Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 15-04-13, 07:05   #3436
X.Bitza

Stage 2
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 40
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by montero View Post
La treaba cu dovada platii presupun ca trebuie sa merg in judetul unde s-a platit nu?
Teoretic, ANAF-ul are "varzele" de date corelate intre agentiile sale si dovada o poate ridica actualul proprietar din orice judet.
Practic, daca lucrurile se complica, a explicat quick_5hifter cateva comenatarii in urma:

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Mai ai vreo doua variante:
1)Mergi la AFP unde s-a achitat taxa (Calarasi etc.) si soliciti eliberarea unei fotocopii de pe chitanta, dar cred ca va trebui sa ai seria si numarul chitantei + data;
2)Mergi la Institutia Prefectului - Judetul **** (unde a fost prima data inscrisa masina) - SPCRPCIV (serviciul inmatriculari) si acolo faci o cerere prin care soliciti eliberarea de fotocopii de pe toate actele din dosarul de inmatriculare, inclusiv chitanta de plata a taxei. Te va costa 6 lei sau cam asa ceva. Din pacate, nu cred ca se rezolva pe loc.... trebuie sa faci doua drumuri sau sa soliciti expedierea fotocopiilor prin posta. La cerere atasezi copie de pe carte identitate proprietar, carte identitate vehicul, contract de vanzare-cumparare etc.

Later edit: trebuie sa te incadrezi in termenul de 5 ani de la data inmatricularii masinii, altfel este posibil sa nu mai existe documentele in arhiva (sunt date spre distrugere).
X.Bitza is offline   Reply With Quote
Old 15-04-13, 18:57   #3437
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Ai recuperat taxa?
onymen is offline   Reply With Quote
Old 15-04-13, 22:29   #3438
monty0481

Stock
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 2
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by 3SGE View Post
Foarte important!1 Este oficial! Comunitate europeana face presiuni ca din martie-aprilie romania sa scoata taxele actuale de prima inmatriculare ele fiind catalogate ca ilegale!!
salut aveti idee unde se face asta daca se face itp pentru masini inmatriculate in alte state decat romania?
monty0481 is offline   Reply With Quote
Old 15-04-13, 22:39   #3439
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by monty0481 View Post
salut aveti idee unde se face asta daca se face itp pentru masini inmatriculate in alte state decat romania?
numai la R.A.R
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 15-04-13, 22:45   #3440
monty0481

Stock
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 2
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
numai la R.A.R
dar se face sigur???????????
monty0481 is offline   Reply With Quote
Old 15-04-13, 23:07   #3441
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by monty0481 View Post
dar se face sigur???????????
da,sigur 100%
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 16-04-13, 07:50   #3442
georgecostea

Stage 2
 
georgecostea's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 36
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Pai asta inseamna ca nu mai trebuie sa inmatriculam masinile. Luam masina din germania si facem itp la noi si o tinem toata viata, nu mai platim nici taxe/impozite... este ?
georgecostea is offline   Reply With Quote
Old 16-04-13, 08:54   #3443
X.Bitza

Stage 2
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 40
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by georgecostea View Post
Pai asta inseamna ca nu mai trebuie sa inmatriculam masinile. Luam masina din germania si facem itp la noi si o tinem toata viata, nu mai platim nici taxe/impozite... este ?
Ilegal dar bine. Deocamdata.
Legal, dupa ce cumperi o masina, in 30 zile trebuie sa o inregistrezi la Adm Fin.
Legal nu ai voie sa circuli mai mult de 30 zile dupa data cumpararii, cu o masina, fara sa o inregistrezi pe numele tau la Politie (sa faci transcrierea, sa apara in talon numele tau).
X.Bitza is offline   Reply With Quote
Old 16-04-13, 09:14   #3444
jakal
BMW Driver

Stage 5
 
jakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 9,203
Member of:
[Inferno Motorsport]
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by georgecostea View Post
Pai asta inseamna ca nu mai trebuie sa inmatriculam masinile. Luam masina din germania si facem itp la noi si o tinem toata viata, nu mai platim nici taxe/impozite... este ?
ITP'ul la masinile neinmatriculate RO il poti face la RAR doar o singura data....
cel mai des am vazut treaba asta decat la cele pe BG.....
jakal is offline   Reply With Quote
Old 23-04-13, 09:56   #3445
eklipse

Stock
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 2
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Salutare!

Poate are cineva raspunsul al urmatoarea intrebare:
Am taxa de inmatriculare platita, insa astept de 40 de zile dupa ANAF sa imi dea adeverinta. Eu saptamana viitoare trebuie sa plec din tara cu masina, si tare imi e ca nu apuc sa o inmatriculez pana atunci.

As vrea sa platesc timbrul de mediu (da, stiu, o solutie idioata) dar costa putin (in jur de 170 RON) si numai din re-autentificarea la RAR (ptr ca si aia expira in 8 zile) scutesc 120 RON.

Stiti cumva daca se face gura daca am platit si timbrul de mediu si taxa de inmatriculare? Daca se aceepta asa ceva? si cel mai important: am nevoie de adeverinta ANAF si ptr timbrul de mediu!?!? (nu adedverinta ptr Taxa de inmatriculare)

Mersi de ajutor!
eklipse is offline   Reply With Quote
Old 23-04-13, 10:25   #3446
X.Bitza

Stage 2
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 40
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by eklipse View Post
Stiti cumva daca se face gura daca am platit si timbrul de mediu si taxa de inmatriculare? Daca se aceepta asa ceva? si cel mai important: am nevoie de adeverinta ANAF si ptr timbrul de mediu!?!? (nu adedverinta ptr Taxa de inmatriculare)
Nu se face gura, ca doar au de primit nu au de dat. Doar n-or fi prosti si la pomana.
Daca tii neaparat, mergi la Adm. Fiscala si fa o cerere pentru calcularea timbrului de mediu.
Modelul cererii este in ordinul pres. ANAF nr. 296/2013.
IN MAXIM 2 ZILE LUCRATOARE trebuie sa-ti dea inapoi o hartie cu valoarea de achitat pentru timbru de mediu.
Mergi apoi sa platesti (daca tii neaparat ), iar chitanta o anexezi la dosarul de inmatriculare. Doar chitanta pentru timbru de mediu nu si pe cea pentru taxa de poluare.

Last edited by X.Bitza; 23-04-13 at 10:27.
X.Bitza is offline   Reply With Quote
Old 23-04-13, 10:46   #3447
eklipse

Stock
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 2
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Mersi X.Bitza. O sa trec astazi pe la politie sa pun intrebarea (just in case) dupa care la anaf sa imi faca calculul. Daca intre timp vine adeverinta, asta e, un drum in plus dar scutit 170 RON. Daca nu, macar sa ma asigur ca am cum sa inmatriculez masina (mai ales ca spt viitoare lucreaza doar pana marti).

Off-topic: ar trbui sa includa si o folie de distonocalm/antinevralgic cand platesti taxa asta. :-S
eklipse is offline   Reply With Quote
Old 26-04-13, 17:38   #3448
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Nu stiu daca s-a discutat pe aici (de cand cu noua taxa) despre masinile mostenite. Practic daca mostenesc o masina (inmatriculata inainte de 2007 fara taxa de mediu platita evident) si vreau sa o trec pe numele meu, teoretic trebuie sa fac succesiunea, o radiez si sa o reanmatriculez. Are vreo tangenta cu noua taxa auto? Se plateste cumva?

PS: masina vreau sa o pastrez.

Last edited by lord_wader; 26-04-13 at 17:50.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 26-04-13, 19:29   #3449
ANDU41

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 69
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Nu stiu daca s-a discutat pe aici (de cand cu noua taxa) despre masinile mostenite. Practic daca mostenesc o masina (inmatriculata inainte de 2007 fara taxa de mediu platita evident) si vreau sa o trec pe numele meu, teoretic trebuie sa fac succesiunea, o radiez si sa o reanmatriculez. Are vreo tangenta cu noua taxa auto? Se plateste cumva?

PS: masina vreau sa o pastrez.
Lelea actuala spune ca nu platiti in cazul mostenirilor.Trebuie sa dezbateti prima data mostenirea.
ANDU41 is offline   Reply With Quote
Old 27-04-13, 00:08   #3450
coco_stancu

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 767
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Salut, stiti cumva daca eu sunt din orasul Giurgiu, masina din orarul Pitesti, pot solicita in Bucuresti (unde stau acum) de la ANAF adeverinta pt. a face dovada ca s-a platit taxa? Va multumesc!
coco_stancu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -