Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 26-06-06, 18:01   #106
frozzen
BMW Driver

Stage 5
 
frozzen's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 409
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

good luck!eu ti-as recomanda sa faci o masca calumea ptr inceput!e mai mica...te obijnuiesti...prinzi experienta..nu te apuca de ceva super greu de la inceput!
__________________
frozzen is offline   Reply With Quote
Old 26-06-06, 18:05   #107
johnjamesjohn

Stage 2
 
johnjamesjohn's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 54
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

dacia aia ar putea arata kiar interesant daca o sa se tina seama de detalii de imbinari finisaje etc....(adevarul e ca si poza aia avantajeaza clar masina..din perspectiva asta "okioasa" arata kiar belea...
johnjamesjohn is offline   Reply With Quote
Old 27-06-06, 13:31   #108
mae

Stage 5
 
mae's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 441
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

ma gandesc ca ar fi cel ma isimplu cu spuma poliuritanica sa faci model si pestesa arunci fibra. decat sa stai sa faci model apoi matrita ,etc dar sigur e o mare pb la felul cum reactioneaza spuma cand intra in contact cu substantele care le aplici cand modelezi fibra. ma interesa cum izolez spuma intarita de resutul, cum iau model de pe spoilerul care il am acolo (cel stock de pe dacie ) si chiar as vrea sa nu il stric pala ca nu se stie ce iese sau cat dureaza pana fac ceva care sa arte bine. ce fac- mai cumpar un spoiler??? jacum ni mi se pare asa greu dar conteaza foarte mult ca am experientza =zero
mae is offline   Reply With Quote
Old 27-06-06, 13:41   #109
Jogo

Stock
 
Jogo's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 3
Default

tare rau x-ray, ms pentru sfatri.cand mai ai timp, mai da si tu o "fuga" pe aici. ESTI TARE

am si eu o intrebare, panza se aplica in interior sau exterior?

Last edited by lascarica; 09-08-06 at 00:28. Reason: mai usor de urmarit ideile in cadrul topicului
Jogo is offline   Reply With Quote
Old 27-06-06, 17:41   #110
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

exterior


asta am inteles io din ce am gasit pe net
mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 27-06-06, 17:54   #111
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by MaTzA
cam asta vreau sa fac(va rog fara critici in privinta v.t.-ului k nu prea le am) sa-mi spuneti ce parere aveti...spoilerul...dupa cum v-ati dat seama nu e propria-mi creatie...este luat d p un sky...


Poti imbunatati putin marginile cam asa:
Attached Images
 
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 28-06-06, 12:08   #112
MaTzA
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
MaTzA's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,596
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Fiat]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

adik la ce te referi...sa fac mai bine photoshopul sau la ce...sry dar nu am inteles...cat despre imbinari m-am gandit bine si am ajuns la un rezultat...acum trebuie sa vad si practic...modelul o sa-l fac din spuma,o sa pun fibra peste el, si dk i-mi place cum a iesit o sa fac o matrita dupa el...asa in caz k o sa pateasca cv...apropo o sa pun o poza sa vedeti si voi cum fac spoilerul asta o sa radeti o ora...oricum i-l fac de la 0
__________________
unde se poarta stickerul
Bord cu leduri

GRABA stirca TREABA !!!
MaTzA is offline   Reply With Quote
Old 28-06-06, 12:21   #113
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by MaTzA
adik la ce te referi...sa fac mai bine photoshopul sau la ce...sry dar nu am inteles...cat despre imbinari m-am gandit bine si am ajuns la un rezultat...acum trebuie sa vad si practic...modelul o sa-l fac din spuma,o sa pun fibra peste el, si dk i-mi place cum a iesit o sa fac o matrita dupa el...asa in caz k o sa pateasca cv...apropo o sa pun o poza sa vedeti si voi cum fac spoilerul asta o sa radeti o ora...oricum i-l fac de la 0
nu cred ca o sa rada nimeni,ca in fond si la urma urmei daca iese ceva marfa le dai peste nas :P(la cei care o sa rada)

asteptam poza
mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 28-06-06, 20:04   #114
johnjamesjohn

Stage 2
 
johnjamesjohn's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 54
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

[QUOTE=MaTzA]adik la ce te referi...sa fac mai bine photoshopul sau la ce...sry dar nu am inteles...

ma refeream la unghiul din care este facuta poza...accentueaza f tare perspectiva si da un aer de "bad motherfucker" stii tu...
johnjamesjohn is offline   Reply With Quote
Old 28-06-06, 20:12   #115
MaTzA
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
MaTzA's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,596
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Fiat]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

inseamna k am talent la facut poze sau a fost o intamplare...eu i-l intrebam pe turbojack la ce se referea k la el nu am inteles...oricum acum nu vreau sa incep sa ma laud sau sa fac postul asta pt mine k am fak altul aici https://forum.4tuning.ro/697-arhiva/19511-gimmy.html dar se pare k a fost mutat la vt oricum o sa deschid altul la "masina mea/dacia" cand o sa fac spoilerul fata
MaTzA is offline   Reply With Quote
Old 28-06-06, 22:54   #116
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by MaTzA
adik la ce te referi...sa fac mai bine photoshopul sau la ce...sry dar nu am inteles...



La cele doua prize de aer laterale ma refeream ,sa le elaborezi ceva mai sofisticat ca in poza ce ti-am aratat,sa nu fie doar ca doua gauri taiate in foaie cu flexu.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 28-06-06, 23:06   #117
MaTzA
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
MaTzA's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,596
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Fiat]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

aaaaaaaaaaaaa...nuuuuuuuuu...pai ce fac : sar din lac in putz??? uite-te cum e acum masina...vreau sa-l fac exact cum e in poza (dk te uiti se vad k sunt definite) apropo cam cate tuburi de spuma credeti k i-mi trebuie k sa fac asha cv tinand cont k vreau sa-l scot putin inafara ca un spoiler normal de dacie adik asha k in poza
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0019.JPG
Views:	344
Size:	1.43 MB
ID:	120036   Click image for larger version

Name:	IMG_0018.JPG
Views:	185
Size:	298.4 KB
ID:	120038  
MaTzA is offline   Reply With Quote
Old 29-06-06, 00:41   #118
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by MaTzA
aaaaaaaaaaaaa...nuuuuuuuuu...pai ce fac : sar din lac in putz??? uite-te cum e acum masina...vreau sa-l fac exact cum e in poza (dk te uiti se vad k sunt definite) apropo cam cate tuburi de spuma credeti k i-mi trebuie k sa fac asha cv tinand cont k vreau sa-l scot putin inafara ca un spoiler normal de dacie adik asha k in poza



Vrind ,nevrind va trebui sa faci un fel de cofrag de baza pt. spuma, din lemn sau ce vrei tu,pe care vei sufla spuma.Unul tub mare este de ajuns,insa sa nu incerci sa o nivelezi cu nimic,laso asa cum iese din tub pina se intareste.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 29-06-06, 00:44   #119
MaTzA
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
MaTzA's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,596
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Fiat]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

am facut un schelete din metal pe care o sa aplic spuma...cat despre spuma...am incercat un tub si sincer cred k or sa-mi trebuiaska 2-3-4...depinde de care gasesc
MaTzA is offline   Reply With Quote
Old 30-06-06, 10:33   #120
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

parerea mea e ca nu e buna deloc spuma....am incercat sa fac un mulaz cu spun si a iesit un ***.. la mijloc spuma nu s-a intarit.... cel mai bine e sa faci un mulaj tot din fibra de sticla... ca la carte.
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -