Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 30-09-12, 11:18   #1081
goshy

Stage 5
 
goshy's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,249
Default Re: Vw bora Edition

de la ta technix o gasesti polish... asa era si a mea
goshy is offline  
Old 30-09-12, 13:58   #1082
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by goshy View Post
de la ta technix o gasesti polish... asa era si a mea
si de ce ai renuntat?ceva nu ii ok?

imi este frica ca nu cumva sa "agate" in capacul de la motor...intre caroserie si capac este putin spatiu...si ii la nivel cu oala telescopului sau poate ceva mai sus
__________________
Custom Bobo al meu "nigar briliant,pe Schmidt Vn line r18"...

Vand Wv Vento 1.9tdi !!
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...0-9975240.html
soosy is offline  
Old 30-09-12, 14:24   #1083
goshy

Stage 5
 
goshy's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,249
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by soosy View Post
si de ce ai renuntat?ceva nu ii ok?

imi este frica ca nu cumva sa "agate" in capacul de la motor...intre caroserie si capac este putin spatiu...si ii la nivel cu oala telescopului sau poate ceva mai sus
nu am avut probleme, sa zicem ca venea exact la ras cu capacul... si tu ai tot AJM ca si mine, dar nu am mai vrut sa gauresc oala si nu am eu o hergelie de cai s-o intaresc
__________________

VolksWagen Bora variant 1.9 TDI
https://forum.4tuning.ro/120-masina-m...-bora-tdi.html


Reconditionez jante, polish, sablat, indreptat, vopsit... Materiale profesionale!
https://www.facebook.com/pages/Recond...09226669120009
goshy is offline  
Old 30-09-12, 14:40   #1084
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by goshy View Post
nu am avut probleme, sa zicem ca venea exact la ras cu capacul... si tu ai tot AJM ca si mine, dar nu am mai vrut sa gauresc oala si nu am eu o hergelie de cai s-o intaresc
de mult ma bate gandul sa pun dar tot is cu dubiul sa nu dau banii degeaba...sau sa ma apuc sa fac improvizatii si etc etc
daca zici ca merge...ma bag

pozele puse de colegul,cel mai apropiat model la motor ii cel de la skoda..dar din apcate ala are Wiechers,ceva mai de calitate si probabil mai dedicata

omu de la Ta zice ca merge la tdi,dar din cate se vede sunt multe modele si na...
soosy is offline  
Old 01-10-12, 19:43   #1085
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Vw bora Edition

Si iar incepem cu multa vorbarie pentru nimic.... Daca a pus omu poze cu mai multe modele, nu e bine, daca ti-au mai zis altii ca au avut si s-a potrivit, iar nu e bine, daca o iei si nu se transforma masina in avion (adica nu simti tu nici o imbunatatire) iar nu e bine. Si mai umplem 5-6 pagini doar cu pareri, si in ultima instanta renunti!
Ai putea foarte bine sa te documentezi, internetul e foooooooaarrrrte vast, gasesti chiar ce vrei si ce nu vrei! Iar pe forum pui 2-3 poze dupa montaj. Dar na, fiecare cum ii place, unii fac si tac, altii invers.
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline  
Old 01-10-12, 20:06   #1086
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Si iar incepem cu multa vorbarie pentru nimic.... Daca a pus omu poze cu mai multe modele, nu e bine, daca ti-au mai zis altii ca au avut si s-a potrivit, iar nu e bine, daca o iei si nu se transforma masina in avion (adica nu simti tu nici o imbunatatire) iar nu e bine. Si mai umplem 5-6 pagini doar cu pareri, si in ultima instanta renunti!
Ai putea foarte bine sa te documentezi, internetul e foooooooaarrrrte vast, gasesti chiar ce vrei si ce nu vrei! Iar pe forum pui 2-3 poze dupa montaj. Dar na, fiecare cum ii place, unii fac si tac, altii invers.
acum daca iti zic ca iar vorbesti de a dragul de a vorbi te superi
intradevar el a pus poze dar nici una dintre ele nu este exact ca si motorul meu si nici strut barul nu este cea ce am gasit eu
adica mare lucru nu am rezolvat(maxim modelul de pe sokda ar fi cum am eu)
legat de dubii,evident inainte sa dau banul ma documentez,intreb si etc...ii forum nu?
si ii vorba de o piesa care s-ar putea potrivi si poate nu(la cati dintre voi ii va parea rau daca dau banii degeaba?!)
+ cu cati am vorbit pentru bara am primit fel si fel de raspunsuri(ba ca nu merge,ba ca trebuie modificat ba ca ii ok)

dupa toate astea,am dreptate sau nu?
soosy is offline  
Old 03-10-12, 11:50   #1087
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

asa arata pioneerul montat...
de cateva zile ma bucur de calitatea sunetului
merge lada de bass de rupe


next...o sa dau comanda pentru knob si saculet
si in final,ultim pas...sa lamuresc problema legat de strut bar(desii unii devin agitati de la intrebari si etc treaba nu este chiar simpla,chiar producatorul,dealer oficial a celor de la Ta tehnix spune ca nu este pentru tdi)doar cu adaptari si etc etc


cea ce este chiar dedicat sa zic asa,incepe de la 120 eu
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_1983.JPG
Views:	123
Size:	3.33 MB
ID:	2569595   Click image for larger version

Name:	IMG_1984.JPG
Views:	68
Size:	3.42 MB
ID:	2569596   Click image for larger version

Name:	IMG_1985.JPG
Views:	78
Size:	3.42 MB
ID:	2569597  

Click image for larger version

Name:	IMG_1986.JPG
Views:	104
Size:	3.67 MB
ID:	2569598   Click image for larger version

Name:	IMG_1990.JPG
Views:	84
Size:	3.44 MB
ID:	2569599  
soosy is offline  
Old 03-10-12, 12:10   #1088
sorin gti power

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 6,330
Default Re: Vw bora Edition

pioneer-ul vine perfect ,
volanul e imbracat bine dar albul ala de pe el ca ca nuca-n perete nu merge cu nimik din masina , daca era negru era perfect ,
iti cam place sa complici lucrurile cand totul poate fi atat de simplu ...la fel si cu bara ...cumpara wiechers si nu ai probleme cade perfect si n-ai batai de cap , la fel complici lucrurile cu Ta care e cel mai slab de pe piata improvizatii si altele , cumpara calitate nu te carpii ca te rupi (calitatea costa)
__________________
Vw Golf 4 GTI 1.8T - 2001

Bmw e36 325i Cabrio - 1994
sorin gti power is offline  
Old 03-10-12, 12:14   #1089
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by sorin gti power View Post
pioneer-ul vine perfect ,
volanul e imbracat bine dar albul ala de pe el ca ca nuca-n perete nu merge cu nimik din masina , daca era negru era perfect ,
iti cam place sa complici lucrurile cand totul poate fi atat de simplu ...la fel si cu bara ...cumpara wiechers si nu ai probleme cade perfect si n-ai batai de cap , la fel complici lucrurile cu Ta care e cel mai slab de pe piata improvizatii si altele , cumpara calitate nu te carpii ca te rupi (calitatea costa)
da ii corect ce zici tu de calitate,pret si etc
dar nu intodeauna ce este mai scump este si mai bun
daca o fi vorba de o piesa originala,ceva chestie de la motor si etc atunci no comment dar asa fiind "tuning" evident caut(cautam)variantele mai ieftine(asa cevanu faci la o bara fata,la o instalatie audio...si etc)dar acelas lucru face si wiechers ca si Fk sau eu stiu...atat ca nu stiu cum ii cu compatibilitatea

volanul ii chiar ok...chestia aia de jos ii un gri...genul cum ii la ceasuri si pedalele
un fel de imitatie dupa gti
soosy is offline  
Old 03-10-12, 12:20   #1090
sorin gti power

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 6,330
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by soosy View Post
da ii corect ce zici tu de calitate,pret si etc
dar nu intodeauna ce este mai scump este si mai bun
daca o fi vorba de o piesa originala,ceva chestie de la motor si etc atunci no comment dar asa fiind "tuning" evident caut(cautam)variantele mai ieftine(asa cevanu faci la o bara fata,la o instalatie audio...si etc)dar acelas lucru face si wiechers ca si Fk sau eu stiu...atat ca nu stiu cum ii cu compatibilitatea

volanul ii chiar ok...chestia aia de jos ii un gri...genul cum ii la ceasuri si pedalele
un fel de imitatie dupa gti
calitatea costa si crede-ma e calitate si se vede am simtit pe pielea mea

ieftin e slab calitativ intotdeauna

imitatie=kitch , nu exista pe gti volan modelul ala nici asemanator, pedalele fac parte din alt film cum spunea cineva mai sus , or fi ele ieftine dar se duc spre nfs rau
sorin gti power is offline  
Old 03-10-12, 12:43   #1091
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

uite aici....am zis imitatie,nu exact la fel
oricum imi parea asa mai ok decat cel de gti...(imi parea ciudat doar partea de sus sa fie alta culoare(a partii de jos)...asa vine mai bine)

faceam 100% la fel daca puteam si forma volanului...dar era alta investitie,alta treaba
pedalele is chiar ok...simple(nu gume peste,nu leduri,nu modele si etc)
evident is mai frumoase cele de TT dar na..

sper nfs mai este foarte mult din toate punctele de vedere
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Bord Volan Interior Masina Volkswagen Polo GTI Poze Polo.jpg
Views:	76
Size:	28.5 KB
ID:	2569660   Click image for larger version

Name:	volan-vw-golf-6-98c9910e37a48a15c6-0-0-0-0-0.jpg
Views:	55
Size:	151.3 KB
ID:	2569661  
soosy is offline  
Old 03-10-12, 17:02   #1092
sorin gti power

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 6,330
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by soosy View Post
uite aici....am zis imitatie,nu exact la fel
oricum imi parea asa mai ok decat cel de gti...(imi parea ciudat doar partea de sus sa fie alta culoare(a partii de jos)...asa vine mai bine)

faceam 100% la fel daca puteam si forma volanului...dar era alta investitie,alta treaba
pedalele is chiar ok...simple(nu gume peste,nu leduri,nu modele si etc)
evident is mai frumoase cele de TT dar na..

sper nfs mai este foarte mult din toate punctele de vedere
omule degeaba incerci sa explici te contrazici singur , volanul tau nu are nici-o treaba cu volanul de mk5 gti , nici macar cea mai mica asemanare , este doar un volan sport vw imbracat si ai vrut tu sa fie bucata aia gri-alba jos si doar atat , nu este nici imitatie nu e nimik , tu incerci ceva dar nici tu nu stii ce e

si treaba cu pedalele e doar in mintea ta ca sunt simple -- sunt ozn-uri , simple si mult mai frumoase erau cele normale ale masinii

spor la treaba , sper sa-ti iei drumul bun si sa iei in considerare ce spun unii useri si gandeste-te ca nu tot ce e in mintea ta e bine , accepta criticile si pune-le in practica
sorin gti power is offline  
Old 03-10-12, 17:09   #1093
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by sorin gti power View Post
omule degeaba incerci sa explici te contrazici singur , volanul tau nu are nici-o treaba cu volanul de mk5 gti , nici macar cea mai mica asemanare , este doar un volan sport vw imbracat si ai vrut tu sa fie bucata aia gri-alba jos si doar atat , nu este nici imitatie nu e nimik , tu incerci ceva dar nici tu nu stii ce e

si treaba cu pedalele e doar in mintea ta ca sunt simple -- sunt ozn-uri , simple si mult mai frumoase erau cele normale ale masinii

spor la treaba , sper sa-ti iei drumul bun si sa iei in considerare ce spun unii useri si gandeste-te ca nu tot ce e in mintea ta e bine , accepta criticile si pune-le in practica
le accept nici o problema...fiecare cu ideiile lui
iar asa cum in mintea mea este acel volan si pedalele au altii altele in mintea lor
nu contest nimic ca gusturiile nu se discuta,nici mie nu imi plac N si N modele de jante desii sunt scumpe rare si etc,asa si altora poate sa placa ceva ieftin dar poate fi si bun

in fine...nu are rost sa intram in detalii si polemici
soosy is offline  
Old 03-10-12, 19:04   #1094
Mirel1919

Stage 5
 
Mirel1919's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,739
Member of:
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Era foarte frumoasa masina daca ascultai sfaturile tuturor de aici. Daca aveai acuma pedalele normale, volanu fara chestia alba si capace originale la boxe era lux interiorul. Succes in continuare.
__________________
Mirel1919 is offline  
Old 03-10-12, 19:15   #1095
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Vw bora Edition

Omule, nu te supara, tu ai problema de perceptie....! Sorin iti spune ca ce e calitativ costa, iar tu zici ca tot bara e si aia si cealalta.... Pai de ce nu ti-ai luat Dacie, ca si aia tot masina e, si era mai ieftina decat Bora. Si sa nu zici ca nu e acelasi lucru, pentru ca e fix la fel!
Sunt de acord cu Mirel, toti ti-am zis ca aia nu si aia nu, dar tu ai adunat cate putin la fiecare capitol din gusturile tale si a iesit cam trist: pedalele "is ok" ca-ti plac tie, husele cu playboy n-au nimic pt ca sunt doar aruncate acolo, boxele "arata bine si asa", volanu asa ti s-a parut tie ca seamana cu nu stiu care de gti, si lista continua.
Si apropo, sa te documentezi nu inseamna sa scrii pe 4tuning si sa astepti raspuns, ci sa folosesti google si site-urile de afara, ca nu esti primu care modifica o Bora. Asta e, ramai la pedale si stickere, ca OEM cu jante si lasata blana nu-ti place, ala nu e tuning.....!
B-99-SAA is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -