Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 26-07-08, 02:09   #91
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: ford vs peugeot

a venit marele moment....dintre ford si peugeot pana la urma am ales ford....dar acum va rog sa-mi spune-ti la ce sa fiu atent cand iau un ford focus sa nu iau tzeapa(m-am mai gandit si la opel astra sau golf dar alea in caz ca nu gasesc un ford focus care sa-mi placa)....deci va rog sa-mi spune-ti la ce trebuie sa fiu antent daca vreau sa-l cumpar...
__________________
"APLICAM TOTI LEGEA JUNGLEI DESI STAM INTRE BETOANE..."
Craxy is offline   Reply With Quote
Old 26-07-08, 12:23   #92
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: ford vs peugeot

Ca la orice masina - numar de kilometrii, carte de service, cand a fost schimbata distributia, daca e diesel sa fii atent daca suiera turbina in mod anormal, daca scoate fum puternic, daca e benzina nu prea sunt probleme, sunt motoare foarte fiabile cu o intretinere simpla si foarte decenta ca bani (revizie facuta in "casa" - in jur de 400 RON).
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 27-07-08, 02:41   #93
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: ford vs peugeot

oricum as vrea sa iau unu pe benzina deoarece imi plac mai mult motoarele pe benzina oare ar fi o afacere buna sa ma uit pe internet dupa masina sa ma duc in germania sa o iau sa vin in tara si sa-i fac inmatricularea sau sa o iau direct de aici?

adik drumu+masina+taxa inamtriculare+alte taxe necesare+numere provizori=masina luata din romania gata inamtriculata

cum ies mai ieftin sau mai scump?
Craxy is offline   Reply With Quote
Old 27-07-08, 12:40   #94
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: ford vs peugeot

Din Germania e posibil sa iesi putin mai ieftin insa ai certitudinea ca masina e mai "curata", oferta e bogata, trebuie sa ai timp sa cauti.
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 27-07-08, 19:51   #95
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: ford vs peugeot

Quote:
Originally Posted by Craxy View Post
oricum as vrea sa iau unu pe benzina deoarece imi plac mai mult motoarele pe benzina oare ar fi o afacere buna sa ma uit pe internet dupa masina sa ma duc in germania sa o iau sa vin in tara si sa-i fac inmatricularea sau sa o iau direct de aici?

adik drumu+masina+taxa inamtriculare+alte taxe necesare+numere provizori=masina luata din romania gata inamtriculata

cum ies mai ieftin sau mai scump?
daca n-ar fi mai convenabil n-ar aduce nimeni masini de afara.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 07-08-08, 21:28   #96
Medox

Stage 5
 
Medox's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 386
Default Re: ford vs peugeot

Quote:
Originally Posted by Craxy View Post
gasesc golf 4 in stare buna de functionare si inmatriculat in bani astia?
sal.daca inca nu ti-ai luat masina, tin sa iti zic ca eu am focus turnier tddi din 2004 si se comporta foarte bine, consum mic mai ales daca e un diesel iar piesele nu sunt exagerat de scumpe, depinde si de unde le ei.si peugeot 206 e o masina buna dar intra in clasa de comparatie cu fiesta cum au mai zis si alte persoane de pe forum.daca gasesti ford eu zic sa mergi pe aceasta optiune .alte optiuni ar mai putea fi, un audi a3 3 usi, modelul precedent, gasesti la bani astia.cineva a zis Fiat Stilo, care e o masina foarte buna, si ar mai fi Alfa Romeo, dar nu stiu cam ce ai gasi la bani astia. nici golf 4 nu e rau, pana la urma urmei e necesara o masina, si sa iti faci treaba cu ea si sa nu te rupa la consum si nici la buzunar .si inca ceva , nu mai ziceti ca Masina X , Y , Z e prea comuna pentru ca sunt foarte multe masini in clasa celor mai sus mentionate care se regasesc in mai multe exemplare cam in orice oras din Romania asta.daca vrei masina exclusivista ..stii tu ce trebuie sa cumperi.sper ca nu am deranjat pe nimeni.succes la cumparat.
Medox is offline   Reply With Quote
Old 08-08-08, 00:25   #97
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: ford vs peugeot

Quote:
Originally Posted by Medox View Post
sal.daca inca nu ti-ai luat masina, tin sa iti zic ca eu am focus turnier tddi din 2004 si se comporta foarte bine, consum mic mai ales daca e un diesel iar piesele nu sunt exagerat de scumpe, depinde si de unde le ei.si peugeot 206 e o masina buna dar intra in clasa de comparatie cu fiesta cum au mai zis si alte persoane de pe forum.daca gasesti ford eu zic sa mergi pe aceasta optiune .alte optiuni ar mai putea fi, un audi a3 3 usi, modelul precedent, gasesti la bani astia.cineva a zis Fiat Stilo, care e o masina foarte buna, si ar mai fi Alfa Romeo, dar nu stiu cam ce ai gasi la bani astia. nici golf 4 nu e rau, pana la urma urmei e necesara o masina, si sa iti faci treaba cu ea si sa nu te rupa la consum si nici la buzunar .si inca ceva , nu mai ziceti ca Masina X , Y , Z e prea comuna pentru ca sunt foarte multe masini in clasa celor mai sus mentionate care se regasesc in mai multe exemplare cam in orice oras din Romania asta.daca vrei masina exclusivista ..stii tu ce trebuie sa cumperi.sper ca nu am deranjat pe nimeni.succes la cumparat.




nu am luat masina sapt asta o sa-mi vina bani dar am auzit de la un fost proprietar de ford focus ca sunt f scumpe piesele(ex dat de el un rulment 4mil)el a zis ca sa iau opel astra scurt de bani aia.....akm am ramas la aceste 2optiuni astra scurt sau focus ma intereseaza doar intretinerea(piesele,consum)deoarece fordu sigur are mai multa putere si imi si place mai mult
Craxy is offline   Reply With Quote
Old 13-08-08, 12:56   #98
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: ford vs peugeot

cred ca o sa fac rost pana la urma de vreo 7500euro iar cu bani astia ma gandesc la un bmw 316 318 320,oricare din astea...ce zice-ti se merita la 18 ani....ce consum au avand in vedere ca o sa ma plimb prin oras cam des cu ea....intretinerea cum este?

evindent intretinerea si consumul fata de ford....la care sunt mai scumpe piesele etc.
Craxy is offline   Reply With Quote
Old 13-08-08, 15:33   #99
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: ford vs peugeot

Evident ca un BMW este mai sump de intretinut decat un Ford, iar 316, 318 modelul e46 sunt cam "amanetate" de samsarii din Germania, nu prea mai gasesti la privat unul "curat".
Daca mergi cu el prin oras, Focusul este o alegere mai buna .... insa BMW are alta "prestanta" in cazul "pustanilor".
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 13-08-08, 15:42   #100
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: ford vs peugeot

Quote:
Originally Posted by NWZeu View Post
Evident ca un BMW este mai sump de intretinut decat un Ford, iar 316, 318 modelul e46 sunt cam "amanetate" de samsarii din Germania, nu prea mai gasesti la privat unul "curat".
Daca mergi cu el prin oras, Focusul este o alegere mai buna .... insa BMW are alta "prestanta" in cazul "pustanilor".
vad ca tu ai bmw 320 cam cat iti ia in oras?si piesele sunt f scumpe?oricum in orasul in care sunt eu nu este asa aglomeratie sa merg cu 20-30km/h....oircum ma intereseaza piesele nu cumva sa se strice ceva si sa stau cu ea 1luna pana fac rost de bani sa cumpar piesa
Craxy is offline   Reply With Quote
Old 13-08-08, 17:05   #101
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: ford vs peugeot

dintre bmw(316,318,320),ford focus si vw bora cu care ies cel mai bn...consum,pretul la piese,intretinere

Last edited by Craxy; 13-08-08 at 17:25.
Craxy is offline   Reply With Quote
Old 13-08-08, 19:51   #102
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: ford vs peugeot

Eu am 320 Diesel, si ia decent in oras - media de pe CB este de 6.4 - este adevarat ca am mers mult in extraurban, insa estimez un 8-9 in oras (atentie - ESTIMEZ).
NWZeu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -