Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > 4Tuning International

Reply
 
Thread Tools
Old 27-10-06, 04:32   #16
BogdanNZ
Toyota Driver


Stage 5
 
BogdanNZ's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
[Toyota]
Default Re: Turbocharger Vs Supercharger

Chestie care mi s-a parut interesanta...un Prelude BB8 cu supercharger pe dyno...se pare ca in state montatul de superchargere pe honde e la fel de comun ca si turbo-ul...pt niste extra power...
https://www.youtube.com/watch?v=q-5wXo1aepg&NR
__________________
"I drift not because it is a quicker way around a corner, but it is the most exciting way"
Keiichi Tsuchiya (土屋圭市, Tsuchiya Kei'ichi) Dori-Kin (DRIFT KING)
BogdanNZ is offline   Reply With Quote
Old 27-10-06, 07:39   #17
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Turbocharger Vs Supercharger

pai asa si e aici vezi multe mai ales domestics cum ar fi chargere mustanguri cobalturi ss si multe altele cu ambele sisteme pe ele
draculas is offline   Reply With Quote
Old 30-10-06, 02:07   #18
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default Re: Turbocharger Vs Supercharger

Cobalt SS is teh suck, apropos.
fishbone is offline   Reply With Quote
Old 30-10-06, 03:50   #19
Nicknamed_13


Stage 5
 
Nicknamed_13's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 921
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: Turbocharger Vs Supercharger

dupa parerea mea....orice motor supercharged sau turbocharged care se respecta ar trebui sa aiba mult peste 100cai/litru. Sa fim seriosi...vezi motoare turbo la 60,70,80cai/litru si apare si cate unu de 100cai/litru si sare lumea in sus ca ce scula e. Decat motor turbo cu putere medie prefer un motor non-turbo cu putere mai mica.
__________________
"WARNING!!!! Objects seen in the mirror appear to be losing!"

"Let's try it again from a roll"

Honda Prelude H22A JDM Spec
https://forum.4tuning.ro/127-masina-mea-honda-acura/56205-93-prelude-type-jdm-2-2i-vtec-h22a.html
Nicknamed_13 is offline   Reply With Quote
Old 30-10-06, 04:25   #20
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: Turbocharger Vs Supercharger

Quote:
Originally Posted by Nicknamed_13 View Post
dupa parerea mea....orice motor supercharged sau turbocharged care se respecta ar trebui sa aiba mult peste 100cai/litru. Sa fim seriosi...vezi motoare turbo la 60,70,80cai/litru si apare si cate unu de 100cai/litru si sare lumea in sus ca ce scula e. Decat motor turbo cu putere medie prefer un motor non-turbo cu putere mai mica.
nu vreau sa par ''a pain in the ass'' dar nu prea am inteles ce ai vrut sa zici in propozitia de mai sus ! si poate nu sunt singurul
__________________

Fresh Touring Origination
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Old 30-10-06, 04:53   #21
BogdanNZ
Toyota Driver


Stage 5
 
BogdanNZ's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
[Toyota]
Default Re: Turbocharger Vs Supercharger

Nu cred ca o facut referire la posturile de mai sus...doar si-a spus parerea referitor la unele masini turbo sau supercharged care nu au nici macar 100cai/litru...Si e adevarat ce-a zis cand ne gandim ca honda sau bmw scot de foarta multa vreme aspirate de 100cai/litru sau asemanator...
BogdanNZ is offline   Reply With Quote
Old 30-10-06, 05:34   #22
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Turbocharger Vs Supercharger

adevar graitai tu fishbone cobaltu e un gunoi dar e pe piata si pusti incep sa`l cumpere si sa`l modifice asa era si SRT-4 la inceput daca iti aduci aminte, acu ce sa zic cel mai cunoscut supercharged dupa parerea mea este motorul de pe Shelby Cobra (mustang)
draculas is offline   Reply With Quote
Old 01-11-06, 06:14   #23
Nicknamed_13


Stage 5
 
Nicknamed_13's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 921
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: Turbocharger Vs Supercharger

Da bogdan la asta ma refeream. ms.

Despre ce a spus vali mai sus....LOL...ajungi la vorba mea.

Cobaltul dupa parerea mea este comparativ cu Golf Mk5 GTI caruia lumea ii face plecaciuni ca are "motorul anului"...mie mi se pare mediocru.
Acum cat de fiabil este cobaltul comparativ cu golf gti si srt-4? Voi americanii ar trebui sa stiti mai bine...
Nicknamed_13 is offline   Reply With Quote
Old 01-11-06, 06:46   #24
BogdanNZ
Toyota Driver


Stage 5
 
BogdanNZ's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
[Toyota]
Default Re: Turbocharger Vs Supercharger

Apropo...la un moment dat in topicul asta https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/25372-bmw-325i-vs-vw-golf-gti/page-4.html
Race face referire la Vtec lag...exista nu exista, e sesizabil sau nu...asta comparativ cu lag-ul unui turbo stock din fabrica...?!
BogdanNZ is offline   Reply With Quote
Old 01-11-06, 06:57   #25
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Turbocharger Vs Supercharger

bai nickname srt-4 are motor de mitsubishi lancer de 2.4l si crede-ma suporta motorul ala niste chestii de ramai prost zau am vazut unu urcat la 530bhp fara sa-i atinga internals numa din turbo computere injectoare si alte prostii pe langa acel motor cobaltu ss care by the way are motoru de opel pe el ala care-i pe astra parca , nu sunt suta la suta sigura dar seamana ca doua picaturi de apa o sa ma uit la unu mai atent da de vad vreun semn de opel sau GM este un gunoi
draculas is offline   Reply With Quote
Old 01-11-06, 15:06   #26
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default Re: Turbocharger Vs Supercharger

Iarasi argumentul aiurea cati cai pe litru. Dudes, prefer 65 de cai pe litru dintr-un V8 de 4.6 litri decat 100 cai/litru dintr-un I4 de 2 litri.
Cele mai puternice rapoarte sunt la pro-stoc, unde media este de 155 de cai pe litru. Calul pe litru este relevant la motorasele mici care in final nu dau putere mare, deci degeaba vorbim de Honda sau BMW. Asta e un argument de copil din Civic care tocmai si-a luat-o pe cocoasa de la un Mustang si, fan de import si american hater, nu se lasa si la primul semafor deschide geamul si zice "pai da ba, da' eu am tehnologie! eu produc 100 cai pe litru". E absolut penibil.
Un motor turbo civilizat nu trebuie sa produca mai mult de 100 cai pe litri neaparat. Trebuie doar sa produca un cuplu respectabil si de asemenea o forta respectabila. Nu putem discuta doar de cai putere exclusiv, trebuie luate in considerare si cuplul si raportul kg/cp si altele. Tocmai de aceea se ajunge sa se certe unii si altii pe hartie care masina e mai tare in functie de cp iar in realitate ...

Chevy Cobalt nu este altceva decat anteriorul Chevy Cavalier. Mai mare placerea sa le-o dau la baetii cu jepci intoarse in SS-uri. Like I said, teh suk.

draculas, desi SRT-4 este o adevarata pocket rocket si motorul este de fapt subestimat la cifrele din fabrica, in final ramane un Dodge Neon, masina cu cu aer de "punk racer kid". Te-ai dat cu vreuna? E distractiva rau, dar mai mult de week-end car nu este imho.
__________________
Subaru Legacy GT Stage 2
fishbone is offline   Reply With Quote
Old 01-11-06, 19:15   #27
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Turbocharger Vs Supercharger

Nicknamed_13 nu erai tu cel cu "VTEC 4 life",mare fan al aspiratelor japoneze gen "arborele meu cotit se invarte mai repede decat turbina ta" ?! De unde atata interes pentru motoare la care cifra de putere maxima nu e doar teorie ?

Quote:
Daca analizezi curba de presiune boost al turbinelor si al kompresoarelor, acestea din urma nu sunt deloc impresionante.Asta e din cauza ca sunt facute sa produca max boost la rotatii inalte
Nici pe departe.Doar compresoarele centrifugale au aceasta problema.

Quote:
Majoritatea turbinelor functioneaza la presiune relativ mica, in general sub 1.5bar
Tie presiunea de 1,5 bari ti se pare mica ?

Quote:
Acest motoras de 1.4 L ,twinturbo cu 170 HP mi se pare incredibil pt. o masina de serie ce se vrea a fi si fiabila
Cei 170 CP,la fel ca orice utilizare sportiva a masinii,sunt doar meritul turbinei.Compresorul e deactivat la 3000 sau 3500 RPM,fiind pus acolo doar pentru utilizarea cotidiana.

Quote:
Cobalt SS is teh suck
Presupun ca in limbaj MIRC asta inseamna ca nu-ti place.Iarasi,threadul fiind despre supra-alimentare presupun ca vorbesti de SS Supercharged nu de SS.Intr-un test facut de Car&Driver,a depasit cu 4-5 secunde Golf GTI si Civic Si (cel nou de 200 CP) pe un circuit de ~3:20.E mai rapid decat concurentii directi si in linie dreapta si pe curbe,e mai ieftin decat ei,deci imi scapa de ce crezi ca e asa slab.

SRT-4 e cea mai rapida compacta FWD de serie pana in momentul asta,nimic american,european sau japonez nu se ridica la nivelui ala.Poate noua Mazda 3 MPS sa aiba o sansa,dar ma indoiesc (rapida insemnand circuit nu doar linie dreapta).

Quote:
Race face referire la Vtec lag...exista nu exista, e sesizabil sau nu...asta comparativ cu lag-ul unui turbo stock din fabrica...?!

Nu exista lag la VTEC,nu in sensul folosit la turbo.Lagul turbo inseamna ca daca la o turatie oarecare calci acceleratia in podea,pentru o perioada de timp puterea este sub curba normala la turatia respectiva (pe care ai obtine-o calcand acceleratia in blana de la relanti).
Faza cu VTEC-ul se referea la faptul ca motorul are putere mica la turatii mici,rezultatul fiind acelasi ca la turbo:trebuie sa astepti (pana are masina turatie suficient de mare) ca sa traga bine.In plus,cresterea de putere la schimbarea profilelor axei cu came nu e la fel de mare ca la turbo cand turbina incepe sa se invarta suficient de repede,de aici expresia "none of the turbo".

Revenind la topic:compresoarele Roots si twin-screw produc presiune de la turatii mici,la fel ca turbinele actuale.Datorita faptului ca si consuma putere pentru a produce presiunea respectiva,puterea produsa e mai mica la aceeasi presiune.Am atasat un grafic cu presiunea de supraalimentare si cuplul produs pentru cele 3 tipuri de compresoare si turbina.
Turbinele produc mai multa putere la aceeasi presiune,presiune determinata de cat rezista motorul respectiv fara sa detoneze,topeasca pistoane,rupa biele etc. Pentru ca turbina aproape ca nu se invarte si nu sufla la turatii mici,e preferata de multi fabricanti pentru motoare de strada datorita consumului mai mic.
Dintre compresoare,twin-screw e cel mai bun.Compresoarele Roots produc mai multa presiune la turatii foarte joase,dar au eficienta termica redusa si nu merg la turatii mari.Ambele tipuri au nevoie de corpul/clapeta de aceeleratie montate inaintea lor si necesita de cele mai multe ori schimbarea galeriei de admisie pe care se monteaza,plus spatiu mai mare de montare.Roots sunt mai ieftine.
Compresoarele centrifugale au unicul avantaj ca sunt usor de montat.O supapa de recirculare rezolva problema cu clapeta de acceleratie,deci nu e nevoie de alt corp.Nu e nevoie nici de alta galerie.

Tot ce am scris mai sus e valabil pentru presiuni oarecum normale.La presiuni foarte mari,restrictia pe evacuare la turbo e atat de mare incat compresoarele sunt mai eficiente.4 bari si twin-screw e absolutul
Attached Images
File Type: jpg boost3.jpg (34.1 KB, 55 views)
Race is offline   Reply With Quote
Old 02-11-06, 04:19   #28
BogdanNZ
Toyota Driver


Stage 5
 
BogdanNZ's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
[Toyota]
Default Re: Turbocharger Vs Supercharger

Quote:
Iarasi argumentul aiurea cati cai pe litru. Dudes, prefer 65 de cai pe litru dintr-un V8 de 4.6 litri decat 100 cai/litru dintr-un I4 de 2 litri.
Vorbeam de numere, si in special de tehnologia folosita in fabricarea motoarelor de catre Jap sau US, nu generalizam in sensul ca Mustangu bate Honda...

Quote:
Chevy Cobalt nu este altceva decat anteriorul Chevy Cavalier
Chevy Calavier nu e cumva defapt Toyota Cavalier??? Ca are un preten si mi-l tot lauda ca ce merge masina(are ceva motor de 2.5)...pana-l prind odata la stop...

Quote:
Tie presiunea de 1,5 bari ti se pare mica ?
Pt o masina stock din europa da, pt ce se intalneste pe-aici nu e mare branza...
BogdanNZ is offline   Reply With Quote
Old 02-11-06, 08:28   #29
Nicknamed_13


Stage 5
 
Nicknamed_13's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 921
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: Turbocharger Vs Supercharger

Off... Faceti si voi niste comparatii de nu se poate. Bineinteles ca Mustangul are potential mai mare. Dar nu uita ca masinile se axeaza pe o anumita idee. O comparatie intre civic si mustang este efectiv stupida... intre un nsx si mustang ar mai merge.
Asa este fish...dar de cate ori ajungi sa accelerezi pe un circuit de la 2000rpm? Este extrem de avantajos pt starturi de pe loc sau la viteze foarte mici si este intradevar de respectat acest lucru...dar cand esti pe sosea si te apuca depasitul...ce faci?

Cat despre ce-ai spus tu race...nu cauta scandal...fiecare cu gustul lui...unuia ii plac mustangurile, altu prefera evo....eu prefer vtecul...Nu am spus niciodata ca sunt cele mai rapide...au acel dezavantaj al puterii mici la turatii joase (toata lumea stie asta nu este newsflash) dar sunt extrem de manevrabile si usuare...mie imi plac astfel de masini. Sunt masini foarte bune pt circuit dar pt mine personal ar fi ultima alegere la curse 1/4mile din cauza cuplului scazut. Dar daca va uitati...pt un anumit interval de timp 1/4mile hondele au cele mai ridicate viteze de varf. Asta inseamna ca la un start rulat nu s-ar face de ras. Si comparatia aia de Car&Driver...mai exista si Civic Type-R de 220cai, cuplu mai mare decat Civic SI,mai usor si MULT mai manevrabil. Dar pe langa performante ai uitat sa adaugi design, fiabilitate, comfort (compara cu scaunele recaro de pe type-r) si consum. Astea nu conteaza?
Nicknamed_13 is offline   Reply With Quote
Old 02-11-06, 17:48   #30
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Turbocharger Vs Supercharger

fishbone da mai m-am dat cu srt-4 si ce pot sa spun este CHEAP INTERIOR suna bine evacuarile si masina respectiva pe care am birjalito vre-o luna mi-o oferit senzatii de senzatii, nu mai iau front wheel drive cat oi trai eu ca masina sportiva pacat ca nu l-au mai dezvoltat si au mutat motoru pe pt-cruiser si pe caliber de-a cu sa zis cu srt-4 eu ma gandesc la un srt-10, am avut una bucata viper da... parca nu e chiar asa cum credeam eu
draculas is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -