Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 12-09-12, 11:51   #3211
ANDU41

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 69
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Legea actuala +ordonanta prevede CLAR ca pana pe 13 ian 2013 NU SE PLATESTE taxa de ptr auto inmatriculate inainte de 2007.
Asa ca ai suficient timp sa-ti de-a fiscalul sa te duci al RAR si sa-ti vanda masina pe bune fara sa platesti vre-o taxa (mai putin certificatul ,probabil numere daca vrei sa le schimbi etc)
Stima
ANDU41 is offline   Reply With Quote
Old 16-09-12, 12:48   #3212
blu3s0ul

Stage 2
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 22
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

mi-a zis un amic de o modalitate interesanta de evitata taxa la masinile sh. atunci cand mergi sa o inmatriculezi la politie le spui ca vrei sa inmatriculezi masina dupa normele europene. politia o sa refuze tu ii dai in judecata si cica se castiga procesul prin procedura asta. a mai auzit cineva de asa o metoda?
blu3s0ul is offline   Reply With Quote
Old 16-09-12, 16:18   #3213
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Procedura de inmatriculare este cea prevazuta de Legea nr. 9/2012 si Ordinul nr. 1501/20.. Daca incerci sa eviti procedura de acolo, refuzul este intemeiat si nu ai sanse de castig, spun eu. Singura metoda viabila este cea "clasica". Nu inteleg de ce incercati sa reparati ceea ce nu este stricat
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 16-09-12, 16:21   #3214
ViseZZZ

Stage 5
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 301
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Procedura de inmatriculare este cea prevazuta de Legea nr. 9/2012 si Ordinul nr. 1501/20.. Daca incerci sa eviti procedura de acolo, refuzul este intemeiat si nu ai sanse de castig, spun eu. Singura metoda viabila este cea "clasica". Nu inteleg de ce incercati sa reparati ceea ce nu este stricat
Ce ziceai?
h t t p : / / w w w . v i o r e l p a p u. ro /blog/?p=90
ViseZZZ is offline   Reply With Quote
Old 16-09-12, 20:29   #3215
ANDU41

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 69
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
mi-a zis un amic de o modalitate interesanta de evitata taxa la masinile sh. atunci cand mergi sa o inmatriculezi la politie le spui ca vrei sa inmatriculezi masina dupa normele europene. politia o sa refuze tu ii dai in judecata si cica se castiga procesul prin procedura asta. a mai auzit cineva de asa o metoda?

Exact ceea ce doresti sa ne spui se face de vre-o 3-4 ani ,adica se poate obtine in instanta inscrierea auto FARA plata taxei.Este o metoda cunoscuta .Te adresezi unui avocat si avocatul iti da o hotarare irevocabila cu care inmatriculezi auto fara plata taxei.Tot avocatul se adreseaza si politiei.Cine este interesat sa-mi dea un PM

Last edited by aleks; 16-09-12 at 21:39.
ANDU41 is offline   Reply With Quote
Old 16-09-12, 22:36   #3216
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Red face Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by ANDU41 View Post
Exact ceea ce doresti sa ne spui se face de vre-o 3-4 ani ,adica se poate obtine in instanta inscrierea auto FARA plata taxei.Este o metoda cunoscuta .Te adresezi unui avocat si avocatul iti da o hotarare irevocabila cu care inmatriculezi auto fara plata taxei.Tot avocatul se adreseaza si politiei.Cine este interesat sa-mi dea un PM
Asta asa e, asta este ceea ce am numit "metoda clasica". Dar sa o inmatriculezi dupa normele europene... nu vad cum s-ar putea, pentru ca normele europene nu prevad nicio procedura privind inmatricularea, aceasta fiind problema fiecarui stat in parte.

Trebuie sa urmezi procedura romaneasca, adica sa intrunesti toate conditiile privind inmatricularea, mai putin plata taxei.

A, ca in cuprinsul cererii catre serviciul de inmatriculari faci referire la norme europene care contrazic legislatia interna, asta e cu totul altceva.

@ViseZZZ: ce ziceam???
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 28-09-12, 23:22   #3217
panteraroz

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 48
Member of:
[SEAT]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Ma scuzati ca ma bag si eu ca musca'n lapte. Doresc niste lamuriri cu privire la legea ce se vrea introdusa in ianuarie 2013 privind plata retroactiva a taxei. Mai pe scurt, doresc sa cumpar o masina 2007-2009, masina deja inmatriculata in Ro. Daca masina a fost adusa de pe alte meleaguri la origini pot sa-l intreb pe vanzator de taxa, daca a platit-o/recuperat-o. Dar in cazul masinilor cumparate din reprezentanta care este situatia? In ce conditii si pentru care masini se preconizeaza a se plati aceasta taxa?
panteraroz is offline   Reply With Quote
Old 29-09-12, 07:36   #3218
ANDU41

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 69
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Se va plati taxa ptr orice auto(provenienta Romania NOUA ,sau SH UE) ptr care in perioada 2007-2013 NU s-a platit taxa ,sau s-a platit si s-a recuperat sau s-a inscris fara plata taxei.
Verificarea acestor situatii se va face la Administratia financiara asa ca indiferent de unde s-a cumparat auto nimeni nu o sa scape .Tu ca cumparator nu vei putea sa treci auto pe numele tau pana cand nu vei duce la politie dovada ca taxa a fost platita sau daca nu a fost platita dovada ca o vei plati .

Last edited by ANDU41; 29-09-12 at 07:39.
ANDU41 is offline   Reply With Quote
Old 29-09-12, 23:19   #3219
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

nu inteleg cum vine asta. daca am o masina ce am inmatriculato in 2009 , am platit taxa si am recuperat'o pe motiv ca este ilegala. nu prea vad de ce ar trebui platita din nou. nu are logica si nici nu cred ca este legal asa ceva din moment ce am recuperat taxa in justitie. cumparatorul masinii la randul sa va da statul in judecata ca sa nu mai plateasca taxa...e total aberant
__________________
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 30-09-12, 09:19   #3220
ANDU41

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 69
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Ai dreptate ,dar deocamdata asa zice legea .Si unde-i lege nu-i tocmeala.Avand in vedere ca cel cu o dacie din 2000 va plati 2500 euro daca va vrea sa o vanda ,ce te mai miri ca un A4 sau Ford Focus va plati 1500 euro.Credem ca asa cum s-a amanat cu un an aplicarea acestei legi probabil ca ori se va mai amana inca o data cu 1 an ori cel mai probabil se va schimba .Ma gandesc ca ar putea sa imprumute de la bulgari ceva idei.
ANDU41 is offline   Reply With Quote
Old 04-10-12, 20:31   #3221
rapy

Stage 5
 
rapy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 911
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Deci am achizitionat de curand un bmw e46 din 2002 2.0 euro 4 si inca nu am scos numere rosii si as vrea si eu niste sfaturi in privinta demersurilor spre inmatriculare pe RO gen un inceput pasii si in ce ordine.. gen traducere rar... ce taxe am de platit si in valoare de cat ...Va multumesc
rapy is offline   Reply With Quote
Old 10-10-12, 15:48   #3222
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Fiti amabili va rog, stie cineva daca OUG pentru suspendarea taxei de inmatriculare s-a publicat in Monitorul Oficial ?

Daca da, stie cineva unde gasesc cererea tipizat de restituire completa a taxei de poluare adresata administratiei financiare ?

Stima.
__________________
"Soichiro Honda was turned down by Toyota Motor Corporation for a engineering job. He was jobless for a while and started making his own scooters at home. Encouraged by his neighbours, he later setup his own company – Honda Motor Corporation. "

Last edited by Santon; 10-10-12 at 15:59.
Santon is offline   Reply With Quote
Old 11-10-12, 18:14   #3223
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Data Detalii

12/09/2012 Amână cauza
Solutie: lipsă de procedură şi pentru a depune la dosar dovada înmatriculării autoturismului în alt stat membru UE şi pentru a depune răspunsul pârâtului la cererea de restituire a taxei de poluare.

10/10/2012 Admite cererea
Solutie: Admite acţiunea. Obligă pârâtele, în solidar, să restituie reclamantului suma de 5.752 de lei, reprezentând taxă de de primă înmatriculare, precum şi dobânda legală, calculată potrivit art. 124 Cod procedură fiscală, de la data expirării termenului de 45 de zile de la data formulării cererii de restituire înregistrată la 07.05.2012, până la data plăţii efective. Obligă pârâta să plătească reclamantului suma de 42 de lei cu titlu de cheltuieli de judecată. Cu drept de recurs în 15 zile de la comunicare.


Am apelat la casa de avocatura coltuc, de care am aflat de pe threadul asta, au si cont pe 4t,eu nici macar nu sunt din acelasi oras cu ei, nu a trebuit sa fac nimic, s-au ocupat ei de tot.

Deci, aparent se poate.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 13-10-12, 15:47   #3224
blu3s0ul

Stage 2
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 22
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

eu am vorbit cu cei de la coltuc si au fost cam vagi. pe mine ma intereseaza sa inmatriculez masini fara sa platesc taxa. ei eu zic ca se poate dar nu au mentionat cat dureaza 2-3 luni sau 1 an pana ai o decizie definitiva.
plus ca nu sunt din bucuresti si nu inteleg cum pot ei sa ma reprezinte si sa faca procesul in bucuresti daca esti din alt judet.
daca reusesc sa lamuresc aceste probleme vor avea o multime de clienti.
blu3s0ul is offline   Reply With Quote
Old 18-10-12, 03:33   #3225
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Au fost vagi pentru ca termenele de la tribunal nu depind de ei, nici sentintele.
a3ds is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -