Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 17-12-08, 18:11   #136
bezz

Stage 5
 
bezz's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 869
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

Quote:
Originally Posted by Insanerzw View Post
Cedez nervos pt ca il vad cum il doare in cot de tara!
crezi ca "tara" se rezuma la cateva mii de oameni care au probleme pentru ca au importat niste masini SH? sunt mai multi someri sau viitori someri in industria auto romaneasca decat pagubiti cu taxa lui tariceanu. ce copii sunteti...
__________________
Loud&Proud member of SQNLL Team
Music is my PASSION and CITROEN my LOVE


bezz is offline   Reply With Quote
Old 17-12-08, 18:30   #137
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

Quote:
Originally Posted by bezz View Post
crezi ca "tara" se rezuma la cateva mii de oameni care au probleme pentru ca au importat niste masini SH? sunt mai multi someri sau viitori someri in industria auto romaneasca decat pagubiti cu taxa lui tariceanu. ce copii sunteti...
Amice, analizeaza situatia mai in ansamblu, nu fi tu doar un robot care a primit informatii de la nu stiu ce discurs si acuma le reciti cu multa mandrie. Acei someri/viitori someri nu se datoreaza masinilor sh. Masinile sh au fost s vor fi, si nimeni nu a fost somer din aceasta cauza. Situatia de acum se datoreaza crizei financiare MONDIALE, criza care precum vezi cauzeaza probleme nu numai la noi in tara. Majoritatea mairlor producatori auto au aceasta problema, unii isi inchid fabrici temporar, altii reduc orele de lucru, altii renunta la una alta (vezi subaru care a renuntat la WRC), iar noi ne resimtit putin mai tare deoarece bine inteles ca primele fabrici care se inchid sunt cele micute din tari mai putin dezvoltate (nu ma refer la dacia, ci la micile firme care produc cine stie ce componente pe la noi prin tara) care au cel mai mult de suferit.. ca de obicei.

Categoric, industria auto trebuie protejata, si inteleg importanta acesteia pentru economia tarii noastre, dar de asemenea fabricile trebuie sa se ia dupa piata, nu piata dupa fabirici. Nu poti ogliga omul sa isi ia ce vrea statul, cred ca ne-am maturizat si noi puintel sa trecem peste chestiile alea nu? Imediat va convinge dragul de Calin ca toata criza mondiala e din cauza la masinile SH, si daca nu cumva au venit extraterestrii cu cateva tone de masini sh pe care ni le-au bagat pe gat in toata lumea si au destabilizat tot echilibrul universului lasand si renii lui mos craciun someri, atunci treaba asta are o cu totul alta cauza.

Last edited by RA_2fast4u; 18-12-08 at 10:17.
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 17-12-08, 18:48   #138
liviu27

Stage 2
 
liviu27's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 73
Member of:
[VW]
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

Maine la 11.30,in piata Victoriei,pe trotuarul de la Antipa
liviu27 is offline   Reply With Quote
Old 17-12-08, 21:48   #139
bezz

Stage 5
 
bezz's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 869
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

RA_2fast4u : nu sunt asa naiv sa cred ca industria auto are probleme datorita importurilor de masini SH; ce am vrut sa spun este ca sunteti (din pacate pentru voi) o foarte mica minoritate (de-asta v-am raportat la numarul somerilor din industria auto, ca ei sunt mai multi ca voi, nu ca ar fi ajuns ei pe drumuri din cauza voastra).
si oricat l-ati injura pe tariceanu, interesul vostru nu este neaparat unul general, oricat de bun simt ar fi.

ps cei de la dacia intra in somaj datorita politicii abjecte a grupului reno, care are interese in Franta, nu in RO...
bezz is offline   Reply With Quote
Old 17-12-08, 22:56   #140
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

ce fac ei, adica as ne bage pe gat loganul este gen comunist...cu toate ca au trecut 19 ani de la el inca ii simtim prezenta...sa vanda loganul cu 3000 nou si ne luam..ca oricum mai mult nu valoreaza..dar la 8000-9000 de euro cat costa...si are o tabla la fel de proasta ca si cartonul de pe trabant...si fara dotari, care la alte masini sunt standard...

Last edited by Gabi; 20-12-08 at 08:07.
69WRX is offline   Reply With Quote
Old 18-12-08, 23:33   #141
liviu27

Stage 2
 
liviu27's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 73
Member of:
[VW]
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

Quote:
Originally Posted by 69WRX View Post
ce fac ei, adica as ne bage pe gat loganul este gen comunist...cu toate ca au trecut 19 ani de la el inca ii simtim prezenta...sa vanda loganul cu 3000 nou si ne luam..ca oricum mai mult nu valoreaza..dar la 8000-9000 de euro cat costa...si are o tabla la fel de proasta ca si cartonul de pe trabant...si dotari pwla...dotari care la alte masini sunt standard...


Sunt zvonuri ca productia unui Logan chel ar costa 3500 euro.Restul e profit.Am prieteni care lucreaza la Dacia si de la ei am auzit.
liviu27 is offline   Reply With Quote
Old 19-12-08, 00:07   #142
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

smecheri si ei...de loganurile de politie ce sa mai zicem ?
69WRX is offline   Reply With Quote
Old 19-12-08, 11:52   #143
luckas
VW Driver

Stage 3
 
luckas's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 111
Member of:
[VW]
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

Lunar se incasa in jur de 30-40 milioane euro din taxa auto ,bani care mergeau la mediu ( VRAJEALA ) ,acum ca sa triplat se va incasa mai putin sau 0 .INTREBARE : CINE CISTIGA? CE BOU LA FACUT MASA PE TARICESCU
__________________
JOSSSSSSSSSS TAXA
luckas is offline   Reply With Quote
Old 19-12-08, 12:12   #144
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

iti dai seama ca se incaseaza extrem de putin...eu zic ca nu o sa o tina preas mult taxa asta ca nu o sa le convina...de scos nici atat, dar macar sa revina la normal..
69WRX is offline   Reply With Quote
Old 19-12-08, 12:34   #145
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

Quote:
Originally Posted by bezz View Post
RA_2fast4u : nu sunt asa naiv sa cred ca industria auto are probleme datorita importurilor de masini SH; ce am vrut sa spun este ca sunteti (din pacate pentru voi) o foarte mica minoritate (de-asta v-am raportat la numarul somerilor din industria auto, ca ei sunt mai multi ca voi, nu ca ar fi ajuns ei pe drumuri din cauza voastra).
si oricat l-ati injura pe tariceanu, interesul vostru nu este neaparat unul general, oricat de bun simt ar fi.

ps cei de la dacia intra in somaj datorita politicii abjecte a grupului reno, care are interese in Franta, nu in RO...
Eu zic ca nu suntem o minoritate. Gandeste-te cati nu vor fi in urmatorii 2 ani sa zicem pusi in situatia de a plati taxa asta? Sa zicem ca momentan ai o masina "prinicpala" sa zicem ca poate aceea ti-o iei noua. Ai un copil de 20 si ceva de ani, nu ii iei ceva nou, si nu ii iei logan, ca deh e tanar si nelinistit, ii iei un sh, poate ai vreo 30 de ani, ai o masina decenta dar mai vrei una pentru.. off road? sau poate ai frima si mai vrei o dubita sa te ajute, eu zic ca sunt foarte putine persoane care pe parcursul vietii nu au cel putin o masina sh. Si asta zic eu, nu ne face o minoritate. Poate ca multi nu se gandesc acum la asta, dar peste ceva timp vor vrea. Multi poate si-au platiti taxa si sunt impacati, suntem o minoritate doar aparenta, pentru ca ies in strada din pacate doar cei pe care ii doare direct (cei care aduc masini de afara, cei care chiar au o masina cu numere rosii etc. )


Si in fond si la urma urmei, taxa aceasta este poate cel mai deranjanta la baza ei, faptul ca statul iti spune: "Tu iti iei ce vrem noi!", indiferent la ce s-ar referi ea, este impotriva principiilor unei tari care si-a varsat sange ca sa ajunga "libera".

Last edited by RA_2fast4u; 19-12-08 at 12:37.
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 19-12-08, 15:32   #146
Twin16

Stage 3
 
Twin16's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 102
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

Quote:
Originally Posted by RA_2fast4u View Post
Eu zic ca nu suntem o minoritate. Gandeste-te cati nu vor fi in urmatorii 2 ani sa zicem pusi in situatia de a plati taxa asta? Sa zicem ca momentan ai o masina "prinicpala" sa zicem ca poate aceea ti-o iei noua. Ai un copil de 20 si ceva de ani, nu ii iei ceva nou, si nu ii iei logan, ca deh e tanar si nelinistit, ii iei un sh, poate ai vreo 30 de ani, ai o masina decenta dar mai vrei una pentru.. off road? sau poate ai frima si mai vrei o dubita sa te ajute, eu zic ca sunt foarte putine persoane care pe parcursul vietii nu au cel putin o masina sh. Si asta zic eu, nu ne face o minoritate. Poate ca multi nu se gandesc acum la asta, dar peste ceva timp vor vrea. Multi poate si-au platiti taxa si sunt impacati, suntem o minoritate doar aparenta, pentru ca ies in strada din pacate doar cei pe care ii doare direct (cei care aduc masini de afara, cei care chiar au o masina cu numere rosii etc. )


Si in fond si la urma urmei, taxa aceasta este poate cel mai deranjanta la baza ei, faptul ca statul iti spune: "Tu iti iei ce vrem noi!", indiferent la ce s-ar referi ea, este impotriva principiilor unei tari care si-a varsat sange ca sa ajunga "libera".
RA_2fast4u,

Ar fi bine sa te concentrezi totusi pe ce zice bezz, pentru ca el ti-a prezentat un fapt. El vorbeste despre ce reprezinta interesele voastre astazi, acum. Sunteti intr-adevar o minoritate si fiindca romanul nu se baga sa-l ajute pe aproapele lui decat atunci cand e si el direct implicat, asa cum spui tu. Si adevarat, sunt mii si mii de probleme. Cum nici unii dintre voi sa zicem ca nu s-ar alatura unui protest legat de masinile non-euro si 2011, pentru ca nu va priveste direct, asa nici altii cu alte probleme acum, nu se gandesc la ce li se va intampla peste doi ani. Fiecare are interesele lui. Nu este in aparenta, este o realitate.
Twin16 is offline   Reply With Quote
Old 20-12-08, 02:19   #147
passatb4

Stage 5
 
passatb4's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 371
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

cand vroiam sa imi aduc o amarata de masina vw passat 35i care arata de 100de mi de ori mai bine ca loganul si nu polueaza ca el mai bine platesc taxa la italieni decat sa o aduc aici am avut o alta masina si am vanduto cu scopulde am lua una din 2001 si cand ma uit ca la ea platesc 4000 de euro sa o inscriu ce sa mai zic asta e acum trebuie sa ne conformam situatiei si sa murim la noi in tara. peste 1 an ne pune taxa pe respiratie ca poluam cu co2 din corp peste 2 ani ne tripleaza si taxa asta o sa ajungem mai rau ca in filmele sf(nu o zic cu rautate acum da unele masini sh chiar ar trebui interzise da unele arata de plangi langa ele daca vrei sa le scoti pe strada e vina la rar ca le-au inscris pe asa zisele rable si acum noi suferim adevarul e ca in ue nu se mai insciu masini daca nau euro 2 cum e in italia spania etc asa ar trebui si la noi nu sa ne tripleze taxa daca masina mea nu corespunde normelor nu o inscrie asta e o duc la tara si fac cotet da cand corespunde lasam sa merg cu ea pana imi iau una noua cu cis cum vor palarmentari nostri bft lor sa le fie sa aibe parte numaid e masini eur 6 de acum in colo si nou numai de rable cum le zic ei bien a zis basescu sa treiti bine ca..... si sa mancati ce a taiat ciomu asta o sa facem daca stam cu mainile in bzunare
passatb4 is offline   Reply With Quote
Old 20-12-08, 04:45   #148
bezz

Stage 5
 
bezz's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 869
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

in afara de niste marsuri si adunari ce par ale unor oameni dezorganizati si disperati si un thread intreg hai in strada sa-i rupem capul lui tariceanu, nu vad alte incercari palpabile ca sa va rezolvati situatia. televiziunile va arata numai manifestarile si nu neaparat intr-o lumina neutra/pozitiva, in ziare se scrie numai despre marea coalitie si guvernu' lu' peste , la radio mircea badea va rade in nas etc
nu cred ca stiti sa va organizati si e o treaba generalizata in tara asta. cati au dat in judecata statul pentru ca nu recunosc taxa asta aberanta? si cati au luat amenda ca au blocat necugetat circulatia in timpul manifestarilor?
organizare!
bezz is offline   Reply With Quote
Old 20-12-08, 04:50   #149
bezz

Stage 5
 
bezz's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 869
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

Quote:
Originally Posted by liviu27 View Post
Sunt zvonuri ca productia unui Logan chel ar costa 3500 euro.Restul e profit.Am prieteni care lucreaza la Dacia si de la ei am auzit.

nu-s zvonuri, e realitate. si? ce poti face? cam orice masina noua are un adaos ce aproape ca-i dubleaza valoarea la iesirea de pe banda, dar din banii aia traieste si transportatorul, si dealer-ul, si producatorul, mai plateste si taxe la buget etc...ce contributii la buget aduceau/aduc samsarii de masini?
asta-i sistemul capitalist. nu-ti convine? nu cumperi sau te muti in cuba/coreea de N.

Last edited by bezz; 20-12-08 at 04:52.
bezz is offline   Reply With Quote
Old 20-12-08, 09:21   #150
liviu27

Stage 2
 
liviu27's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 73
Member of:
[VW]
Default Re: IESIM IN STRADA !!!!!!!!!!!

Quote:
Originally Posted by bezz View Post
nu-s zvonuri, e realitate. si? ce poti face? cam orice masina noua are un adaos ce aproape ca-i dubleaza valoarea la iesirea de pe banda, dar din banii aia traieste si transportatorul, si dealer-ul, si producatorul, mai plateste si taxe la buget etc...ce contributii la buget aduceau/aduc samsarii de masini?
asta-i sistemul capitalist. nu-ti convine? nu cumperi sau te muti in cuba/coreea de N.


Ai impresia ca platesc francezii prea multe taxe la buget?Te inseli.Grosul banilor merg in Franta.Nu-mi spune povesti.Ai idee macar,cat castiga patroniii si directorii din lantul asta ce-l descrii tu?Crezi ca 20 de mii de ron,e un salariu corect pentru Romania,cand altii mor de foame?Si samsarul nu plateste tot din cauza sistemului,care este foarte prost.Capitalismul nu e asa,cu ajutoare de la guvern.Nu faci un produs viabil si de succes,te mananca falimentul,...asta e capitalism.In ce alte domenii a mai dat Tariceanu ajutoare de stat?Ce le-a facut la cei de la Alro?Vad,ca nu prea stii ce vorbesti.
liviu27 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -