Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 23-05-08, 21:54   #31
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: ford vs peugeot

Exceptand ultima fraza care este flame, ai abordat un stil filozofic in ceea ce priveste niste cifre si statistici, asadar o alegere neinspirata ..... vrei sa vorbim despre Citroen si de avangardismul lor, o facem pe alt thread, nu aici, ca este offtopic.
PS: ti-am inteles punctul de vedere in materie de autoturisme, lasa-i si pe altii sa isi dea cu parerea si cel care a deschis threadul sa se hotarasca pana la urma ce vrea (din ce clasa va fi autoturismul deoarece e interesat de 206 si considera Punto mic).
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 23-05-08, 22:11   #32
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: ford vs peugeot

mie nu prea imi plk masinile care sunt ca punto sau stilo deoarece sunt prea mici adik prea scunde si scurte...scunde nu ma deranjeaza dar si scunde si scurte nu-mi plk...de asemenea nici prea inalte si scurte

in bani astia 6500 gasesc oare un 307??inamtriculat si daca da cum este fata de focus?
__________________
"APLICAM TOTI LEGEA JUNGLEI DESI STAM INTRE BETOANE..."
Craxy is offline   Reply With Quote
Old 24-05-08, 01:14   #33
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: ford vs peugeot

deci vrei masina scunda dar lunga, sau ingusta dar lata sau lata si lunga? sau vrei ingusta si lunga sau scurta si lata?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 24-05-08, 01:21   #34
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: ford vs peugeot

Pfft ! Stilo ESTE MULT mai mare inauntru decat golf de exemplu, cauta volumul habitaclului pe net.

PS: am impresia ca nu stii cum arata stilo, scz daca te simti jignit
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 24-05-08, 11:04   #35
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: ford vs peugeot

nu ma simt jignit deloc pt ca stiu cum arata dar nu-mi place...eu am zis ce vreau un 206(akm m-am gandit la 307 dar nu stiu daca gasesc in 6500 hai sa zicem 7000)sau ford focus...si din cauza asta am cerut parerea voastra despre ford si peugeot

daca vroiam sa aud pareri despre stilo nu puneam ford vs peugeot ca punea ford vs peugeot vs fiat

hai ca mai pun ink ceva ce zice-ti despre skoda fabia 1.4? sau 1.6?
Craxy is offline   Reply With Quote
Old 24-05-08, 23:49   #36
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: ford vs peugeot

bun deci tocmai am ajuns acasa cu masina de la tractari si cu batrana dacie pe ea si m-a costat aproape 3mil(jumate din pretu cu care vindeam dacia)


dati-mi va rog cat mai repede ceva pareri ce sa iau ca vreau sa iau cat mai repede o masina buna si sa nu am probleme cu ea

mai bag ceva preferinte va rog spune-ti din punct de vedere:fiabila,consum,intretinere,piese(nu ma intereseaza parerea despre design exterior si interior deoarece trebuie sa-mi placa mie)
peugeot 206,307
ford focus
skoda fabia(1.4sau 1.6)
opel astra
Craxy is offline   Reply With Quote
Old 24-05-08, 23:53   #37
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: ford vs peugeot

Quote:
Originally Posted by Craxy View Post
bun deci tocmai am ajuns acasa cu masina de la tractari si cu batrana dacie pe ea si m-a costat aproape 3mil(jumate din pretu cu care vindeam dacia)


dati-mi va rog cat mai repede ceva pareri ce sa iau ca vreau sa iau cat mai repede o masina buna si sa nu am probleme cu ea

mai bag ceva preferinte va rog spune-ti din punct de vedere:fiabila,consum,intretinere,piese(nu ma intereseaza parerea despre design exterior si interior deoarece trebuie sa-mi placa mie)
peugeot 206,307
ford focus
skoda fabia(1.4sau 1.6)
opel astra
Marti dimineata plec in Germania cu avionul. Daca vrei, hai cu mine si cautam impreuna. Sigur iti gasesti ceva ok.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 25-05-08, 00:05   #38
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: ford vs peugeot

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Marti dimineata plec in Germania cu avionul. Daca vrei, hai cu mine si cautam impreuna. Sigur iti gasesti ceva ok.
nu pot si nu prea cred ca o sa am bani marti dimineata e cam complicat....dar totusi astept niste pareri sa vedem ce are fi mai bun
Craxy is offline   Reply With Quote
Old 25-05-08, 00:32   #39
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: ford vs peugeot

eu nu stiu acuma, sincer mi-as lua ori 307 ori stilo ori Mitsubishi Carisma. te decizi tu pana la urma.

p.s. Sau Nissan Primera. Eu am avut unul si sincer sa-ti spun din toate masinile pe care le-am avut, aia mi-a placut cel mai mult.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 25-05-08, 03:23   #40
SLV3
Ford Driver

Stage 4
 
SLV3's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 170
Member of:
[FORD]
Default Re: ford vs peugeot

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
p.s. Sau Nissan Primera. Eu am avut unul si sincer sa-ti spun din toate masinile pe care le-am avut, aia mi-a placut cel mai mult.
Asta cand toata lumea, dar absolut toata lumea recunoaste ca sunt cele mai slabe masini ale Nissan-ului de dupa 2000.

Fantastic!

P.S: Sa nu mai vorbim de aspect, sincer, Nissan Primera chiar nu este o masina frumoasa, de oriunde te-ai uita, de aproape, de departe, din fata, spate si asa mai departe tot o masina taiata cu toporul ramane iar dupa parerea mea 'pana si' Loganul arata mai bine ca Primera.
SLV3 is offline   Reply With Quote
Old 25-05-08, 13:09   #41
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: ford vs peugeot

ce face?


Asta e urata???? Masina slaba??? Adica avea 375.000 de km cand am dat-o si era masina slaba?
In cazul asta, inseamna ca mi-am gresit vocatia si nu counosc absolut nimic despre masini.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 25-05-08, 13:14   #42
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: ford vs peugeot

masina noua gasesc pana in 8000euro?sa o cumpar de la reprezentanta inafara de logan pe care il stiu ca il pot cumpara.....sau exista firme de dealeri auto second hand la care pot folosi bani ce ii iau de la proiectu rabla?
Craxy is offline   Reply With Quote
Old 25-05-08, 13:52   #43
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: ford vs peugeot

nu, programul rabla nu lucreaza cu masini second hand.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 25-05-08, 14:05   #44
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: ford vs peugeot

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/de...ml?id=49792422

uite masina serioasa.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 25-05-08, 14:08   #45
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: ford vs peugeot

tocmai am primit o oferta de la un coleg de servici al tatalui meu....Skoda Fabia de 1.2 an 2006 km vreo 80.000-90.000km parcursi culoare rosie masina este in stare f f buna....al2-lea proprietar primul fiind o firma(dar nu stiu ce firma in orice caz sti sigur ca nu era la distribuire marfa...firma a dat faliment si a vandut masinile)pretul este de 6200euro din care sigur mai pot negocia ceva....ce zice-ti e buna masina se merita?
Craxy is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -