Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 15-12-08, 14:52   #1021
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Pentru Cristian S., din Otopeni, Sărbătorile de Crăciun vor fi prilej de bucurie dublă. Cu ajutorul echipei de la www.asistenta pentruconsumatori.ro, el a reuşit să-şi recupereze de la stat atât cei peste 6.600 de lei cât l-a costat taxa de primă înmatriculare pentru maşina sa, cât şi dobânda aferentă timpului în care nu a putut beneficia de aceşti bani, adică 3.240 de lei.

“Tot meritul e al avocatului de la Urban şi Asociaţii. Am dat în judecată statul român şi am câştigat procesul, obligând Administraţia Finanţelor Publice Ilfov să-mi restituie cei aproape 6.700 de lei. Numai eu ştiu cât i-am rugat şi înainte, şi în timpul procesului să-mi dea de bună voie banii înapoi şi m-au sfidat zicându-mi: «Du-te, domnule, la proces şi, dacă vei câştiga, mai caută-ne»”, povesteşte Cristian.

Pleacă în concediu cu suma care i s-a întors în buzunar

Impulsionat de avocaţi, bărbatul nu s-a lăsat şi a cerut autorităţilor să-i restituie şi dobânda pentru perioada în care statul i-a folosit banii din taxă, adică mai mult de jumătate din valoarea taxei iniţiale. În total, pentru 489 de zile, de când i s-a impus taxa şi până la decizia instanţei. “Sunt fericit. Am încasat banii, aproape 10.000 de lei, şi deja am făcut cinste cu câte o pizza colegilor de la serviciu. Mă gândesc, cu suma restituită de instanţă, să petrec un concediu de vis alături de familia mea”, ne-a mai spus ilfoveanul, care a dorit ca identitatea lui să nu fie făcută publică.

Şi alţi români au învins sistemul

Un arădean şi un avocat din Târgu Mureş au învins şi ei sistemul taxei de poluare. Primul a căpătat diferenţa de bani dintre suma plătită pentru vechea taxă de primă înmatriculare şi taxa de poluare. Bărbatul a reuşit să ridice de la ghişeu suma de 2.472 lei. Al doilea succes împotriva taxei auto a fost cel obţinut de Daniel Sălcudean din Târgu Mureş, care a primit în instanţă dreptul de a circula cu maşina fără să plătească birul pe prima înmatriculare.
sursa: Libertatea
aleks is offline   Reply With Quote
Old 15-12-08, 15:26   #1022
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

da...dar vezi tu se cheltuie mult cand incepi asa ceva....si nu prea isi permite oricine..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 15-12-08, 15:46   #1023
niku

Stage 5
 
niku's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 310
Member of:
[Opel]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

o scurta intrebare pentru un e4 cu motor de 1,9 o sa platesc 1400E la o masina din 2006?eu am auzit la tv ca motoarele e4 care nu depasesc 2000cmc nu platesc taxa de mediu,chiar daca masina nu este noua..voi ce stiti???
__________________
niku is offline   Reply With Quote
Old 15-12-08, 15:48   #1024
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

cam asa stiam si eu dar...acum nu mai stiu la ce rezultat sa ajuns
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 15-12-08, 16:08   #1025
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Joi, un nou miting de protest fata de taxa auto in Bucuresti

Comisia de avizare a cererilor de organizare a adunarilor publice din cadrul Primariei Municipiului Bucuresti a aprobat, luni, al doilea miting de protest fata de taxa auto pentru joi, 18 decembrie.


Reprezentantii Comisiei au verificat documentatia depusa pentru organizarea acestui protest si au dat aviz favorabil, potrivit unui comunicat al Primariei Capitalei, remis, luni, Ziare.com.

Mitingul se va desfasura intre orele 11:30-15:00. Protestatarii, in numar declarat de 800 de persoane, se vor aduna in Piata Victoriei (trotuarul de langa Muzeul Grigore Antipa) 12:00-13:00 pichet de protest.

Intre 13:00 si 14:00 manifestantii vor face mars pietonal pe traseul Piata Victoriei-Calea Victoriei-Piata Natiunile Unite-Bulevardul Natiunile Unite-Parc Izvor (alveola). Deplasarea se va face numai pe banda intai de circulatie.

Intre 14:30 si 15:00 se vor imbarca in microbuze, care numai in acest interval vor fi parcate pe Bulevardul Libertatii (intre Bulevardul Natiunile Unite si Splaiul Independentei).

Sursa: Ziare.com
__________________

Last edited by boy_wonder; 15-12-08 at 19:08.
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 15-12-08, 16:33   #1026
-Caz-

Stage 5
 
-Caz-'s Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,311
Member of:
[Opel]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

data trecuta au facut burta mare gaborii... au oprit in drum spre Victoriei toate masinile cu nr rosii,de tzol si inmatriculate in alta tara decat in ro si le-au tinut o ora pe bara + amenzi ca la balamuc , dosare penale celora cu nr expirate . Dar nu considera o noutate japca practicata de politia romana , japca acoperita de legi scrise de ei pentru ei .
__________________
"Take care of your body. It's the only place you have to live." http://www.naturalfit.ro/
-Caz- is offline   Reply With Quote
Old 15-12-08, 16:37   #1027
sparly

Presedinte SRR

Stage 5
 
sparly's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 4,714
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Echipa de sprijin]
[Shine Club]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Mustang View Post
Eu zic sa te abtii, pentru ca tu cu tastele tale ai scris pe BWC ca ai plecat din cauza ca mitingul nu era autorizat.
Sa stii ca in Timisoara si in alte locatii nu a fost autorizat si lumea s-a prezentat.
D'astia cu gura mare sunt destul, dar sambata s-a vazut ce multi ati fost.

Toata stima tuturor de pe forum care CHIAR au VENIT.
pai fi atent prietene u ai fi iesit cu asa bener pe strada u ai mai fost la vrun protest vro data ,protest este ce facem noi pe ghencea nu cea fost in victoriei 100 pers ca sti cum stai
__________________
GARAGE PERFORMANCE TUNING VA OFERA PIESE SI ACCESORII AUTO NOI SI SH LA PRETURI FARA CONCURENTA ,REPARATI SPOILERE SPARTE,LUCRARI FIBRA SI TINICHIGERIE INCLUSIV MECANICA,PT CONTACT 0764284830
sparly is offline   Reply With Quote
Old 15-12-08, 16:41   #1028
Sonny
Peugeot Driver

Stage 5
 
Sonny's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,680
Member of:
[PEUGEOT]
[4Rally]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by niku View Post
o scurta intrebare pentru un e4 cu motor de 1,9 o sa platesc 1400E la o masina din 2006?eu am auzit la tv ca motoarele e4 care nu depasesc 2000cmc nu platesc taxa de mediu,chiar daca masina nu este noua..voi ce stiti???
Eu stiam ca doar la masinile EURO4+ NOI nu se plateste taxa.
Sonny is offline   Reply With Quote
Old 15-12-08, 16:43   #1029
niku

Stage 5
 
niku's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 310
Member of:
[Opel]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

exista vreo institutie a statului asta la care pot afla 100% cum sta treaba..vreau sa`mi i`au o masina si trebuie sa stiu daca ma incadrez in bani sau nu.
niku is offline   Reply With Quote
Old 15-12-08, 16:50   #1030
DolusD

Stage 5
 
DolusD's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 870
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
[MERCEDES]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by niku View Post
exista vreo institutie a statului asta la care pot afla 100% cum sta treaba..vreau sa`mi i`au o masina si trebuie sa stiu daca ma incadrez in bani sau nu.
da , la fisc ! bafta
DolusD is offline   Reply With Quote
Old 15-12-08, 16:51   #1031
ovidiums
Freehand Design Team Member

Stage 5
 
ovidiums's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 480
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Sonny View Post
Eu stiam ca doar la masinile EURO4+ NOI nu se plateste taxa.
si nici cele din statele nemembre ale UE.
ovidiums is offline   Reply With Quote
Old 15-12-08, 17:17   #1032
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Mari sperante nu imi pun...asta nu e miting organizat de cei care vor sa demonstreze ci miting organizat de comunisti !!! nu ai voie cu masina ,te imbarcheaza in microbuz ca sa iti ia datele inainte ,primesti o linie desenata pe sosea unde ai voie sa faci pasi...cumva aminteste tare de ceausescu... )

Last edited by mobiles_de; 15-12-08 at 19:14.
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 15-12-08, 17:25   #1033
viorel_MNK

Stage 5
 
viorel_MNK's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 674
Member of:
[VW]
Exclamation Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by niku View Post
o scurta intrebare pentru un e4 cu motor de 1,9 o sa platesc 1400E la o masina din 2006?eu am auzit la tv ca motoarele e4 care nu depasesc 2000cmc nu platesc taxa de mediu,chiar daca masina nu este noua..voi ce stiti???
noua taxa este exact triplarea celei vechi. Adica poti calcula pt. calculatoarele de taxa vechi ai inmultesti cu 3 si da cat ai de plata in noul format.

Quote:
Originally Posted by Sonny View Post
Eu stiam ca doar la masinile EURO4+ NOI nu se plateste taxa.
Quote:
Originally Posted by ovidiums View Post
si nici cele din statele nemembre ale UE.
In noul format al taxei auto este specificat faptul ca masinile noi si masinile euro 4 care nu depasesc 2000 cmc care sunt inmatriculate pt. prima data in orice stat al UE sunt scutite de la plata taxei. Adica, daca vii cu o masina din SUA, China sau orice alt stat din afara UE si se incadreaza in cerintele de mai sus, nu se mai plateste taxa auto. E o porcarie, dar asa scrie...

Last edited by viorel_MNK; 15-12-08 at 17:33.
viorel_MNK is offline   Reply With Quote
Old 15-12-08, 17:29   #1034
niku

Stage 5
 
niku's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 310
Member of:
[Opel]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

vai de capul nostru,in loc sa`mi i`au o masina mai buna i`au una mai proasta ca tre sa`i dau partea lu tariceanu...
niku is offline   Reply With Quote
Old 15-12-08, 18:05   #1035
danuuu

Stage 5
 
danuuu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 447
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

l-as spanzura pe tariceanu asta...in fata la citroen
danuuu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -