Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 21-05-08, 22:41   #1
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default ford vs peugeot

am vreo 6500 de euro sa-mi iau o masina si as vrea un peugeot 206 sau un ford focus dar multi spun ca ford au probleme si sa ma feresc de frantuzesti(peugeot)...cei care ati avut/aveti/auzit de la alti spuneti-mi cateva pareri referitoare la aceste masini despre fiabilitate,consum,intretinere....am fost cu amandoua si mi-au placut cum s-au comportat dar as avea nevoie de cateva sfaturi
__________________
"APLICAM TOTI LEGEA JUNGLEI DESI STAM INTRE BETOANE..."
Craxy is offline   Reply With Quote
Old 21-05-08, 22:45   #2
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: ford vs peugeot

motoarele peugeot in special cele diesel sunt foarte fiabile...cel putin io asa stiu...cel pe benzina e destul de sprinten masina sta foarte bine pe sosea...suspensia cam tare da e acceptabila
cu focusu am mers decat cu modelul nou...benzinar...masina se ducea...consum undeva la 12-13...nu stiu mai mult
Numai bine
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 21-05-08, 22:46   #3
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: ford vs peugeot

oricum eu as vrea ceva pe benzina...dar aud numa de rau de ford si piese scumpe...iar de masinile frantuzesti ca nu sunt bune motoarele
Craxy is offline   Reply With Quote
Old 22-05-08, 02:01   #4
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: ford vs peugeot

Quote:
Originally Posted by Craxy View Post
dar multi spun ca ford au probleme si sa ma feresc de frantuzesti(peugeot)...
Cu siguranta cel care ti-a zis sa te feresti de masinile frantuzesti (Peugeot) iti va spune sa te feresti si de FIAT, Alfa-Romeo, si ca un TDI e peste HDI, si ca la masinile frantuzesti cad repede ¨suspensia¨....... Asta e istorie prietene, idei comuniste, idei fixe.....si ca dovada intreaba-l ce parere are de noul Fiat Bravo sau de Alfa Romeo, sau de un motor HDI, iti va spune sec, ca a auzit el ca nu sunt bune, astia sunt oameni pierduti in spatiu.......care au auzit cand stateau in fata blocului la seminte ca masinile frantuzesti sunt proaste! Si ca astia mai gasesti 99999 ca in tara asta tre´ sa se schimbe generatia ca sa realizeze ca Dacia numai e o masina proasta, ca Fiat face cele mai eficiente motoare Diesel, ca Alfa Romeo e o masina buna si ca masinile Frantuzesti (cel putin Peugeot) nu sunt proaste!! Mergi in Europa de Vest (in afara de Germania evident) si sa vedem cate masini germane vezi si cate frantuzesti japoneze.....concluzia, nu te mai lua dupa toti prostii.....ca sti cum e romanul spiritul de turma, isi ia unul Passat si Golf, gata toata Romania.....si in viata lor n-au mers cu o masina Peugeot ca sa isi dea cu parerea! Sfatul meu e sa iti cumperi Peugeot 206, si nu am zis toate astea ca am eu Peugeot si ca vai draga.....hai sa aibe toti.......nu.......iti recomand sa mergi cun HDI si apoi cu un TDI din acelasi an si imi spui tu singur diferenta! si da-le si cate 4 mii de turatii sa vedem.....ce parere ai! Si Peugeot 206 e o masina sprintea cum a mai zis cineva mai inainte, si foarte echilibrata. Acuma restul depinde de tine, daca tu crezi ce spun niste ¨cunoscatori¨ sau crezi adevarul! Numai bine!
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 22-05-08, 02:46   #5
SLV3
Ford Driver

Stage 4
 
SLV3's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 170
Member of:
[FORD]
Default Re: ford vs peugeot

Quote:
Originally Posted by Craxy View Post
oricum eu as vrea ceva pe benzina...dar aud numa de rau de ford si piese scumpe...iar de masinile frantuzesti ca nu sunt bune motoarele
Daca ai putea intra mai mult in detalii in legatura cu partile nasoale ale Ford-ului atunci poate ai primi mai multe raspunsuri, nu crezi?
Ce anume auzi de rau de Ford? Daca spui ceva mai concret sunt sigur ca va avea cine sa iti si raspunda.
SLV3 is offline   Reply With Quote
Old 22-05-08, 16:03   #6
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: ford vs peugeot

am auzit adik multi mi-au dat exemple....are un vecin de al meu si toata ziua e cu capu sub capota nu-ti lua ca nu se merita sa il repari toata ziua...si ink ceva ar mai fi pusa in discutie skoda fabia de 1.4(ca am auzit ca 1.2 suna cam aiurea)dar la skoda nu-mi prea place designu
Craxy is offline   Reply With Quote
Old 22-05-08, 17:23   #7
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: ford vs peugeot

focus e cu o clasa peste
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 22-05-08, 17:58   #8
CIPRIAN_17_CIP
Daewoo Driver

Stage 4
 
CIPRIAN_17_CIP's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 196
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: ford vs peugeot

ce masina are vecinul tau?
CIPRIAN_17_CIP is offline   Reply With Quote
Old 22-05-08, 18:16   #9
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: ford vs peugeot

scz ca nu am precizat era vb de ford focus...dar akm am fost afara cu niste prieteni si i-am intrebat despre ford si peugeot...si ei tot asa au zis ca nu sunt bune si cad le-am spus sa zica de ce?au zis ca eu nu am auzit de golf mercedes audi?...inclin sa cred ca asta este doar o mentalitate intalnita la majoritatea romanilor(daca nu ai mercedes bmw vw sau audi,poti sa ai orice masina ca tot nu e buna)...nush ce sa cred
Craxy is offline   Reply With Quote
Old 22-05-08, 18:38   #10
CIPRIAN_17_CIP
Daewoo Driver

Stage 4
 
CIPRIAN_17_CIP's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 196
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: ford vs peugeot

craxy, ca sa iti poata cineva raspunde la ce vrei tu si sa te lamureasca nu ai precizatce masina vrei mai exact,an de fabricatie ,putere......... chestii de genu asta.ca la banii aia poti sa iti iei si logan dar si bmw mai vechi.
__________________
INSURED by dESPERadO
CIPRIAN_17_CIP is offline   Reply With Quote
Old 22-05-08, 18:43   #11
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: ford vs peugeot

Quote:
Originally Posted by CIPRIAN_17_CIP View Post
craxy, ca sa iti poata cineva raspunde la ce vrei tu si sa te lamureasca nu ai precizatce masina vrei mai exact,an de fabricatie ,putere......... chestii de genu asta.ca la banii aia poti sa iti iei si logan dar si bmw mai vechi.
eu cred ca nu ai citit primu postin care ziceam ca vreau peugeot 206 sau ford focus....si ca sa dau mai multe detalii le vreau de dupa 2000(adik 2000minim)si motor maxim 1.6 si de preferabil cu 4usi nu sport(optional)
Craxy is offline   Reply With Quote
Old 22-05-08, 19:20   #12
CIPRIAN_17_CIP
Daewoo Driver

Stage 4
 
CIPRIAN_17_CIP's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 196
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: ford vs peugeot

craxy io am citit primul post dar 206 poate fii si mai nou si mai vechi,fordul de asemenea.mai dotata sau mai putin dotata,sport sau nu.acum intelegi?
Dupa parerea mea ar trebui sa te mai documentezi sa te interesezi si dupa aia sa te hotarasti.Nu te grabi.

Last edited by CIPRIAN_17_CIP; 22-05-08 at 19:23.
CIPRIAN_17_CIP is offline   Reply With Quote
Old 22-05-08, 19:40   #13
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: ford vs peugeot

te-ai scos)si de bmw si de dacia de ce ai pomenit?......ma rog nu conteaza eu vreau sa aud mai multe pareri despre ce am intrebat eu mai sus sa iau o decizie corecta deoarece banii ii am din imprumut bancar pe o durata destl de lunga si nu-mi permit sa schimb masina dupa 1 an sau sa repar zi de zi la ea(si piese scumpe)
Craxy is offline   Reply With Quote
Old 22-05-08, 19:40   #14
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: ford vs peugeot

Peugeot 206 e cam in liga cu Fiesta .... Focus e cu mult peste ... si cu asta am spus tot, singurul inconvenient pe care il vad la Focus e bordul (personal nu imi place) dar ca masina per ansamblu (motor+cutie, suspensie+frane) este foarte reusit (a fost car of the year).

Se vorbeste despre fiabilitate mai sus de la "connaisseurs", eu zic sa cauti topuri de fiabilitate (TopGear, Auto motor und sport, JDpower) si vezi cum stau treburile .... dau un citat de la comunistii, mancatorii de seminte de la Top Gear .... 'Which cars are fighting a losing battle against reliability? You guessed it: they're French' ---- 'Citroen, Renault and Peugeot bring up the rear, shrugging haplessly and disappointing buyers...' .... pentru mai multe detalii accesati siteul oficial din UK, optiunea search si cuvintele cheie: Manufacturer positions, Best/worst for reliability ....
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala

Last edited by NWZeu; 22-05-08 at 19:43.
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 22-05-08, 19:41   #15
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: ford vs peugeot

as alege un 206 mai nou si mai putin uzat in favoarea unui focus, dar daca ar fi identica ca uzura si vechime, as lua focus, pt ca sa fim seriosi, 206 e o masina adresata dupa mine mai mult publicului feminin. nu zic ca arata "gay", pentru ca nu arata deloc, nu-i sta rau unui adolescent sa zicem in el, dar e mai serios putin focus. si e mai mare
206 trebuie comparat cu fiesta, nicidecum cu focus, in fata caruia pierde ca si clasa, spatiu si putere
22VIN is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -