Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 25-05-06, 20:35   #61
catarsis
Ford Driver

Stage 5
 
catarsis's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 764
Member of:
[FORD]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

am citit pe net ca stratimatul se pune in bucati mici de cate 15-20 cm
exista vreo regula in privinta asta ?
catarsis is offline   Reply With Quote
Old 25-05-06, 21:26   #62
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

-este un fel de regula, dar este o regula pentru incepatori nu reuseste nimeni la inceput sa imbibe perfect stratimatul cu nestrapol, sa se aseze si bine stratimatul si in acelasi timp totul sa dureze 5 minute...de-asta se recomanda suprafete mici, pana te obisnuiesti cu procedeul.
-de exemplu, eu pot sa dau jumatate de metru patrat dintr-o singura compozitie, cu strat normal, dar stiu niste femei care lucreaza barci, sunt capabile sa dea 2-3 metri patrati dintr-o data....bine, ele au si vechime, au si pensule mari, lucreaza fara economie (la ei acolo nestrapolul este la butoaie de 100-200 kg, stratimatul la suluri etc., nu ca mine cu 1-2 litri pe zi, respectiv un metru patrat...)
-va recomand sa nu incercati sa puneti prea mult intaritor pentru a se intari mai repede, si nici prea putin pentru a dura mai mult intarirea, pentru ca, atunci cand puneti prea putin, se intampla sa ramana suprafete neintarite sau sa dureze intarirea muuuuult mai mult, iar cand puneti prea putin, se provoaca reactii inverse si dureaza de asemenea mult pana cand se intareste piesa (si am mai observat eu ceva: cand se pune prea mult intaritor, piesa se strange, isi pierde forma dorita intr-o oarecare masura)
-deci doza recomandata este 2 dopuri cu intaritor la un litru de nestrapol, adica 1 dop la jumatate de litru, adica mai putin de jumatate de dop pentru un pahar de 200 ml. (alea de plastic, de unica folosinta - am eu o fixatie cu astea); cei mai multi folosesc castroane de tabla pentru preparare, sunt si mai usor de curatat si se pot folosi la infinit (paharele de unica folosinta merg o singura data, iar dupa ~5 minute se topesc literalmente, pierzand astfel si solutia preparata).
-un mic secret: pentru a bate fibra in locuri unde se muleaza mai greu, subtiati stratimatul prin destratificare; un alt mic secret: pentru a merge totul mai usor si pentru a face si o mica economie de material, puneti putin nitrodiluant in nestrapol, inainte de amestecare cu intaritorul (dar nu mai mult de un dop, ca nu se mai intareste in veci, si in plus devine si branzos)
-un sfat: daca solutia incepe sa se intareasca (la inceput devine "geloasa", apoi se face ca plasticul brut si se incinge tare) nu va mai chinuiti, abandonati compozitia si faceti alt amestec.
-si nu uitati ce a zis horguem, folositi filtre si ochelari pe cat posibil, chiar si in aer liber!
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 26-05-06, 21:47   #63
catarsis
Ford Driver

Stage 5
 
catarsis's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 764
Member of:
[FORD]
Default

ceva poze noi ?

am si yo o intrebare :
cum si cu ce bati fibra ?

Last edited by lascarica; 09-08-06 at 00:25. Reason: mai usor de urmarit posturile in cadrul topicului
catarsis is offline   Reply With Quote
Old 27-05-06, 23:44   #64
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

pai:
-cele 4 componente ale fibrei de sticla sunt 3, stratimatul si nestrapolul
1)stratimatul este o "panza"
2)nestrapolul este o substanta vascoasa, care in reactie cu intaritorul devine rigida si, in lipsa stratimatului, casanta
3)intaritorul este un lichid transparent (sau poate fi o pasta)
4)(optional, deci se poate si fara, dar dureaza mai mult procesul) cobaltul / acceleratorul
-cand intri in posesia lor, amesteci cobaltul cu nestrapolul, o parte de cobalt+20~25 parti nestrapol (de ex.: la un litru de nestrapol pui maxim 50 grame cobalt)
-cand vrei sa "bati fibra", amesteci nestrapol cu intaritor, mai exact la jumatate de litru de nestrapol pui 1 dop de intaritor si amesteci foarte bine....ai timp cam 5 minute ca sa folosesti toata substanta, altfel incepe sa reactioneze si nu mai este buna
-procedeul este urmatorul: inainte sa amesteci intaritorul cu nestrapol, tai fasii de stratimat pe dimensiuni mici. dupa ce ai amestecat, dai cu pensula un strat de nestrapol pe suprafata unde ai nevoie, apoi aplici peticul de stratimat peste solutia data si apoi bati cu pensula pana se imbiba in nestrapol (de aici vine expresia "a bate fibra"), iar daca mai e nevoie mai dai cu pensula si deasupra.
am promis un filmuletz, dar nu am cu ce sa filmez momentan, decat eventual in format .3gp...poate se ofera altcineva, ca sunt destui care se pricep.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 28-05-06, 12:05   #65
siadimet

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 543
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

salut,sunt nou pe aici,dar am citit tot de la inceput,si pot sa va spun un lucru:nestrapolul de la policolor este scump,prea gros(nu il veti putea folosi la temperaturi scazute)si nu are protectie la ultraviolete(piesa din fibra incepe sa se exfolieze dupa o perioada).la ROMPOLIMER in baneasa,au o rasina super,f subtire,se incarca panza mai usor,si e la aproximativ 10 ron kg.eu am folosit nestrapol 1 an,dar dupa ce am luat rasina asta,mi-au ramas 15 kg de nestrapol pe care le-am aruncat.0212011305-rompolimer
siadimet is offline   Reply With Quote
Old 28-05-06, 15:55   #66
CT99WUW
Honda Driver

Stage 5
 
CT99WUW's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,317
Member of:
[Honda]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Daca citeai pe cat de atent ai zis..ai fii observat un post in care se zicea ...ceva de diluat nestrapol..si anume NITROSOLV>
PS Alex , cred ca o rezolv cu o camera digitala...mai vorbim .
CT99WUW is offline   Reply With Quote
Old 28-05-06, 20:56   #67
catarsis
Ford Driver

Stage 5
 
catarsis's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 764
Member of:
[FORD]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

merci mult QUICK 5HIFTER m-ai scos din ceata total ! toata teoria legata de fibra o stiam dar fiindca nu am lucrat niciodata cu ea nu intelegeam notiunea de "batut"
acum sper sa ma apuc si eu de experimente ! bafta cu Project Tico
catarsis is offline   Reply With Quote
Old 28-05-06, 21:56   #68
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

@catarsis, multumesc mult si ma bucur ca am putut sa te ajut! pentru orice nelamurire, ma gasesti aici, pe privat sau pe messenger (acelasi id), dar mai bine intrebi aici ca poate mai are cineva aceeasi nelamurire...
-oricum, forumul asta este singura mea metoda de relaxare dupa o zi de munca (la birou sau la masina), si deci puteti pune zeci de intrebari sau puteti cere lamuriri si mai aprofundate, cei ce nu au inteles procedeul, ca voi raspunde in maxim 2 zile, in masura in care stiu raspunsul. totodata, rog pe cei mai priceputi sa completeze si sa ma corecteze acolo unde gresesc (si eu sunt inca la inceput, pot spune) decat sa rada in sinea lor: "ia uite-l ma si pe asta ce metode are!"
-multumesc celor ce au avut bunavointa si au venit cu o informatie in plus (ma refer la @horguem, @siadimet si altii, scuze ca nu i-am mentionat pe toti) si va rog in continuare, in numele meu si al altora dornici sa invete, sa postati cu orice mic amanunt care ne poate fi de folos. inca o data multumesc!
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 28-05-06, 22:39   #69
siadimet

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 543
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

rasina poliesterica se curata cu nitrodiluant,acelasi care se foloseste pt diluat spritchitul.cred ca nu mai trebuie vreo recomandare speciala pt a folosi manusi de menaj.daca apuca sa se intareasca pe degete,rasina se da jos cu tot cu piele,plus ca degaja caldura cand se intareste.si frige,credeti-ma.
siadimet is offline   Reply With Quote
Old 04-06-06, 12:55   #70
johnjamesjohn

Stage 2
 
johnjamesjohn's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 54
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

deeskisesem si eu un topic in legatura cu finisajele pt fibra de sticla....vad ca nu a raspuns nimeni pe topicul meu asa ca o sa dau un copy paste aici si poate se baga cineva sper sa nu fiu offtopic......
help finisaje la fibra de sticla

--------------------------------------------------------------------------------

vara trecuta mi-am confectionat panourile de la usi si bordul din fibra de sticla....am facut matrita din rigips asa cum ma dus pe mine capul am turnat fibra, dupa care cu mult chit si mult smirghel + flex cu degroshor si bormasina cu adaptor pt smirghel am incercat sa scot o suprafata cat mai fina....(am dat si "la mana" de mi-a venit rau) problema e ca in ciuda eforturilor deepuse eu nu sunt nultumit de calitatea finisajelor...as dori daca puteti sa ma ajutati cu sfaturi despre "arta shmirgheluitului" am fost prin praktiker sa ma uit dupa slefuitoare electrice...nu am gasit nimic sa ma multumeasca....stiti magazine unde pot gasi scule cat de cat?
johnjamesjohn is offline   Reply With Quote
Old 04-06-06, 23:48   #71
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

nu faci treaba buna cu masinile de slefuit electrice, numai cu alea rotunde, pe vibratii, care functioneaza de obicei cu aer...iti recomand sa cauti o rindea manuala, cauti smirghel fin si te pui pe frecat. e obositor, dar e cea mai buna/folosita varianta (din cate am observat eu)
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 05-06-06, 01:32   #72
B-69-TAU

Stage 5
 
B-69-TAU's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,730
Member of:
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

hai cu fetele alea de usi mai dureaza mult?
B-69-TAU is offline   Reply With Quote
Old 05-06-06, 13:52   #73
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

nu e atat de simplu cum pare, si as vrea sa stai si tu langa mine - numai sa te uiti - ca sa vezi cat dureaza...bati o bucata de fibra, astepti juma de ora sa se intareasca, iar bati, iar astepti....pe langa asta mai am si eu viata mea - masina, prietena, munca (mai ales munca, am program 10-12 ore pe zi)
daca puteam, azi ti le terminam, dar nu e numai dupa mine (ma chinui de 2 saptamani sa-mi fac timp sa-mi ranforsez bara pe spate, se roaga tinichigiu' de mine ca nu poate sa o chituiasca asa...si eu n-am avut timp)
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 07-06-06, 00:09   #74
alcatel

Stage 4
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 218
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

nu trebuie sa faci asa...bati o bucata de fibra, astepti juma de ora sa se intareasca, iar bati, iar astepti....poti sa pui si mai multe straturi (2) in acelasi timp,dar sa mergi cu ele in acelasi timp,adica sa nu pui unul cap coada si dupa ce ai terminat incepi pe celalalt ,mergi cu ele putin cate putin si daca folosesti rasina destula si le presezi bine nu ai probleme
alcatel is offline   Reply With Quote
Old 07-06-06, 09:54   #75
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

hmm...pe mine m-a invatat cel care m-a invatat sa pun numai cate un strat odata, pentru ca nu s-ar intari bine....de aceea nu incercasem niciodata cu mai multe straturi. e bine de stiut ca se poate. merci pentru pont!
mai e o chestie, am vazut la cineva ca foloseste, in loc de pensula, un rulou metalic (gen trafalet, dar metalic) - e buna si metoda asta? si daca da, unde gasesc un asemenea rulou? (cred ca ar merge mult mai repede cu el)
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -