Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 17-01-07, 15:03   #451
frozzen
BMW Driver

Stage 5
 
frozzen's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 409
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by johngotty View Post
mersi...as vrea sa ma apuc de "tuning" pe propria masina in putinul timp liber...
mai sunt si alte matrite?(ca materiale) mai usor de modelat?
sper ca stii ce e aia matrita! e negativu din fibra facut spoilerului!iar materiale poti sa folosesti dupa bunul plac..dar produsu finit ai grija sa iasa bine!
frozzen is offline   Reply With Quote
Old 17-01-07, 15:08   #452
andy_x3m

Stage 5
 
andy_x3m's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 356
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

eu tot continui sa intreb
unde gasesc in cta sa cumpar fibra... plz
ms
andy_x3m is offline   Reply With Quote
Old 17-01-07, 18:21   #453
ionut17

Stage 5
 
ionut17's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 583
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

o alta metoda de a face matrita
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	104-2.jpg
Views:	693
Size:	127.0 KB
ID:	202561   Click image for larger version

Name:	104-4.jpg
Views:	884
Size:	133.5 KB
ID:	202562   Click image for larger version

Name:	104-5.jpg
Views:	752
Size:	128.3 KB
ID:	202563  

Click image for larger version

Name:	105-2.jpg
Views:	575
Size:	123.7 KB
ID:	202564   Click image for larger version

Name:	105-3.jpg
Views:	606
Size:	154.5 KB
ID:	202565   Click image for larger version

Name:	105-4.jpg
Views:	568
Size:	139.8 KB
ID:	202566  

Click image for larger version

Name:	105-5.jpg
Views:	515
Size:	82.5 KB
ID:	202567   Click image for larger version

Name:	105-6.jpg
Views:	521
Size:	133.6 KB
ID:	202568   Click image for larger version

Name:	105-7.jpg
Views:	516
Size:	87.9 KB
ID:	202569  

Click image for larger version

Name:	105-8.jpg
Views:	747
Size:	145.6 KB
ID:	202570   Click image for larger version

Name:	106-6.jpg
Views:	602
Size:	108.7 KB
ID:	202571   Click image for larger version

Name:	107-9.jpg
Views:	744
Size:	151.9 KB
ID:	202572  

Click image for larger version

Name:	109-10.jpg
Views:	655
Size:	137.1 KB
ID:	202573  
ionut17 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-07, 18:25   #454
johngotty

Stage 1
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 15
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

ce este ?materialul?si cu ce ai dat peste?
johngotty is offline   Reply With Quote
Old 17-01-07, 18:28   #455
frozzen
BMW Driver

Stage 5
 
frozzen's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 409
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by johngotty View Post
ce este ?materialul?si cu ce ai dat peste?
e zapada artificiala si a dat cu fibra peste ea,ca sa faca matrita!
frozzen is offline   Reply With Quote
Old 17-01-07, 18:28   #456
MaTzA
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
MaTzA's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,596
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Fiat]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

nu e facut de el...materialul pare a fi poliester expandat
MaTzA is offline   Reply With Quote
Old 17-01-07, 18:30   #457
johngotty

Stage 1
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 15
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

ok.spuma poliuretanica?deasupra este scotch?
johngotty is offline   Reply With Quote
Old 18-01-07, 11:30   #458
CT99WUW
Honda Driver

Stage 5
 
CT99WUW's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,317
Member of:
[Honda]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

In legatura cu scotch peste spuma poliuritanica eu zic , cam 90% ai sanse sa topeasca spuma ...daca stiti voi , in momentul in care este reactia dintre nestrapol si intaritor .....se incinge destul de tare amestecul...deci nu prea cred , ca o sa reziste si mai mult ca sigur se va deforma.

PS.Ati mai gasit in vreun loc lut?daca da astept si eu un PM sau lasati aici scris.
__________________
Hang On, Not Done Accelerating
CT99WUW is offline   Reply With Quote
Old 18-01-07, 11:57   #459
johngotty

Stage 1
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 15
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

ok.pai tipul din poze cum a facut?nu are cineva un film cu asa ceva?
johngotty is offline   Reply With Quote
Old 18-01-07, 17:44   #460
inceparetul

Stage 3
 
inceparetul's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 103
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

salut la toti.am si eu o intrebare.daca vreau sa fac unicat barele si evazarile la roti si pragurile,mai lucrez cu matrita peste model,sau se poate face direct finitul,si apoi il finisez cu chit de fibra?multumesc.
inceparetul is offline   Reply With Quote
Old 18-01-07, 17:57   #461
frozzen
BMW Driver

Stage 5
 
frozzen's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 409
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by inceparetul View Post
salut la toti.am si eu o intrebare.daca vreau sa fac unicat barele si evazarile la roti si pragurile,mai lucrez cu matrita peste model,sau se poate face direct finitul,si apoi il finisez cu chit de fibra?multumesc.
recomandabil sa faci matrita si apoi sa faci spoileru din fibra dintro bucata. e posibil daca folosesi spoileru pe care ai lucrat cu adaugire poti sa ai surpriza pe la gropi/borduri sa se crape unde a fost imbinat!
__________________
frozzen is offline   Reply With Quote
Old 18-01-07, 18:31   #462
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Incerc sa dau si eu o mana de ajutor, in sensul de a face niste distinctii. Se pot face, in principiu, 3 feluri de bari:
1.prelungire a barii initiale, prinsa pur si simplu cu nituri/holz-suruburi etc, si care se poate detasa ulterior fara revopsiri etc.
2.prelungire a barii initiale, prinsa bine de bara de plastic, cu imbinare ca la punctul 1 si cu finisaje ulterioare pentru a parea dintr-o bucata toata bara - necesita revopsirea completa a barii la montaj, iar la demontare de obicei bara initiala nu mai e folosibila (sau trebuie usor reconditionata).
3.bara facuta de la zero, si care in final trebuie sa fie integral din fibra.

Pentru cea din urma varianta, este necesar sa se confectioneze 3 piese, in ordinea prezentata de mine:

A.modelul initial, care se mai numeste si pozitiv, se face folosind bara originala pe care se aplica materialele menite sa-i dea alta forma, si care reprezinta exact forma barii finale; de la aceasta piesa este importanta partea exterioara, evident;

B.matrita, care se mai cheama si negativ, se aplica peste modelul initial (se confectioneaza din fibra si eventual gel-coat, care este un amestec de pudra de talc cu rasina de fibra...); dupa uscare matrita este indepartata, modelul initial se poate arunca (daca matrita a iesit bine); la matrita, importanta este partea interioara;

C.piesa finala, care se bate in interiorul matritei, va avea exact forma modelului initial care ziceam ca se poate arunca, si pe ea se va confectiona si sistemul de prindere al barii pe masina (sau, daca este posibil, se va folosi cel de pe bara originala); si aceasta piesa se cheama tot pozitiv, intrucat partea importanta este cea exterioara;

Important: si la procedeul A->B, si la procedeul B->C se foloseste un demulant special, care se poate cumpara si de la Rompolimer si de la Policolor, demulant care se aplica:
- pe modelul initial inainte de turnarea matritei si
- in interiorul matritei inainte de turnarea piesei finale, in ambele cazuri in cate 2-3 straturi (se da primul strat, se lasa sa se usuce, apoi se aplica al doilea etc.)

Sfat pentru incepatori:

-in cazul in care, dupa calculele voastre, o bara originala a masinii voastre costa la mana a doua mai mult de...sa zicem 2 milioane lei vechi, puteti sa copiati intai bara originala, folosind A-B-C-ul de mai sus, mai putin partea cu modificatul barii originale (deci copiati bara asa cum este); piesa finala evident ca va fi identica cu bara voastra originala, si va apucati sa faceti modelul modificat direct din bara de fibra...in cazul asta, bara originala ramane intacta, se poate monta la loc pe masina imediat dupa copiere, iar paguba in caz de esec va fi mai mica...cu putin efort, puteti reduce costul unei matrite si a unei copii de bara la ~1,5 milioane.

-e clar ca daca vorbim de Dacie/Tico/Oltcit/etc., costurile barii originale sunt sub costurile materialului irosit, deci sfatul de mai sus e inutil si din p.d.v. al costului, dar si al efortului+timpului...

have fun!
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 18-01-07, 19:11   #463
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

@andy_x3m: ca sa cumperi fibra:
-follow the red line; "X" marks the spot! - cand ai ajuns in punctul "X" din harta desenata de mine, te uiti in directia indicata de sageata albastra si vei vedea masini dezmembrate si barci in constructie; atentie, NU ma refer la TRENUL "Sageata Albastra" care trece pe-acolo , ci la sageata desenata de mine

- cand ajungi langa barci, intreaba primul obiect viu (daca nu cumva latra...) unde poti cumpara fibra, si-ti va arata o usa... daca nici asa nu-i gasesti, promit ca-i aduc pe ei la tine acasa, cu barci cu tot, sa-ti vanda fibra !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	HARTA FIBRA.JPG
Views:	359
Size:	53.4 KB
ID:	202949  
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 19-01-07, 17:55   #464
madicioco


Stage 5
 
madicioco's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 900
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[Fiat]
[Nissan]
[Mitsubishi]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

am si eu o nelamurire la pozele anterioare,cu privire la modelu de bara.Cu ce pot sa lipesc bucatile de poliestiren intre ele ca sa nu mi se topeasca
madicioco is offline   Reply With Quote
Old 19-01-07, 19:34   #465
kmySGR

Stock
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 7
Default

Quote:
Originally Posted by Ja_Rule View Post
din cate stiu eu nu vand la persoane fizice ... doar juridice.. doar daca mai sunt baietii aia vechi la depozit .. se poate aranja cu ei
ce crezi ca se poate aranja cu ei ?

Quote:
Originally Posted by MaTzA View Post
cine a fost sa cumpere rasina de la rompolimer...DUPA 1 decembrie...cred ca nimeni...haideti sa va spun o chestie "misto" nu ne mai da rasina decat daca avem nush ce aprobare de la nush cine cum ca firma la care lucrezi are un mijloc de transport...etc...in concluzie...adios fibra...nu am gasit pe nimeni la depozit sa intreb dk pot lua de acolo...fara factura...la 2 l cat imi trebuiau mie...ma rog..
sorry de neintelegere !!!!
este vorba doar de rasina si catalizator, care dupa cum bine stiti, sunt produse inflamabile , clasa III.... deci fibra nu are nici o legatura

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
Iar respectiva masina sa indeplineasca niste conditii de transport substante chimice.Stai linistit,daca este asa acum ,orice minune tine 3 zile.
va zic eu ; chestia e inca valabila , si va fi valabila si de aici incolo.
Costul produselor ( indiferent de cantitate ) cu masini atestate si soferi atestati ADR ( produse antideflagrante ) pentru Bucuresti in orice zona este de 120 RON + TVA.

Quote:
Originally Posted by baghera View Post
In primul rand salutare la toata lumea. E primul meu topic asa ca... sigur nu ma cunoasteti.
Am citit cu mare atentie topicul vostru si pot spune ce senzatie mi-a creat. Bucurestiul e in mare pericol fratilor. Habar nu aveti cu ce va jucati. Cateva lamuriri care sper ca va vor fi de folos.
a) fibrele de sticla :
Ceea ce se foloseste la fibrele de sticla se numeste in mod general PAFS adica poliesteri armati cu fibre de sticla. Sunt materiale compozite care se obtin din armarea fibrelor de sticla cu rasini poliesterice. Am citit mai devreme de celebra rasina netstrapol. Nu e unica rasina poliesterica. De ex mai exista aeropol care e mult mai cooperanta si mai maleabila.... depinde de ce vrei de la materialul pe care il obtineti.In functie de calitatile pe care le vreti de la material veti folosi o anume rasina cu o anume cantitate de accelerator (asta e cobaltul) si de asemenea cu o anume viteza de intarire (asta depinde de cat intaritor puneti). WARNING !!!! Intaritorul e f exploxiv si gazele care se emana in urma reactiei sunt gaze de STIREN. FAC BUM !!!! RAU !!!!!
Un alt material intrat in discutie a fost gelcoat-ul. E un material cu calitati excentionale, dar.... ,daca nu aveti experienta, eu v-as sfatui sa renuntati la idee. Din ce motiv ? Pai... stratul de gelcoat trebuie sa fie subtire pt a nu crapa. Daca matrita voastra nu e bine finisata veti avea bavuri pe care le veti curata si acolo.... cam dispare gelcoat-ul. Sa nu mai luam in considerare faptul de e vre-o 25 de euro fara tva kg. Aruncati banii degeaba.
Inca un \"mit\" daca vreti e treaba cu ceara. Uniii vorbesc de ceara lichida altii de ceara solida.....Fratilor sunt 2 chestii total diferite. Ceara solida este de fapt ceara, iar cea lichida este alcool polivinilic. Una peste alta daca vreti piese de calitate ar trebui sa aflati ca se folosesc amandoua. Intai ceara ... dupa ce se usuca ceara se aplica alcoolul si dupa aia va apucati de treaba. Dar cu grija pt ca daca veti zgaria folia de alcool in acel loc piesa se va prinde de matrita. Daca se intampla beleaua in mijlocul piesei, cei care au lucrat va pot confirma ce distractia drq e sa scoti piesa din matrita.
In mare...cam atat despre erorile care au aparut aici si lucruri care nu sunt bine intelese. O singura chetie. Iubesc orasul asta asa ca va rog nu-l aruncati in aer . Aveti mare grija cand lucrati cu intaritor sau cand se produce reactia efectiva. Sa nu sfarseasca mare lucrare cu un bum si un drum la spital.
Apropo de solventi.....
1 nu va chinuiti sa curatati pensula. NU MERGE ! Daca vreti sa o mai refolositi lasati-o intr-un borcan cu diluant (va recomand acetat de etil) si inainte de folosire indepartati surplusul de diluant
2 alcoolul polivinilic nu se curata cu solventi pt ca veti obtine o pensula imbibata in branza . Incercati cu apa. Merge garantat.
Cam atat despre fibrele de sticla. Daca ati lucrat corect ar trebui ca in urma reactiei piesa (prin dilatarea creata de formarea polimerului) sa sara singura din matrita.
b fibrele de carbon
Cu astea... e mare filozofie. Long story short sunt niste fibre care se prezinta la fel ca si cele de sticla doar ca se impregneaza cu rasini epoxidice. Fata de fibrele de sticla reactia se petrece la cald. Adica aveti nevoie de cuptor. In functie de calitatea fibrelor (exista 3 categorii) se obtin diversi polimeri. A-ti fi uimiti sa aflati ca cele de calitate inferioara la anumiti parametrii (elasticitare duritate....) pot fi inferioare celor de sticla. Avand in vedere costurile astronomice... daca vreti s-a lucrati ceva mai bine va indreptati spre cele de sticla. Sunt mai ieftine si daca sunt bine lucrate pot fi niste chestii f rentabile.
Apropo de ...ar trebui sa le reprosam sau nu celor care lucreaza in domeniu ca bara a fost prost lucrata.... sa avem pardon dar cam orice cedeaza sub o anume presiune. Daca voi vreti praguri care sa reziste greutatii masinii cand le tarati de bordura.... va recomand sa va schimbati masina cu un tanc . Daca cedeaza la spalatorie in schimb... cautati bata pe sub scaun si puneti-va pe treaba .
Legat de matrite....e o treaba pe care eu unul nu ma gasit-o inca la nici un mic producator.Totusi trebuie realizate profile 3D care culmea sa mai arate si bine. Nu zic ca nu exista metode, dar.... that's my bussines.
Cam atat ar fi. Sper ca nu v-am plictisit cu lectia de chimie si ca v-am fost de ajutor. Daca aveti intrebari sau reprosuri ma puteti gasi pe YM.

PS:...puneti-va pe treaba.
Legat de matrite… e o treba pe care nu am gasit-o la nici un producator din Romania. Totusi trebuie realizate profile 3D care culmea sa mai arate si bine. Nu spun ca nu se poate dar that’s my bussines. Nu vreau sa imi fac reclama asa ca ma opresc aici cu subiectul :P
Cam atat ar fi despre acest topic si sper ca nu v-am plictisit prea tare cu lectia mea de chimie si ca v-am fost cat de cat de ajutor.
Pentru reclamatii sau lamuriri suplimentare ne mai vedem pe forum sau ma gasiti pe YM.
Va urez multa bafta si spor la treaba !
Sunt SUPER DE ACORD cu ce zice Baghera. in plus poate asa intelegeti si voi de ce ,cei de la ROMPOLIMER nu mai vor sa dea anumite substante in anumite conditii !!!
Intaritorul este fffff. periculos , in sensul ca daca nu este dozat in cantitatea corespunzatoare rasinii lucrate ,.... munca ta poate sa-ti ia foc ca sa zic asa. S-au intalnit zeci de cazuri in care intaritorul a intrat in reactie si s-a produs minunea : BUM !!

Quote:
Originally Posted by mihai88 View Post
salut

care ma poate ajuta cu niste informatii despre cat costa rasina,etc,daca puteti sa dati niste preturi si de unde se pot cumpara toate "obiectele" necesare ptr ca sa fac un panou cu o boxa la o usa(ca un exempu)

si daca imi puteti spune pasii pe care trebuie sa ii urmez,ce sa aplic primu,etc....

in paginile anterioare nu prea mi-am dat seama ce trebuie sa cumpar


tnx in avans
ROMPOLIMER Bucuresti ; tel. 20 11305 ; au de toate, numai de import si de f. buna calitate / pret.

Last edited by lascarica; 24-01-07 at 01:51. Reason: CINCI !!!! poaturi consecutive la distantza de cateva minute!!,...campion!
kmySGR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -