Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 19-11-08, 23:59   #691
Iulian GTO

Stage 4
 
Iulian GTO's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 180
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Streetline-CCC]
Default Re: 15-16 NOV - BRAILA - CURSA DE INDEMANARE SI CURSA DE ACCELERARE

Quote:
Originally Posted by 23.ADC View Post
Din cate imi aduc aminte, Cursele Legale sustin tuning auto, adik sa nu vii cu masina stock sa iti iei "3 tiruri" de la o masina bine gandita si investit in ea.
Acum ca sa va zic despre masina mea, adica Honda Civic, Verde, 1.4 75cp la baza + admisie si evacuare si in curand ma voi baga la A ca imi voi schimba Calculatorul cu unul resoftat.
Si ca sa inchei, baiatului cu golful 2 diesel rosu cu GTO la numar, nu i-a zis nimeni nimic ca el are peste 120cp, resoftat si vine la A1, dar cand ati vazut Honda ca mananca de viu pe toata lumea, v-ati panicat. Va rog frumos sa va mai documentati despre masini adica despre Honda in special care e o masina foarte usoara si in plus masina mea are 0 optiuni, ceea ce inseamna cateva zeci de Kg in minus.

@Floris, foarte bine organziat mai putin treaba cu inceperea cursei si cu locurile de parcare, in rest Nota 10 si la mai multe.
Ce intelegi tu prin "resoftat"??? ...ce mi-am resoftat? calculatoarele de xenon sau radio?...eu nu prea am vazut prea multa electronica la mine,dar poate ma insel si stii tu mai bine! Ce am facut eu la motor se numeste tuning,eu nu mi-am pus filtru,cip-cirip si stiekere de 50cp!!! ...am lucrat la un amarat de diesel...,dar iarna nu-i ca vara!
Iulian GTO is offline  
Old 20-11-08, 00:10   #692
Iulian GTO

Stage 4
 
Iulian GTO's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 180
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Streetline-CCC]
Default Re: 15-16 NOV - BRAILA - CURSA DE INDEMANARE SI CURSA DE ACCELERARE

Dar,nea 23.ADC, stii care este diferenta intre noi?
Iulian GTO is offline  
Old 20-11-08, 00:22   #693
23.ADC

Stage 3
 
23.ADC's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 146
Default Re: 15-16 NOV - BRAILA - CURSA DE INDEMANARE SI CURSA DE ACCELERARE

Hmm, nu ma pricep la VW deloc, pentru ca este masina poporului dupa cum spune si producatorul, nu trebuie sa te superi dar era faza ca eu nu am nimik facut la masina si ca de ce ma dau la A1, sau ca motorul meu e 1.6 sau 1.8 si etc, pai astea nu-s curse, si nu cred ca poti sa modifici un TD si sa nu iasa ceva peste 100 de cp, si 2 eu cred ca ai si tu calculator la masina, nu neaparat flash tuning, ca nu aia inseamna resoftare;
resoftare se face si atunci cand faci chip tuning, pentru ca rescrii o harta pe un eprom, din cate imi aduc eu aminte si asa ca sa nu mai zic ca sunt sau suntem multi care nu avem caii care scriu in certificat, ca daca e sa ne dam pe cai adevarati, sa vina un dyno mobil si sa se cheltuie o caruta de bani ptr ce?? ca sa fie multumiti cei cu masini stock??
Stai linistit ca eu inca nu am investit in masina decat putini bani si pana in primavara iti zic eu daca merge cum trebuie motorul, ma bag la Grupa A, ca nu ma dau doar ca sa castig ci ca sa ma distrez si sa pot urca grupe prin Tuning la motor. Ca daca as sta la A1 cu modificarile pe care le voi face, chiar o sa ma dau singur si nu e frumos.
Iar diferenta dintre noi nu shtiu care este, asa ca daca vrei zi-mi tu.
__________________
"Chinese" cars FAN! ! !
P.S: Honda ... Verde ADC 'zice' baietii.
23.ADC is offline  
Old 20-11-08, 00:27   #694
23.ADC

Stage 3
 
23.ADC's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 146
Default Re: 15-16 NOV - BRAILA - CURSA DE INDEMANARE SI CURSA DE ACCELERARE

si inca un lucru ce motor ziceai tu ca ai ??
23.ADC is offline  
Old 20-11-08, 07:53   #695
U_TUNING

Stage 5
 
U_TUNING's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,665
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[Nissan]
Default Re: 15-16 NOV - BRAILA - CURSA DE INDEMANARE SI CURSA DE ACCELERARE

@23.ADC....Lasa-l pe Iulica in pace ca are omul dreptate ....el are un motor de 1.6 td de 63 de cai care este un diesel clasic mecanic.....deci nu are nici un fel de calculator!!!!!

Tot tuning-ul lui este unul mecanic fara nici un feld e electronica....
Nu ai avea cum sa faci grupe dupa caii fiecarei masini reali sau ireali pentru ca atunci nu ar mai fi nici un fel de echilibru......Daca s-ar face sistemul ca la King of Europe atunci ar dura 3 zile o legala......in cazul asta cred ca s-ar mai rarefia publicul(lucru de altfel benefic pentru participantii ''fizic'' ai cursei)

Acum revenind la cursa: -Nu vreau sa fiu carcotas.......dar sistemul de curse trebuia sa fie unul amestecat , vezi legala Tulcea, ca lumea sa vada toate tip-urile de masini de la mic la mare, de la puternic la slab si atunci va fi spectacol 100% garantat.
- La grupe, de exemplu, daca sunt 3 Opel Kadett Gsi atunci ei ar trebui sa se dea intr-e ei ca si abia dupa sa se treaca la masinila mai puternice ale grupei ....asta tot ca spectacolul si adrenalina concurentilor sa fie la maxim.
Asta e parerea mea pentru urmatoarea cursa la Braila pt ca nici in soare nu e bine sa stai dar nici la 2 grade asteptand sa iti vina randul.

Concluzionand s-ar mai putea face multe pentru o buna desfasurare a unei eventuale curse....ideea e ca organizatorii ar trebui sa citeasca de la fiecare cate ceva si sa incerce data viitoare sa aplice cateva dintr-e multele propuneri aparute dupa!!!

Numai bine
__________________
Daca Nissan Motorsport e ''NISMO'' ....atunci Honda Motorsport e ''HOMO'' ???
U_TUNING is offline  
Old 20-11-08, 08:14   #696
Iulian GTO

Stage 4
 
Iulian GTO's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 180
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Streetline-CCC]
Default Re: 15-16 NOV - BRAILA - CURSA DE INDEMANARE SI CURSA DE ACCELERARE

Quote:
Originally Posted by 23.ADC View Post
si inca un lucru ce motor ziceai tu ca ai ??
...Mk2 golf with 1.9TD motor "injectat" cu RED-BULL,... up 75 hp, bigger injectors,pump11mm head,bigger FMIC,Air intake flow modifications,ceramic coat inside, and a bigger turbo T3 stage 2/hibrid(1.7bar boost),downpipe & exhaust 2.5"-custom,Oil cooler,New clutch race,AT LEAST....

...diferenta e: cand eu invatam si faceam motoare de vw-audi,altii invatau sa mearga in picioare,cu pampers intre picioare si construiau castele din cubulete sau erau cel mult la gradinita!!!
.............de la anul,ma voi prezenta cu minim 2-3 masini la fiecare etapa,in toate colturile tarii!!!

=== S T R E E T L I N E ===

Coming soon on the road: -- GTO --
01GTO- Golf Mk1 1.9 TD (motorul actual de pe 28GTO) up too 75cp>grupa A1
28GTO- Golf Mk2 1.9 m-TDI and VNT turbo up too 90hp >grupa A
69GTO- Golf mk1 cabrio 1.8 16v 4-weber45,280* up tu 129hp >grupa B
73 GTO- Golf Mk1 1.8 20v turbo(k04) up too 150hp > Grupa C
93 GTO- Golf Mk5 Gti up too 200hp>Grupa D
Iulian GTO is offline  
Old 20-11-08, 08:19   #697
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,032
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: 15-16 NOV - BRAILA - CURSA DE INDEMANARE SI CURSA DE ACCELERARE

Quote:
Originally Posted by 23.ADC View Post
Din cate imi aduc aminte, Cursele Legale sustin tuning auto, adik sa nu vii cu masina stock sa iti iei "3 tiruri" de la o masina bine gandita si investit in ea.
Acum ca sa va zic despre masina mea, adica Honda Civic, Verde, 1.4 75cp la baza + admisie si evacuare si in curand ma voi baga la A ca imi voi schimba Calculatorul cu unul resoftat.
Si ca sa inchei, baiatului cu golful 2 diesel rosu cu GTO la numar, nu i-a zis nimeni nimic ca el are peste 120cp, resoftat si vine la A1, dar cand ati vazut Honda ca mananca de viu pe toata lumea, v-ati panicat. Va rog frumos sa va mai documentati despre masini adica despre Honda in special care e o masina foarte usoara si in plus masina mea are 0 optiuni, ceea ce inseamna cateva zeci de Kg in minus.

@Floris, foarte bine organziat mai putin treaba cu inceperea cursei si cu locurile de parcare, in rest Nota 10 si la mai multe.

Ce frumos ar fi sa nu ne mai agitam noi de capra vecinului !
Lucian is offline  
Old 20-11-08, 08:21   #698
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,032
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: 15-16 NOV - BRAILA - CURSA DE INDEMANARE SI CURSA DE ACCELERARE

Quote:
Originally Posted by Iulian GTO View Post
...Mk2 golf with 1.9TD motor "injectat" cu RED-BULL,... up 75 hp, bigger injectors,pump11mm head,bigger FMIC,Air intake flow modifications,ceramic coat inside, and a bigger turbo T3 stage 2/hibrid(1.7bar boost),downpipe & exhaust 2.5"-custom,Oil cooler,New clutch race,AT LEAST....

...diferenta e: cand eu invatam si faceam motoare de vw-audi,altii invatau sa mearga in picioare,cu pampers intre picioare si construiau castele din cubulete sau erau cel mult la gradinita!!!
.............de la anul,ma voi prezenta cu minim 2-3 masini la fiecare etapa,in toate colturile tarii!!!

=== S T R E E T L I N E ===

Coming soon on the road: -- GTO --
01GTO- Golf Mk1 1.9 TD (motorul actual de pe 28GTO) up too 75cp>grupa A1
28GTO- Golf Mk2 1.9 m-TDI and VNT turbo up too 90hp >grupa A
69GTO- Golf mk1 cabrio 1.8 16v 4-weber45,280* up tu 129hp >grupa B
73 GTO- Golf Mk1 1.8 20v turbo(k04) up too 150hp > Grupa C
93 GTO- Golf Mk5 Gti up too 200hp>Grupa D
Streetline-GTO-Car Culture Club
Lucian is offline  
Old 20-11-08, 09:18   #699
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: 15-16 NOV - BRAILA - CURSA DE INDEMANARE SI CURSA DE ACCELERARE

Am mai spus-o si pe alt thread o spun si acum......de ce toata lumea se ia de GTO? Pentru ca e capabil sa mareasca puterea motorului fie el si un diesel de generatie mai veche? In loc sa il "certati" mai bine l-ati felicita pentru ce a reusit sa faca din masinutza aia.....dar asa e la noi.....unii stiu sa piarda...altii nu. Ar putea interveni si situatia in care el sa urce o grupa.....pentru ca are cu ce...dar omul v-a anuntat ca asta se va intampla la anul. Eu personal la o legala am picat in finala cu kwx-ul...puteam eu sa ii fac ceva? avand in vedere ca are aproape dublu puterii din talon......atata timp cat sunt acoperiti de grupe....omul intra la ce grupa vrea (e optiunea lui daca urca o grupa sau nu). In loc sa luam exemplu de la cei care modifica motoare.....noi ii certam...ca e mai simplu.
Felicitari organizatorilor si tuturor participantilor la acest eveniment.
__________________

2,0 MPI.......109 iepe si shase cai frumosi
bobby_gsi2 is offline  
Old 20-11-08, 09:33   #700
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: 15-16 NOV - BRAILA - CURSA DE INDEMANARE SI CURSA DE ACCELERARE

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
Am mai spus-o si pe alt thread o spun si acum......de ce toata lumea se ia de GTO? Pentru ca e capabil sa mareasca puterea motorului fie el si un diesel de generatie mai veche? In loc sa il "certati" mai bine l-ati felicita pentru ce a reusit sa faca din masinutza aia.....dar asa e la noi.....unii stiu sa piarda...altii nu. Ar putea interveni si situatia in care el sa urce o grupa.....pentru ca are cu ce...dar omul v-a anuntat ca asta se va intampla la anul. Eu personal la o legala am picat in finala cu kwx-ul...puteam eu sa ii fac ceva? avand in vedere ca are aproape dublu puterii din talon......atata timp cat sunt acoperiti de grupe....omul intra la ce grupa vrea (e optiunea lui daca urca o grupa sau nu). In loc sa luam exemplu de la cei care modifica motoare.....noi ii certam...ca e mai simplu.
Felicitari organizatorilor si tuturor participantilor la acest eveniment.
ideea nu e ca il cearta cineva pentru ce a facut.
bravo lui.
ideea era alta, pe astia cu civicurile ii acuza lumea ca nu sunt fairplay cand sunt masini chiar mai puternice decat ale lor la grupa aia ( vezi golf rosu ) carora nu le spune nimeni nimic.

@iulian: nu impresionezi pe nimeni ca dai copy/paste la modificarile tale in limba engleza exista posibilitatea sa pui o semnatura care sa apara la fiecare post pe care il scrii. cred ca daca le vei pune acolo o sa fii scutit de chinuil de a le scrie de fiecare data cand postezi.
__________________
Honda

Last edited by shadowro; 20-11-08 at 09:37.
shadowro is offline  
Old 20-11-08, 09:35   #701
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,032
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: 15-16 NOV - BRAILA - CURSA DE INDEMANARE SI CURSA DE ACCELERARE

Probabil pt ca civicurile se pot manari mai usor fara sa se prinda decat cunoscatorii. :P
Glumeam
Lucian is offline  
Old 20-11-08, 09:38   #702
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: 15-16 NOV - BRAILA - CURSA DE INDEMANARE SI CURSA DE ACCELERARE

Quote:
Originally Posted by Lucian View Post
Probabil pt ca civicurile se pot manari mai usor fara sa se prinda decat cunoscatorii. :P
Glumeam
in gluma spui un adevar.
la honda sunt jdemii de motoare care cand te uiti la ele poti sa juri ca sunt identice dar defapt in interior e alta mancare de peste.
dar nu e cazul cu civicurile astea.
shadowro is offline  
Old 20-11-08, 09:46   #703
andreiwtw

Stage 5
 
andreiwtw's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,360
Question Re: 15-16 NOV - BRAILA - CURSA DE INDEMANARE SI CURSA DE ACCELERARE

Chiar nu a filmat nimeni cursa BMW 325 i turbo e30 BOH vs Subaru STI negru mat ?
andreiwtw is offline  
Old 20-11-08, 09:48   #704
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: 15-16 NOV - BRAILA - CURSA DE INDEMANARE SI CURSA DE ACCELERARE

Aceeasi problema o am si eu...dar cu motoarele de pe feline.....ca imi arati un 2,0 ca imi arati un 2,5 pt mine sunt la fel .
Shadow ar interveni treaba cu motoarele de honda numai la grupe pe cilindree..eu asa vad situatia. La 1,6 sa ai 124 de cai sau cat are un civic....e ceva....dar la incadrarea pe cai tot la b intra si se mai gasesc la b si alte masini care le fac fata. Dupa cum observ...sunt f multi optimisti care au pus un filtru si o toba si se asteapta sa castige cupe.....si s-a dovedit ca nu e chiar asa. Fiecare hotaraste daca se da sau nu.....chiar si de distractie....si nu mai aprob pe cei care blameaza grupele a1 si a...ei nu sunt pasionati? ei nu au voie sa se dea? Spectacol exista la toate grupele..... si daca unii nu isi permit o masina mai competitiva...asta nu inseamna ca trebuie dati la o parte.
bobby_gsi2 is offline  
Old 20-11-08, 10:08   #705
BASU

Stage 5
 
BASU's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,503
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: 15-16 NOV - BRAILA - CURSA DE INDEMANARE SI CURSA DE ACCELERARE

filme amestecate de sambata si duminca
https://www.youtube.com/results?searc...a+motor&page=1
https://www.youtube.com/results?searc...a+motor&page=2
si la gramada
https://www.youtube.com/results?uploa..._date_uploaded
https://www.youtube.com/results?uploa...ploaded&page=2
https://www.youtube.com/results?uploa...ploaded&page=3
https://www.youtube.com/results?uploa...ploaded&page=4
__________________
'06 Skoda Octavia 2 vRS 2.0TFSI 250CP++ >ex '04 Renault Megane Sedan 1.9DCI Privilege >ex '04 Smart Fortwo 0.7 Turbo
'02 Renault Laguna 2 GrandTour 1.9dCi >ex '79 Dacia 1300 Old School
'99 Daewoo Nubira 1 1.6 16v Automata + GPL >ex '12 First Bike Curier >ex '10 Moto Bike 48cc
BASU is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -