Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 27-08-09, 08:29   #3841
Genghis.Khan

Stage 3
 
Genghis.Khan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 115
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Ms, e ok, asta da iluminare, nu ciorba de o am eu!
Auzi, nu se iau taloanele pentru astea de 35W?
Prin strainatate m-or taxa pentru ele?

Last edited by Snapy_xxl; 27-08-09 at 08:32.
Genghis.Khan is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 09:35   #3842
Genghis.Khan

Stage 3
 
Genghis.Khan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 115
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Daca pentru partea de faruri m-am hotarat sa apelez la serban_pc (cand iau salariul) pe partea de proiectoare am nelamuriri si poate ma ajutati si pe mine.

Vreau sa le pot folosi si pe ceata si atunci intrebarile care vin de la sine sunt:
1. Sa las proiectoarele din fabrica?
2. Sa aiba xenoane sau lumina galbena?
3. Ce becuri sa folosesc?

Ms
__________________
Nu stiu multe, dar invat repede ... pfoai, niciodata nu-i destul ...
Genghis.Khan is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 10:05   #3843
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by Genghis.Khan View Post
1. Sa las proiectoarele din fabrica?
Lasa-le pe cele din fabrica... cele cu geam clar sunt foarte proaste calitativ!

Quote:
Originally Posted by Genghis.Khan View Post
2. Sa aiba xenoane sau lumina galbena?
Din moment ce proiectoarele le folosesti doar pe timp de ceata, si in cazul asta lumina galbena este cea mai indicata, lasa becuri normale in ele..

Quote:
Originally Posted by Genghis.Khan View Post
3. Ce becuri sa folosesc?
Cele care le ai acum..
__________________
Quench my thirst with GASOLINE!
Multa lume, putini oameni... restu' populatie


RD-Woo is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 10:08   #3844
Genghis.Khan

Stage 3
 
Genghis.Khan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 115
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

[QUOTE=RD-Woo;2589252]Lasa-le pe cele din fabrica... cele cu geam clar sunt foarte proaste calitativ!
QUOTE]

Multumesc frumos!
Genghis.Khan is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 12:25   #3845
RaZVaN_17_06

Stage 4
 
RaZVaN_17_06's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 225
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by Genghis.Khan View Post
Daca pentru partea de faruri m-am hotarat sa apelez la serban_pc (cand iau salariul) pe partea de proiectoare am nelamuriri si poate ma ajutati si pe mine.

Vreau sa le pot folosi si pe ceata si atunci intrebarile care vin de la sine sunt:
1. Sa las proiectoarele din fabrica?
2. Sa aiba xenoane sau lumina galbena?
3. Ce becuri sa folosesc?

Ms
Sa iti dau eu cateva raspunsuri
Cu xenon in partea cealalta exista o sansa sa te opreasca si sa te arda deoarece o instalatie xenon trebuie sa fie completata de un sistem de spalat farurile cu presiune, reglaj electric si lupa.
Desi nu am auzit pe nici unul din prieteni mei care fac Italia si Anglia cu masinile sa se fi luat de ei pentru xenon.

Si la proiectoare iti recomand un xenon de 3000k care produce lumina galbena perfecta pentru ceata si ploaie.
Acum si daca esti dispus sa mai arunci inca 3 milioane si pentru ele.
RaZVaN_17_06 is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 13:38   #3846
Genghis.Khan

Stage 3
 
Genghis.Khan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 115
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by RaZVaN_17_06 View Post
Sa iti dau eu cateva raspunsuri
Cu xenon in partea cealalta exista o sansa sa te opreasca si sa te arda deoarece o instalatie xenon trebuie sa fie completata de un sistem de spalat farurile cu presiune, reglaj electric si lupa.
Desi nu am auzit pe nici unul din prieteni mei care fac Italia si Anglia cu masinile sa se fi luat de ei pentru xenon.

Si la proiectoare iti recomand un xenon de 3000k care produce lumina galbena perfecta pentru ceata si ploaie.
Acum si daca esti dispus sa mai arunci inca 3 milioane si pentru ele.
Ms!
Am mers cu Kia Ceed Wagon a unui prieten in Austria si avea niste xenoane tapene ca toti dadeau blitzuri crezand ca merge cu faza lunga! Acuma eu ma refeream de astea puse pe Cielo!
Oricum o sa imi pun pe faruri de la serban, la proiectoare o mai las!
Xenonul la proiectoare se adapteaza pe aceste proiectoare din farbica, nu?
Genghis.Khan is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 13:45   #3847
tiolik

Stage 4
 
tiolik's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 234
Default Re: Club CIELO

xenon am si eu in faruri tot de la serban si nu sa luat nimeni de mine pana acum;
in proiectoare ai bec h3 si da se potriveste xenon pe proiectoarele de fabrica ; eu nu am pus inca in proiectoare pt ca vreau sa adaptez niste lupe dar momentan nu am bani de aceasta investitie.
__________________
YM! tiolik_the_only_1
Tel: 0747 031 566
tiolik is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 13:52   #3848
RaZVaN_17_06

Stage 4
 
RaZVaN_17_06's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 225
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by Genghis.Khan View Post
Ms!
Am mers cu Kia Ceed Wagon a unui prieten in Austria si avea niste xenoane tapene ca toti dadeau blitzuri crezand ca merge cu faza lunga! Acuma eu ma refeream de astea puse pe Cielo!
Oricum o sa imi pun pe faruri de la serban, la proiectoare o mai las!
Xenonul la proiectoare se adapteaza pe aceste proiectoare din farbica, nu?
Idee este sa nu te prinda politisti straini.
La noi in tara nu prea se ia de tine, desi stiu 2 cazuri de prin craiova unde s-a lasat cu amenda, desi cred ca aveau ceva mai exotic gen 8000k sau 10000k si erau usor de amendat.
Si cu kia aceea poate era masina incarcata si nu ati coborat si voi farurile din reglaj, asta fiind valabil si pentru tine, atunci cand iesi cu ea din tara, cu sau fara xenon, daca esti incarcat la maxim sa iti reglezi farul pe 3

Last edited by RaZVaN_17_06; 27-08-09 at 13:56.
RaZVaN_17_06 is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 15:20   #3849
Genghis.Khan

Stage 3
 
Genghis.Khan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 115
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by RaZVaN_17_06 View Post
Idee este sa nu te prinda politisti straini.
La noi in tara nu prea se ia de tine, desi stiu 2 cazuri de prin craiova unde s-a lasat cu amenda, desi cred ca aveau ceva mai exotic gen 8000k sau 10000k si erau usor de amendat.
Si cu kia aceea poate era masina incarcata si nu ati coborat si voi farurile din reglaj, asta fiind valabil si pentru tine, atunci cand iesi cu ea din tara, cu sau fara xenon, daca esti incarcat la maxim sa iti reglezi farul pe 3
Erau reglate bine, dar lumineaza de zici ca sunt pe camioane!
Abia astept sa am banii sa il sun pe serban apoi sa le pun pe za car!!!
Genghis.Khan is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 15:49   #3850
RaZVaN_17_06

Stage 4
 
RaZVaN_17_06's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 225
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by Genghis.Khan View Post
Erau reglate bine, dar lumineaza de zici ca sunt pe camioane!
Abia astept sa am banii sa il sun pe serban apoi sa le pun pe za car!!!
sunt multe lucruri aparent minore despre xenon care il fac sa produca multa lumina haotica.
Adica dupa ce o sa iti pui xenon o sa iti cam dispara dunga de despartire care are forma de ..../'''''''
RaZVaN_17_06 is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 16:32   #3851
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Reglajul farurilor... asta e cel mai important.
Intr-adevar, lumina este mai puternica ca la un halogen, dar daca le reglezi bine, nu o sa deranjezi. Si daca iti iei de 4300 sau 5000k nu prea se va observa de catre "nenea militianul" ca nu e halogen.
Pt proiectoare poti folosi becurile halogen sau xenon de 3000k, cu lumina galbuie.
Revin cu restul de poze promise, acum cobor la masina sa mai mesteresc.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 16:51   #3852
RaZVaN_17_06

Stage 4
 
RaZVaN_17_06's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 225
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Reglajul farurilor... asta e cel mai important.
Intr-adevar, lumina este mai puternica ca la un halogen, dar daca le reglezi bine, nu o sa deranjezi. Si daca iti iei de 4300 sau 5000k nu prea se va observa de catre "nenea militianul" ca nu e halogen.
Pt proiectoare poti folosi becurile halogen sau xenon de 3000k, cu lumina galbuie.
Revin cu restul de poze promise, acum cobor la masina sa mai mesteresc.
Spre exemplu un bec halogen are un filament ca in poza http://wpcontent.answers.com/wikiped...logen_lamp.JPG
Becul xenon are doi electrozi care din cauza tensiuni mari si a gazelor din interiorul becului creaza un arc electric care nu are o forma constanta , oscileaza.http://faqlight.carpassion.info/osram-D2S-closeup.jpg
Oglinda farului halogen este facuta sa preia eficient lumina emisa de filament, dar daca becul xenon nu are filament iar lumina acestuia oscileaza atunci apar acele pete de lumina deasupra liniei de despartire care deobicei ii orbeste pe cei din sensul opus.
RaZVaN_17_06 is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 18:39   #3853
ArG3nT0

Stage 5
 
ArG3nT0's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 385
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

geo daca poti sa explici si tu mai detaliat cu reglaju farurilor...mi s-a ars un bec si am fost cu el sa-l schimb si de atunci se vede o diferenta la faru pe stanga noaptea...ms
__________________
ArG3nT0 is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 19:39   #3854
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

In prima poza am pus o sageata spre una din gaurile unde se ajunge la reglajul pe verticala al farului. Mai spre grila este inca o gaura, pt reglajul pe orizontala. Cu o surubelnita in cruce invarti pana farul ajunge la nivelul dorit.
Eu nici azi nu am reusit sa reglez farurile calumea, fiindca era inca lumina si acum mi-e cam lene sa cobor
Tot in prima poza se vad si firele de la bornele bateriei, trase pt instalatia de xenon, plus unul din startere (balast) intre goarna de la alarma si aripa.
In poza 2 e capacul de la far, care trebuie gaurit cat sa iasa mufele din far si dupa aceea astupata cu o banda izolier mai lata (chestia galbena).
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	27082009 92).JPG
Views:	80
Size:	233.2 KB
ID:	1061598   Click image for larger version

Name:	27082009(001).jpg
Views:	72
Size:	247.1 KB
ID:	1061599  
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 20:10   #3855
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: Club CIELO

Pentru reglajul farurilor cu xenon, iti trebuie multa rabdare. Dupa montaj am fost in vreo 2 service-uri cu banc si luminau mai aiurea decat atunci cand intrasem cu masina la reglaj.

Bixenonul este ok dar de 4300, nu de 6000. Pe ploaie sau ceata cu 6000 nu vezi mare lucru si nu e prima masina -Cielo- cu xenon de 6000 pe care o conduc pe ploaie/ceata.
Pe Austria daca circuli cu xenon fara lupe, risti o amenda de 150euro. De instalatia de spalat nu se leaga (ai sau nu ai).
nt98adu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -