC,,,,DA MAI DEPARTE DACA ESTI ROMAN
Logic ca asa e, ce nu este prea logic, ce vina au benzinariile care iau 30 la suta din pretu' benzinei?
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 12:22   #1955
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

http://www.sound-economics.ro/2011/0...ul-se-ascunde/
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 12:25   #1956
fotoklipa

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 9
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Dupa mine asa nu rezolvam nimic,eu cred ca protestul trebuie sa fie mult mai amplu.Sa zicem ca noi cunoastem o firma care are cota cea mai mare pe piata,care mai si extrage petrol la o redeventa de doi lei,si care in general aceasta firma face jocurile pe piata,aceasta firma care si-a construit in Damaroia un ditamai sediu,zic eu ar trebuii "faultata rau",ea se numeste OMV-Petrom,si detine statii de alimentare cu carburant sub denumirea de OMV,Petrom V si PETROM.Aceasta firma trebuie exclusa de pe "lista noastra de cumparaturi" fie ele accizabile(benzina,motorina),fie orice altceva,tot aceasta firma face parte din cei ce cotizeaza la bugetul de stat care si asa saracit de golania politicienilor cu ajutorul nostru il vom saraci si mai mult,pentru ca buba in toata povestea asta este si la clasa politica cea care nu se mai satura de bani castigati usor fara a depune efort,acum sincer daca aveam fiecare cate 2000 euro salariu nu protesta nimeni ,ori eu consider ca a venit vremea sa protestam si pentru nivelul nostru de viata,a venit vremea sa aratam cu adevarat ca o natiune europeana,si a venit vremea sa fim uniti.De aceia spun ca noi trebuie sa lovim in interesul "statului"corupt,hot si indiferent.A venit vremea sa spunem un NU hotarat politici proaste si hoate duse de o clasa politica INCOMPETENTA SI BURGHEZO-COMUNISTA.
fotoklipa is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 12:27   #1957
fotoklipa

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 9
Default Re: Faza cu blocatul unei benzinarii nu merge...

Quote:
Originally Posted by audi69dog View Post
ok, da-ne tu o idee mai buna. raspunsul acesta il avem toti pe limba, numai ca nu am cascat gura.
si roata dupa ce a fost inventata au venit f multi cu imbunatatiri, deci ... inceputul este mai greu.
o zi buna si cati mai multi clienti !
Dupa mine asa nu rezolvam nimic,eu cred ca protestul trebuie sa fie mult mai amplu.Sa zicem ca noi cunoastem o firma care are cota cea mai mare pe piata,care mai si extrage petrol la o redeventa de doi lei,si care in general aceasta firma face jocurile pe piata,aceasta firma care si-a construit in Damaroia un ditamai sediu,zic eu ar trebuii "faultata rau",ea se numeste OMV-Petrom,si detine statii de alimentare cu carburant sub denumirea de OMV,Petrom V si PETROM.Aceasta firma trebuie exclusa de pe "lista noastra de cumparaturi" fie ele accizabile(benzina,motorina),fie orice altceva,tot aceasta firma face parte din cei ce cotizeaza la bugetul de stat care si asa saracit de golania politicienilor cu ajutorul nostru il vom saraci si mai mult,pentru ca buba in toata povestea asta este si la clasa politica cea care nu se mai satura de bani castigati usor fara a depune efort,acum sincer daca aveam fiecare cate 2000 euro salariu nu protesta nimeni ,ori eu consider ca a venit vremea sa protestam si pentru nivelul nostru de viata,a venit vremea sa aratam cu adevarat ca o natiune europeana,si a venit vremea sa fim uniti.De aceia spun ca noi trebuie sa lovim in interesul "statului"corupt,hot si indiferent.A venit vremea sa spunem un NU hotarat politici proaste si hoate duse de o clasa politica INCOMPETENTA SI BURGHEZO-COMUNISTA.
fotoklipa is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 12:30   #1958
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: Faza cu blocatul unei benzinarii nu merge...

Va intreb ceva, tineti minte acum 2 luni cum Petrom a vandut la anumite ore si in anumite benzinarii combustibil la juma de pret? A dat faliment cumva?
bmwm5 is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 12:51   #1959
fotoklipa

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 9
Default Re: Faza cu blocatul unei benzinarii nu merge...

Quote:
Originally Posted by bmwm5 View Post
Va intreb ceva, tineti minte acum 2 luni cum Petrom a vandut la anumite ore si in anumite benzinarii combustibil la juma de pret? A dat faliment cumva?
Nu a dat faliment dar asta demonstreaza ca pot sa castige si mai putin,si nu au dat faliment asa ca argumentul cu acciza si pretul de pe pietele internationale nu tine-NU ALIMENTA DE LA OMV-PETROM
fotoklipa is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 12:55   #1960
criminales

Stage 5
 
criminales's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 739
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Deprecierea cu 46% a monedei nationale compenseaza o parte din scaderea cu 73% a pretului barilului de petrol astfel incat in lei, barilul s-a ieftinit doar cu 60% (132 lei vs 332 lei). Aplicand aceasta scadere procentului de 65% din pretul benzinei cat reprezinta importurile, ajungem la un pret de 2.45 ron/litru. La acest pret trebuie sa adaugam atat cei 18 bani cat reprezinta accizele si trecerea la euro 5, cat si cresterea costurilor de exploatare a Petrom anul trecut (12% din 35% cat am presupus ca reprezinta productia proprie) ceea ce duce pretul final la 2.75 ron/litru, cu 15% mai mic decat cel actual.

Trebuie sa repet faptul ca pretul de 2.75 lei/litru este unul mare pentru ca Petrom nu importa 65% din ce vinde ci 25% insa pe noi ne intereseaza in primul rand pretul mediu al pietei iar din acest punct de vedere, calculul este unul corect.

Spre comparatie, in SUA, la mijlocul anului trecut pretul maxim al unui galon de benzina era de $4.4 iar acum acelasi galon costa $2, de unde rezulta o scadere de 54%. Deci la altii se poate.

Peste tot in lume, companiile petroliere inregistreaza profituri uriase iar in aceste conditii Petrom nu are de ce sa faca exceptie, insa mi se pare o lipsa de bun simt sa motivezi toate cresterile de pret prin evolutia preturilor la nivel international iar cand vine vorba de scadere, sa spui ca nu poti reduce pretul pentru ca intre timp au crescut costurile sau s-a depreciat dolarul.

UN MIC ARTICOL GASIT
criminales is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 12:59   #1961
cutzitaru

Stage 2
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 61
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Pai nu a zis purtatorul de cuvant de la Petrom ca ei au scumpit benzina ca daca ramanea ieftina dadeau faliment concurentii lor???
cutzitaru is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 13:23   #1962
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

in UKRAINA benzina costa 3.2 lei litru a dat acum pe realitatea , zilnic 500 de masini tec granita pentru a face un FULL + 10 litri in canistra ECONOMISESC cate 100 lei !!!

BRAVOOO !!!
__________________

anvelope IARNA import Germania Elvetia 13"-22" tel: 0768 885511 , 0762 333322
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 13:37   #1963
sil4tuning

Purtator cuvant SUN RACERS

Stage 5
 
sil4tuning's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,847
Member of:
[Sun Racers]
[Opel]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

http://www.zf.ro/companii/blejnar-an...oliere-7886732
sil4tuning is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 14:44   #1964
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by bmwm5 View Post
am primit acum pe mail urmatorul mesaj:

Am cautat taxele incluse in benzina de la 1 ianuarie 2011:
- acciza este de 467 EUR / tona
- taxa de drum este de 125 EUR / tona
- taxa de solidaritate (cate un cent / litru - motivul este acoperirea prejudiciului din urma falimentului Bancorex) adica 10 EUR / tona
Producatorul are pretul de aproximativ 370 EUR / tona.
Astfel rezulta urmatorul pret pe tona de benzina:370+467+125+10=972 EUR /Tona (taxe si accize)
Se adauga TVA de 24 % adica 233.28 EUR
Totalul este de 1205.28 EUR/tona
Un litru de benzina este 1.205 EUR (aproximativ 5.15 RON)
Producatorul incaseaza 370 EUR/tona
Statul incaseaza 835.28 EUR/tona


ASA CA OAMENI BUNI REVOLTA ESTE UN CUVANT PREA MIC,,,,DA MAI DEPARTE DACA ESTI ROMAN
ASTEA SUNT INTOXICARI ALE OMV_PETROM
NU VA MAI LASATI INDUSI IN EROARE
ACCIZA ESTE LA MINIMUL E.U. ADICA 359 EURO/MIA DE LITRI NUMAI DATI MASSURI DIN ASTEA FALSE
O SPUN UNTRR-UL FORT-UL SI TELEVIZIUNILE CARE AU FACUT CERCETARI
AVEM CEA MAI SCUMPA BENZINA FARA TAXE DIN EUROPA IAR PROCENTUL ESTE DE:

50% TAXE SI ACCIZA
50% PRODUCATORUL SI DISTRIBUITORUL

http://www.money.ro/petrolistii-ne-a...na_819136.html
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 15:06   #1965
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Faza cu blocatul unei benzinarii nu merge...

Quote:
Originally Posted by bmwm5 View Post
Va intreb ceva, tineti minte acum 2 luni cum Petrom a vandut la anumite ore si in anumite benzinarii combustibil la juma de pret? A dat faliment cumva?
strategie de marketing.

daca ar face asta in cele 3 zile de protest? sa dea benzina ieftina toata ziua? atunci ar fi interesanta de vazut reactia noastra.

Last edited by cosmin_cosmin_1; 13-01-11 at 15:09.
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -