Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 02-11-06, 16:44   #361
Mugurel_ASU

Stage 2
 
Mugurel_ASU's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 43
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

dupa ce am citit cele 28 de pagini m am cam descurajat , vroiam sa ma apuc si io sa "torn" doua bari la dacie ,binenteles pt prima oara .!!! As ruga daca cineva ar putea filma ,apoi atasa cateva filmulete [etape de baza ]in ceea ce priveste modelarea fibrei de sticle as pe larg, dar totusi baza

apoi as vrea daca are cineva idee,sa stiu cum as putea sa scap de liniile drepte si simplitatea din interiorul daciei fara sa schimb cu ceva cumparat de pe piata , m ar interesa ceva materiale usor de modelat din care sa pot produce niste interioare de usi , completari ale bordului....,, stiu.. suna ciudat dar chiar vreau sa i sporesc putin "conforul" daca ma pot exprima asa
sper sa imi intelegeti problema , banuiesc ca si altii s au mai gandit la asa ceva ... oare s or fi lasat pagubasi ??!!!
Mugurel_ASU is offline   Reply With Quote
Old 02-11-06, 17:49   #362
marius_lox

Stage 5
 
marius_lox's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 488
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

eu vreau sa imi schimb forma panourilor usilor! masina e un logan!! se poate face cu fibra? as fi curios cam cat ar costa! un pret aproximativ daca imi poate spune cineva! eu vreau sa imi mut si comenzile geamurilor pe panouri!!
marius_lox is offline   Reply With Quote
Old 02-11-06, 23:01   #363
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

@Mugurel: e simplu sa bati fibra, odata ce ai facut rost de materiale (trebuie sa ai toate 3 componentele, daca nu vrei si a 4-a componenta, acceleratorul) te apuci mai intai sa dai forma, ca fibra nu o poti modela DUPA ce o bati

ca sa bati fibra, procedezi ca si cum ai vopsi ceva la pensula, acoperi toata suprafata pe care vrei sa fie fibra, dar mai din abundenta, apoi aplici fasia de stratimat, apoi bati cu pensula peste fasie ca sa iasa aerul dintre stratimat si lichidul aplicat, iar lichidul sa patrunda intre fibrele stratimatului pana cand nu se mai vede albul ala al stratimatului...explicatia asta tine loc de filmul cerut de tine

as face eu un filmulet, dar nu am ce sa mai bat in fibra, momentan....cand va fi cazul, voi filma cu telefonul (chiar daca se vede mai neclar...)
PS: john are un filmuletz cu mine cand bat fibra ioane, cand citesti asta, ataseaza te rog si filmuletzul ala..stii tu, ala cu eleronul...

legat de modelarea bordului de dacie....pot sa-ti dau un mic sfat: stii zona goala dintre portiera si bord, unde poti lejer sa bagi 2 maini? stii ca la unele masini, portiunea aia este doar o linie de 3-4 mm grosime? daca intelegi la ce ma refer, presupun ca ai vrea ca portiunea aia goala sa dispara....in caz ca DA, izoleaza bine coltul bordului cu scotch lat, de la margine inca minim 10 cm spre volan, apoi izoleaza la fel si portiera (pe sub fata de usa, adica pui scotch oriunde pe metal, sa nu ramana gol) si apoi torni niste spuma poliuretanica la tub, putin cate putin, INTRE usa si bord (inainte de asta, te asiguri ca spuma se va prinde DOAR de fata de usa, cea din carton, iar in rest izolezi toata zona cu scotch sau chiar cu pungi lipite, ziare etc.)

dupa ce ai facut asta, intri in masina pe partea cealalta, ca sa nu deschizi portiera (bineinteles, lasi spuma 24 h sa se intareasca), apoi incepi sa decupezi spuma mai intai in continuarea bordului, apoi faci o taietura chiar unde se termina bordul, apoi incerci sa scoti fata de usa din portiera, ca sa poti deschide usa FARA fata din carton si ca sa ai acces si la locul unde bordul se prinde pe masina...tai si acolo, tai si dedesubt, pana cand poti sa scoti fata de usa FARA sa rupi spuma pe undeva...apoi, bineinteles, scoti toate pungile, ziarele si scotch-ul (ca sa fii sigur ca nu se lipeste prea tare scotch-ul de pungi etc., umezesti zona in prealabil...poti folosi chiar si silicon din ala la burete)

apoi aplici din nou fata de usa pe usa, ii dai forma finala si....imbraci totul intr-un material textil sau vinilin subtire (varianta simpla)

sau

(varianta complicata) -> dai cu chit pe toata suprafata spumei, ca sa nu mai ramana spuma goala, apoi finisezi bine, apoi dai toata fata de usa cu demulant, apoi iei mulaj (cu fibra) dupa fata de usa, apoi mulajul il dai iar cu demulant la interior, apoi la interior bati piesa finala in fibra in 2 straturi minim...va mai fi nevoie de ceva finisari, oricat de bine ai lucra, dar eu zic ca merita

daca nu s-a inteles, dati "quote" la fraza in care n-am explicat bine si revin cu lamuriri...personal nu recomand varianta simpla, decat daca aveti un material foarte subtire si rezistent si, mai ales, un mester bun la croitorie
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 03-11-06, 11:08   #364
FREEMANVeSel

Stage 2
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 64
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

pai la chestia cu usuratu ma gandeam ... (opel vectra a) aripi fara, capota, portbagaj... mai tot ce se poate
la usi nu cre k e rost ... siguranta si alte aspecte...
cre k o las balta...
dak era doar de aripi si capota si portbagaj, la alea faci usor matrita completa si nu e greu sa le prinzi inapoi pe caroserie
io tot raman de parerea k ar fi mai usoare din fibra...
desi cel mai rentabil pentru greutate ar fi carbonu, dar la nivelu de trai din romania... INK NU NE PERMITEM
are dreptate quick... e mult mai usor sa faci arcade pe aripi de fibra, priza pe capota, sau un eleron turnat direct pe portbagaj...
io unu as incerca k am unde, da nu prea am timp...
m-am apucat de spoileru de pe spate cu o prelungire da nu l-am terminat, asa a ramas de 2 luni
dar totusi pt cei cu experienta: se reduce ceva din greutate la partea interioara, facut din fibra (fete usi, bord)
FREEMANVeSel is offline   Reply With Quote
Old 03-11-06, 11:22   #365
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by FREEMANVeSel View Post
... se reduce ceva din greutate la partea interioara, facut din fibra (fete usi, bord)

nu, deoarece ramin onduleuri si imperfectiuni care se niveleaza cu chit, care trage greu la cintar.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 03-11-06, 11:25   #366
Mugurel_ASU

Stage 2
 
Mugurel_ASU's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 43
Thumbs up

Quote:
QUICK 5HIFTER
Ideea ta e foarte buna , am inteles in mare , o sa optez pt varianta fara fibra , mi se pare mult mai usoara ! intrebarea e daca spuma acoperita cu vinilin .. sau alt material sa zicem textil, mocheta ofera o rezistenta astfel incat la impactul cu un obiect in limita bunului simt nu cedeaza in sensul frangerii . o idee ar fi sa imbrac in spuma cu tot cu manerul usii

- o intrebaere chiar crezi ca o sa fac priza pe usa ? astfel incat sa devina "un tot" inpreuna cu usa ??
- exista mai multe genuri de spuma ?? in functie de rezistenta ??

oricum ms pt sugestie sa stii ca dupa cevoi termina voi atasa cateva poze sa vezi ce a iesit

Expandare / recipient: pāna la 45 litri spuma īntarita
Timp de prelucrare: 10-18minute
Timp īntarire completa: 1h (RH 93%) pāna la 18h (RH 15%)
maxim 24 h
Rezistenta la īntindere: 0,07 Mpa
Rezistenta la compresie: 0,21 Mpa
Densitate: 22 kg/m3 Punct de aprindere a spumei īntarite: + 400°C
Clasa de foc a spumei īntarite: B3 - DIN 4102
Culoare: galben deschis
Temperatura de aplicare: +5°C pāna la + 30°C
Temperatura la care rezista: -50°C pāna la + 90°C
Temperatura de depozitare: +5°C la + 30°C
Spuma de iarna poate fi aplicata de la -10°C pāna la +35°C.
Aplicarea cu pistolul asigura dozarea precisa, ajustarea debitului de spuma la dimensiunea īmbinarii si un consum redus de spuma, fiind eliminate aproape complet pierderile.
Spuma īntarita este rezistenta īn timp la umezeala si mucegai, nu este toxica, nu se contracta, nu se taseaza, nu crapa, nu putrezeste, nu se farāmiteaza daca este protejata īmpotriva razelor violete prin acoperire cu tencuiala sau silicon.


astfel rezolvandu-se [problema cu rezistenta

Last edited by lascarica; 15-11-06 at 18:51.
Mugurel_ASU is offline   Reply With Quote
Old 08-11-06, 17:15   #367
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

am gasit lut )

culmea... in sell-gross
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Dsc00328.jpg
Views:	346
Size:	47.0 KB
ID:	172956   Click image for larger version

Name:	Dsc00329.jpg
Views:	326
Size:	35.4 KB
ID:	172957  
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 08-11-06, 17:35   #368
MaTzA
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
MaTzA's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,596
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Fiat]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

si acum inevitabila intrebare CAT???? costa si la care ai fost?
MaTzA is offline   Reply With Quote
Old 08-11-06, 17:44   #369
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

pachetul ala costa 50 mii (5 ron)

eu le-am luat cam pe ultimele din Sell-gros berceni....

astea se gasesc la raionu de pixuri, dosare, penare ) pe langa plastelina
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 08-11-06, 17:54   #370
MaTzA
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
MaTzA's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,596
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Fiat]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

aveau si pachete mai mari??? k la 500g e ieftin...acum sa vedem si cam cat volum ocupa..dk se merita...pt ce se merita...etc
MaTzA is offline   Reply With Quote
Old 09-11-06, 14:46   #371
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

nup....doar astea..... poti sa iti faci o macheta din lut si apoi o transferi in fibra ))



oricum mai am nevoie de LATEX>>>> si nu exista nicaieri
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 09-11-06, 16:34   #372
MaTzA
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
MaTzA's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,596
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Fiat]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

si cam ce vrei sa faci cu el ??? :P cei de la rompolimer au asa ceva...6,50 eur kg fara tva...dai un tel sau du-te pana acolo si intereseaza-te
__________________
unde se poarta stickerul
Bord cu leduri

GRABA stirca TREABA !!!
MaTzA is offline   Reply With Quote
Old 09-11-06, 17:21   #373
frozzen
BMW Driver

Stage 5
 
frozzen's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 409
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

probabil latexu ca sa dea pe ce face el din lut ca apoi sa scoata usor matrita fara sa fie afectata.
frozzen is offline   Reply With Quote
Old 09-11-06, 19:44   #374
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

dap...+ nulte altele... fost la rompolimer...nu mai aduc latex....decat cauciuc siliconic care costa 100E 4kg (
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 10-11-06, 08:13   #375
rakmad

Stock
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 8
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

vreau sa fac si eu pleoape la o solenza in wikendu asta(sper sa fie cald). am o intrebare pun scotch pe far si apoi dau direct cu nestrapol?si dupa ce am batut 2 randuri astept sa se usuce o zi si ma apuc sa le finisez sau mai trebuie sa mai dau cu ceva pe deasupra?(sper sa intelegeti) am sa pun si poze daca ma apuc de treaba
rakmad is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -