Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 28-09-06, 12:59   #301
R a g n a r o K

Stage 2
 
R a g n a r o K's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 43
Member of:
[RENAULT]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Salut! am nevoie de o idee... m-am supraestimat putin in dorinta de a monta boxe ovale pe usile din fata, in sensul ca am zis sa montez boxele, ca vad eu dupa cum fac incinta din fibra...
boxele le-am montat cu niste platbanda de aluminiu relativ usor...e, acum mi-am cam dat seama cum as putea sa fac incintele din fibra daca ar fi sa nu le mai dau jos niciodata... dar eu vreau sa poata fi demontabile (nu cu ciocanu'): in caz ca ma loveste careva in una din usi si trebuie reparate sau in caz ca imi vin alte idei in viitor...
ma gandeam sa trasez cu niste baghetele mici (cam 1 cm x 1 cm) dim mdf exact exteriorul incintei (am facut deja asta la una din usi, prinzand fiecare bagheta provizoriu cu cate un holzsurub in plasticul fetei de usa), sa le lipesc intre ele si sa scot tot cadrul pentru a-l ramforsa si mai bine...apoi cu un oval din mdf de forma boxelor si cu o panza semi-elastica sa dau forma incintei... de aici incolo la partea cu fibra ma decurc cat de cat...
ideea era ca nu pot sa-mi imaginez un sistem de prindere / desprindere eficient si durabil... poate in experienta voastra ati mai avut de-a face cu asa ceva... merci oricum
am pus si poze cu boxele montate pe usi
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	unghi 3.jpg
Views:	673
Size:	1.05 MB
ID:	156084   Click image for larger version

Name:	Unghi 2.jpg
Views:	476
Size:	438.6 KB
ID:	156085  
R a g n a r o K is offline   Reply With Quote
Old 28-09-06, 13:51   #302
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

n-am inteles tot ce ai zis acolo, dar sper ca am prins ideea:
-in primul rand n-ai spus daca vrei sau nu sa maresti decupajul in usa
-in al doilea rand din cate am inteles eu, nu vrei o incinta care sa sune bine, ci doar sa arate bine
-in al treilea rand, tot din cate am inteles eu, nu vrei sa folosesti fibra de sticla, deci ai gresit un pic topicul...fa un topic nou la sectiunea audio si acolo iti vor raspunde persoane mai avizate in domeniu
-si ca sa nu ramai chiar "cu mana goala", te sfatuiesc sa faci totul din inele de pal suprapuse, ca o piramida, de la mic la mare ca sa zic asa...cel mai mic inel sa fie langa difuzor, iar cel mai mare sa fie prins pe usa (marimea celui mai mare -> atat cat iti permite spatiul)
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 28-09-06, 15:02   #303
MaTzA
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
MaTzA's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,596
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Fiat]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

stai asha k eu am inteles...pe unde stai in bucuresti...poate poti sa-mi faci o vizita sa vad shi eu ce este pe sub boxe..cum este...etc...sper sa intelegi si ne sfatuim atunci la fata locului
__________________
unde se poarta stickerul
Bord cu leduri

GRABA stirca TREABA !!!
MaTzA is offline   Reply With Quote
Old 28-09-06, 15:21   #304
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

oops acum vad mai bine ca ziceai ceva si de fibra...

pai de ramforsare prea mare nu ai nevoie, trebuie doar sa prinzi boxa pe pozitie si pe urma sa-i dai o forma care sa stea fixa pana cand s-a intarit fibra, ca pe urma daca pui 2-3 straturi de fibra va fi suficient de rigida

problema e ca va trebui ca incinta sa aiba un perete lipit pe fata de usa, pentru ca altfel nu poti face etansare buna

niste poze mai clare nu poti pune?
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 28-09-06, 18:25   #305
R a g n a r o K

Stage 2
 
R a g n a r o K's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 43
Member of:
[RENAULT]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

@ MaTzA - stau in zona calea calarasilor...poate pe week-end sa ne vedem

@ quick_5hifter
- pot taia din usi cat e nevoie...la cat am taiat pana acum
- ideea e sa se auda bine intr-un final si tocmai de aia vreau sa fie detasabila / demontabila toata distractia, pentru cand mi-oi lua si eu niste boxe pe componente si voi reface incinta...nu ti-ar veni sa crezi insa cum suna si asa, fara nimic (chiar daca nu le dau la max ca nu e bine nefiind restrictionate de o incinta)
- ideea cu cercurile din pal e buna, dar este totusi vorba de o usa si ar fi prea grea lucrarea, asa ca ar merge doar in ideea de a face un fel de matrita pe care sa torn finalul.
- si in continuare ramane cea mai mare intrebare pentru mine...cum fac totul demontabil? stiti si voi cum conduc unii pe la noi (chiar acum 3 zile mi-a facut unu usile "de comanda" cat a fost parcata....) si daca va fi nevoie de o interventie de reparatie a usii, nu vreau sa muncesc din nou..
mai fac maine poze si le pun, cu boxa jos, etc ..sa se vada tot...
R a g n a r o K is offline   Reply With Quote
Old 28-09-06, 23:54   #306
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

singura varianta pe care o vad in prezent, in lipsa pozelor clare, este sa fixezi toata incinta NUMAI de fata interioara a usii, adica partea care vrei sa fie detasabila, iar apoi sa lipesti cumva partea de metal cu partea de plastic, astfel incat sa fie etansa usa si sa poti sa o desfaci fara mari sacrificii si eforturi (as sugera siliconul transparent, aplicat in asa fel incat sa nu se vada)

stiu pe cineva care a taiat o parte din tabla de la interior a usii, in partea de jos (armatura aia pe care se prinde plasticul), si a construit o incinta din mdf in interiorul usii...dar e complicat si implica modificari de care tu te feresti

iti recomand o antifonare, macar cu aluband, si atunci vei putea da volumul la maxim fara probleme
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 29-09-06, 15:10   #307
R a g n a r o K

Stage 2
 
R a g n a r o K's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 43
Member of:
[RENAULT]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

merci de sugestii...o sa ma mai gandesc in weekend cu "opera" in fata... usile toate sunt antifonate deja cu dynamat extreme - si tabla exterioara, si cea interioara (de sustinere a fetei de usa)..nu mai pun poze azi, pun dupa ce mai meshteresc in weekend la ele...
R a g n a r o K is offline   Reply With Quote
Old 29-09-06, 22:47   #308
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Daca faci incinta din fibra,prinderea e simpla.Aici ma refer la o incinta cam cum e explicat pe undeva pe sus.
Daca faci prindere directa cu suruburi,holtsuruburi prin fata incintei arata mizerabil.Deci ramine solutia cu suruburi prin spate.
Executi incinta,si o pasuiesti sa vina bine pe fata de usa.Cauta niste suruburi de M5 cromate (de M6 sint cam prea groase),ceva mai lungi in functie de grosimea panoului de usa (dar minim de 35 mm),pe capul carora sudezi in "T" o tablita de 2x1 cm ,sa zicem.
Pe dosul incintei,pe partea ce se aseaza pe panou ,cam la 1-2 cm de marginea ei,fixezi aceste suruburi,eventual polizezi un canal in material pt. ca din planul ce se aseaza pe panou sa iasa doar filetul surubului.Odata fixat surubul (chiar lipit cu poxipol sau ceva similar) se "bate"fibra peste acel cap cu tablita sudata pt. a-l rigidiza.Daca ajunge rasina pe filet (inevitabil de altfel) nu-i nici o problema se rectifica f. usor cu o filiera inainte de montaj.Se pot fixa asa 6-8-suruburi cit este necesar pt. dimensiunea incintei.
Cind totul e gata pt. montaj se picura putina vopsea pe capatul surubului si apoi se ataseaza incinta pe panou exact in locul destinat ei.Vopseaua va lasa semne pe panou unde se vor da gaurileCare trebuie saq fie cu 1-2 mm mai mari decit suruburile.
Se monteaza incinta cu difuzorul scos ,pt. a putea face stringerea prin interior .Atentie,sub piulita se pune saiba lata ,sau mai exact extralata pt. o fixare mai buna si chiar o mica garnitura de cauciuc
Nu se stringe la singe,ci cu simt ,deoarece se poate smulge surubul din insertia de fibra.In cazul in care ,datorita constructiei incintei ,a arhitecturii ei,ramine distanta prea mare de la planul de unde iese surubul si pina la panou, se va monta un distantor,tot in ideea de a nu smulge suruburile prin stringere.
Bafta!
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 30-09-06, 01:59   #309
R a g n a r o K

Stage 2
 
R a g n a r o K's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 43
Member of:
[RENAULT]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

merci de ghidarea "pas cu pas"... o sa incerc ceva de genul asta! deja imi pare bine ca am apelat la voi ca ma plictisisem sa-mi storc creierii sa re-inventez roata...va tin la curent cu poze etc fiindca mie imi pare a fi o lucrare destul de complexa si complicata si se pot invata multe din urmarirea realizarii ei de catre cei interesati... weekend placut
R a g n a r o K is offline   Reply With Quote
Old 01-10-06, 13:09   #310
Cambera

Stage 3
 
Cambera's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 149
Talking Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Cateva poze cu ce am facut (sunt incepator):
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Copy of DSC00148.JPG
Views:	680
Size:	558.6 KB
ID:	157321   Click image for larger version

Name:	Copy of DSC00149.JPG
Views:	473
Size:	2.66 MB
ID:	157322   Click image for larger version

Name:	Copy of DSC00147.JPG
Views:	350
Size:	2.76 MB
ID:	157323  

Cambera is offline   Reply With Quote
Old 01-10-06, 13:44   #311
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Arata binisor.La asamblare pe aripa ,polizeaza cu disc smirghel lamelar 10-15 centimetri marginea aripii,si bate fibra peste pasaj si minim 10 cm peste tabla atit pe interior cit si pe exterior.Asa imbinarea va fi mai durabila fara sa crape chitul .
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 01-10-06, 23:12   #312
Cambera

Stage 3
 
Cambera's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 149
Talking Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Nu o sa bat fibra peste ele le prind cu suruburi si piulite prin interior iar pe marginea pasajului pun cheder subtire gen termopan...Mai am de finisat pana sa intre in productie..
Cambera is offline   Reply With Quote
Old 02-10-06, 00:42   #313
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by Cambera View Post
Nu o sa bat fibra peste ele le prind cu suruburi si piulite prin interior iar pe marginea pasajului pun cheder subtire gen termopan.....

Aha.Ai adoptat solutia de la Land Rover,care insa foloseau dibluri de plastic.E mai practic asa, fiind demontabile.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 02-10-06, 12:44   #314
Cambera

Stage 3
 
Cambera's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 149
Smile Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Da asa am vrut sa le fac.
Cambera is offline   Reply With Quote
Old 02-10-06, 15:11   #315
Ja_Rule

Stage 5
 
Ja_Rule's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,622
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
[Oltcit]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[Dacia Rally Team]
[VW]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

hai ca usor usor invatati ... a inceput sa`mi placa .. bravo
trebuia sa bagi si un pic de vopsea in rasina, pt ca in cazul unei zgarieturi sa nu se vada aiurea .. oricum te descurci de minune ca incepator ... bafta
__________________
Berlină 1310 decocostârcită B 79 L E M ... Member of : Dacia Rally Team Motorsport ...
Regulamentul secţiunilor comerciale...Reguli generale pe forumul 4TuningRO...Feedback Dacia...Esenţial: scrieţi corect în limba română



"Suntem atât de răi incât ne ardem si intre noi"

Funerare auto (tractari)

0765.324.707 / 0765.948.147
Ja_Rule is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -