Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 12-06-11, 20:57   #316
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: SAAB refuza sa moara

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
OFICIAL: Saab a prezentat noul 9-4X


Suedezii de la Saab au prezentat galeria foto oficială a noului lor crossover, 9-4X, model care va debuta la Salonul Auto de la Los Angeles din această toamnă.

E chiar foarte fain la designul exterior, pacat de cel interior, aceleasi linii ar trebui putin schimbat, parerea mea
Champion is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 13:38   #317
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: SAAB refuza sa moara

Saab, tot mai aproape de sfârşit: muncitorii vor cere falimentul companiei

Povestea Saab se îndreaptă vertiginos spre final. Muncitorii vor cere intrarea în faliment a companiei din cauza faptului că nu au fost plătiţi în luna iunie.

Saab se afundă din ce în ce mai rapid spre faliment. Dacă până acum furnizorii celor de la Saab au fost păsuiţi în ceea ce priveşte plăţile pentru munca pe care o realizau pentru constructorul suedez, de această dată gluma se îngroaşă pentru marca nordică. După ce oficialii Saab au anunţat că nu vor putea să plătească salariile muncitorilor pentru luna iunie, sindicatele care apără drepturile acestora au luat act şi au anunţat că vor cere în instanţă intrarea în faliment a mărcii.

Conform şefilor celor mai mari două sindicate Saab, IF Metall şi Unionen, muncitorii vor trimite o cerere formală de plată în cursul zilei de luni, compania având la dispoziţie şapte zile pentru a răspunde. "După această perioadă, avem două variante de lucru: fie vedem că situaţia s-a rezolvat, fie cerem falimentul companiei", declară Veli-Pekka Saikkala, purtătorul de cuvânt al IF Metall.

Compania suedeză anunţase în cursul zilei de joi că nu îşi va putea plăti salariaţii în această lună din cauza faptului că nu a reuşit să atragă fonduri pe termen scurt. "Data plăţii salariilor depinde de când şi dacă vom putea asigura fondurile pe termen scurt. E o veste foarte proastă şi lucrăm intens la rezolvarea problemei. Nu avem nicio garanţie, dar nu ne dăm bătuţi", spune Gunilla Gustavs, purtător de cuvânt al Saab.

via | Automotive News (înreg.)
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 15:21   #318
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: SAAB refuza sa moara

e clar...Saab incet incet moare cu toate privatizarile si incercarea de a fi salvata, niciun rezultat...tot prost merge, au lansat doua modele si nimeni nu mai este interesat de Saab...pacat! No sa uit niciodata primul Saab in care m-am urcat a fost 93 2.0T SS 210 cai, o masina tare .
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 01-07-11, 09:45   #319
nicholas

Stage 4
 
nicholas's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 291
Default Re: SAAB refuza sa moara

Parca vad ca se gaseste vreun chinez care cumpara Saab-ul asa cum s-a intamplat si cu alte marci auto. Astia pana la urma cred ca vor sa detina suprematia in acest domeniu.
nicholas is offline   Reply With Quote
Old 01-07-11, 11:27   #320
Evoluzione
Saab Pilot


Stage 5
 
Evoluzione's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,635
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
[4Tuning International]
[FOTO]
[PEUGEOT]
Default Re: SAAB refuza sa moara

Decat sa dispara o firma cu prestigiu si istorie, mai bine sa fie preluata de chinezi sau indieni
Insa asta cu conditia sa se mentina un standard de calitate si de inovatie... Sa ramana Saab-ul Saab.
__________________
JET GALORE

˙qɐɐs ʇɐ op ǝʍ sɐ ʇsnɾ `ǝʌıʇɔǝdsɹǝd ʇuǝɹǝɟɟıp ɐ ɯoɹɟ sƃuıɥʇ ǝǝs noʎ uǝɥʍ sʞoo| ʇı ʍoɥ sı sıɥʇ
Evoluzione is offline   Reply With Quote
Old 01-07-11, 11:40   #321
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: SAAB refuza sa moara

Quote:
Originally Posted by Evoluzione View Post
Decat sa dispara o firma cu prestigiu si istorie, mai bine sa fie preluata de chinezi sau indieni
Insa asta cu conditia sa se mentina un standard de calitate si de inovatie... Sa ramana Saab-ul Saab.
Corect!!!! Cum si la Volvo care a fost preluat de chinezi si nu au facut nimic chinezii rau la Volvo, privesc cum incearca sa-si dezvolte alte inovatii, noi modele Volvo S60 & V60 cu o tehnologie destul de noua si vanzarile deja au inceput rapid, Volvo s-a redresat putin. Poate va avea si Saab norocul asta...tin sa cred ca olandezii de la Spyker l-au luat degeaba ca si ei sunt in aceeasi situatie....le bate falimentul la usa, numai zic ca ei nu au nici un motor propriu pe masinile lor Sport si nici Design-ul nu prea te surprinde fata de alte marci. Saab poate fi salvat, cu conditia sa ii lase pe ei sa produca, poate o alta idee de marketing si o clasificare a modelelor spre un pret mai accesibil ar face Saab-ul o masina mult mai dorita de catre cumparatori. Asteptam Finalul deciziei!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 01-07-11, 15:43   #322
Evoluzione
Saab Pilot


Stage 5
 
Evoluzione's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,635
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
[4Tuning International]
[FOTO]
[PEUGEOT]
Default Re: SAAB refuza sa moara

E posibil sa se faca ceva bun, daca se implica investitorii.
Lotus a fost salvat de Proton acum cativa ani, toamna asta am asistat la renasterea Lotus. Noua gama e geniala si planul de dezvoltare a firmei e foarte de promitator. Iar Jaguar si Land Rover progreseaza mult de cand primesc banii de la Tata.

Insa exista si marci care au devenit pur si simplu marci chinezesti, MG si Rover au fost inlocuite cu masini chinezesti. De asta trebuie sa ne fie teama, nu de investitori.
Evoluzione is offline   Reply With Quote
Old 01-07-11, 16:19   #323
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: SAAB refuza sa moara

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
Corect!!!! Cum si la Volvo care a fost preluat de chinezi si nu au facut nimic chinezii rau la Volvo, privesc cum incearca sa-si dezvolte alte inovatii, noi modele Volvo S60 & V60 cu o tehnologie destul de noua si vanzarile deja au inceput rapid, Volvo s-a redresat putin. Poate va avea si Saab norocul asta...tin sa cred ca olandezii de la Spyker l-au luat degeaba ca si ei sunt in aceeasi situatie....le bate falimentul la usa, numai zic ca ei nu au nici un motor propriu pe masinile lor Sport si nici Design-ul nu prea te surprinde fata de alte marci. Saab poate fi salvat, cu conditia sa ii lase pe ei sa produca, poate o alta idee de marketing si o clasificare a modelelor spre un pret mai accesibil ar face Saab-ul o masina mult mai dorita de catre cumparatori. Asteptam Finalul deciziei!
Designul nu surprinde la Spyker??? (scuze, asta mi-a sarit in ochi). Spune-mi tu un supercar mai dement dpdv al designului.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 01-07-11, 18:10   #324
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: SAAB refuza sa moara

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Designul nu surprinde la Spyker??? (scuze, asta mi-a sarit in ochi). Spune-mi tu un supercar mai dement dpdv al designului.
Din punctul meu de vedere Spyker nu ma surprinde cu nimic. Exista foarte multe masini cu Design "dement"...Lamborghini, Chevy Covette, Audi R8, Aston Martin, Koenigsegg si exemple mai pot continua. Deci nu vad ce e asa extravagant la Spyker...poate raritatea modelelor pe sosele? e si asta o varianta. M-am uitat destul de bine la detalii si nu ma surprinde cu nimic. Daca ar fi atat de surprinzatoare, oare de ce nu e atat de apreciata si de cumparata? Ca la cati milionari sunt pe lumea asta isi cumparau cateva mii de exemplare, pe cand ele nu prea le gasesti nici pe net asa in mare amploare. Iar la Saab, situatia naspa e din cauza lui GM ca nu facut ce trebuia la vremea respectiva si a ajuns unde a ajuns. Acum i-a preluat Spyker si ce au facut? Tot spre faliment tind sa mearga..iar Spyker are si el aceleasi probleme financiare ca si Saab, datorii colosale si pierderi imense. Deci o marca fara succes!!! Este opinia mea si asta cred eu despre design-ul Spyker. Poate tie iti place si iti respect gusturile si opinia. Pe mine nu ma atrage cu absolut nimic. Prefer oricand un Saab 9-3 Turbo X decat un Spyker si la subpret sa mi-l dea.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 01-07-11, 18:24   #325
Evoluzione
Saab Pilot


Stage 5
 
Evoluzione's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,635
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
[4Tuning International]
[FOTO]
[PEUGEOT]
Default Re: SAAB refuza sa moara

Haideti sa nu ne certam despre prostii
Nici eu nu sunt de acord cu parerea ta despre marca Spyker, dar sa nu le incurcam. Aici e vorba strict de Saab, n-are rost sa ne certam intre saabisti.
Evoluzione is offline   Reply With Quote
Old 01-07-11, 19:28   #326
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: SAAB refuza sa moara

Quote:
Originally Posted by Evoluzione View Post
Haideti sa nu ne certam despre prostii
Nici eu nu sunt de acord cu parerea ta despre marca Spyker, dar sa nu le incurcam. Aici e vorba strict de Saab, n-are rost sa ne certam intre saabisti.
Corect. Doar ca nu mi se pare un investitor demn de a duce marca Saab spre un viitor sigur. Sa speram ca brandul Saab va trece si peste acest moment delicat. Mie imi place foarte mult Saab am si avut ocazia sa ma urc intr-unul si cred ca merita sa ramana pe piata nu sa dispara.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 05-07-11, 11:57   #327
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: SAAB refuza sa moara

Saab vede luminiţa de la capătul tunelului

Constructorul suedez Saab a primit un împrumut de 25 de miloane de euro din partea Gemini Investment Fund Limited, mulţumită căruia producţia uzinelor din Trollhattan ar putea reîncepe în două săptămâni.



Ultimele luni au reprezentat pentru Saab o luptă continuă între viaţă şi moarte, dar se pare că soarele a răsărit şi pe strada suedezilor. Dacă la începutul acestei săptămâni vă anunţam că Saab a primit o comandă de 582 de maşini din partea unui client chinez, de această dată venim cu veşti şi mai bune.

Suedezii au reuşit să obţină un credit pe termen scurt în valoare de 25 de milioane de euro din partea Gemini Investment Fund Limited. Mai mult decât atât, producătorul suedez aşteaptă aprobarea unui împrumut în valoare de 29.1 milioane de euro din partea Băncii Europene de Investiţii. Dacă totul va merge conform planurilor, producţia va reîncepe în următoarele două săptămâni, iar suedezii vor fi capabil să onoreze comenzile primite.

"Sunt încântat să vă anunţ că salariile de pe luna iunie au fost plătite mulţumită banilor încasaţi pentru comanda primită luni", a fost reacţia promtă a lui Vitor Muller, preşedintele Saab.

Via | Turbo
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 05-07-11, 12:09   #328
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: SAAB refuza sa moara

pana la urma, fac ce fac si tot scapa, bravo lor. Ma bucur ca se zbat si nu o lasa sa moara.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 06-07-11, 03:54   #329
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: SAAB refuza sa moara

le tin pumnii!
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 06-07-11, 08:13   #330
mecarm

Stage 5
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 452
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: SAAB refuza sa moara

Sa-ti cumperi un Saab din punctul meu de vedere este o adevarata aventura...nu avem reprezentante si alea care sunt(eu stiu de una singura) nu au mai nimic pe stoc.Se sta dupa cate o piesa si 40 de zile.
mecarm is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -