Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 11-04-10, 22:14   #1201
gavroche28

Stock
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

daca e off topic rog moderatorii sa l mute
am si eu o intrebare: stie cineva de unde pot cumpara sau cineva care poate construi caroserie de buggy ?
gavroche28 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-10, 00:01   #1202
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Pleoape mi-am facut vreo 5 perechi, acum sunt la a 6-a sa ma decid pe care o pun pe masina. Asta daca nu cumva imi fac un 'bad boy' direct

Cu fibra pt lucrarile astea micute nu e deloc greu, problema intervine acolo unde e nevoie de matrita. https://forum.4tuning.ro/attachment.p...3&d=1270740678 -> pt un eleron de genul asta, am incercat intai cu spuma si nu mi-a iesit. Dupa, am cumparat niste chit si pare a fi apropiat de ce ar trebuit, dar tot e cam nasol... voi ce idei aveti pt a face o matrita pt asa ceva? (pana la urma, daca nu iese nimic, rog un prieten care are un eleron de genul, exact pe cielo cum imi trebuie si i-l copiez direct de pe masina... ) Dar deocamdata as incerca tot singur sa il fac

Pun si cateva poze cu ce a iesit...

Legat de pleoapele astea, am procedat cum ati zis voi. 2 straturi si au iesit super. Finisate bine, Chit de fibra dupa, finisat iar, chit normal, finisat iar si la sfarsit le trag si un spritchit la pistol in vreo 2 straturi si le mai dau cu niste smirghel fin fin 1500 sau 2000.

De taiat, nu am luat nici o minifreza, ce am gasit erau de la 150 de lei in sus si am zis ca nu se merita sa o cumpar doar pt atat. Asa ca, nu astept sa se usuce de tot fibra dar are totusi o forma binestabilita, fac masuratorile sau pun sablonul (ma deranjeaza cand vad la unii pleoape asimetrice ) si dupa tai direct cu cutterul.

PS: cum ziceam si in alta parte: nu va luati de numar e intentionat pus asa, stramb, incerc sa o aduc pt scurt timp la stadiul de 'rat'
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	img384.jpg
Views:	275
Size:	223.6 KB
ID:	1419748   Click image for larger version

Name:	img386.jpg
Views:	333
Size:	227.9 KB
ID:	1419749  

Last edited by banzay; 14-04-10 at 00:03.
banzay is offline   Reply With Quote
Old 14-04-10, 00:12   #1203
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Dar stii ca-s asimetrice amandoua perechile nu ? ) In locul tau le-as taia sa urmeze forma capotei si a grilei ,cele mai ondulate par mai ok. Oricum , felicitari pentru reusita!

La eleron eu unul as cauta niste forme prestabilite pe la obiectele din jurul tau si as mula fibra pe ele. E greu sa-ti iasa simetric facut la mana.
__________________
Drifting with the wind..
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 14-04-10, 00:25   #1204
kinderu_audio

Stage 4
 
kinderu_audio's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 182
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

sal ptr toti interesati de rasina fibra de sticla etc ceara de demulare dati o geana pe unul din topicurile mele....polydisu nu distribuie rasina pentru tuning e buna dar nu indeajuns....mai multe detalii pe pm sau pe topicul meu cu fibra sa ne auzim de bine si cat mai multe lucrari baieti
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=fCKmbbsJscc
kinderu_audio is offline   Reply With Quote
Old 14-04-10, 00:31   #1205
kinderu_audio

Stage 4
 
kinderu_audio's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 182
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by karl View Post
am inteles eu credeam ca acel chit de il dau primadata este unu cu granulatie mai mare cum zice si colegu mai sus pt astuparea mai rapida a denivelarilor si cel d-al 2lea cu granulatie mai fina pt finisaj
fratilor aici vin si eu cu o parere de vopsitor... nu conteaza chitul degeaba ai chit de 70 lei cutia sau de 40 grosimea lui conteaza cat de gros il dai sau cat de supusa la vibratii este piesa..chitul de fibra e bun ptr zone de umplere (nu mai mari de 0,3 0,4 mm)daca sunt mai mari de ata nu are rost sa dai chit mai bn incarci cu fibra....de aceea e indicat sa se lucreze cu matrite(nu se fol chit deloc pe piesa finala)e doar o parere care sper sa va ajute....asa e cand se strang 100000 de minti luminate si folesesc alte 299999 de materiale diferite...doar o parere de vopsitor ) cius
kinderu_audio is offline   Reply With Quote
Old 14-04-10, 00:40   #1206
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

dreaq: am capota reglata prost si iese un pic ciudat coltul pleoapei din stanga si cealalta pereche nu o finisasem, era inca cu chitul cu fibra pe ea In general au iesit bine, fara diferente prea mari la prima vedere. Nu de alta, dar pe farurile pe care le-am facut, puseu unul langa altul, erau 'destul de simetrice' (daca mi se permite sa spun asa), cum le puneam pe masina, deveneau asimetrice Pleoapa din dreapta statea fixa, tinuta de capota, si era si ascunsa sub capota, pleoapa aialalta nu mai e tinuta de capota si se si vede coltul

Ca model, mie imi place primul, pleoapele mai 'finute'. Cele cu onduleu, parca ocupa cam mult din far.

Last edited by banzay; 14-04-10 at 00:50.
banzay is offline   Reply With Quote
Old 21-04-10, 19:42   #1207
sKyb0y

Stage 2
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 61
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

am si eu o intrebare. vreau sa imi repar o capota ce a avut un turture cazut pe ea. se poate repara in loc de chit cu fibra de sticla?
sKyb0y is offline   Reply With Quote
Old 21-04-10, 20:59   #1208
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by sKyb0y View Post
am si eu o intrebare. vreau sa imi repar o capota ce a avut un turture cazut pe ea. se poate repara in loc de chit cu fibra de sticla?
Nu merita efortul. Chitul adera mai bine pe metal. Ca sa pui fibra, trebuie sa faci niste gauri sau cel putin sa intri hotarat cu flexul in tabla. Parerea mea (daca tabla nu a fost perforata) este sa apelezi la un tinichigiu care are aparatura sa ”traga” tabla inapoi, ca sa nu mai ciocaneasca pe dedesubt. Dupa ce aduce tabla cat de cat la nivel, aplici chit armat cu fibra (daca lucrarea e bine facuta, nu va intra mult), apoi putin chit de finisaj si gata.
Fibra de sticla propriu-zisa e destul de elastica si ea, dar e mai casanta decat chitul... si fiind vorba de capota, pe care o trantesti destul de des... parerea mea e ca la un moment dat va ceda.
Exista ceva solutii de compromis (carora eu unul nu prea le inteleg rostul), una din ele fiind un amestec din rasina cu praf rezultat din slefuirea chitului auto. Rezulta un fel de chit ceva mai rezistent, destul de bun de aplicat pe suprafete care nu prea vibreaza (ex.: muchii). Insa, repet, in cazul capotei singura solutie buna de reparat ramane chitul. Asta e parerea mea, s-ar putea sa nu am dreptate 100%, dar poate ma corecteaza cineva mai priceput.
Toate cele bune!
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 21-04-10, 21:46   #1209
sKyb0y

Stage 2
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 61
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

ms pt parere.
nu se merita nici daca problema este in partea de sus a capotei unde este nervura ?
am atasat o poza
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	21042010411.jpg
Views:	251
Size:	368.1 KB
ID:	1433747  
sKyb0y is offline   Reply With Quote
Old 21-04-10, 22:01   #1210
kinderu_audio

Stage 4
 
kinderu_audio's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 182
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by sKyb0y View Post
ms pt parere.
nu se merita nici daca problema este in partea de sus a capotei unde este nervura ?
am atasat o poza
tinichigerie plus vopsit profesional la cuptor 6 milioane detalii pe pm
kinderu_audio is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 15:42   #1211
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Nu vad ce treaba are o capota busita cu aplicarea fibrei . Dupa ce ca-s 81 de pagini mai faceti si offtopic la greu.
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 19:38   #1212
sKyb0y

Stage 2
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 61
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

daca nu ai citit ce am postat nu vb aiurea. am intrebat daca se poate repara cu fibra atata tot
sKyb0y is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 23:04   #1213
B-41-G A D

Stage 3
 
B-41-G A D's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 92
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

sal,

daca nu va suparati pe mine mai atasez si eu cv poze sa imi spuneti daca sunt pe drumul cel bun sau bag banii aiurea in ea
B-41-G A D is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 23:55   #1214
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by dreaq View Post
Nu vad ce treaba are o capota busita cu aplicarea fibrei . Dupa ce ca-s 81 de pagini mai faceti si offtopic la greu.
Eu zic ca e o intrebare ale carei raspunsuri ar putea lamuri lumea si pe viitor. Poate ca unii aplica fibra pe metal fara probleme (pe termen lung), nu pot vorbi in numele lor... dar tind sa cred ca nu.
Pe scurt: acolo unde exista un suport de metal, e mai bine sa nivelezi cu chit. Acolo unde ai ceva de prelungit, de modificat substantial, ceva de conceput de la zero, apelezi la fibra si e de preferat sa o nivelezi tot cu fibra, pe cat posibil.
Chitul e bine sa fie aplicat in strat cat mai subtire, intrucat la variatiile de temperatura el se contracta si se dilata, ca orice element sau compus chimic (cu exceptia apei pure, care se comporta invers). Cu cat volumul lui e mai mare, cu atat mai mult se va dilata/contracta, si atunci suprafata de contact cu metalul se mareste/micsoreaza si ea. Bineinteles, metalul se dilata/contracta si el la randul lui, insa... nu chiar in aceleasi proportii ca si chitul, rezultatul fiind dezlipirea chitului de pe metal.

Revenind la subiectul principal al topicului - fibra de sticla - vad ca nimeni nu doreste sa ia initiativa sa imparta acest topic pe bucati, asa cum ar trebui.
Nu ca m-as simti eu omul potrivit sa fac asta (nici macar pe departe), insa voi incerca in seara asta sa initiez cateva topicuri legate de fibra de sticla si chit auto, pe aceasta sectiune. Poate cineva priceput va avea bunavointa sa intervina si sa ma ajute/corecteze, ca sa nu ne mai trezim cu intrebari care s-au pus de 10 ori pe paginile anterioare. Si poate ca in felul asta va gasi si ”kinderu_audio” un topic unde sa-si poata prezenta/vinde serviciile fara sa faca off-topic prelungit
Iar cand se intampla asa ceva - sa intrebe cineva ”cum fac sa bat fibra?”, ”de unde iau materiale?”, ”cum fac o matrita?”, sa nu va mai suparati si enervati... oamenii poate n-au chef, timp sa citeasca sau poate n-au inteles ce s-a scris pe paginile anterioare, destul de numeroase si pline de off-topic.
Ca sa vin in apararea lor, dau un exemplu (poate nu cel mai potrivit, dar cred ca intelegeti ideea):
Vreau sa ma duc in weekend la pescuit crap cu cativa prieteni; eu nu sunt pescar de meserie si n-am pe cine sa intreb, dar caut pe google si gasesc un site, www.go-fishing.ro (nu exista site-ul, dar am dat un exemplu); pe acest site gasesc un topic de 100 pagini intitulat ”Momeli”, asa ca ma chinui sa-mi fac user, apoi intru pe topic si intreb pe ultima pagina: ”nu va suparati, imi puteti spune si mie ce momeli as putea folosi ca sa pescuiesc crap? n-am avut timp sa citesc tot topicul...” si atunci mi s-ar parea elegant sa mi se raspunda pe scurt: ”rame de balegar sau mormoloci” (gresit, dar e doar un alt exemplu), asta in loc sa-mi sara lumea in cap ca nu binevoiesc sa pierd 4-5 ore sa rasfoiesc 100 pagini ca sa aflu cu ce sa pescuiesc 2-3 ore acelasi lucru ar vrea si unii ce intra pe acest topic, intreband cum sa repare o bara crapata, cum sa indrepte o capota etc. Nu ar avea rost sa invete toate materialele, toate procedeele etc., atat timp cat ei vor doar sa repare o crapatura, o denivelare sau sa creeze o barcuta, un element de design etc.

Iar am scris nuvele, dar in fine...

Toate bune tuturor!
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 28-04-10, 13:13   #1215
g2by

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 109
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Salut ! Scuze daca sunt off topic,dar nu am gasit in alta parte unde sa postez.
Intrebarea mea este daca cunoaste pe cineva din Iasi care lucreaza cu fibra de sticla,daca da, sa-mi dea si niste date de contact.
Multumesc si o zi buna.
g2by is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -