Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 07-12-10, 17:53   #5341
inchains0

Stage 5
 
inchains0's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 896
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

reglajul electric din buton are doar 3 pozitii, daca vrei sa cobori sau sa ridici mai mult, ai reglaj la fiecare far, cu o cheie cu dinti (sincer, nu stiu cum se numeste exact) poti regla manual cat de mult vrei sa le cobori sau sa le ridici, insa ai grija sa nu fie diferenta intre cate ture dai la fiecare far ca le dereglezi si apoi o sa bata anapoda.
__________________
inchains0 is offline   Reply With Quote
Old 07-12-10, 22:47   #5342
RaZVaN_17_06

Stage 4
 
RaZVaN_17_06's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 225
Default Re: Club CIELO

Defapt ca sa iti coboara farul , in spatele fiecarui motoras electric ai un surub de plastic care merge rotit cu surubelnita, sau cu o cheie.
Rotesti la stanga pentru a cobora raza.
Ca sa nu stai sa numeri turele, tragi masina la gard si cobori un far, apoi il cobori si pe al doilea la acelasi nivel.
RaZVaN_17_06 is offline   Reply With Quote
Old 07-12-10, 23:26   #5343
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Club CIELO

ce le sti tu pe toate

apropo ai pus lupele alea de ziceai de ele?
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 07-12-10, 23:37   #5344
Greku`BWJ

Stage 5
 
Greku`BWJ's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 470
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by mike-fullspeed View Post
ce le sti tu pe toate

apropo ai pus lupele alea de ziceai de ele?

Ba , ba ! Tu...'Maic" , ce ai cu vecinu`...chiar se pricepe :P !
Greku`BWJ is offline   Reply With Quote
Old 07-12-10, 23:53   #5345
nameless20

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 45
Default Re: Club CIELO

Mersi mult de sfaturi :P revin maine cu poze sau poate cu un video sa vedem ce iasa
nameless20 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 05:43   #5346
RaZVaN_17_06

Stage 4
 
RaZVaN_17_06's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 225
Default Re: Club CIELO

mai am de lucrat la ele dar sunt complicate, greku a fost la teste si stie ce vorbesc.
Mike ai strans $ pentru proiectul tau?
RaZVaN_17_06 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 07:44   #5347
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Club CIELO

nu mai pun din alea....
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 12:44   #5348
AdrianSB

Stage 5
 
AdrianSB's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 573
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Am si eu o intrebare pentru cei care deja au facut modificarea . Ce pasi trebuie sa urmez pentru a trece pe CIV alta dimensiune a anvelopei fata de cea trecuta din fabrica ? Precizez ca am fost la reprezentanta daewoo sibiu si m-a trimis la ARR , iar cei de la ARR la reprezentanta pentru un device de service de la ei . Am revenit la reprezentanta si mi-au spus ca ei nu pot da asaceva . de unde sa fac rost de device-ul respectiv sau ce altceva pot face. Momentan pe CIV am 175 / 70 R13 si vreau sa trec 195 / 50 R15 fata ,respectiv 205 / 50 R 15 spate
__________________
• Cea mai mare plăcere în viaţă e să faci lucrurile despre care oamenii spun că nu ai voie să le faci
AdrianSB is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 13:08   #5349
inchains0

Stage 5
 
inchains0's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 896
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

nu stiu exact, dar mi se pare ca la R. A. R. trebuie sa mergi, acolo iti pun masina pe linie, testeaza frane, acceleratie, suspensia, si daca se coreleaza bine viteza reala cu cea indicata de vitezometru in primul rand pentru asa ceva. Am inteles de la cineva ca se verifica si nivelul de zgomot la rulare cu noile dimensiuni ale rotilor.
Oricum, se poate omologa si alta dimensiune, decat cea de fabrica ,cred ca cu mare bataie de cap si bani cheltuiti. Apoi, in caz ca la R. A. R. ti se omologheaza noua dimensiune, tot ei iti fac si modificarile in talon mi se pare......, sau iti dau o hartie ceva cu care sa te duci apoi sa modifici in talon.

inca o chestie, am vazut ca in taloanele astea noi nu se mai specifica dimensiunea anvelopelor, asa ca la un control al militiei nu ar avea cum sa confrunte.

Last edited by inchains0; 08-12-10 at 13:23.
inchains0 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 13:33   #5350
RaZVaN_17_06

Stage 4
 
RaZVaN_17_06's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 225
Default Re: Club CIELO

In taloanele noi nu se mai trece marimea anvelopelor/jantelor.

Si ca sa iti omologhezi alte dimensiuni, te duci la service si le spui ca vrei si tu de la ei o foaie cu noile marimi si semnatura.
Apoi fugi la RAR nu la ARR si ceri omologarea altor marimi pentru anvelope.
Nu stiu exact cam cat te costa, dar din cate am inteles se invarte intre 70-150RON
Dupa ce primesti toate actele de la RAR te duci la politie sa iti faca modificarile in talon.

Nu stiu daca este 100% corect, asta mi s-a explicat si mie in vara cand am vrut sa le omologhez, dar am renuntat.
Bafta.
RaZVaN_17_06 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 13:37   #5351
AdrianSB

Stage 5
 
AdrianSB's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 573
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

nu sunt dimensiunile trecute in noul talon , dar se poate verifica CIV-ul , iar daca nu corespund ... e naspa , de aia vrea sa fiu legal , mai bine dau 400 ron sa le omologhez , decat 500 amenda plus umblatura dupa talon sa-l ridic .
AdrianSB is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 13:53   #5352
inchains0

Stage 5
 
inchains0's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 896
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

in brief-ul masinii, in unele cazuri, sunt trecute mai multe dimensiuni pentru anvelope/jante, insa janghinele de la R. A. R. atunci cand dau datele pentru eliberarea talonului mentioneaza doar dimensiunea care se afla din fabrica pe masina si eventual inca una, in special pentru anvelope de iarna (de obicei cea in care talonul e mai mare).
daca ai noroc ca dimensiunea pe care o doresti tu sa fie trecuta in brief, cred ca nu e foarte greu sa iti treci dimensiunea in talon, e bine sa ai acel brief si cu el sa mergi la R. A. R. sa demonstrezi ca producatorul a testat dimensiunea respectiva pe vehicul si ca e "omologata" de fabrica a se utiliza.

Ma rog, cam asta e ideea, sper ca ai inteles ce am vrut sa spun.
inchains0 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 14:11   #5353
AdrianSB

Stage 5
 
AdrianSB's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 573
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

brief-ul nu este cumva talonul din vest ??? A mea a fost cumparata in 96 din romania de la Rodae Craiova , in plus pe talon ca dimensiune am trecuta doar de 175 / 70 R 1 nici macar 13 nu scrie
AdrianSB is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 14:37   #5354
run4fun

Stage 5
 
run4fun's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 311
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Cand am fost acum la rar pt itp nici nu s-a uitat pe talon. Din cartea masinii a verificat dimensiunea la anvelope si spre marea lor dezamagire era buna.
run4fun is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 17:48   #5355
CT97AMD
Daewoo Driver

Stage 5
 
CT97AMD's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 524
Member of:
[RENAULT]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Eo ii dau dracu de idioti,am fost cu megane-u la itp,si mau trimis la rar ca am pus anvelope de iarna si aveau indicele de viteza altul decat cel din CIV,adica cele de pe CIV suporta viteze de 210km/h iar cele actuale doar 195km/h.L-am intrebat cine plm mere cu 195 iarna si mia raspuns ca nu are ce face.M-am dus la dracu la R.A.R,si omu de acolo mi-0a spus sa ma duc la nustiu ce centru de itp pe varianta,am fost acolo ca sa-mi spuna omul acela foarte de treaba ca nu are de ce sa se lege de asta,si mi-a trecut parafa si semnatura ca sa-mi aprobe cauciucurile.Unde mai pui ca mi-au spus de trusa de prim ajutor si de extinctor ca au expirat,ba dale draq aveam un extinctor in espero care avea 20 de ani si l-am testat sapt trecuta si mergea ca nou.Am cumparat si trusa respectiv extinctorul si maine urmeaza sa merg sa-mi dea ITP.Apoi cine o mai merge la renault pt itp sa-i stea itpu un gat.Am eo un baiat la seat care ma trece cu 1 milion.
P.S.La R.A.R mi-a scris acel domn (bagalas in ***** masii)pe cartea masinii si de acele cauciucuri fara sa mai paltesc nimic
P.S 2 :Cand mi-au verificat franele suspensiile si emisiile mi-au cerut 90 lei,maine sa vad cat mi-o mai cere)
CT97AMD is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -