Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 22-05-08, 21:48   #16
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: ford vs peugeot

mie imi cam plac amandoua mai ales design exterior cat si interior(mai mult la ford)dar pur si simplu nu stiu ce sa zic din cauza ca am auzit multe vorbe de rau despre ele

Am cateva intrebari:
1.La ford focus am auzit ca sunt si foarte scumpe piesele este asa?
2.Cum sunt preturile la piese la peugeot 206?
3.Daca ar fi o comparare intre cele 2 la intretinere care ar fi mai ieftina?(adik consum,piese,consumabile,etc.)
__________________
"APLICAM TOTI LEGEA JUNGLEI DESI STAM INTRE BETOANE..."
Craxy is offline   Reply With Quote
Old 22-05-08, 22:18   #17
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: ford vs peugeot

La Ford piesele sunt scumpe doar la dealeri, la orice alt magazin ce importa piese originale, preturile sunt normale si decente .... poti cauta chiar tu folosind google sau alt motor de cautare si facut o comparatie. La 2 nu ma pronunt deoarece nu stiu (pentru ca nu am avut nevoie). 3. Daca ambele sunt pe benzina costurile ar fi similare (consumabilele se vor uza in mod similar).
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 22-05-08, 22:25   #18
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: ford vs peugeot

Quote:
Originally Posted by Craxy View Post
mie imi cam plac amandoua mai ales design exterior cat si interior(mai mult la ford)dar pur si simplu nu stiu ce sa zic din cauza ca am auzit multe vorbe de rau despre ele

Am cateva intrebari:
1.La ford focus am auzit ca sunt si foarte scumpe piesele este asa?
2.Cum sunt preturile la piese la peugeot 206?
3.Daca ar fi o comparare intre cele 2 la intretinere care ar fi mai ieftina?(adik consum,piese,consumabile,etc.)
consumabilele cum sunt scumpe?adik o sa ma coste ceva?
Craxy is offline   Reply With Quote
Old 23-05-08, 00:08   #19
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: ford vs peugeot

votat ford focus pentru ca este o masina mai cu personalitate pt tine asta fata d e 206 care tinde spre partea feminina mai mult
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 23-05-08, 00:16   #20
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: ford vs peugeot

eventual dati-mi alte idei adik alte exemple de masini pe care le pot lua in banii astia 6500 si sa fie de dupa 2000(nu vreau fiat punto!!!sau alte masini mici)

eu ma gandeam eventual daca nu reusesc cu un golf sau peugeot la o skoda fabia de 1.4
Craxy is offline   Reply With Quote
Old 23-05-08, 01:10   #21
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: ford vs peugeot

Fiat Stilo
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 23-05-08, 01:16   #22
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: ford vs peugeot

golf4 , astra , focus...asta ca masini germane destul de bune
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 23-05-08, 11:39   #23
GAHU

Stage 5
 
GAHU's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 876
Default Re: ford vs peugeot

am pug 206,si am avut si inainte de acesta tot 206,la primu in 25000 km nu am bagat nici un le in el(in afara de cheltuieli prevazute),si nu am menajat in nici un fel masina,de ex un schimb de ulei te duce undeva la 2 mil cu totul,alte preturi nu stiu pentru ca nu am fost nevoit sa aflu.da 206 intra in clasa cu fiesta,nu neaparat ca si performante,de exemplu cauta un 206 SX modelu cu 110 cp,undeva la 960 kg are....si nu ar fi cu nimic mai jos decat un focus 1.6
GAHU is offline   Reply With Quote
Old 23-05-08, 15:42   #24
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: ford vs peugeot

Quote:
Originally Posted by NWZeu View Post
Peugeot 206 e cam in liga cu Fiesta .... Focus e cu mult peste ... si cu asta am spus tot, singurul inconvenient pe care il vad la Focus e bordul (personal nu imi place) dar ca masina per ansamblu (motor+cutie, suspensie+frane) este foarte reusit (a fost car of the year).

Se vorbeste despre fiabilitate mai sus de la "connaisseurs", eu zic sa cauti topuri de fiabilitate (TopGear, Auto motor und sport, JDpower) si vezi cum stau treburile .... dau un citat de la comunistii, mancatorii de seminte de la Top Gear .... 'Which cars are fighting a losing battle against reliability? You guessed it: they're French' ---- 'Citroen, Renault and Peugeot bring up the rear, shrugging haplessly and disappointing buyers...' .... pentru mai multe detalii accesati siteul oficial din UK, optiunea search si cuvintele cheie: Manufacturer positions, Best/worst for reliability ....
Hai bre lasati-ma cu jegul ala de Top Gear!! Aia e o fituica nenorocita care nu mai stie cum sa pupe in dos BMW, chiar si cand e facuta muci de Saab sau Citroen. Sa fim seriosi...
Daca aceasta comparatie se facea intre 307 si Focus, 307 e mult superior.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 23-05-08, 15:42   #25
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: ford vs peugeot

Quote:
Originally Posted by mobiles_de View Post
golf4 , astra , focus...asta ca masini germane destul de bune
gasesc golf 4 in stare buna de functionare si inmatriculat in bani astia?
Craxy is offline   Reply With Quote
Old 23-05-08, 16:33   #26
Pugralph

Stage 4
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 210
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: ford vs peugeot

fi-var golfurile!Baaaaahh nu v-ati plictisit de golfuri?A ajuns ca loganu il vezi peste tot!EU iti recomand un 206 !Eu am 307 si 407 si sunt multumit de firma Peugeot!
Pugralph is offline   Reply With Quote
Old 23-05-08, 17:15   #27
Ozeze

Stage 4
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 258
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: ford vs peugeot

iti raspund din punct de vedere al unui posesor de peugeot 307 motor 2.0 hdi

Motor - Excelent (nota 10)
Consum - Excelent 5.5% (nota 10)
Cutie de viteze - Foarte buna (nota 8-8.5)
Plastice - Foarte prost (nota 6)
Asamblare - Buna (nota 8 )
Intretinere - Execrabil (nota 3)

Per total iti faci si singur in comparatie cu vreun detinator de ford
Ozeze is offline   Reply With Quote
Old 23-05-08, 18:03   #28
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: ford vs peugeot

Quote:
Originally Posted by Ozeze View Post
iti raspund din punct de vedere al unui posesor de peugeot 307 motor 2.0 hdi

Motor - Excelent (nota 10)
Consum - Excelent 5.5% (nota 10)
Cutie de viteze - Foarte buna (nota 8-8.5)
Plastice - Foarte prost (nota 6)
Asamblare - Buna (nota 8 )
Intretinere - Execrabil (nota 3)

Per total iti faci si singur in comparatie cu vreun detinator de ford
intretinere de ce 3?e scumpa sau cum?da niste detalii....si un pret cam cu cat gasesc un 307 si coupe nu conteaza inamtriculat in ro din 2000 cel putin si maxim 2.0motor
Craxy is offline   Reply With Quote
Old 23-05-08, 19:35   #29
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: ford vs peugeot

@ionut_cluj - in primul rand eu nu sunt "bre" cu tine ca nu am copilarit impreuna si nu ne tragem de sireturi, ar fi bine sa iti revizuiesti tonul si modul in care te exprimi ca nu esti pe tarla. Eu iti inteleg parerea si nu vreau sa ti-o schimb insa foloseste un ton si cuvinte civilizate.

Am vazut ca pomenesti de BMW ..... ei bine, nu baga aceasta firma in oala cu Citroen sau cu Saab ca e in alta liga, daca cei de la Saab fac masini (si vorbesc din proprie experienta - 9-3 Aero) in schimb cei de la Citroen nu stau prea bine (exceptie facand C4 care e o ok si micul C1 care e o colaborare cu Toyota).

PS: nu eu am facut aceasta comparatie (206 cu Focus) si daca ai fi citit cu atentie am specificat ca cele 2 masini fac parte din clase diferite.
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 23-05-08, 21:32   #30
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: ford vs peugeot

Quote:
Originally Posted by NWZeu View Post
@ionut_cluj - in primul rand eu nu sunt "bre" cu tine ca nu am copilarit impreuna si nu ne tragem de sireturi, ar fi bine sa iti revizuiesti tonul si modul in care te exprimi ca nu esti pe tarla. Eu iti inteleg parerea si nu vreau sa ti-o schimb insa foloseste un ton si cuvinte civilizate.

Am vazut ca pomenesti de BMW ..... ei bine, nu baga aceasta firma in oala cu Citroen sau cu Saab ca e in alta liga, daca cei de la Saab fac masini (si vorbesc din proprie experienta - 9-3 Aero) in schimb cei de la Citroen nu stau prea bine (exceptie facand C4 care e o ok si micul C1 care e o colaborare cu Toyota).

PS: nu eu am facut aceasta comparatie (206 cu Focus) si daca ai fi citit cu atentie am specificat ca cele 2 masini fac parte din clase diferite.
Prietene, apelativul "bre" il foloseam empiric, la modul general, de-aia a fost urmat de "lasati-ma".
Cat despre Citroen, uita-te in mult-iubita Top Gear asta si vezi test comparativ intre Citroen C6 si seria 5 de la bmw.
Citroen niciodata n-a facut masini proaste si tot timpul s-a diferentiat de competitie prin design-ul inovator. Cine nu e capabil sa inteleaga asta inseamna ca are o problema.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -