Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 22-01-07, 10:01   #466
inceparetul

Stage 3
 
inceparetul's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 103
Default

si totusi nimeni nu explica in amanunt cum poti obtine o matrita sau pozitivul,etapele de lucru.am inteles de la cineva care lucreaza cu fibra,ca,pentru a lua forma perfecta,foloseste urmatoarele,in ordinea si in felul acesta:si astept pareri,sau comfirmari. in primul rand aplica ceara,apoi peste ceara foloseste demulantul,sau alcool cum mai spun unii.se lasa suprafata pana devine sticloasa,apoi se aplica primul strat de rasina.acesta se lasa sa se usuce pana nu se mai lipeste degetul,si deabia dupa asta se aplica fibra,care astfel va lua toate formele dorite.aplicarea fibrei pe rasina neintarita,produce dezlipirea ei,de pe cutele mai profunde,sau unghiurile mai inchise,si asa,nu ia forma perfecta.a avut dreptate omul??

iar despre modelul facut din polistiren expandat,pentru a nu se topi de la fibra,daca aplicati peste el la urma un chit grund,sau spritchi cum ii mai spun unii,nu aveti probleme.dar atentie cat diluati chitgrundul.foarte putin,sa-l puteti aplica cu pistolul,deoarece mult diluant,topeste si polistirenul,si surpriza,am patit-o eu,si spuma poliuretanica chiar si cea profesionala de mare densitate.nu sunt expert,da mai prind si eu una alta de la meseriasi,si le pun pe forum,poate ajuta.daca e ceva gresit,pot fi contrazis,nu e nici o suparare.asa mai invat si eu cate ceva.

Last edited by lascarica; 24-01-07 at 01:52.
inceparetul is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 11:56   #467
ionut17

Stage 5
 
ionut17's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 583
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by inceparetul View Post
iar despre modelul facut din polistiren expandat,pentru a nu se topi de la fibra,daca aplicati peste el la urma un chit grund,sau spritchi cum ii mai spun unii,nu aveti probleme.dar atentie cat diluati chitgrundul.foarte putin,sa-l puteti aplica cu pistolul,deoarece mult diluant,topeste si polistirenul,si surpriza,am patit-o eu,si spuma poliuretanica chiar si cea profesionala de mare densitate.nu sunt expert,da mai prind si eu una alta de la meseriasi,si le pun pe forum,poate ajuta.daca e ceva gresit,pot fi contrazis,nu e nici o suparare.asa mai invat si eu cate ceva.
poti sa-mi spui si mie de unde ai cumpatat fibra de sticla si toate chestii care iti trebuie te rog frumos
ionut17 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 13:13   #468
inceparetul

Stage 3
 
inceparetul's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 103
Default

Quote:
Originally Posted by ionut17 View Post
poti sa-mi spui si mie de unde ai cumpatat fibra de sticla si toate chestii care iti trebuie te rog frumos
dragul meu,scuze de intarziere.eu am un prieten student in bucuresti.langa policolor este o firma,si in curtea lor are un turc un magazin cu tot ce vrei pentru fibra.ceara,gel coat,stratimat,accelerator,nestrapol,demulant,etc. dar am inteles ca zilele astea se muta.prietenul are sesiune,dar mai pe seara il sun,si va spun si cum se cheama firma,si noua adresa si ceva preturi.

eu ii trimit banii pe card,el le cumpara,pana acum nu i-a cerut nici o hartie ca cei de la rompolimer,stiu cum lucreaza aia,am luat si eu legatura cu ei.si cand are ocazia mi le trimite cu o masina acasa.dar eu nestrapolul si acceleratorul il cumpar din piatra de la policolor.

Last edited by lascarica; 24-01-07 at 01:53.
inceparetul is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 14:50   #469
MARI_NSL

Stage 5
 
MARI_NSL's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 5,097
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[BMW]
[VW]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

nush cred ca ti-ar vinde dak iei o cantitata mai mare....de produse
MARI_NSL is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 01:59   #470
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

kmySGR ,te rog posteaza cu bun-simt,nu incerca sa faci posturi multe intr-o singura ora pe un singur topic.Nu-i necesar pentru a spune- "da,sunt de acord.."sa citezi in intregime un post de cateva ZECI de randuri.
Data viitoare cand mai vad ca esti campion( CINCI posturi consecutive la distantza de cateva minute unul de altul ,unele din ele absolut fara rost) voi sterge posturile,nu mai pierd timpul sa le unesc.
Numai bine tuturor, si incercati pe cat posibil sa nu ocupati o pagina intreaga cu posturile proprii,arata ca dracu' monologul de felul asta si plctiseste "audientza"
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 02:19   #471
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by CT99WUW View Post
PS.Ati mai gasit in vreun loc lut?daca da astept si eu un PM sau lasati aici scris.
aceeasi intrebare...in constanta n-am gasit pe nicaieri
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 18:44   #472
inceparetul

Stage 3
 
inceparetul's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 103
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
kmySGR ,te rog posteaza cu bun-simt,nu incerca sa faci posturi multe intr-o singura ora pe un singur topic.Nu-i necesar pentru a spune- "da,sunt de acord.."sa citezi in intregime un post de cateva ZECI de randuri.
Data viitoare cand mai vad ca esti campion( CINCI posturi consecutive la distantza de cateva minute unul de altul ,unele din ele absolut fara rost) voi sterge posturile,nu mai pierd timpul sa le unesc.
Numai bine tuturor, si incercati pe cat posibil sa nu ocupati o pagina intreaga cu posturile proprii,arata ca dracu' monologul de felul asta si plctiseste "audientza"
oricum eu imi cer scuze.daca trei posturi in trei zile te deranjeaza,si din care in unul intrebam ceva,in altul am raspuns cum am putut cuiva,inseamna ca nu am ce cauta aici.imi pare rau ,eu ies definitiv.nu am vrut sa supar pe nimeni.
inceparetul is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 20:08   #473
kmySGR

Stock
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 7
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
kmySGR ,te rog posteaza cu bun-simt,nu incerca sa faci posturi multe intr-o singura ora pe un singur topic.Nu-i necesar pentru a spune- "da,sunt de acord.."sa citezi in intregime un post de cateva ZECI de randuri.
Data viitoare cand mai vad ca esti campion( CINCI posturi consecutive la distantza de cateva minute unul de altul ,unele din ele absolut fara rost) voi sterge posturile,nu mai pierd timpul sa le unesc.
Numai bine tuturor, si incercati pe cat posibil sa nu ocupati o pagina intreaga cu posturile proprii,arata ca dracu' monologul de felul asta si plctiseste "audientza"

Draga Lascarica,
Faptul ca am postat pe aceeasi pagina , nu stiu daca a deranjat pe cineva , mai mult decat tine, dar am observat ca unii vor sa se apuce de treaba numita " fibra sticla " fara a avea niste cunostinte de baza. Ei nu sunt de condamnat, in nici un caz !
Ei confunda fibra de sticla cu rasina, catalizatorul cu acceleratorul , iar fabricarea matritei nu e un lucru simplu, dupa cum bine stiti cu totii , sau ati descoperit lucrul acesta.
Au fost multe cazurile , in care oamenii implicati au pus catalizator mai mult decat procentul necesar , si au fost surprinsi ca le-a luat foc "lucrarea " sau inversul acestei situatii ( au pus mai putin catalizator decat trebuia, si s-au rugat langa matrita sau piesa - trei zile si trei nopti.
In alta ordine de idei, am dat niste raspunsuri la cei care erau interesati de anumite subiecte , sau mi-am spus parerea in legatura cu sfaturile date de Baghera.
Nu fac pe desteapta acum , ca nici unul nu s-a nascut invatat, dar daca va pot sfatui cu ceva in legatura cu acest topic, cu fabricarea de matrite , de piese, cum se aplica fibra de sticla , in cate straturi , sau care sunt cauzele unor defecte .... sunt aici !!!!
Spre exemplu as putea da un sfat celor care vor sa foloseasca polistiren pentru fabricarea de matrite :
pentru ca rasina sa nu topeasca polistirenul datorita temperaturii ridicate de pick exotermic dupa adaugarea catalizatorul , pe polistiren se poate da o amorsa de aracet , sau mai simplu ( multi fac chestia asta ) se pun ziare . Acum depinde f.mult si de forma matritei.

Scuze daca am ranit audienta !

Spor in toate !
kmySGR is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 20:28   #474
madicioco


Stage 5
 
madicioco's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 900
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[Fiat]
[Nissan]
[Mitsubishi]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

am intrebat si eu in paginile anterioare despre cum se lipesc bucatile de poliestiren intre ele dar vad ca nu mi a raspuns nimeni ,spuneti mi si mie careva care se pricepe la matrite din poliestiren sau poate imi spune kmy sgr ca vad ca se pricepe[[[thanks, sorry daca am deranjat]]]
madicioco is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 20:43   #475
energy52ro

Stage 3
 
energy52ro's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 103
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

adeziv pe baza de apa.....nu ataca,ieftin si usor de gasit....intreba la un magazin de specialitate(gen Dedeman)
energy52ro is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 20:50   #476
claudius

Stage 5
 
claudius's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 784
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

eu am folosit scooch cu adeziv pe ambele parti si mi-a iesit tot
claudius is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 20:52   #477
madicioco


Stage 5
 
madicioco's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 900
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[Fiat]
[Nissan]
[Mitsubishi]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

aha merci de raspunsuri o sa incerc si eu
madicioco is offline   Reply With Quote
Old 25-01-07, 14:05   #478
kmySGR

Stock
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 7
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by madicioco View Post
am intrebat si eu in paginile anterioare despre cum se lipesc bucatile de poliestiren intre ele dar vad ca nu mi a raspuns nimeni ,spuneti mi si mie careva care se pricepe la matrite din poliestiren sau poate imi spune kmy sgr ca vad ca se pricepe[[[thanks, sorry daca am deranjat]]]
Ok pentru adeziv pe baza de apa ; eventual poti sa dai peste un strat subtire de rasina epoxy, daca lucrezi ulterior cu rasina poliester.
Rasina Epoxy este singura rasina care nu topeste polistirenul !
Spor in toate !
kmySGR is offline   Reply With Quote
Old 25-01-07, 14:13   #479
MaTzA
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
MaTzA's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,596
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Fiat]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by kmySGR View Post
Rasina Epoxy este singura rasina care nu topeste polistirenul !
si ai idee...de unde putem lua? la policolor se gaseste?
MaTzA is offline   Reply With Quote
Old 25-01-07, 17:26   #480
Mendex

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 415
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

am si eu o intrebare: la o bara de masina cam cate straturi de fibra sa folosesc? trebuie si ceva ramforsari?
Mendex is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -