Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 11-06-08, 23:32   #76
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: ford vs peugeot

Quote:
Originally Posted by NWZeu View Post
Asta sa inteleg ca ai scris gresit .... sau mai stiu eu ce ... PSA 6 cilindrii in linie ... eu zic ca nu, ca foloseste piese sau unele lucruri caracteristice PSA nu zic nu, insa sa fie motor PSA este o gluma.
Postul asta il voi ignora, pentru ca nu am chef de glume la ora asta.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 23:41   #77
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: ford vs peugeot

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
In cea mai importanta categorie de sporturi auto, WRC, PSA face legea, nu minunatele motoare bmw.
Doar asta am ales restul a fost explicat in posturile anterioare si nu mai comentez ca nu am de ce, esentialul a fost spus .... in WRC - FORD face legea, dubla campiona mondiala la constructori (ca despre asta vorbim) in ultimii 2 ani si momentan in actualul campionat tot primii sunt .....
PS: Loeb merita statuie.
PPS: daca vorbim de "legi" in WRC - Cosworth si TeamRS fac legea, caci ei stau in spatele Focusului WRC.
PPPS: BMW NU PARTICIPA IN WRC.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 23:46   #78
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: ford vs peugeot

"2005 TDCi (PSA DW Based)

Continuing the Ford/PSA diesel engine joint-venture, this straight-4 engine is again sold under the Duratorq TDCi name by Ford, and as the HDi by Citroën and Peugeot. Based on the PSA DW10 engine, and with a capacity of 1997cc, this engine was released in the 2005 Ford Focus, and followed in the 2007 Mk IV Mondeo.

Moving away from the chain-driven camshafts of the previous generation TDCi engines, the new engine has a traditional belt-driven system. In the 2005 Focus, output is a respectable 136 PS (134 hp/100 kW). In the 2007 Mondeo it is offered with 130 PS (128 hp/96 kW) or 140 PS (138 hp/103 kW), with the lower powered version being available with the 6-speed Durashift automatic gearbox only."

2,0 TDCi n-are legatura cu PSA, nu?
My bad in legatura cu WRC, cand m-am uitat ultima data, Citroen erau in fata.
Oare BMW de ce nu participa in WRC?
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 23:54   #79
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: ford vs peugeot

Vorbind despre motoarele de 2 litri:
The 8-valve 2.0 L DW10 Peugeot/Citroën Diesel is part of PSA's PSA EW/DW engine family. Note that there is also a similar joint venture ZSD engine which uses the same cylinder casings but has a 16-valve head, and is also used by the Ford Focus, 2007 Ford Mondeo, Ford Galaxy, Ford C-Max, Ford S-Max, Volvo C30, Volvo S40, and Volvo V50
In rest ne povestesti depre colaborarea Ford-PSA pe care o stiu deja.
Cat despre VAG,in ianuarie 2008 au vandut in jur de 4000 de masini,asta ar insemna aproximativ 50.000 de masini intr-un an.Vag produce anual cam 5 milioane de masini,daca nu ma inseala memoria.Deci in Romania se vand cam 1-2 % din numarul total de masini facute de VAG.Impresionant.
__________________
Proud Suzuki owner.
Future owner of Lancia Delta-Meravigliosa Creatura.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 23:57   #80
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: ford vs peugeot

M-am uitat de curiozitate la istoria castigatorilor WRC, constructori.
Concluziile mele sunt: Marea si minunata legenda audi quattro are 2 titluri mondiale, spre deosebire de Lancia, care conduce detasat, cu 10 titluri, urmata de Peugeot cu 5 titluri, Subaru cu 4, Fiat, Ford, Citroen si Toyota cu cate 3.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 00:03   #81
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: ford vs peugeot

Am scris ceva si faci o mica confuzie:

Quote:
Etapa 2: un motor de 2.0 l, 4 cilindri common-rail turbo-diesel 16 valve, anuntat la inceputul lui 2003.
Aceste este motorul de care spui ---- 1997cc, this engine was released in the 2005 Ford Focus, and followed in the 2007 Mk IV Mondeo. --- este un motor mixt foarte sensibil, pe Focus a avut vanzari slabe.

TDcI-ul de 2 litri de pe generatia Mondeo MK3 (Duratorq) nu are nici o legatura cu PSA, acest motor a fost dezvoltat initial pentru Transit, ulterior preluat la Mondeo, atentie - ma refer la MK3.

La noua generatie s-a trecut tot pe cel cu distributia mixta - motivul e cost efficient.

Legat de WRC - sezonul asta Ford nu a pierdut conducerea, clasamentul acum sta asa:
1. BP FORD ABU DHABI WORLD RALLY TEAM -81
2. CITROEN TOTAL WRT - 79
3. SUBARU WORLD RALLY TEAM - 50
4. STOBART VK M-SPORT FORD RALLY TEAM - 37
5. MUNCHI'S FORD WORLD RALLY TEAM - 16
6. SUZUKI WORLD RALLY TEAM -7

Motivul pentru care BMW nu e in WRC nu il stiu, poate conducerea BMW AG il stie, insa participa in Formula 1, Formula BMW (monomarca - "pepiniera" buna de piloti), WTCC, Rally-Raid, au alte competitii unde sunt activi.

LaterEdit: TDcI ul de pe MK3 este 16V nativ, nu o conversie.

Last edited by NWZeu; 12-06-08 at 00:05.
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 00:29   #82
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: ford vs peugeot

[QUOTE=NWZeu;1585839]
TDcI-ul de 2 litri de pe generatia Mondeo MK3 (Duratorq) nu are nici o legatura cu PSA, acest motor a fost dezvoltat initial pentru Transit, ulterior preluat la Mondeo, atentie - ma refer la MK3.
/QUOTE]
Motor facut de MAZDA si adoptat in 2004 de Ford.Singura diferenta e ca pe Mazda are VVT.Eu nu mai stau sa ma tot contrez cu tine ,m-ai convins.Cand BMW castiga 10 titluri in WRC sau,ma rog ,6 titluri mondiale consecutive (record detinut de LANCIA) mai vorbim de cine face cele mai bune motoare.Pana atunci ,PSA,in materie de motoare diesel,joaca la alta clasa decat BMW.La cele pe benzina,nu neg superioritatea bavarezilor,mai ales celebrul 6 in linie e demential.Dar vin tare din spate japonezii.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 00:47   #83
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: ford vs peugeot

scurt si la obiect
Quote:
Prestigiosul premiu internaţioal "Best Engine of the Year" a fost desemnat pentru a două oră consecutiv propulsorul BMW bi-turbo de 3 litri.

Competiţia "Best Engine of the Year" şi în acest an a fost dominată şi câstigată de puternicul şi economicul propulsor bi-turbo de 3 litri cu şase cilindri în linie. Prin câştigarea pentru al doilea an consecutiv al marelui premiu, propulsorul bi-turbo de 3 litri egalează performanţa înregistrată de motorul BMW V10, desemant câştigător în 2005 şi 2006.
Adoptarea injecţiei directe de mare precizie a făcut posibil ca raportul de compresie să fie foarte mare (10,2:1), fapt care îmbunătăţeste arderea amestecului aer-combustibil, rezultând un consum redus de carburant şi creşterea puterii motorului. Acest tip de injecţie face parte din pachetul tehnologicEfficientDynamics , prin care BMW a dorit reducerea consumului de carburant, respectiv a emisilor CO2 şi creşterea puterii.
Ceilalti castigatori:

Cel mai bun motor nou 2008: BMW 2 litri Diesel Twin Turbo de pe 123D

Cel mai verde motor 2008: Toyota 1.5L Hybrid Synergy Drive de pe Prius

Cel mai bun motor de performanta 2008: Porsche 3.6L Turbo de pe 911 Turbo si 911 GT2

Clasa sub 1 litru: Toyota 1l, trei cilindri, VVT-i de 67CP si 93Nm/3600rpm (Aygo,Yaris/Echo/Vitz, Citroen C1, Peugeot 107, Subaru Justy);

Clasa 1 litru - 1.4 litri: Volkswagen 1.4l TSI Twincharger, 140/170CP (VW Golf, Touran, Tiguan, Jetta);

Clasa 1.4 - 1.8 litri: BMW-PSA 1.6l Turbo de pe MINI Cooper S, Clubman, Peugeot 207 si 30;

Clasa 1.8 litri - 2 litri: Volkswagen-Audi 2l 4 cilindri Turbo FSI (A3, A4 Cabrio, A6, TT, Eos, Jetta, Skoda Octavia, Seat Altea, Leon, Golf GTi);

Clasa 2 litri - 2.5 litri: Subaru 2.5l Turbo (Forester, Impreza, Outback, Legacy);

Clasa 2.5 litri - 3 litri: BMW 3l Twin Turbo (135, 335, X6)

Clasa 4 litri: BMW 4l V8 (M3)

Clasa 5 litri: BMW 5l V10 (M5, M6)

Concluzia juriului:
Quote:
BMW a luat laurii 5 categorii, dovedind ca are toate motivele sa-si continue suprematia.
2 premii la diesel, 2 si 3 litrii .... grupa "mare" e a BMWului
PS: Mazda apartine trustului FORD, iar motorul ala e o evolutie al TDdi ce avea alt tip de injectie.
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 13:59   #84
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: ford vs peugeot

Pai peste 2 litrii,cam intotdeauna BMW a castigat,putini constructori echipeaza masinile lor cu motoare de peste 2,5-3L. Cu motorizarea de peste 4 litri,mai exact 5l V10 de pe M% si M6 ,bavarezii au castigat cam de 3 ani titlul de cel mai bun motor al anului.
La clasa1-1.4 L a castigat un motor pe benzina,1.4 TSI al grupului VAG
1,4-1,8 Motor BMW-PSA
2-2,5 Motor BENZINA BMW(325,525,Z3) Doar e 36 a avut motor diesel de 2,5 litrii M51D25 I6, din perioada 94-99,iar E90 are un model 325 dar acela e de 3 litrii.
2,5-3 l Motor BENZINA BMW -twin turbo de la BMW,ce echipeaza modelul 335 i.Ala nu e diesel clar.Motorul diesel de 3 litrii twin-turbo de la BMW echpieaza modelul 335 d,acela de 272 CP urcat in 2008 la 286 CP
Unde sunt motoarele Diesel,ca eu nu le vad.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 14:22   #85
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: ford vs peugeot

Ma bad,am postat din clasa mentul anului 2007,Bmw are intradevar premiu la cel mai bun motor nou,cel de 2 litrii diesel,dar la clasa 2,5 -3 l acela e benzina.
http://www.ukipme.com/engineoftheyea...s_08/25_3.html

Last edited by raduku; 12-06-08 at 14:25.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 14:24   #86
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: ford vs peugeot

Quote:
There were 11 other categories in which engines from around the world were honored, and no less than five of those were also won by BMW. Check the list below to see what other automakers were able to wrest an International Engine of the Year Award from BMW.
Best New Engine of 2008
BMW 2.0L twin-turbo diesel (123d)

335ul este biturbo benzinar dupa cum ai spus si tu.
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 14:27   #87
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: ford vs peugeot

BMW e marca preferata de mine dar din pacate nu am bani akm doar de 307 si focus asa ca va rog nu mai umpleti topicu asta cu detalii despre cate titluri a castigat bmw si cat de bun este(stiu si eu asta)....vreau cat mai multe despre peugeot 307 si focus(intretinere.consum.fiabilitate.rezistenta in timp.etc)
__________________
"APLICAM TOTI LEGEA JUNGLEI DESI STAM INTRE BETOANE..."
Craxy is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 14:27   #88
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: ford vs peugeot

Hai k deja o dam in off-topic si se supara moderatorii pe acilea.)
Numai bine!
raduku is offline   Reply With Quote
Old 16-06-08, 14:26   #89
Pugralph

Stage 4
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 210
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: ford vs peugeot

Eu am un 307 si sunt doarte multumit de el!Intretinerea nu este foarte scumpa,spatiul interior este foarte mare in comparatie cu focusu!Si pune si tu un focus pe langa un 307 si uita-te mai bine!Categoric 307!Acum ramane la latitudinea ta sa alegi!
Pugralph is offline   Reply With Quote
Old 16-06-08, 14:50   #90
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: ford vs peugeot

e adevarat design imi place mai mult peugeot 307 dar si focusu imi place akm nush ce sa zic eu cred ca o sa-l iau din germania si sa vin sa-l inamtriculez aici deci nu vreau sa depasesc 5500-6000euro pt ca au intervenit ceva probleme si doar atat am...care o gasesc mai buna la bani astia o iau
Craxy is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -