Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 08-08-06, 14:37   #211
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by suedez1
hai salut lume ! de curand mam apucat sami fac si eu barile si altele pe la masina din fibra ceva cunstintze am si vad ca a iesit ceva misto . la bara fata am facut prelungire am pus 2 straturi de stratimat acum vad ca e beton. mam apucat si de bara din spate la fel tot prelungire si maine sau poimaine sper sa termin de finisat la ele , dar nu stiu exact ce chit sa folosesc pt bari. am fost in orash si am intrebat la un magazin de vopseluri care tineau si chit care ar fii mai bun cel de tabla sau cel de plastic si mia zis ca pt fibra mai bun e ala de plastic . era la juma de kg parca si costa 215 mii . fiind prima data cand am facut o bara din fibra am cam facut niste greseli s acum am in bara niste denivelari dar o sa incerc sa le aduc la fata cat de cat cu bucatzele mici de fibra ca sa nu incarc mult cu chit.
ce parere avetzi de bara si de incinta de boxe experimentala amplasat in portbagaj ?

tace si face


bv,chiar imi place cum a iesit pana acum,bara aia parca te manaca

astept rezultatu final
mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-06, 16:23   #212
CT99WUW
Honda Driver

Stage 5
 
CT99WUW's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,317
Member of:
[Honda]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Bravo ..Spor la treaba in continuare ...Bara aia fata ...ar merita niste poze mai detaliate sa vedem cum arata ...ai mare grija la simetrie...incearca sa zici si tu cum ai facut forma initiala pana sa dai fibra , iar apropo de chit...foloseste cu incredere chit de fibra , este la cutie de tabla de 1/2kg scrie bodyfiber parca pe cutie este cel verde + intaritorul aferent.
Daca o sa o chituiesti tot singur incearca sa faci cantitati mici la inceput sa vezi cum se da...iar un alt sfat ar fii sa dai straturi foarte subtiri de chit dupa care vezi unde mai e nevoie
CT99WUW is offline   Reply With Quote
Old 08-08-06, 19:15   #213
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

arat interesant spoilera ,desi e cam prea joasa.Nu era rau daca faceai o buza jos.
Se foloseste chit de fibra de sticla.Se da cu smirghel de 60 toata bara,apoi se trage chit pe unde e nevoie.Dar atentie,daca nu ai masina de slefuit,slefuieste-l cit este inca neintarit,putin elastic,cu apa ,ca altfel iti sar ochii din cap, asa se intareste si se ia greu jos.Si nu cumpara la 1/2 de kil ca nu-i rentabil si nu-ti ajunge.Ia o cutie de 1.8-2 kile.
La finisari se foloseste chit poliesteric si apoi filler.
Bafta.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 08-08-06, 19:18   #214
CT99WUW
Honda Driver

Stage 5
 
CT99WUW's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,317
Member of:
[Honda]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

vroiam sa scriu 1 / 2 kg = 1 sau 2 kg:P scuze daca s'a inteles la 1/2.
In rest exact ce a zis turbojack.Spor la treaba si asteptam in continuare poze mai detaliate cu bara fata
CT99WUW is offline   Reply With Quote
Old 09-08-06, 19:43   #215
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

salut suedez1 si bun venit printre noi, astia "cu nuca"
-felicitari pentru initiativa! (dupa calculele mele, 90% isi doresc, 20% incearca, 5% reusesc sa faca ceva, 1-2% reusesc sa faca ceva bine, 60% isi cumpara gata facute si restul raman cu dorinta)
-sunt curios daca ai proiectat pe pc/hartie bara aia, pentru ca asa la ochi nu ai mari sanse sa-ti iasa....trebuie luat totul pas cu pas, nu merge direct...
-succes in terminarea proiectului cu bara! incintele ti-au iesit bine, dar trebuiesc finisate cu chit de fibra
asteptam alte detalii in legatura cu bara
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 10-08-06, 22:10   #216
suedez1

Stage 2
 
suedez1's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 25
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

salut! ms pt apreciere tuturor ! bara da e ceva misto dar am si muncit ceva la ea tinand cont ca asta e prima data cand lucrez cu fibra si nu am folosit nici o matritza . singurul lucru care ma ajutat a fost bara originala care acum e sub fibra de sticla . ideile pt bara au fost multe am incercat sa fac o matritza din ipsos la sugestia unui prieten nu a mers prea mare bataia de cap se intareste repede si de abia dupa 4 zile potzi sa te bagi sa smirgheluiesti! asa ca mam gandit la altceva si anume am scos bara am asezato cu fat in sus pe un suport(adik un scaun) si am plecat cu o prelungire undeva de deasupra proiectoarelor peste toata chestia asta am venit cu un fel de carton, foaie de carton aveam ceva prin beci nu stiu cum se cheama exact, pe care am intinso bine si am prinso de bara pe interior cu scoci astfel incat sa dau o panta intre partea superioara a barii si capatul prelungirii (nu cred ca atzi inteles ) . dupa asta am venit cu un start de fibra am lasat sa se inatreasca , am trasat desenul pe fibra (provizoriu) ca sa nu irosesc materialul pt ca oricum urma sa decupez ( desenul a fost facut pe pc cu paint) . curios fapt care unl inteleg poate imi rasp voi dupa primul strat era ok suprafata dupa al doilea a iceput sa prinda niste denivelari . hmmm? si era putin asimetrica oricum acum sa rezolvat (traiasca chitul) . asta e prima bara pot spune experimentala vreau sa o termin sa vad ce iese si dupaia poate ma apuc sa fac alta :P mai calumea dar acelasi design . pozele d e mai jos sunt cu bara in stadiul de bloc compact si by the way mam apucat si de bara spate e cam aiurea (alt experiment) dar e un inceput :P la bara spate o sai modific chestia aia pe mijloc am taiat prea mult o sa vina ceva de genul semicerc in fine va arat maine sau poimaine tresa bat fibra pe ea ! bafta
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00653.JPG
Views:	433
Size:	84.7 KB
ID:	136547   Click image for larger version

Name:	DSC00673.JPG
Views:	585
Size:	92.1 KB
ID:	136548   Click image for larger version

Name:	DSC00765.JPG
Views:	385
Size:	69.4 KB
ID:	136549  

Click image for larger version

Name:	DSC00768.JPG
Views:	527
Size:	87.7 KB
ID:	136550   Click image for larger version

Name:	DSC00769.JPG
Views:	656
Size:	82.0 KB
ID:	136551   Click image for larger version

Name:	DSC00639.JPG
Views:	332
Size:	84.3 KB
ID:	136552  

Click image for larger version

Name:	DSC00640.JPG
Views:	659
Size:	90.6 KB
ID:	136553  

Last edited by suedez1; 10-08-06 at 22:13.
suedez1 is offline   Reply With Quote
Old 12-08-06, 01:14   #217
sika

Stage 1
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 20
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

rog frumos cunoscatorii sami spuna si mie de unde as putea cumpara si eu chit de fibra mai ieftin (bucureti)
multumesc anticipat
sika is offline   Reply With Quote
Old 14-08-06, 01:31   #218
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

adresez o rugaminte moderatorilor de pe forum: sa se faca o sub-sectiune separata, in cadrul sectiunii "troubleshooting/how to...", cu titlul "fibra de sticla" sau "tuning exterior concret, nu virtual"...sau macar sa se faca acest topic sticky...daca se poate, daca nu, multumesc oricum
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 15-08-06, 09:03   #219
Florin Vlad

Stage 2
 
Florin Vlad's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 43
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Adresez aceeasi rugaminte... Subiectul este foarte important si merita sa fie "sticky". Iata ca, dupa mai multe pag. de teorie, oamenii si-au luat inima-n dinti si au spart gheata. In sfarsit ceva concret (dupa quickshifter, evident, care oricum e "tata" lor)
Florin Vlad is offline   Reply With Quote
Old 15-08-06, 11:58   #220
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Excelenta ideea cu "sticky". Cu atit mai mult cu cit 90% din syling este cu fibra de sticla.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 15-08-06, 12:31   #221
criss
Old School Cars

Stage 5
 
criss's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,994
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
[Old School Cars]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by turbojack
Excelenta ideea cu "sticky". Cu atit mai mult cu cit 90% din syling este cu fibra de sticla.
Subscriu,
este de apreciat ca se discuta in detaliu nu doar generalitati,in curand voi incerca si eu sa fac o masca la faruri
criss is offline   Reply With Quote
Old 17-08-06, 17:15   #222
slay3rexe

Stage 3
 
slay3rexe's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 115
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

ce inseamna sticky?????????
slay3rexe is offline   Reply With Quote
Old 17-08-06, 21:03   #223
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by slay3rexe
ce inseamna sticky?????????
Uite asa cum sta acum topicul asta,in care sa fiu sincer am vazut posturi extrem de detaliate si pe intelesul oricui ar vrea sa se apuce de asa ceva...am remarcat mai ales posturile lui "quick_5hifter" care se vede ca.."le mananca pe paine",dar cred ca mai sunt si altii poate la fel de buni cunoscatori,dar poate nu la fel de buni pedagogi
Succes,

PS: scuze ca nu m-am sesizat pana acum,dar vazand ca-i ordine si pace pe topicul asta,fiind numai oameni seriosi,n-am mai intrat sa pot observa solicitarea voastra,dealtfel foarte intemeiata
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.

Last edited by lascarica; 17-08-06 at 21:08.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 18-08-06, 13:42   #224
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

-multumesc mult moderatorilor pentru sticky! (pentru slay3rexe: "sticky" inseamna ca acest topic ramane intotdeauna in partea de sus a paginii )
-multumesc si userilor care apreciaza ca incercam sa ajutam, si va asigur ca eu nu sunt nici pe departe "tata' lor", nici nu am vrut sa sugerez asa ceva prin faptul ca am pus mai multe poze cu ce am lucrat...eu sunt incepator, fata de multi de pe-aici care probabil n-au destul timp sa posteze sau nu au apucat sa faca poze cu lucrarile lor...

"taticii lor" ar putea fi considerati (nu neaparat in ordinea data de mine):
-turbojack
-protuning
-alcatel
-x'ray'eyes (care daca ar posta pe-aici, cu siguranta am avea ce invata si de la el)
-multi altii care se ocupa cu creatii, nu cu copiere (nu e usor nici macar sa copiezi un spoiler, dar e un procedeu care nu implica nici un pic de imaginatie, de aceea cei ce creeaza un spoiler de la zero si mai iese si foarte frumos - aici nu ma includ si pe mine - au parte de toata stima!)

Felicitari celor care au initiativa sa se apuce singuri de asa ceva, doar pe baza a ce au citit aici sau oriunde pe internet (adica in lipsa de indrumare profesionala "face-to-face") ! asteptam in continuare poze cu incercarile voastre, reusite sau nu.

Last edited by quick_5hifter; 18-08-06 at 13:44.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 21-08-06, 14:48   #225
MaTzA
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
MaTzA's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,596
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Fiat]
Default

azi am fost si mi-am procurat materialele necesare...parerea mea...nu sunt f scumpe...pe 4 m2 panza si 2kg de rasina am dat 37 lei... cineva spuse in paginile anterioare k pe 1 m2 d panza si 1kg d rasina a dat ~30 lei...dar sa stiti k si intaritorul se plateste...mie mi-la trecut pe factura...am cumparat de la rompolimer...si inca cv...am mai citit tot aici k i-ti trebuie recipient in care sa-ti puna rasina...este total adevarat...i-a luat lu ala cv k sa-mi gaseasca o sticla... acum am si eu 3 intrebari pt voi...cred k s-au mai spus raspunsurile dar eu nu prea le-am vazut 1.cand dau prima oara cu rasina...nu las rasina sa se intareasca si dupa aceea pun panza si incep sa o imbib cu rasina...si 2...dupa ce am pus primul strat de fibra...astept sa se intareasca toata smecheria si dupa aceea ma apuc de al 2-lea strat??? si 3 la sfarsit...dupa ce am pus si al 3-lea strat trebuie sa dau cu rasina peste el??? sper sa-mi raspundeti si mie la intrebari si sa nu ma luati la shto' k sa ma las sau alte chestii...la intrebari m-am gandit eu si mi-am gasit raspunsuri "logice" dupa mine...dar vreau sa fiu sigur...multumesc

Quote:
Originally Posted by mmarian View Post
Saint-Gobain-Rompolimer, care are reprezentanţe comerciale īn aceste localităţi, distribuie şi persoanelor fizice materiale de ranforsare (ţesături din fire de sticlă, ţesături din carbon sau carbon/kevlar, stratimat sau coremat īn cantrităţi de minim 10 mp) şi substanţe (răşini, acceleratori/īntăritori pigmenţi, gel-coaturi etc. īn cantităţi de minim 1 Kg; cumpărătorii trebuie să aibă recipiente pentru transport.)
mie nu mi-a dat pe persoana fizica...a zis k tre sa am firma si mi-a fak pe o firma de la ea d akolo
__________________
unde se poarta stickerul
Bord cu leduri

GRABA stirca TREABA !!!

Last edited by lascarica; 21-08-06 at 20:00. Reason: mai usor de urmarit ideile in cadrul topicului;)
MaTzA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -