Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 19-08-13, 22:25   #1
cristianzmara

Stock
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 2
Default audi a5 sportback, 1.8 - 170CP

Buna ziua,

Propun o noua discutie legata de motorizarea unui audi a5 sportback, 1.8 tfsi 170CP.
A mers cineva cu acesta masina? Cum se simte acest motor pe acesta caroserie?
Intentionez sa achizitionez una, dar nu stiu cum e acest motor. Trage cat de cat, sau va fii naspa cand e incarcata masina cu 4 persoane si bagaje? Se pot face depasiri cu ea, sau trebuie multa rabdare.
Mentionez ca am facut drive test cu un 2.0 tdi 180cp, si tragea destul de ok.
Ma reprezentanta nu aveau motorul dorit de mine pt test. Daca privim performantele 0-100km/h, motorul 1.8 pare chiar putin mai rapid cu cateva milisecunde Pare a fii cam la fel.
Daca cineva a mers cu masina, va rog sa-mi comunicati.
Ma intereseaza o cutie de viteze manuala.

Multumesc,
Alin
cristianzmara is offline   Reply With Quote
Old 19-08-13, 22:57   #2
aldo ufc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 152
Default Re: audi a5 sportback, 1.8 - 170CP

Salut,din păcate iti pot impărtăși experienta pe cv automată, daca te rezumi doar la motorul acesta s-ar putea sa regreti putin. Am mers cu acest motor pe caroseria sportback cv automata. La drum intins se comportă relativ decent si cam atat, mai ales daca o compari cu varianta de 2.0 tdi 180 cp, care din punctul meu e net superioara. In oras ai un consum exagerat pentru ce oferă(mentionez ca am avut pe mana doar automata) si la un mers mixt normal/sportiv(dar nu foarte agresiv) am avut un consum de 15%. Daca nu te nelinisteste acest aspect, mai bifez si faptul ca la dinamicitatea masinii 1.8 e cam deficitar. Pe reprize se comportă mult mai bine 2.0 tdi sau 2.0 tfsi care are cam acelasi consum de benzina ca si 1.8 dar performante mult mai bune.
Din păcate nu am testat varianta diesel deoarece nu am avut ocazia, comparatia o pot face cu un passat cc 2.0 tdi 177 cp fab. 2012 (stiu ca nu e acelasi lucru). Īn aceleasi conditii(cutie automata) per total mi s-a parut mult mai interesant / dinamic acest motor decat 1.8 tfsi de pe A5 sportback.
Cel mai bine inainte de a lua decizia finala fa un test drive si cu aceata motorizare de 1.8, nu te lua doar dupa spusele dealer ului. Succes.

Last edited by aldo ufc; 19-08-13 at 22:59.
aldo ufc is offline   Reply With Quote
Old 20-08-13, 09:27   #3
cristianzmara

Stock
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 2
Default Re: audi a5 sportback, 1.8 - 170CP

Quote:
Originally Posted by aldo ufc View Post
Salut,din păcate iti pot impărtăși experienta pe cv automată, daca te rezumi doar la motorul acesta s-ar putea sa regreti putin. Am mers cu acest motor pe caroseria sportback cv automata. La drum intins se comportă relativ decent si cam atat, mai ales daca o compari cu varianta de 2.0 tdi 180 cp, care din punctul meu e net superioara. In oras ai un consum exagerat pentru ce oferă(mentionez ca am avut pe mana doar automata) si la un mers mixt normal/sportiv(dar nu foarte agresiv) am avut un consum de 15%. Daca nu te nelinisteste acest aspect, mai bifez si faptul ca la dinamicitatea masinii 1.8 e cam deficitar. Pe reprize se comportă mult mai bine 2.0 tdi sau 2.0 tfsi care are cam acelasi consum de benzina ca si 1.8 dar performante mult mai bune.
Din păcate nu am testat varianta diesel deoarece nu am avut ocazia, comparatia o pot face cu un passat cc 2.0 tdi 177 cp fab. 2012 (stiu ca nu e acelasi lucru). Īn aceleasi conditii(cutie automata) per total mi s-a parut mult mai interesant / dinamic acest motor decat 1.8 tfsi de pe A5 sportback.
Cel mai bine inainte de a lua decizia finala fa un test drive si cu aceata motorizare de 1.8, nu te lua doar dupa spusele dealer ului. Succes.


Merci pentru raspuns, si eu cred ca 2.0 tfsi e mai ok. Nu aveau 1.8 tfsi, si dealerul a zis ca 1.8 e un motor ok, dar eu ma indoiesc pt caroseria masini.
Plus ca 2.0 tdi(180CP) pe a5, mi s-a parut la limita.
Sa inteleg ca 2.0 tfsi este peste 2.0tdi(180cp).
Merci pentru info!
cristianzmara is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -