Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 20-11-08, 20:52   #736
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: 15-16 NOV - BRAILA - CURSA DE INDEMANARE SI CURSA DE ACCELERARE

Nu mai raspund fiecaruia in parte ... deci ..
Daca motorul de pe masina mea cu modificarile lui se incadreaza la grupa A si eu ma dau la grupa A si castig , ei bine DA ... ma bucur ! Daca am facut engine swap si am ajuns la B si cu modificarile facute tot acolo raman ei bine da , ma bucur daca castig grupa.
Cu amortizoarele stii tu ce stii dar eleronul ... cea mai buna pozitie a eleronului la majoritatea masinior de drag e lasat la start .
Esti prost informat ... PESTE TOT afara NU se fac incadrarile dupa dyno. Puterea poate diferi doar de la cifra octanica a benzinei folosite deci e irelevant un test. Plus ca doar dintr-un singur reglaz masinile turbo pot avea diferente de 50 cai doar din boost si deja sarim de grupa. Afara diferenta o face timpul in care parcurgi cei 402 m . Si in functie de timp esti incadrat la masina de facut piata (street) , drag , si asa mai departe.
Si inca un amanunt : Participarea la liniute nu e obligatorie ! Cursele legale de masini sunt facute pt masinile de curse ! Daca eu fac scot dintr-un motor de 120 cai la baza hai sa spunem 220 cai nu e CORECT si NORMAL sa fiu incadrat cu un WRX de exemplu care cu admisie evacuare si soft se duce spre 300 . Ce facem ? Il urcam si pe el ? Si asa mai departe ? Pt ce ? PT CA TU SA RAMAI IN GRUPA CU MASINI STOCK PE CARE TU LE BATI DOAR PT FABRICANTUL MASINII TALE A FACUT-O PE A TA MAI USOARA SI CU 5 CAI MAI MULT CA A CELUI CU CARE TE DAI ? Ei bine nu !
Vrei la curse .... fa-ti masina pt curse !
__________________

RENAULT Clio RS 197

SMART ROADSTER

AUDI A3 SPORTBACK
Lucian is offline  
Old 20-11-08, 20:57   #737
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: 15-16 NOV - BRAILA - CURSA DE INDEMANARE SI CURSA DE ACCELERARE

Quote:
Originally Posted by Marian20 View Post
.... pai sincer dintre toti cei de acolo...i-am apreciat f mult doar pe cativa printre care si cele 2 dacii de la B parca... ce cautau acolo? ce daca aveau engine swap? scria undeva? doar ca au aveau ceva de spus acolo... ca si Dragos, UGA si inca cativa...
Ei bine ... in regulamentul LR scrie clar ca la engine swap esti incadrat in grupa puterii de fabrica a noului motor. Sorry ... ar fi trebuit sa stii. Mereu a fost asa !
Lucian is offline  
Old 20-11-08, 21:06   #738
Floris

Stage 3
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 132
Default Re: 15-16 NOV - BRAILA - CURSA DE INDEMANARE SI CURSA DE ACCELERARE

2 zi .... alte poze
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0179.JPG
Views:	131
Size:	1.97 MB
ID:	706451   Click image for larger version

Name:	IMG_0135.JPG
Views:	136
Size:	2.14 MB
ID:	706455   Click image for larger version

Name:	IMG_0234.JPG
Views:	144
Size:	2.16 MB
ID:	706456  

Click image for larger version

Name:	IMG_0225.JPG
Views:	198
Size:	2.03 MB
ID:	706457   Click image for larger version

Name:	IMG_0242.JPG
Views:	114
Size:	1.80 MB
ID:	706458   Click image for larger version

Name:	IMG_0247.JPG
Views:	232
Size:	2.10 MB
ID:	706459  

Click image for larger version

Name:	IMG_0249.JPG
Views:	140
Size:	2.25 MB
ID:	706460   Click image for larger version

Name:	IMG_0253.JPG
Views:	173
Size:	1.84 MB
ID:	706461   Click image for larger version

Name:	IMG_0262.JPG
Views:	155
Size:	2.43 MB
ID:	706462  

Click image for larger version

Name:	IMG_0267.JPG
Views:	159
Size:	2.39 MB
ID:	706463   Click image for larger version

Name:	IMG_0269.JPG
Views:	135
Size:	1.88 MB
ID:	706471   Click image for larger version

Name:	IMG_0271.JPG
Views:	181
Size:	1.65 MB
ID:	706472  

Click image for larger version

Name:	IMG_0272.JPG
Views:	159
Size:	1.54 MB
ID:	706473   Click image for larger version

Name:	IMG_0273.JPG
Views:	159
Size:	2.11 MB
ID:	706474  
Floris is offline  
Old 20-11-08, 21:10   #739
MaliBuGTI

Stage 4
 
MaliBuGTI's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 169
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default Re: 15-16 NOV - BRAILA - CURSA DE INDEMANARE SI CURSA DE ACCELERARE

Mai faceti si voi o pauza...

Toate filmele de la Braila (fiecare cursa in parte) : https://www.youtube.com/profile?user=...eo&view=videos

Iar in legatura cu... "de ce nu urca cel mai bun de la o anumita grupa, o grupa mai sus ?"... asta ramane la latitudinea lui, pt. ca el are toate drepturile sa ramana la grupa respectiva, iar pe langa el mai sunt cateva masini competitive la acea grupa care il pot stimula sa ramana acolo, pot fi considerate provocari. Nu cred ca exista grupa in care sa exite decat locul I si restul, in fiecare sunt cateva masini foarte competitive. Consider ca e meritul fiecaruia... si-aici ma refer la alegerea masinii si modificarile aduse acesteia.
MaliBuGTI is offline  
Old 20-11-08, 22:19   #740
Alfa_band

Stage 5
 
Alfa_band's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,113
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: 15-16 NOV - BRAILA - CURSA DE INDEMANARE SI CURSA DE ACCELERARE

Quote:
Originally Posted by Lucian View Post
Ei bine ... in regulamentul LR scrie clar ca la engine swap esti incadrat in grupa puterii de fabrica a noului motor. Sorry ... ar fi trebuit sa stii. Mereu a fost asa !
Tu iar iti bati capul cu cine nu trebuie.Lasa-i in plata lor de "raceri" .
Alfa_band is offline  
Old 21-11-08, 02:47   #741
Marian20
Ford Driver

Stage 5
 
Marian20's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 448
Member of:
[FORD]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: 15-16 NOV - BRAILA - CURSA DE INDEMANARE SI CURSA DE ACCELERARE

si tot in regulamentul LR scrie ca masinile se inscriu in grupe in functie de puterea motorului... nu de puterea pe care a avut-o sau ar fi putut sa o aibe.... cred ca am spus si de clasificare in functie de timpi in postul meu... cat despre engine swap stiam ca intri in categoria din care faci parte cu noul motor... asta doar daca il ai in talon dupa cum se vede... daca nu... mergi pe burta ca apa-i mica... si cum am dat exemplu mai devreme cu ursii e f simplu sa iei 2 motoare si sa faci unu... dar care nu va fi omologat niciodata de nimeni...dar si cu o putere mult mai mare decat ce scrie in talon... motoarele de honda ca tot am purtat o discutie in seara asta cu cineva... le deosebiti intre ele? prea putini cred eu... si inca o chestie... clasificare se mai face si in functie de tipul masinii stock sau modificate... asa ca pana acum ceva timp va plangeati ca vreti sa fiti lasati toti cu daciile sa va dati si deodata sariti de cur in sus... pana la urma de ce toate astea? va e frica ca pierdeti la grupa urmatoare? asta e ... in curse mai pierzi mai castigi atunci te pui si mai modifici ceva sa faci fata macar... si cum se vrea cupa dacia... la fel ar trebui si pt masini stock... am mai spus si o repet... o finala schimbata si un filtru de aer "sport" nu schimba nimic si nici nu e "tunata"(aviz amatorilor)... regulamentul spune multe chestii dar sunt incalcate flagrant... iar cand vine cineva si comenteaza nu va mai convine multora...
Si inca ceva Alfa_band... daca ai ceva de spus, spune nu mai face pe inteligentul degeaba... esti pe un forum am tot dreptul sa-mi dau cu parerea... nu-ti convine nu intra sau spune-ti parerea... doar ca sa faci un comentariu sa iti iasa la contor acolo... nu vad rostu'
Marian20 is offline  
Old 21-11-08, 03:28   #742
NONE
4Tuning International Member


Stage 5
 
NONE's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 837
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: 15-16 NOV - BRAILA - CURSA DE INDEMANARE SI CURSA DE ACCELERARE

Quote:
Originally Posted by Marian20 View Post
.............
are si Alfa_Band dreptate in felul lui...de ce isi mai bata capul organizatorul ca sar astia de fund in sus....Dom'le ai luat bataie la grupa aia ?
data viitoare bagi 100000 € in masina si ti-o faci de 1000 CP sa numai iei bataie...ce atata vorba ....in loc sa le multumiti organizatorilor ca mai fac cate o legala....voi va certati ca n-ati castigat...nu eu am facut regulile de participare pe grupe...data viitoare ai 200 de CP si in talon scrie 100 macar din bun simt recunosti...eu asa as fii facut...ca sa am adversar pe masura....
Nu o luati in nume de rau...eu mi-am spus parerea...chiar nu as niciun motiv sa spun ceva rau din contra as vrea sa fie mai multe legale in Romania....
Salut...
__________________
Hobby: Fotografiile mele
NONE is offline  
Old 21-11-08, 07:12   #743
B39738

Stage 5
 
B39738's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,215
Member of:
[Streetline-CCC]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: 15-16 NOV - BRAILA - CURSA DE INDEMANARE SI CURSA DE ACCELERARE

Quote:
Originally Posted by Marian20 View Post
ce cautau acolo? ce daca aveau engine swap? scria undeva? doar ca au aveau ceva de spus acolo... ca si Dragos, UGA si inca cativa...

asta e lauda sau acuza? ca nu reusesc sa inteleg...
B39738 is offline  
Old 21-11-08, 07:41   #744
U_TUNING

Stage 5
 
U_TUNING's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,665
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[Nissan]
Default Re: 15-16 NOV - BRAILA - CURSA DE INDEMANARE SI CURSA DE ACCELERARE

RESTECPA DOM" LUCIAN.......ma incet ca o sa ti se sparga vreun vas de sange!!! (fara suparare)
U_TUNING is offline  
Old 21-11-08, 08:23   #745
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: 15-16 NOV - BRAILA - CURSA DE INDEMANARE SI CURSA DE ACCELERARE

Nu mi se spareg nici un vas de sange. Cel putin nu in cazul asta.
Marian20 ... o sa te dezamagesc .. dar eu nu am avut niciodata in talon alt motor dar nu am fost niciodata in alta grupa decat grupa B .. si nu stiu ce aluzii faci cu cupa Dacia ... dar in cazul meu ... singurele dacii cu care aveam ceva de impartit erau SGM si COX . Care de altfel si ele erau tot in grupa B .

Are rost sa mai spun ca nu inteleg de unde atatea lacrimi ca altii modifica masinile ? Deci una e sa schimbi motorul si sa nu-l declari ... aici sunt de acord ca cei prinsi sa aiba interzis la legale 10 ani , dar daca eu am pus un motor de 120 cai pe dacie , l-am dus la 200 din banii mei , meritul meu si riscurile adiacente dar fara a face modificari ce m-ar urca in grupa ... unde e problema daca ma dau la grupa B ? E problema mea ca tot la B e incadrat ... de exemplu un kadett gsi aspirat ? Sau ... Dragos la grupa D ? La fel tipa lumea si de Pepy cand era la grupa D ... daca o luam dupa ce spui tu ... Pepy ar trebui incadrat la ce grupa ? J ? K ? L ? Are motorul din fabrica pe masina. Nu ai vrea sa faci tu un regulament in care daca in loc de t2 pui t28 sa urci o grupa si daca in loc de t2 pui t3 , pistoane , biele sa urci 2 grupe ? Eu as face altfel ... de anul viitor masinile fara rollbar sau fara slickuri sa plateasca taxa dubla. Iar cei care au marit puterea masinii si nu au schimbat si franele sa o plateasca tripla !
Lucian is offline  
Old 21-11-08, 08:29   #746
gpk

Stage 3
 
gpk's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 124
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Inferno Motorsport]
Smile Re: 15-16 NOV - BRAILA - CURSA DE INDEMANARE SI CURSA DE ACCELERARE

Quote:
Originally Posted by Floris View Post
reiau, pentru cei care nu stiu sa citeasca si inapoi:
clasament dupa prima zi




indemanare tractiune fata
313 - Moisescu Gabriel - Braila - Peugeot - 51,60 - 1
46 - Epuras Marius - Bucuresti - Ford - 52,90 - 2
25 - Bancescu Razvan - Constanta - WV - 53,40 - 3
369 - Bogdan Andrei - Constanta - Ford - 53,60 - 4

viteza tractiune fata
25 - Bancescu Razvan - Constanta - WV - 32,90 - 1
28 - Nedu Dragos - Bucuresti - Ford - 33,10 - 2
86 - Mirea Alexandru - Bucuresti - Seat - 34,30 - 3
69 - Trifonescu Dragos - Braila - WV - 34,70 - 4

indemanare si viteza tractiune spate
1 - Moraru Laurentiu - Bucuresti - BMW - 57,70 - 38,30 -1
42 - Ionescu Stefan - Bucuresti - Smart - 60,50 - 39,20 -2
57 - Nedelcu Ionut - Braila - ??????? - 83,40 - 41,70 - 3

indemanare tractiune 4x4
9- Mazuru Ionut - Iasi - Audi - 49,30 - 1
35 - Costea Marius - Iasi - Mitsubishi - 57,60 - 2
85 - Francu Catalin - Iasi - BMW - 57,60 - 2
11 - Tiper Alexandru - Sinaia - Subaru - 71,70 - 4

viteza tractiune 4x4
9 - Mazuru Ionut - Iasi - Audi - 33,40 - 1
35 - Costea Marius - Iasi - Mitsubishi - 33,50 - 2
23 - Tanase Marius - Bucuresti - Mitsubishi - 33,80 - 3
11 - Tiper Alexandru- Sinaia - Subaru - 35,60 - 4
constat, cu bucurie, ca m-am clasat pe locul doi...am rugamintea sa ma anunti daca se acorda trofee sau diplome pentru grupa mea...

daca da cum reusesc sa intru in posesie!
gpk is offline  
Old 21-11-08, 08:33   #747
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: 15-16 NOV - BRAILA - CURSA DE INDEMANARE SI CURSA DE ACCELERARE

Quote:
Originally Posted by Alfa_band View Post
Tu iar iti bati capul cu cine nu trebuie.Lasa-i in plata lor de "raceri" .
Raceri care fac racing , da ?
Lucian is offline  
Old 21-11-08, 09:30   #748
MadCow

Stage 5
 
MadCow's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 700
Member of:
[Opel]
Default Re: 15-16 NOV - BRAILA - CURSA DE INDEMANARE SI CURSA DE ACCELERARE

Quote:
Originally Posted by Lucian View Post
Raceri care fac racing , da ?
nu-ti mai raci gura degeaba. nu vezi ca oamenii care nu au ridicat capota la masina nici ca sa schimbe uleiul comenteaza cu privire la corectitudinea grupelor? n-am vazut nici unul care si-a modificat masina sa comenteze ca a luat bataie - eventual o va mai modifica pana la urmatoarelel legale.
__________________
Opel Astra GTC OPC
MadCow is offline  
Old 21-11-08, 09:45   #749
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: 15-16 NOV - BRAILA - CURSA DE INDEMANARE SI CURSA DE ACCELERARE

Quote:
Originally Posted by MadCow View Post
nu-ti mai raci gura degeaba. nu vezi ca oamenii care nu au ridicat capota la masina nici ca sa schimbe uleiul comenteaza cu privire la corectitudinea grupelor? n-am vazut nici unul care si-a modificat masina sa comenteze ca a luat bataie - eventual o va mai modifica pana la urmatoarelel legale.
Corect !
Lucian is offline  
Old 21-11-08, 09:45   #750
U_TUNING

Stage 5
 
U_TUNING's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,665
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[Nissan]
Default Re: 15-16 NOV - BRAILA - CURSA DE INDEMANARE SI CURSA DE ACCELERARE

Deci Lucian esti prea tare ..............am ras pe burta)))
U_TUNING is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -